تقویم تاریخ

روز جهانی خلاقیت و نوآوری ۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

روز جهانی خلاقیت و نوآوری روزی است که در بیشتر کشورهای جهان جشن گرفته می‌شود. روز جهانی خلاقیت و نوآوری یک ابتکار از سازمان ملل است که روزی را برای افزایش آگاهی در مورد نقش خلاقیت و نوآوری در حل مشکلات و به تبع آن در اجرای اهداف توسعه پایدار نامیده است.

این روز در سال 2002 توسط مارسی سگال، روانشناس کانادایی خلاق، تأسیس شد تا زمان و دلیلی برای مردم فراهم کند تا از خلاقیت در حل مسئله برای تولید ایده‌های جدید و استفاده از تخیل برای انجام اقدامات مثبت در جهان استفاده کنند. این روز برای اولین بار در 21 آوریل 2002 در بیش از 50 کشور در سراسر جهان گرامی داشته شد. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا شما را با روز جهانی خلاقیت و نوآوری آشنا کنیم. با ما تا پایان این مقاله جذاب همراه باشید.

روز جهانی خلاقیت و نوآوری

تاریخچه روز جهانی خلاقیت و نوآوری

در سال 1452، مردی متولد شد که معیارهایی را برای معنای مرد رنسانسی تعیین کرد و در هنر و علوم سرآمد بود. او با اختراع، ریاضیات، موسیقی، زمین شناسی، نجوم، نقشه کشی، فقط چند مورد را نام برد. لئوناردو داوینچی تقریباً در هر چیزی که ذهن یا دست خود را به آن معطوف کرد، پیشرفت‌های چشمگیری داشت.

در واقع، این مرد به عنوان نمونه کاملاً کامل یک نابغه جهانی تلقی می‌شد و رویکرد منطقی او به جهان واقعاً برای زمان خود پیشرفته و غیرعادی بود. و اگرچه او مسلماً منحصر به فرد بود، اما این بدان معنا نیست که دیگران نمی‌توانند از او سرنخ بگیرند و سعی کنند به روش‌های نوآورانه نیز فکر کنند.

روز جهانی خلاقیت و نوآوری برای تشویق همه به کاوش عمیق و یافتن داوینچی درونی خود تعیین شد. خلاقیت و نوآوری در هر زمینه‌ای از زندگی، شغل و حرفه مفید است. از کسانی که در خدمات مشتری هستند و راه‌هایی برای بهبود تجربیات مشتریان خود پیدا می‌کنند تا دانشمندانی که هر روز کاری آن‌ها مملو از یادگیری چیزهای جدید درباره جهان و یافتن راه‌های جدید برای به کارگیری آن است.

از سیاست‌مدارانی که می‌توانند از خلاقیت خود برای یافتن راه‌های جدید برای حل مشکلات و کمک به مردم استفاده کنند تا کارکنان پزشکی که می‌توانند به دنبال راه‌های جدیدی برای انجام کارهایی باشند که از بیمارانشان و همچنین جامعه محافظت کند. با حمایت سازمان ملل، روز جهانی خلاقیت و نوآوری هر فردی را تشویق می‌کند تا تصور کند زندگی در دنیایی بهتر با راه‌حل‌های متفاوت و همکاری بیشتر چگونه خواهد بود.

حتما بخوانید:   ساعت، رنگ و حیوان سال 1403 | لحظه سال تحویل 1403

چگونه روز جهانی خلاقیت و نوآوری را جشن بگیریم؟

این ایده‌ها را برای جشن گرفتن روز جهانی خلاقیت و نوآوری امتحان کنید. یا بهتر از آن، ایده‌های خلاقانه خود را ارائه دهید!

ایده‌هایی ایجاد کنید که مشکلات را حل می‌کند

روز را با طوفان فکری شروع کنید، بنشینید و به تمام کارهایی که در طول روز انجام می‌دهید فکر کنید و چگونه می‌توانید آن‌ها را برای بهتر شدن تغییر دهید. به جای اینکه از آن‌ها آزرده خاطر شوید، از طریق چیزهای شکسته (یا حداقل، کمتر از کامل) که در اطراف پیدا می‌شوند، انگیزه پیدا کنید.

در طول روز، یک دفترچه یادداشت در دست داشته باشید و به ایده‌هایی که رخ می‌دهند، توجه کنید، خواه برای استفاده شخصی باشد یا راه‌هایی که دیگران می‌توانند کارها را بهتر انجام دهند.

روز جهانی خلاقیت و نوآوری

متفاوت به دنیا نگاه کن

گاهی اوقات، خلاقیت و الهام گرفتن از انجام کارها کمی متفاوت از معمول است. در یک مکان متفاوت در رستوران معمولی بنشینید یا بهتر از آن، یک ناهار پیک نیک بگیرید و بیرون بنشینید.

صرفاً انجام یک کار کوچک، مانند پیمودن مسیری متفاوت برای رسیدن به محل کار، می‌تواند طرز تفکر یا واکنش فرد به مشکلات را تغییر دهد. به جای رانندگی به محل کار، دوچرخه سواری کنید. فقط همین تغییرات کوچک می‌تواند باعث شود مردم دیدگاه‌ها را تغییر دهند.

با افراد مختلف ملاقات کنید

همان‌طور که انجام کاری متفاوت می‌تواند ایده‌هایی را ایجاد کند، همکاری با دیگرانی که متفاوت از ما فکر می‌کنند می‌تواند به پرورش ایده‌ها کمک کند. گروهی را برای دور هم جمع شدن پیدا کنید که خارج از نوع معمولی افراد در زندگی باشد.

  • به یک باشگاه کتاب در کتابخانه بپیوندید و درباره کتابی که معمولاً ممکن است در بالای لیست مطالعه شما نباشد، بحث کنید. حتما شنونده مشتاق باشید.
  • بخشی از یک تلاش اجتماعی باشید که خارج از مشارکت معمول خیریه برای شماست و یاد بگیرید که چرا این تلاش برای آن‌ها بسیار مهم است.
  • رویدادهای فرهنگی تبلیغ شده در روزنامه محلی یا آنلاین را پیدا کنید. بپیوندید و با تعریف کردن، ابراز علاقه و پرسیدن سوالات بیشتر بیاموزید.
  • در کلاس آموزش جامعه محلی شرکت کنید. این موارد ممکن است در کتابخانه یا در یک وب سایت انجمن تبلیغ شوند. این نه تنها به یادگیری یک مهارت، هنر یا سرگرمی جدید کمک می‌کند، بلکه به شما امکان می‌دهد با افرادی که خارج از گروه‌هایی هستند که معمولاً با آن‌ها ملاقات می کنید، آشنا شوید.

ایده‌های نوآورانه را به اشتراک بگذارید

ایده‌ای برای شهر یا شهرداری محلی خود دارید؟ پیشنهاد را برای آن‌ها ارسال کنید و به آن‌ها بگویید که چگونه می‌تواند برای دیگران در جامعه مفید باشد.

ایده جدیدی برای کارفرما یا محل کار دارید؟ به یک سرپرست یا رئیس اطلاع دهید و ببینید در مورد اجرای این راه حل‌های خلاقانه چه می‌گویند.

برنامه جدیدی برای زندگی شخصی خود دارید؟ آن را به حرکت درآورید و ببینید این خلاقیت به کجا می‌تواند برسد.

روز جهانی خلاقیت و نوآوری

از فرهنگ جدید دیدن کنید

گاهی اوقات، نوآوری و خلاقیت از دیدن چیزی از سراسر جهان ناشی می‌شود که می‌تواند در گوشه کوچک ما بهتر انجام شود. یادگیری در مورد روشی که گروه‌ها و فرهنگ‌های مختلف مردم در سراسر جهان انجام می‌دهند نه تنها می‌تواند به تقویت احترام به دیگران کمک کند، بلکه ایده‌های باورنکردنی را نیز ایجاد می‌کند. چه صرفاً بازدید با تماشای یک مستند یا در واقع رفتن به یک مکان جدید، به ارتقای خلاقیت و نوآوری کمک می‌کند.

حتما بخوانید:   لیست تعطیلات سال 1403| تقویم سال 1403

تاریخ روز جهانی خلاقیت و نوآوری در تقویم

مارسی سگال از تورنتو، کانادا، روز جهانی خلاقیت و نوآوری را در سال 2001 تأسیس کرد. سگال در ایجاد این روز می‌خواست مردم را تشویق کند تا از توانایی‌های طبیعی خود برای تولید ایده‌های جدید برای تبدیل جهان به مکانی بهتر استفاده کنند. او همچنین می‌خواست مکان بزرگ‌تری برای خلاقیت در جهان ایجاد کند. او 21 آوریل را پیش از روز زمین انتخاب کرد.

این به تأکید بر اهمیت خلاقیت در پایدار کردن سیاره ما کمک کرد. در سال 2006، این روز به یک هفته کامل افزایش یافت. هفته جهانی خلاقیت و نوآوری از 15 آوریل که سال‌ روز تولد لئوناردو داوینچی است آغاز شد. در 27 آوریل 2017، این روز به عنوان روز جهانی سازمان ملل متحد نام‌گذاری شد. اولین روز رسمی جهانی خلاقیت و نوآوری سازمان ملل در 21 آوریل 2018 برگزار شد.

تاریخ روز جهانی خلاقیت و نوآوری در تقویم جهانی: 21 آوریل 2023

تاریخ روز جهانی خلاقیت و نوآوری در تقویم ایران: 1 اردیبهشت 1403

روز جهانی خلاقیت و نوآوری

بیوگرافی موسس روز جهانی خلاقیت و نوآوری

مارسی سگال متولد تورنتو، کانادا ، در پاییز 1977 به بوفالو، نیویورک نقل مکان کرد تا در مرکز بین‌المللی مطالعات خلاقیت (ICSC) دانشگاه ایالتی نیویورک کالج در بوفالو، خلاقیت بخواند. او روش‌های ساختاریافته را برای فعال کردن و ترویج تفکر خلاق ابتدا در مؤسسه حل مسئله خلاق (CPSI) که توسط بنیاد آموزش خلاق برگزار شد، آموخت و تمرین کرد و به بررسی عمیق‌تر موضوع پرداخت.

در آن زمان مارسی برای دولت فدرال کانادا کار می‌کرد. او گفت که هدف او از تحصیل خلاقیت در بوفالو این است که به مدرک کارشناسی ارشد در مطالعات خلاق دست یابد و سپس به کانادا برگردد تا به خدمات شهری کمک کند تا به مکانی بهتر برای کار تبدیل شود.

شغل دانشگاهی

مارسی مدرک لیسانس خود را در انسان شناسی فرهنگی در سال 1980 به پایان رساند و اولین فردی است که در مقطع کارشناسی ارشد مطالعات خلاق ICSC معتبر است. او در سال 1983 گواهینامه مطالعات خلاق و سال‌ها بعد مدرک کارشناسی ارشد در خلاقیت و رهبری تغییر را دریافت کرد. پروژه کارشناسی ارشد Marci تیپ شخصیتی را با حل خلاقانه مسئله ادغام می‌کند.

مارسی در طول دوران تحصیلی خود به باشگاه‌ها و انجمن‌ها تعلق داشت و رهبری آن را بر عهده داشت. او همچنین به عنوان دستیار سالن اقامت و کارگردان کار می‌کرد. او در نسخه 1980 Who’s Who در کالج‌ها و دانشگاه‌های آمریکایی گنجانده شده است.

هر ماه ژوئن از سال 1977 تا 2007 مارسی در CPSI داوطلب شد، جایی که او نقش‌های رهبری مختلفی داشت. هر تجربه مهارت‌های او را بیشتر تقویت می‌کرد، یادگیری او را ارتقا می‌داد و اشتیاق او را برای آزاد کردن افکار مردم عمیق‌تر می‌کرد تا بتوانند آینده‌های تخیلی جسورانه خلق کنند. او به دیگران راهنمایی می‌داد تا فرآیندهای فردی و گروهی را تسهیل کنند و از انواع بینش‌ها و رویکردهای تفکر خلاق برای حل مشکلات استفاده کنند.

حتما بخوانید:   تاریخ و مکان دقیق روز بزرگداشت مولانا در تقویم 1402

شغل حرفه‌ای

کار حرفه‌ای مارکی در سال 1984 در تورنتو به عنوان یک تحلیلگر تحقیقات بازاریابی آغاز شد و در آنجا او به دلیل کار گروهی متمرکز و برداشت‌هایش مورد تحسین قرار گرفت. او بعدها به برنامه‌ریزی استراتژیک تبلیغاتی Foote, Cone and Belding Advertising به عنوان اولین متخصص خلاقیت پیوست.

به دلیل اخراج در اواسط دهه 1990، مارکی شروع به مشاوره، آموزش و حرفه گویندگی کرد تا به اشتیاق خود برای آزاد کردن تفکر مردم ادامه دهد. به عنوان بنیانگذار و رئیس Creativityland Inc، او در سراسر جهان با بسیاری از سازمان‌های پیشرو از جمله ناسا، خدمات عمومی انتاریو، جانسون، PHD کانادا، تترا پاک، ریکو، بانک تجارت امپراتوری کانادا و بوش مشورت کرد.

جوایز

مارکی در طول سال‌ها جوایزی از جمله جایزه رهبر برجسته بنیاد آموزش خلاق (1999)، جایزه رهبر الهام‌گرفته (2003) و جایزه دستاورد دانش‌آموختگان مرکز بین‌المللی مطالعات خلاقیت (2009) را دریافت کرد.

فعالیت‌های داوطلبانه

مارسی به عنوان یکی از اعضای ارشد هیئت علمی در موسسه حل مسئله خلاق (1980-2010) خدمت کرد. او عضو هیئت مدیره انجمن خلاقیت آمریکا بود، سال‌ها عضو و مجری انجمن جهانی آینده بود ، و به عنوان رئیس و عضو هیئت مدیره انجمن انتاریو برای نوع روانشناسی را رهبری کرد.

او در کنفرانس‌ها و رویدادهای سراسر جهان، از جمله Crea Italy، کنفرانس اروپایی خلاقیت و نوآوری، و انجمن بین‌المللی مدیریت نوآوری، کنفرانس خلاقیت آفریقا صحبت کرد.

انتشارات

ابزارهایی برای درک و قدردانی از صداهای متعدد خلاقیت (2001، انتشارات Telos) به مردم کمک کرد تا تنوع بیان خلاقانه را متوجه شوند و از آن استقبال کنند. مردم این کتاب را برای تسهیل اعتماد به نفس خود و دیگران برای تولید ایده‌های جدید، تصمیم گیری‌های جدید، ایجاد روابط جدید، انجام اقدامات جدید و ایجاد نتایج جدید به کار می‌گیرند.

عناوین دیگر عبارتند از راهنمای سریع چهار خلق و خو و خلاقیت: درک روانشناسی نوآوری (2006) و راهنمای سریع 16 نوع در سازمان ها (نویسنده مشارکت کننده) (2001).

روز جهانی خلاقیت و نوآوری، 21 آوریل و هفته 15 تا 21 آوریل، جایی که پروژه‌های شور و اشتیاق مارسی از ابتدا تا بهار 2019، زمانی که او سرپرستی خود را واگذار کرد. در سال 2014 او به سمت غرب رفت و از شلوغی شهری تورنتو دور شد و در شهر کوه راکی ​​کانمور، آلبرتا، غوغایی متفاوت کرد.

روز جهانی خلاقیت و نوآوری

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

روز جهانی خلاقیت و نوآوری

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل برای آشنایی با روز جهانی خلاقیت و نوآوری

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x