مجله

۱۸ ژوئن روز جهانی پدر ۲۸ مرداد ۱۴۰۲

روز جهانی پدر چه روزی است و علت نامگذاری این روز چیست ؟

یکی از بزرگترین روزهای جهانی ، روز پدر می باشد که البته در کشورهای مختلف روز پدر ، تاریخ های متفاوتی دارد . در کشور آمریکا ، روز پدر در تعطیلات این کشور ثبت نشده است . تا ریاست جمهوری ریچارد نیکسون یعنی تا سال 1972 اهمیت زیادی به روز پدر نمی دادند ولی بعد از آن تاریخ این روز در تاریخ آمریکا جای گرفت و تا به امروز که دیگر برای پدران در این روز جشن های بزرگ و با ارزشی برپا می شد.

از آنجا که پدر نقش مهم و به سزایی در تحکیم خانواده دارد باید برای بزرگداشت و تجلیل از پدران ، با تعیین یک روز جهانی از آنان تجلیل شود . روز پدر روزی است که نقش پدران را در خانواده پاس می داریم و حتی در کتب تاریخی هم به این روز مهم اشاره شده است .در دنیای مدرن و پیشرفته امروزی هم به نقش پدر در خانواده و جامعه بسیار اهمیت داده می شود .

با استفاده از کتب تاریخی متوجه خواهید شد که روز پدر سنتی در آفریقای جنوبی اروپا بوده که مربوط به سال 1508 می شود . حدودا پنج سال بعد از آن نیکسون رئیس جمهور آمریکا ، برای قدر دانی از نقش پدر در جامعه ، یکشنبه سوم ماه  ژوئن   را روز پدر در آمریکا اعلام کرد .  اما نکته قابل توجه اینجاست که بدانید در آن هنگام روز پدر مورد پذیرش مردم قرار نگرفت . بنظر شما چرا مردم از این اتفاق استقبال نکردند ؟

باید بگوییم که روز مادر برای اولین بار در قرن نوزدهم نامگذاری شد و مردم در اوایل سال 1900 روز زن را گرامی می داشتند و برای آن اهمیت زیادی قائل بودند .

در سال 1914 رئیس جمهور آمریکا یعنی ویلسون ، از روز زن در تاریخ آمریکا به عنوان یک روز مهم نام برد ولی بعد از آن متوجه شدند که از نقش پدر هم باید تجلیل شود زیرا پدر نقش بسیار مهمی در خانواده و جامعه دارد .

در آن زمان نویسنده ی معروف آمریکایی در کتاب پدرانگی به جنبه فرهنگی روز پدر  اشاره کرد و اهمیت پاس داشت این روز را بیان کرد . به این ترتیب توجه مردم به سمت این روز مهم جلب شد به طوری که هجدهم ماه ژوئن به نام روز جهانی پدر نامگذاری شد .

 

تاریخ روز جهانی مرد و پدر در تقویم میلادی آمریکا

روز جهانی پدر

البته قابل ذکر است که برای اولین بار ، بزرگداشت پدر و تجلیل از مقام پدر ، در ایالت متحده آمریکا مطرح شد ،  در آن زمان زنی آمریکایی به نام سونورا اسمارت  ، از جشن های مخصوص روز مادر در آمریکا ، الهام گرفت و گفت که باید روزی هم به عنوان تجلیل از مقام پدر تعیین شود .پدر سورنا از سربازان دوران جنگ داخلی آمریکا بود او به تنهایی توانسته بود شش فرزند خود را بزرگ کند . دخترش سورنا تحت تاثیر تلاش های پدرش برای جا انداختن روز مادر قرار گرفت و از این رو روز 5 ژوئن یعنی تولد پدرش را به عنوان روز پدر معرفی کرد و چون برای برگزاری جشن در این روز آمادگی نداشت مراسم به سومین یکشنبه ژوئن منتقل شد. در همان موقع ویلیام جنینگ برایان بطور غیر رسمی از این مراسم حمایت کرد و سال 1916 رئیس جمهور آمریکا برای او مراسم تجلیل از پدر را برگزار کرد و در سال 1924 کالوین کولیچ ، رئیس جمهور آن دوران این روز را به عنوان یک روز ملی و روز پدر اعلام کرد .

حتما بخوانید:   معرفی پرفروش‌ترین و بهترین اسپرسو سازها در بازار

در ایالت متحده آمریکا روز پدر اولین بار در ژوئن 1910 جشن گرفته شد ، و اینطور بنظر می آید که جشن های بریتانیا و بقیه ی کشور ها هم ، روز پدر را از این رسم آمریکایی الهام گرفته اند . و در سال 1972 سومین یکشنبه ماه میلادی ، توسط رئیس جمهور آمریکا ، به عنوان روز جهانی پدر ثبت شد .

تاریخ دقیق روز جهانی پدر و مرد در تقویم میلادی 18 ژوئن می باشد . البته در بعضی از کشورها روز پدر سوم ژوئن نامگذاری شده است .

 

روز پدر و تاریخ آن در دیگر کشورهای جهان از جمله ایران

همانگونه که گفتیم روز پدر بعضی از کشورهای جهان در تاریخ سوم ژوئن اعلام شده که این کشورها عبارتند از : کانادا ،آمریکا ، فرانسه ، بریتانیا ، چین ، هند ، فیلیپین ، ژاپن ، و آفریقای جنوبی . البته در کشورهای دیگر روزهای دیگری را برای روز پدر اختصاص داده اند مثلا :

  1. در کشورهای مسلمان مانند ایران ، روز 13 رجب را روز پدر نامگذاری کردند .
  2. در کشور سوئیس روز پدر در اولین یکشنبه ماه ژوئن می باشد .
  3. در سوریه ، مصر و لبنان ، روز پدر 21 ژوئن تعیین شده است .
  4. در کشورهای اسکاندیناوی دومین شنبه ماه نوامبر ، روز پدر نامگذاری شده است .
  5. در کشور روسیه هم روز پدر بیست و سوم فوریه می باشد .
  6. در کشورهای پرتغال ، ایتالیا ، آلمان و اسپانیا روز پدر در نوزدهم مارس برگزار می شود .
  7. در کشورهای بلژیک و اتریش ، دومین یکشنبه ماه ژوئن روز پدر نامگذاری شده است .
  8. و در نیوزلند و اسپانیا هم اولین یکشنبه در ماه سپتامبر برای روز پدر نامگذاری شده و مردم برای بزرگداشت و سپاس از زحمات پدر ، این روز را جشن می گیرند .
حتما بخوانید:   لیست زمان سال تحویل تا 50 سال قبل | سال تحویل 1500

شیوه و روش جشن گرفتن روز جهانی پدر

در این روز مهم بیشتر مردم برای قدر دانی از زحمات پدران خود ، تلاش ویژه و خاصی انجام می دهند . بسیاری از مردم در این روز به دیدار پدران خود رفته و با گرفتن گل و شیرینی یا هدیه های مناسب از زحمات بی حد پدر قدرانی و تشکر می کنند . روز پدر جزو تعطیلات مدرن و شیک به حساب می آید و البته قابل ذکر است که خانواده های مختلف سنت های مختلفی در این زمینه دارند . معمولا جشن این روز ، از یک کارت تبریک ساده و یا یک تماس تلفنی گرفته تا مهمانی های های بزرگ برای احترام و تشکر از مقام والای پدر ، انجام می شود . البته این جشن شامل  کسانی هم می شود که می توانند شخصیت پدری نام برده شوند ، مانند پدر ، نا پدری ، پدر بزرگ ، پدر شوهر ، و حتی سایر اقوام مرد .

 

تاریخچه روز مرد در ایران و ولادت با سعادت حضرت علی علیه السلام

روز پدر و روز مرد در تقویم کشور ایران ، 13 رجب همزمان با میلاد اولین امام شیعیان ، حضرت علی علیه سلام می باشد .

البته قبل از انقلاب اسلامی روز 24 اسفند ، یعنی زاد روز رضاشاه ، روز پدر نامیده می شد . ولی پس از انقلاب روز 13 رجب به عنوان روز پدر و مرد نامگذاری شد .

امام علی علیه السلام در تاریخ سیزدهم رجب سال 30 عام الفیل به دنیا آمدند البته به دلیل اینکه تاریخ تولد ایشان به سال قمری می باشد ، تاریخ هجری شمسی ثابتی ندارد و این تاریخ همواره در تقویم متغییر می باشد .

دلیل انتخاب این روز به عنوان روز پدر را می توان حدیثی از پیامبر اکرم نام برد که ایشان فرمودند : من و علی پدران امت هستیم .

بر اساس این حدیث امام علی علیه السلام پدر معنوی ما شیعیان می باشند و مردان شیعه باید ایشان را الگوی خود قرار داده و سیره و روش ایشان را در زندگی به کار گیرند . امام علی اسوه بزرگ شیعیان و الگویی مناسب برای زندگی پدران می باشد به همین دلیل ، این روز مبارک را به عنوان روز پدر نامگذاری کردند .

حتما بخوانید:   نحوه محاسبه عیدی و سنوات سال 1402 | میزان عیدی و سنوات پایان سال چقدر است؟

برای دیدن مطالب متنوع و مفید به سایت ایبک امداد مراجعه کنید.

1063481 735

جملات زیبا در مورد روز پدر

پدر جان ببخش مرا ، که گاهی ، با اینکه هستی نمی بینمت “

ببخش تمام نادانی ها و کج فهمی هایم را “

ببخش اعتراض و درشتی هایم را ، و هر چه از من که آزارت داد “

دست های پینه بسته زیبایت را می بوسم پدر جان “

که با عشق ، روشن کننده ی راه و چراغ زندگیم بودی “

خاک پایت هستم پدر نازنینم “

به حرمت شرافتت می ایستم و به بزرگی و عشقت تعظیم می کنم “


وقتی در پشت سر پدرت راه می روی خواهی دید که چقدر آهسته راه می رود ، می فهمی که پیر شده “

وقتی داره صورتش را اصلاح می کنه ، و دستش ناگاه می لرزه ، می فهمی که پیر شده “

وقتی بعد از غذا می بینی که یک مشت دارو می خوره می فهمی که چقدر درد داشته اما هیچ چیز نگفته “

وقتی می بینی نصف موهای سفیدش بخار غصه های تو هست ، اونوقت دلت از غصه پر میشه “

پدرم سایه ات مستدام باد “


پدر تکیه گاهی است که نمیگن بهشت زیر پاشه “

اما به جرم پدر بودن باید با وجود همه ی مشکلات ایستادگی کنه “

به تو لبخند می زنه تا تو دلگرم بشی  “

اگر بدانی … کسی که کشتی زندگیت را از بین موج های سهمگین روزگار به ساحل آرام رویاهایت رسانده ، کسی جز پدرت نیست ، آنگاه او را خواهی پرستید “


پدر یعنی :

هر چه روزهایت سخت و سخت تر “

نگران نباش من هستم خیالت تخت تخت “

سلامتی همه ی باباهای ایران زمین “


خداوندا به خواب پدر عزیزم آسایش “

به بیداریش سلامتی “

به عشقش ثبات “

به محبتش تداوم “

و به عمرش برکت جاودان ببخش “

خدایا تو ببخش شکرانه اش با من ….


دست همیشه به معنای آغوش نیست “

گاهی فقط امنیت است “

مثل دست پدر “

بزرگترین حس امنیت پدر عزیزم “

 

00000000000999999

31

 

روز جهانی پدر چه روزی است ؟

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

روز جهانی پدر چه روزی است و این روز در تقویم ایران چه روزی است؟

امتیاز کاربر: 4.6 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا