تقویم تاریخ

روز زبان انگلیسی 3 اردیبهشت 1402

روز زبان انگلیسی یک روز خاص و منحصر به فرد در جهان به شمار می‌رود. در سال 2010، سازمان ملل متحد شش روز زبان را به منظور به رسمیت شناختن شش زبان رسمی سازمان ملل متحد و جلب توجه به تاریخ، فرهنگ و دستاوردهای هر یک از این زبان‌ها نام‌گذاری کرد. سازمان ملل روز 23 آوریل را به عنوان روز زبان انگلیسی برای بزرگداشت نمایشنامه نویس و شاعر مشهور انگلیسی، ویلیام شکسپیر ، که مرگ او در همان تاریخ در سال 1616 ثبت شده است، انتخاب کرد.

شش روز به رسمیت شناخته شده شامل روز زبان فرانسه در 20 مارس، روز زبان چینی در 20 آوریل، روز زبان انگلیسی در 23 آوریل، روز زبان اسپانیایی در 23 آوریل روز زبان روسی در 6 ژوئن و روز زبان عربی در 18 دسامبر است. سازمان ملل همچنین روز جهانی زبان مادری در 21 فوریه و روز جهانی ترجمه در 30 سپتامبر جشن گرفته می‌شود. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا به روز زبان انگلیسی و اهمیت آن در سر تا سر جهان بپردازیم. با ما تا پایان این مقاله کاربردی همراه باشید.

روز زبان انگلیسی

تاریخچه روز زبان انگلیسی

پانزده هزار سال پیش، تنها سه قبیله به زبان اصلی انگلیسی صحبت می‌کردند. امروزه این زبان سومین زبان رایج در جهان است. این زبان در حدود 75 کشور از جایگاه رسمی برخوردار است، در 188 کشور در سراسر جهان صحبت می‌شود و حدود 378.2 میلیون نفر به عنوان زبان اول خود به آن صحبت می‌کنند. تعداد کل انگلیسی زبانان (به عنوان زبان اول و دوم) حدود 1.1 میلیارد نفر است. زبان انگلیسی شباهت‌های بسیاری با روسی (24٪)، فرانسوی (27٪) و آلمانی (60٪) دارد. این زبان دارای چندین گویش و لهجه است.

پروژه انگلیسی اولین روز زبان انگلیسی در جهان را در 13 اکتبر 2009 راه اندازی شد. روز زبان انگلیسی برای بزرگداشت 13 اکتبر 1362 جشن گرفته می‌شود، زمانی که پارلمان برای اولین بار با سخنرانی به جای فرانسوی به زبان انگلیسی افتتاح شد. در همان مجلس، اساسنامه‌ای به تصویب رسید که به اعضای مناظره اجازه می‌داد از زبان انگلیسی استفاده کنند. این امر زبان انگلیسی را به زبان رسمی قانون و قانونگذاری تبدیل کرد.

انگلیسی زبان وسیعی است. بیش از 250000 کلمه در فرهنگ لغت آکسفورد وجود دارد. منهای بسیاری از کلمات فنی، علمی و عامیانه. انگلیسی احتمالاً تنها زبانی است که مترادف برای بسیاری از کلمات خود دارد. سال‌های استعمار بدین معنا بود که انگلیسی اکنون کلماتی از فرهنگ‌های آسیایی، کارائیب و آفریقایی نیز دارد. زبان انگلیسی همیشه مشتاق پذیرش و اقتباس کلمات و عبارات از زبان‌های دیگر بوده است. تمایل به انطباق خود احتمالاً چیزی است که انگلیسی را از سایر زبان‌ها مانند فرانسوی بسیار متفاوت می‌کند.

زبان انگلیسی به راحتی پرکاربردترین زبان روی کره زمین است و برای تطبیق کلمات، مفاهیم و تأثیرات فرهنگی از سراسر جهان از شهرت خوبی برخوردار است. این عامل به دایره واژگان عظیم زبان می‌افزاید، واژگانی که مملو از قوانین عجیب و غریب، املا و دستور زبان است. روز زبان انگلیسی محبوبیت باورنکردنی زبان و حتی عجیب و غریب آن را به یاد می‌آورد و جشن می‌گیرد!

حتما بخوانید:   روز جهانی شعر 1فروردین 1402 و 21 مارس

این روز به این دلیل انتخاب شد که گمان می‌رود روز تولد شکسپیر و سالگرد مرگ او باشد. شکسپیر علاوه بر اینکه مشهورترین نمایشنامه نویس انگلیسی زبان بود، تأثیر زیادی بر زبان انگلیسی امروزی نیز داشت. در زمانی که او مشغول نوشتن بود، در قرن‌های 16 و 17، زبان انگلیسی دستخوش تغییرات زیادی بود و خلاقیت شکسپیر در زبان به این معنی بود که او صدها کلمه و عبارت جدید را ارائه کرد که هنوز هم استفاده می‌شوند.

روز زبان انگلیسی

اهمیت زبان انگلیسی

انگلیسی اولین بار در ریشه‌های انگلستان قرون وسطی کشف شد و به نام آنگلو نامگذاری شد. سپس آنگلی‌ها یک قبیله ژرمن غربی بودند، آن‌ها راه خود را به انگلستان پیدا کردند. نام آن‌ها از شبه جزیره آنگلیا گرفته شد که تا دریای بالتیک امتداد دارد. سپس بحث شد که انگلیسی دیگر زبان خودش نیست، بلکه مخلوطی از هر زبانی است که با آن در تماس است.

زبان انگلیسی به یک زبان غالب و ابزاری قدرتمند برای برقراری ارتباط بین فرهنگ‌ها و بخش‌های مختلف جهان تبدیل شده است. با گذشت زمان، تعداد افراد انگلیسی زبان افزایش یافته است. با این حال، انگلیسی نیز به عنوان زبان دوم یکی از پیچیده‌ترین زبان‌ها در نظر گرفته می‌شود. بنابراین، روز زبان انگلیسی به دلیل تاریخ، آینده و ویژگی‌های آن جشن گرفته می‌شود.

روز زبان انگلیسی در تقویم

روز زبان انگلیسی در 13 اکتبر به مناسبت روزی که پارلمان برای اولین بار با سخنرانی به زبان انگلیسی در سال 1362 به جای فرانسوی افتتاح شد، جشن گرفته می‌شود. این روز همچنین جهانی بودن زبان و چگونگی تکامل آن در طول قرن‌ها را جشن می‌گیرد.

محققان معتقدند که هیچ نسخه واقعی از این زبان وجود ندارد، زیرا در حال حاضر بیش از 7000 نوع زبان انگلیسی در جهان یافت می‌‍شود. انگلیسی نیز بسیاری از کلمات را از زبان‌های دیگر پذیرفته است. به غیر از گفتار، انگلیسی همچنین به زبان اصلی فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی، ادبیات و موسیقی تبدیل شده است.

روز زبان انگلیسی در تقویم جهانی: 23 آوریل 2023

روز زبان انگلیسی در تقویم ایران: 3 اردیبهشت 1402

روز زبان انگلیسی

خواستگاه زبان انگلیسی

خاستگاه زبان انگلیسی در حدود سال 450 بعد از میلاد آغاز شد، زمانی که قبایل آلمانی به انگلستان قرون وسطی حمله کردند. آن‌ها به زبانی صحبت می‌کردند که شبیه به محلی بود که به آن حمله کردند. این زبان به انگلیسی قدیم تکامل یافت و نام خود را از Angles، یکی از قبایل آلمانی که در انگلستان ساکن شدند، گرفت. نام این قبیله از شبه جزیره آنجل یا آنگلیا در نزدیکی دریای بالتیک گرفته شده است.

زبان‌های فریزی و انگلیسی باستان به هم مرتبط هستند، اگرچه واژگان انگلیسی باستان تحت تأثیر چندین زبان ژرمنی، به‌ویژه نورس، و به‌طور قابل‌توجهی از فرانسوی، لاتین و دیگر زبان‌های رومی بود. توسعه زبان انگلیسی بیش از 1400 سال طول کشید. از لهجه‌های انگلیسی باستان یا لهجه‌های آنگلوساکسون (آلمانی) که قبایل آنگلوساکسون (ژرمنی) در قرن پنجم به انگلستان آوردند، شروع شد.

حتما بخوانید:   روز جهانی دیابت 14 نوامبر،23 آبان ماه

در اواخر قرن یازدهم، زبان انگلیسی میانه زمانی آغاز شد که نورمن‌ها انگلستان را فتح کردند، جایی که زبان فرانسوی تأثیر خود را بر انگلیسی باستان اعمال کرد. اولین نسخه از انگلیسی مدرن در قرن پانزدهم آغاز شد، زمانی که چاپخانه به لندن معرفی شد و کتاب مقدس کینگ جیمز چاپ شد. این دوره همچنین آغاز تغییر واکه بزرگ بود.

آنگلوساکسون یا انگلیسی قدیم، که قدیمی‌ترین شکل زبان انگلیسی است که امروزه می‌شناسیم، ترکیبی از گویش‌های مختلف با ریشه ژرمنی دریای شمال است. لهجه‌هایی بودند که توسط سه قبیله – جوت‌ها، ساکسون‌ها و آنگل‌ها صحبت می‌کردند، که قبلاً در مناطق جنوب سوئد، یوتلند، نیدرزاکسن و فریزیا ساکن بودند.

فروپاشی اقتصاد روم در قرن پنجم، قبایل آلمانی را قادر ساخت تا در مناطقی از بریتانیا مستقر شوند. در قرن هفتم، زبان آنگلوساکسون جایگزین لاتین و بریتونی رایج شد که یک زبان سلتی بود.

انگلیسی کهن

چهار گویش شامل انگلیسی باستان ساکسونی، نورثومبریایی، مرسی و آنگلیایی است. کینگ آلفرد، وست ساکسون را به گویش استاندارد برای شکل نوشتاری این زبان تبدیل کرد. در توسعه لهجه‌های مدرن، نورثومبریایی خاستگاه اسکاتلندی است و انگلیسی مدرن اساساً بر اساس گویش مرسی است.

انگلیسی قدیم به فریزی قدیم نزدیک‌تر است، در حالی که دستور زبان آن بیشتر شبیه آلمانی مدرن بود، اما انگلیسی زبانان امروزی برای درک انگلیسی قدیمی مشکل دارند.

روز زبان انگلیسی

انگلیسی متوسط

از قرن هشتم تا دوازدهم، انگلیسی قدیم شروع به تبدیل شدن به انگلیسی میانه کرد، که بسیاری از مردم آن را با شروع فتح انگلستان توسط ویلیام فاتح مرتبط دانستند. با این حال، توسعه بیشتر زبان از قرن سیزدهم تا اواسط قرن پانزدهم آغاز شد.

تماس دائمی انگلیسی باستان با نورس قدیم بر توسعه زبان اصلی به ویژه در منطقه یورک تأثیر گذاشت. تأثیر انواع نورس امروزه هنوز مشهود است. در سال 1066 هنگامی که نورمن‌ها بر انگلستان غلبه کردند، زبان انگلیسی باستان یا آنگلوساکسون که تحت تأثیر نورس بود با نورمن قدیم آشنا شد که به نسخه مدرن فرانسوی مربوط می‌شد.

سرانجام زبان آنگلو نورمن را به وجود آورد. اشراف و نخبگان کسانی بودند که معمولاً به زبان نورمن صحبت می‌کردند در حالی که آنگلوساکسون زبان افراد طبقات اجتماعی پایین‌تر شد. بنابراین، زبان نورمن کلمات مرتبط با لایه‌های اجتماعی بالا، قانون‌گذاری و سیاست را به کار می‌برد. زبان آنگلو نورمن تا قرن دوازدهم به طور کامل توسعه یافت و تا قرن شانزدهم مورد استفاده قرار گرفت.

انگلیسی مدرن

دوره 1500 تا 1700 شاهد تکامل زبان انگلیسی مدرن بود که شامل تغییر واکه بزرگ از 1350 تا 1700 نیز می‌شد. مشخصه این امر استانداردسازی زبان و ساده‌سازی عطف‌های موجود بود.

زمانی که هنری پنجم پادشاه بود، زبان انگلیسی برجسته شد. این استاندارد در سال 1430 به استاندارد (Cancery Standard) تبدیل شد زیرا توسط دادگاه عالی وست مینستر برای اسناد رسمی استفاده می‌شد. هنگامی که چاپخانه در سال 1476 معرفی شد، زبان انگلیسی مدرن در اولین کتاب‌هایی بود که در لندن چاپ شد. گذشته از چاپ نسخه ترجمه شده کتاب مقدس (نسخه کینگ جیمز)، دوره‌ای بود که ویلیام شکسپیر و آثارش محبوب شدند.

حتما بخوانید:   روز جهانی موسیقی جاز ۱۰ اردیبهشت۱۴۰۲

انگلیسی مدرن در سراسر امپراتوری بریتانیا و کشورهایی که از قرن 18 مستعمره آن شدند، گسترش یافت. عوامل متعددی مانند آموزش رسمی، هنر، دیپلماسی، فناوری، علم و تجارت به تبدیل شدن انگلیسی به زبان جهانی کمک کردند.

استفاده گسترده از زبان انگلیسی راه را برای بهبود ارتباطات در سطح بین المللی هموار کرد. مستعمرات سابق امپراتوری بریتانیا به کشورهای مستقلی تبدیل شدند که به استفاده از زبان انگلیسی ادامه دادند، البته با تأثیرات محلی، که منجر به راه‌های جدیدی برای صحبت کردن و نوشتن انگلیسی شد. استرالیا، برخی از مناطق آفریقا، هند و آمریکای شمالی و همچنین مناطق مختلف در سراسر جهان، زبان انگلیسی را پذیرفتند.

برخی از کشورهای جدیدی که از بریتانیا استقلال یافته‌اند، همچنان از زبان انگلیسی به عنوان زبان رسمی خود استفاده می‌کنند و در عین حال زبان‌های بومی خود را نیز به رسمیت می‌شناسند و استفاده می‌کنند. غالباً این یک تصمیم سیاسی بود، زیرا دولت‌های جدید می‌خواستند از ترجیح دادن به زبان‌های بومی اجتناب کنند.

قرن 20 و 21 شاهد افزایش نفوذ فرهنگی و اقتصادی ایالات متحده بود. جنگ جهانی دوم پایان یافت و ملت به عنوان یک ابرقدرت مطرح شد. گسترش این زبان نیز مدیون پخش بین المللی اخبار و نمایش‌های انگلیسی در سطح جهانی است.

انگلیسی مدرن کدگذاری هنجارهای دقیق را توسعه داد که به استاندارد تبدیل شد. از طریق انتشارات حمایت شده توسط ایالت و از طریق آموزش عمومی گسترش یافت. در بریتانیا، مجموعه استانداردی از مدل‌های استفاده و قراردادهای املایی زمانی که فرهنگ لغت زبان انگلیسی در سال 1755 توسط ساموئل جانسون منتشر شد، معرفی شد.

هفتاد و سه سال بعد، فرهنگ آمریکایی زبان انگلیسی توسط نوح وبستر منتشر شد. این تلاشی بود که انگلیسی آمریکایی مجموعه‌ای از هنجارها را داشته باشد که جدا از انگلیسی بریتانیایی باشد. تکامل دستوری زبان انگلیسی مدرن تقریباً کامل شده است. بسیاری از افعال در انگلیسی آمریکایی استاندارد شده و افعال نامنظم منظم‌تر هستند.

روز زبان انگلیسی

چند نقل قول معروف در رابطه با روز زبان انگلیسی

  • روز زبان انگلیسی مبارک باشد برای تجلیل از این زبان شگفت انگیز با اشعار و داستان‌های انگلیسی سرو کله بزنید.
  • 23 آوریل نه تنها روز تولد یا سالگرد مرگ ویلیام شکسپیر است، بلکه روز زبان انگلیسی نیز هست. روز زبان انگلیسی بر شما مبارک.
  • این روز برای بزرگداشت زبانی است که به همه کمک کرده تا به روشی مشترک با هم ارتباط برقرار کنند. روز زبان انگلیسی بر شما مبارک.
  •  وقتی زبانی را جشن می‌گیرید، این روش جدیدی برای آموزش آن زبان خاص به دیگران است. روز زبان انگلیسی مبارک!

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

روز جهانی زبان انگلیسی

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با روز جهانی زبان انگلیسی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا