تقویم تاریخ

روز جهانی پزشک 10 فروردین 1402 و 30 مارس 2023

پزشکان افراد بزرگی هستند که همیشه در اجتماع از احترام خاصی برخوردارند، پزشک فردی است که می تواند جان انسان های مختلفی را به دفعات از مرگ نجات داده باشد، همه ما به جامعه ای که پزشک در آن زندگی کند نیازمندیم، حتی نمی توان تصور کرد که اگر یک روز در جامعه ای که هستیم پزشکی نباشد چه اتفاقی خواهد افتاد، به احترام پزشکان در سراسر دنیا یک روز را برای این افراد ارزشمند مشخص کرده اند تا در این روز از پزشکان تقدیر کنیم، روز جهانی پزشک برابر با 30 مارس است که در سراسر دنیا این روز را برای پزشکان جشن می گیرند.

تاریخ روز جهانی پزشک در تقویم چه روزی می باشد ؟

روز جهانی پزشک

در تقویم شمسی برابر است با  : روز 10 ماه فروردین سال 1402

در تقویم قمری برابر است با : روز ۲۶ ماه شعبان سال 1444

و در تقویم میلادی برابر است با : روز 30 ماه مارس سال 2023

علت نامگذاری روز جهانی پزشک چه چیزی است ؟

در روز جهانی پزشک از تمام کسانی که پزشک هستند که زحمت های فراوانی کشیده اند تجلیل به عمل می آید ، پزشکی شغلی است که همیشه انسان ها نیازمند به آن هستند و پزشکان با قسم خوردن به یک سوگند ، پیمان به نجات دادن زندگی بیماران می پردازند ، اما دین و ادای پزشکان با مهارت بالا و با تجربه و با داشتن تخصص در امر پر خطر پزشکی با ویژگی های دیگری یعنی بردباری ، راز داری و مهارت های ارتباطی و … آراسته باشد و پزشکان آماده باش در خدمت به بیماران هستند ، برای همین است که یک روز را برای تقدیر و تشکر از پزشکان عزیز انتخاب و برگزیدند ، که در جهان 30 مارس را به روز جهانی پزشک اختصاص داده اند و این روز توسط نمایندگان مجلس آمریکا در 30 مارس 1958 مصوبه «بزرگداشت روز پزشکان» برگزیده شد و در سال 1990 این قانون در مجلس نمایندگان و مجلس سنا نیز معرفی شد ، در همچنین روزی بود که دکتر کرافورد لانگ در تنسی توانست بیماری را به وسیله “اتر” بیهوش کند .

حتما بخوانید:   روز جهانی داروساز ۲۵سپتامبر مهر ماه | در ایران ۵شهریور ۱۴۰۲

تاریخچه روز پزشک در ایران

رویداد هایی که در تقویم رسمی کشور ها مشخص می شود به طور حتم از یک اتفاق خاصی نشات می گیرد که اهداف مشخصی را به دنبال دارد .

در تقویم شمسی روز جهانی پزشک مصادف با تولد پزشک حکیم و دانا و بزرگ ، ابوعلی سینا (Avicenna) می باشد . از اینکه چه زمانی روز پزشک به عنوان روز تولد ابوعلی سینا مشخص شده است ، اطلاعاتی در دسترس نیست . ولی می توان گفت که روز پزشک در تاریخ به روز پزشک در شهر ویندر از ایالت جورجیای آمریکا در مورخ 28 مارس 1933 ربط دارد . البته در آمریکا 30 مارس به عنوان روز جهانی پزشک مشخص شده است که از سال 1958 به تصویب مجلس این کشور درآمده است .

ابوعلی سینا کیست ؟

ابوعلی سینا پزشک، فیلسوف، دانشمند و شیمیدان بزرگ قرن چهارم هجری با نام کامل ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا ، در بخارا به دنیا آمد. او همچنین در تاریخ یکم شهریور سال ۳۵۹ هجری شمسی به دنیا آمد. نام کامل ابوعلی سینا عبارت اند از: ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا، او آثار و کتاب مهم و زیادی نوشته که از جمله آثار و نوشته های او می توان به کتاب قانون که در عنوان طب است  یکی از نوشته و آثار معروف ابوعلی سینا می باشد.

از جمله دیگر آثار و کتاب او کتاب شفا و دانشنامه علایی است . ابوعلی سینا حدود 450 کتاب با موضوعات مختلف نوشته که به معروف ترین آنها اشاره ای کردیم. ابن سینا در 18 سالگی با هوش استعداد و مطالعه فراوانی که داشت توانست بر بسیاری از علوم خود تسلط پیدا کند و به دلیل تسلط خوبی که بر علوم های مختلف از جمله پزشکی ، ریاضیات ، روانشناسی ، نجوم ، جغرافیا ، زمین شناسی ، فیزیک ، شیمی ، شعر و ادبیات و منطق و موسیقی ، داشت او را همه چیزدان می نامیدند . وی دوم تیر 416 هجری شمسی ، در 57 سالگی از دنیا رفت و در شهر همدان به خاک سپرده شد .

روز جهانی پزشک در کشور های مختلف

روز جهانی پزشک

روز جهانی پزشک در کشور برزیل :

روز جهانی پزشک در کشور برزیل به عنوان یک روز تعطیل که در مورخ 11 اکتبر است ،  با روز برگزاری تولد سنت لوک توسط کلیسای کاتولیک جشن گرفته می شود .

حتما بخوانید:   روز جهانی هواشناسی ۳ فروردین 1402
روز جهانی پزشک در کشور کانادا :

روز جهانی پزشک در کشور کانادا در مورخ اولین روز ماه جشن گرفته می شود .

تاریخ و فلسفه روز جهانی پزشک در کشور هند :

در کشور هند تاریخ و فلسفه روز پزشک منحصربه‌فرد است ، که در کشور های دیگر گفته شده است . روز پزشک در هند ، اول ژانویه می باشد که مصادف با تجلیل از دکتر بیدهان چاندرا روی ، پزشک افسانه ای هندوستان است . بیدهان چاندرا روی در تاریخ چهارم فوریه 1961 به دریافت بالاترین و بهترین مدال غیر نظامی این کشور مفتخر شد .

روز جهانی پزشک در کشور مالزی :

روز جهانی پزشک در مالزی هر ساله در مورخ روز 10 ماه اکتبر جشن گرفته می شود . این روز توسط فدراسیون انجمن های متخصصان پزشکی خصوصی ، مالزی در سال 2014 میلادی معرفی شد .

روز جهانی پزشک در کشور ویتنام :

اولین بار روز جهانی پزشک در کشور ویتنام در مورخ 27 فوریه سال 1955 جشن گرفته شده است . از آن موقع تا بحال همین مورخ برای تجلیل از پزشکان در نظر گرفته شده است .

روز جهانی پزشک در کشور ترکیه :

در کشور ترکیه ۱۴ مارس به نام روز پزشک نامگذاری شده است .

روز جهانی پزشک در کشور  تاجیکستان :

در کشور تاجیکستان در مورخ 18 آگوست به روز پزشک معروف است و از زمان اعلام استقلال ملی این کشور ، هر سال این روز را جشن گرفته می شود .

روز جهانی پزشک در کشور کوبا :

در کشور کوبا روز جهانی پزشک در تاریخ 3 دسامبر می باشد که مصادف با زمان تولد دکتر کارلوس جوان فینلی است .

روز جهانی پزشک در کشور عزیزمان یعنی ایران 23 آگوست مصادف با اول شهریور ماه به پاس تالیفات و خدمات ابن سینا در علوم پزشکی و فعالیت او در این رشته و تجلیل از پزشکان عزیز که بردبار و راز دار و امیدوار هستند ، روز پزشک نامگذاری شده است .

مفهوم پزشک از منظر حقوق و قانون چیست ؟

تعریف روشنی از پزشک از نظر حقوقی موجود نیست ، با وجود این ، در تعدادی از متن های قانونی ، شغل های پزشکی و وابسته به صورت مصداقی گفته شده اند . بر حسب این تعاریف که بر شالوده ماده 28 قانون سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران می باشد ، کارمندان کارکشته پزشکی و وابسته عبارت اند از : پزشکان ، پزشکان دارو ساز ، دندان پزشکان ،متخصصان علوم آزمایشگاهی “حرفه ای یا متخصص” و تشخیص طبی ، ماما ها و سایر کارشناسان پروانه دار گروه پزشکی ، فارغ التحصیل کاردانی ، کارشناسی و کارشناسی ارشد و بالاتر از شاغل در رشته های علوم آزمایشگاهی ، بینایی سنجی ، گفتار درمانی ، شنوایی سنجی ، رادیولوژی ، بیورادیولوژی ، ایمونوولژی و بیولوژی پزشکی ، رادیوتراپی ، پرستاری ، علوم دارویی ، هوشبری ، اطاق عمل ، تغذیه ، مبارزه با بیماری‌ها ، بهداشت کار دهان و دندان ، کاردان دندان پزشکی ، خدمات اجتماعی و مددکاری و سایر رشته‌های علوم پایه پزشکی ، روان پزشکی بالینی ، روانشناسی بالینی و کودکان استثنایی ، ژنتیک پزشکی و بسیاری دیگر از این حرفه های وابسته ای که مربوط به پزشکی می باشد که به رویداد های پزشکی که سخت کوشی آن ها نیاز به دریافت مجوز از وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران دارد .

حتما بخوانید:   روز جهانی خلاقیت و نوآوری ۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

توضیح- کارمندان حرفه های خاص پزشکی و وابسته به پزشکی موضوع این ماده ، افرادی هستند که در یکی از مرکز های تحقیقاتی درمانی ، آموزشی و بهداشتی اعم از خصوصی ، تعاونی و دولتی پزشکی وابسته به دولت ها و بعضی از مراکز پزشکی خاص یا خیریه یا حسب مورد طلب یا دفتر کار اشتغال دارند ، و از این رو نیز به اختصار شاغلین حرفه های پزشکی و وابسته نامیده می شوند .

“ مسئولیت قانونی ، مستلزم ظهور خارجی اندیشه ، به صورت فعل یا ترک فعلی است که همراه با ضرر و زیان باشد که ورود ضرر شرط تحقق آن است . ” (میشل ، لورراسا ، 1375 ، مسئولیت مدنی ، ترجمه : محمد ، اشتری ،  اول ، انتشارات دادگستر ، صفحه 24 . )

سه دسته از مسئولیت قانونی عبارت اند از : 1. مسئولیت انتظامی 2. مسئولیت مدنی 3. مسئولیت کیفری . که ما در ادامه به قسمت مسئولیت مدنی می پردازیم .

مسئولیت مدنی

در مسئولیت مدنی هرکس به دیگری زیانی برساند باید آن را جبران کند ، که این به عنوان قاعده پذیرفته شده است . که بر خلاف مسئولیت کیفری عمل می کند . در مسئولیت مدنی نیاز نیست که برای هر مسئولیت، مبنای قانونی ویژه به دست آورد .

سخن آخر

ما در این مقاله از ایبک امداد به تاریخ روز جهانی پزشک ، علت نامگذاری آن ، تاریخچه آن ، ابوعلی سینا کیست ، روز جهانی پزشک در کشور های مختلف و مفهوم آن از منظر قانون و حقوق پرداختیم امیدوارم اطلاعات کافی رو کسب کرده باشید .

 

روز جهانی پزشک چه زمانی است

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مفهوم پزشک از منظر حقوق و قانون چیست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا