تقویم تاریخ

روز جهانی شادی 29اسفند 1402 و 20 مارس 2023

در جهان پرهیاهو امروزی که دلایل شادی همه روزه  کم تر می شوند  و احساساتی مانند اندوه و غم و خشم به شکل فراینده ای در حال همه گیر شدن است پس به روزی نیاز داریم که در آن سپاسگزار زیبایی ها و  چیز های خوب زندگی باشیم که روز جهانی شادی توانایی این را دارد، در این مقاله قصد داریم درباره این روز و اهمیت آن صحبت کنیم.

تاریخ روز جهانی شادی

در تقویم میلادی تاریخ روز جهانی شادی:۲۰ مارس۲۰۲۳

در تقویم شمسی تاریخ روز جهانی شادی:۲۹ اسفند۱۴۰۲

در تقویم قمری تاریخ روز جهانی شادی:۲۷ شعبان ۱۴۴۴

تاریخچه روز جهانی شادی

دلیل نام گزاری روزی به اسم روز جهانی شادی برای افراد بی اطلاع امکان دارد شاید به نظر کمی کودکانه بیاید. واقعیت ماجرا این است که چیزی بیش تر از احساسات خوب و لبخند در این روز جالب وجود دارد. هدف اصلی از این روز این می باشد که توسعه  تنها رشد  خطوط اصلی و تشویق پیشرفت  اقتصادی نمی باشد، بلکه سعادت و رفاه انسان نیز هست.

ایده این روز نخست توسط Jayme Illien ، مشاور سازمان ملل متحد، مطرح شده است. در سال 2011 ،  سازمان ملل قطعنامه ای را در مجمع عمومی خود به تصویب رساند که به آن هدفی اساسی می دهد که به اندازه پیشرفت اقتصادی ، به خوشبختی و سعادت هم اهمیت بدهید. دو سال بعد ، در سال 2013 ، همه 193 کشوری که  عضو سازمان ملل متحد هستند در نخستین روز جهانی شادی جشن برگزار کردند و از آن سال به بعد به رشدش ادامه داد.

در سال 2015، سازمان ملل متحد فرآیند دستیابی به 17 هدف توسعه پایدار را شروع کرد که هدف آن خاتمه دادن به فقر، کم کردن نابرابری و حفاظت از سیاره زمین می باشد – سه جنبه مهم که به خوشبختی و رفاه  منجر می شوند.

سنت های روز جهانی شادی

هر فردی  توصیف  ویژه ای از شادی یا سایر چیزهایی که سبب شادی آنها می شود دارد، به همین سبب هیچ آیینی برای این روز در نظر گرفته نشده است. شادی  احساس رضایت درونی می باشد، پس هر چیزی که شما را شاد می کند ، خودتان هم این کار را خواهید کرد! خوشحالی  درونی برای رضایت از محیط اطراف خود مهم می باشد  پس کاری کنید که شما را خوشحال می کند. چیزهای کوچک را ارزشمند بدانید و در آن زمان شکرگزار همه چیز  باشید.

روز جهانی شادی

فعالیت های روز جهانی شادی

 

اجتماعی بودن

انسان آفریده ای اجتماعی می باشد. چنانچه برنامه برای اجتماع  با دوستان و آشنایان خود را عقب انداخته اید یا به تازگی زیاد پاسخ منفی برای بیرون رفتن و تفریح داده اید، تلاش کنید این فرآیند را عوض کنید. از خانه بیرون بروید ، لبخند بزنید، لذت ببرید از آن، روزتان را زیاد جدی نگیرید ، امکان دارد متوجه شوید که اضطراب شما کم شده و پایین می ماند. خندیدن و لبخند زدن  از بهترین شیوه های از بین بردن تنش می باشد و از همه مهمتر که مجانی است.

حتما بخوانید:   ۱۸ تیر ۱۴۰۱ عید قربان در ایران و جهان

مطلع باشید

اضطراب و ناراحتی ناشی از فعالیت و کار ، اوضاع اقتصادی ، نگرانی بابت ایمنی و سلامتی و عوامل بی شمار دیگر ممکن است وزنه سنگینی بر گردن هر فردی باشد. اما با مقداری مطالعه در ارتباط رفاه ، هوشیاری و روش های دیگر برای برقراری ارتباط با مهمترین موضوعات، امکان دارد نگاه تازه ای به زندگی کنید.

تهیه لیست

تهیه یک لیست از مناسب ترین و آسان ترین روش ها برای احساس رضایت می باشد. به شکل ویژه ، پنج اصل را یادداشت کنید که واقعاً سبب خوشحالی شما می شود و درباره این موضوع خوب فکر کنید. بعد از اینکه  پنج مورد را نوشتید ، حتماً حداقل یکی از آنها را به شکلی در زندگی روزانه خود قرار دهید. به این ترتیب ، اثرات روز جهانی شادی توانایی ادامه پیدا کردن در تمام مدت سال را خواهند داشت.

اهمیت شادی و خوشحالی

تاثیر شادی در سلامتی روح و بدن انسان غیر قابل انگار است. مطابق آخرین مطالعات انجام شده با احساس خوشحالی باعث می شود بدن با کمک یک آنتی بادی پاسخ بهتری به عوامل بیماری زا بدهد. شاید به همین علت است که افراد خوشحال کم تر به بیماری های متفاوت مبتلا می شوند.

اشخاص خوشحال  کم ترین میزان کورتیزول و هورمون استرس را دارا می باشند. پس شادی سبب کاهش اضطراب خواهد شد. خوشحالی موجب کم شدن درد بیماری های التهابی و کاهش فشار عضلانی، سوزش معده و سرگیجه می شود. شادی سبب افزایش بهره وری ، زیاد شدن قابلیت تجزیه و تحلیل مغز ، بهتر شدن حافظه و تمرکز خواهد شد. اشخاص خوشحال  به بیماری های روحی دچار نمی شوند و برای سلامت خود ارزش قائل می شوند.

شادی در ایران

آنچه که از فرهنگ و تمدن ایران  به ارث رسیده فرهنگ کوشش، امیدواری، قدردانی، خوشحالی، احترام به هم و موارد زیادی از این موضوعات می باشد. مردم ایران همیشه با پیام صلح و آشتی درخواست روابطی  خوب و صمیمانه با تمام مردم در هر قسمتی از جهان هستند. فرهنگ غنی ایرانی سرشار از نشاط و شادی و دارای روحیه سازندگی و امید می باشد. مراسم ها و آیین های باستانی مانند عید نوروز، جشن مهرگان، سده و غیره  در ایران سبب این ادعا می باشد. نکته مهم این است که  جشن‌ ها به شکل  یکپارچه و همگانی برگزار می شده که همدلی و اتحاد مردم ایران در همه ادوار را نشان می دهد.

حتما بخوانید:   18 دسامبر روز جهانی زبان عربی 1401

روز جهانی شادی

شادی چیست

شادی به مفهوم  اوضاع  و احوال شاد، خوشحال بودن و سرور می باشد. به منظور خوشحالی چارچوب و مرز ویژه و مشخص شده ای  نمی شود  در نظر گرفت. چون از نگاه افراد و فرهنگ  های  متفاوت  شادی مفهوم و عناوین متفاوت و مختلفی پیدا می کند. از مهم‌ ترین علل  زیاد شدن بیماری های روحی – روانی در میان مردم کم شدن  نشاط  و شادی در بین  آنان می باشد. چنانچه  به این موضوع به شکل جدی نپردازیم  خسارات غیر قابل جبرانی بر پیکره سلامت جامعه وارد می شود. به همین سبب دانشمندان جهانی به خاطر ایجاد این روحیه خوشحال در افراد جامعه  به روش‌ های متفاوتی  رو آورده اند و به دنبال ایجاد ابتکار در مورد  زیاد شدن روحیه شادی در میان جامعه هستند.

انسان  آفریده ای اجتماعی می باشد و تعداد زیادی از وقایع حیات او موثر بر روابط اجتماعی می باشد . خوشحالی و غم توانایی این را دارد در روابط اجتماعی او، کسب موفقیت و تأمین شدن انتظارات او از یک زندگی اجتماعی اثر بگذارد. در فضاهای شاد زمینه ابتکار  و خلاقیت انسان ها بروز پیدا خواهد کرد. در نتیجه آن تحول و تغییرات اساسی در اجتماع رخ می دهد. این تغییرات ممکن است  جنبه‌ های اجتماعی، بهداشتی، روانی، اقتصادی و به شکل کلی  همه جنبه ‌ها را احاطه کند. هر مقدار که مردم از حیات خود درصد بیشتری رضایت داشته باشند و احساس خوشحالی کنند، امکان رخداد بحران و تغییر  در امور اجتماعی آن‌ها هم به کم ترین میزان می رسد.

سلامتی روان و جسم را می‌توان دلیل شادی در انسان دانست.  از عوامل دیگر خوشحالی در جامعه برخورداری از آرامش اقتصادی، امنیتی، سیاسی و … می باشد. اما بعد اقتصادی نیز از جمله دلایل مهم در زیاد شدن نشاط و شادی در یک جامعه به حساب می آید و البته پول به تنهایی برای حفظ کردن خوشحالی در انسان کافی نمی باشد.

چنانچه خوشحالی در بین افراد جامعه ای کمرنگ شود، به مرور زمان  افسردگی‌ های مزمن در مردم را شاهد خواهیم بود که این افسردگی ‌ها و نبود رضایت از حیات در فرآیند پیشرفت و رشد یک اجتماع و کشور نیز بسیار موثر خواهد بود. انسان هایی  که خوشحال نیستند انگیزه کار و فعالیت ندارند و برای حرکت در جهت پیشرفت و تعالی  تلاشی نمی کنند. اثرات کم بودن خوشحالی و شادی در بین مردم بسیار خطرناک می باشد. اجتماعی که در آن شادی و نشاط نباشد اثرات مخربی بر بخش های متفاوت زندگی انسان ‌ها به ویژه در تعاملات و رابطه های اجتماعی آنان می گذارد.

حتما بخوانید:   روز جهانی دختران 19 مهر 1402

چنانچه  نشاط و شادی به شکل صحیح   برنامه ریزی و مدیریت نشود امکان رخ دادن آسیب‌ های‌ اجتماعی و جرائم افزایش پیدا خواهد کرد. افرادی که به خوشحالی حقیقی نرسند خدای ناکرده به خوشحالی های کاذب و کوتاه مدت مانند  قرص‌ های روان گردان، مواد مخدر، پارتی‌ ها و مهمانی ‌های نامناسب و… رو می آورند.

نشاط و شادی و میزان آن در بین افراد، انواع گروه های متفاوت  سنی و فرهنگ‌ های متفاوت با هم مختلف می باشد. یک کودک را ممکن است با  هزینه‌‌ ی کمی  بتوان خوشحال کرد اما به منظور شادی  بزرگسالان  خوشحالی گاهی هزینه ‌های بسیاری خواهد داشت.

هر چه مقدار خوشحالی در جامعه افزایش یابد، رابطه اجتماعی نیز توسعه بیشتری خواهد داشت و آن مشارکت‌ های اجتماعی نیز زیاد تر خواهد شد . خوب است شادی و سبک  زیستن شاد مردم مبتنی بر فرهنگ ایرانی- اسلامی  برنامه ‌ریزی شود و آن را به شکل برنامه‌های مناسب به گروه‌ های مختلف سنی ارائه داده شود. چنانچه سبک شادی را بتوان متناسب با فرهنگ کشورمان اجرا کنیم  از روی آوردن جوانان به خوشحالی های کاذب و آسیب زا ممانعت می کنیم. جوانانی که با  آگاهی کم از فرهنگ خارجی به لوازم  وارداتی غربی پناه می آورند و فکر می کنند که  توانایی این را دارند که  با الگو قرار دادن  آن‌ها به نشاط و شادی  که به گمان خود در کشور ما  دچار کمبود است دست یابند.

اما غافلند که این الگو ها و لوازم در تلاش هستند که فرهنگ  و هویت اصیل جوانان را بگیرند. پس  به خاطر جلوگیری کردن  از وارد شدن  لوازم  آسیب رسان غریبه و اغفال کردن مردم – به ویژه جوانان – خوب است با تغییر در سبک های  ایجاد نشاط  و شادی  در سطح جامعه  جانشینی  برای فرهنگ‌ های وارداتی غربی ایجاد کنیم و با حفظ کردن  فرهنگ  ایرانی – اسلامی آن را به همه ی جهان نشان دهیم و این بار ایران الگوهای اصیل را به جهان ارائه دهد.

نکته آخر اینکه چنانچه  نشاط در اجتماع  به شکل صحیح  مدیریت نشود ممکن است راه نفوذی برای دشمنان هویت کشور باشد و از این مسیر دشمنان می توانند  هدف های  خود را دنبال کنند و مشکلات را مدیریت کنند. پس توجه به خوشحالی در میان افراد امری لازم  و ضروری می باشد  و از آنجا که روز ۲۹ اسفند  با روز جهانی شادی مصادف است خوب  است برنامه‌ ریزی‌ های بلند مدت به منظور زیاد شدن خوشحالی  و زنده کردن هویت ایرانی، اسلامی انجام بگیرد.

روز جهانی شادی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی و شناخت روز جهانی شادی در ایران و جهان

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا