تقویم تاریخ

روز جهانی دانشجو 15 اکتبر برابر با 23 مهر

همه چیز در مورد روز جهانی دانشجو

هر ساله روزی را در تقویم به عنوان روز جهانی دانشجو گرامی می دارند. دانشجویان آینده یک کشور هستند. دانشجویان و افکارشان هستند که کشورهای ما را به جلو می برند. فارغ از پیشینه یا رشته تحصیلی آنها، ما همیشه باید از کسانی که می خواهند دانش خود را بیشتر کنند، تجلیل کنیم، در حالی که بسیاری از دانش آموزان برای انجام این کار تلاش زیادی می کنند.

با روز جهانی دانشجو آشنا شوید

روز جهانی دانشجو فرصت مناسبی برای ماست تا به یاد دانشجویان جهان باشیم و از آنها تجلیل کنیم. از تمام گوشه و کنار جهان، دانش آموزان سخت تلاش می کنند تا به اهداف شغلی خود دست یابند و تفاوت ایجاد کنند. برخی از دانشجویان خانواده های خود را ترک می کنند و به دور و بر سفر می کنند تا جایی در دانشگاه داشته باشند.

آنها می خواهند زندگی بهتری داشته باشند و عزیزان خود را تامین کنند. این چیزی است که ما باید آن را گرامی بداریم و آن را جشن بگیریم. در حالی که زندگی برخی از دانشجویان دشوار است و آن ها با مشکلاتی چون کمبودهای مالی و کمی امکاناتی تحصیل و رفاهی رو به رو هستند.

15 اکتبر روز جهانی دانشجو

وقتی اکثر دانش آموزان می توانند برای دیدن خانواده و دوستان خود به خانه بروند، دانشجویان خارج از کشور این تجمل را ندارند. همچنین، بسیاری از دانشجویان داخلی کمک های مالی به صورت وام و کمک هزینه دریافت می کنند که همیشه در دسترس کسانی نیست که از خارج آمده اند.

به علاوه، در برخی از کشورها که هزینه‌های زندگی و دستمزدها پایین است، می‌تواند چالش بزرگی برای دانشجویان باشد تا از نظر مالی با کشور جدیدی که ممکن است گران‌تر باشد، سازگار شوند. همه اینها می‌تواند فشار بیشتری بر شانه‌های دانش‌آموز وارد کند، که آخرین چیزی است که هنگام تلاش برای کسب نمرات خوب به آن نیاز دارید.

وقتی همه اینها را در نظر می گیریم، سخت نیست که بفهمیم چرا باید از همه دانش آموزان، به ویژه آنهایی که برای تحصیل بیشتر تلاش کرده اند، تجلیل کنیم.

حتما بخوانید:   روز زبان اسپانیایی 3 اردیبهشت 1402

روز جهانی دانشجو در تقویم

در بسیاری از کشورهای جهان و در مدارس و دانشگاه ها این روز را گرامی می دارند. در ادامه از این مقاله از سایت ایبک نگاهی به تاریخ دقیق این روز می اندازیم.

 در تقویم رسمی ایران: شنبه، 23 مهر 1401

در تاریخ قمری: السّبت، 18 ربیع الاول 1444

در تاریخ میلادی: Saturday، 2022, October 15

تاریخچه روز جهانی دانشجو

روز جهانی دانشجو در 15 اکتبر جشن گرفته می شود زیرا این تاریخ مصادف با تولد رئیس جمهور سابق هند، فقید دکتر ای پی جی عبدالکلام است. با این حال، در مورد منشا این تعطیلات اختلاف نظر وجود دارد. اگرچه برخی منابع ادعا می‌کنند که این مورد تاسیس شده و در حال حاضر توسط سازمان ملل متحد (U.N.) مشاهده می‌شود.

اما هیچ مدرکی برای اثبات این واقعیت وجود ندارد. در حقیقت، تنها روز جهانی که توسط سازمان ملل در 15 اکتبر برگزار می شود، روز جهانی زنان روستایی است. علاوه بر این، ادعا شده است که راجیو چاندران، مسئول اطلاعات ملی مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، اظهار داشته است که سازمان ملل هرگز چنین روزی را اعلام نکرده است. با این وجود، هدف روز جهانی دانش‌آموز به رسمیت شناختن تأثیر کلام بر بخش آموزشی هند است.

آوول پاکیر جینولابدین عبدالکلام در 15 اکتبر 1931 در یک خانواده مسلمان تامیل در مرکز زیارتی رامسوارام در جزیره پامبان هند به دنیا آمد. او با مدرک فیزیک از کالج سنت جوزف، Tiruchirappalli فارغ التحصیل شد. پس از فارغ التحصیلی از مؤسسه فناوری مدرس، جایی که در رشته مهندسی هوافضا تحصیل کرد، به مؤسسه توسعه هوانوردی سازمان تحقیق و توسعه دفاعی پیوست. او شغل درخشان و درخشانی را به عنوان دانشمند تجربه کرد و در دهه 1990 به مشهورترین دانشمند هسته ای هند تبدیل شد.

روز جهانی دانشجو مصادف با تولد عبدالکلام

کلام یازدهمین رئیس جمهور جمهوری هند در 18 ژوئیه 2002 شد. او عمیقاً مورد علاقه و محبت قرار گرفت و در طول پنج سال تصدی خود به عنوان “رئیس جمهور خلق” نامیده شد. پس از ریاست جمهوری، او در چندین مؤسسه عالی سخنرانی کرد. او استاد مدعو در موسسه مدیریت هند شیلونگ بود.

عضو افتخاری موسسه علوم هند، بنگلور؛ و رئیس انستیتوی علوم و فناوری فضایی هند و همچنین بسیاری از مناصب دیگر. کلام هفت دکترای افتخاری از 40 دانشگاه دریافت کرد که نشان از درخشش او در رشته خود دارد. در 27 ژوئیه 2015، هنگام سخنرانی در موسسه مدیریت هند، شیلونگ، دچار ایست قلبی شد و در بیمارستان بتانی درگذشت.

حتما بخوانید:   روز جهانی دیابت 14 نوامبر،23 آبان ماه

اهمیت روز جهانی دانشجو

روز جهانی دانشجو برای ما اهمیت زیادی دارد زیرا از این طریق درس های مهم زیادی می گیریم.

برای یک دانشجو، این روز اهمیت بیشتری پیدا می کند زیرا زندگی دکتر APJ عبدالکلام به ما می آموزد که هر چقدر هم که در زندگی چالش ها وجود داشته باشد، اما از طریق آموزش می توانیم بر هر مانعی فائق آییم. شما می توانید حتی به اهداف بزرگتری برسید.

چگونه روز جهانی دانشجو را جشن بگیریم

در این روز دانشجویان مسئولیت‌های اجتماعی خود را به نمایش می‌گذارند و جشن می‌گیرند و گردهمایی‌هایی در محوطه مدرسه و دانشگاه برگزار می‌کنند. در مسابقات شادی‌آور شرکت کنند، غذای مدارس و دانشگاه را بخورند، درباره اتحادیه‌های دانشجویی و دانش اموزی صحبت کنند و از هزینه‌های پرداختی خود شکایت کنند. اگرچه به طور قطع به اندازه فعالیت های نیاکان روز جهانی دانشجویان برجسته یا مرتبط با نوع بشر نیست، اما این گردهمایی ها مشارکت، کمک های مالی و توجه بسیاری از موسسات امور خیریه را به خود جلب می کند.

اهمیت روز جهانی دانشجو

اگر دانش آموز یا دانشجویی در خانه دارید، یا اگر خودتان جزو کسانی هستید که از مدارس و دانشگاه‌ها برای پرداخت هزینه‌های گزاف برای رشته‌هایی که به احتمال زیاد هرگز در مسیر شغلی که در نهایت انتخاب می‌کنید شاکی هستید، پس این روز را به فکر بگذرانید. در مورد زندگی دانشجویی، با فراز و نشیب های آن، و در مورد اینکه چگونه دوست دارید نسل های آینده این چند سال تعیین کننده زندگی را تجربه کنند.

اگر خودتان دانش آموز یا دانشجو هستید، راه های مختلفی وجود دارد که می توانید روز جهانی دانشجو را جشن بگیرید. مدتی را با دانشجویان دیگر سپری کنید. برای رفاه حال دیگر دانشجویان کم بضاعت مقداری پول جمع کنید.  به هر حال، شما بهتر از هر کس دیگری از مشکلاتی که ممکن است برای یک دانشجو به وجود آید خبر دارید.

اگر معلم یا استاد دانشگاه هستید یا به هر شکلی با دانش آموزان کار می کنید، می توانید از این روز به عنوان جشنی که باید باشد استفاده کنید. مطمئن شوید که دانش‌آموزانتان احساس خاص بودن می‌کنند، و همچنین به دنبال راه‌هایی برای تشویق آن‌ها باشید تا بهترین باشند.

حتما بخوانید:   روز جهانی مهاجران 27 آذر 1402 و 18 دسامبر

روز جهانی دانشجو مصادف با 15 اکتبر

چرا روز جهانی دانشجو جشن گرفته می شود؟

دکتر A.P.J. عبدالکلام نقش محرک و راهنما را برای دانش آموزان از همه طبقات و اقشار ایفا می کرد.

زندگی خود او به عنوان دانش آموز بسیار چالش برانگیز بود و در زندگی با مشکلات و چالش های زیادی روبرو بود.

جدای از این، در کودکی برای خرج خانواده و خودش روزنامه می فروخت. اما به دلیل قدرت اراده قوی خود در تحصیل، توانست بر انواع موانع زندگی خود غلبه کند و بر هر چالشی در زندگی خود غلبه کند و به بزرگترین مقام ریاستی کشور هند دست یابد.

این چنین داستانی از زندگی اوست که الهام بخش بسیاری از نسل های آینده خواهد بود. دکتر ا.پ.ج عبدالکلام حتی در دوران فعالیت علمی و سیاسی خود، خود را معلم می دانست و محبوب ترین کارش آموزش به دانش آموزان بود.

او چنان تمایلی به تدریس داشت که در برهه‌ای از زندگی‌اش سمت مشاور ارشد علمی دولت هندوستان را رها کرد و سمت معلمی را برگزید.

دکتر کلام در زندگی خود شاهد پیشرفت های علمی، تحصیلی و معنوی بسیاری از دانش آموزان بود. او در این مدت سخنرانی های زیادی ایراد کرد و کتاب نوشت و بر پیشرفت دانش آموزان در سراسر جهان تمرکز کرد.

با مشاهده این کار بی‌نظیر ایشان برای پیشرفت حوزه علمی و دانشجویان، تصمیم بر آن شد که تولد ایشان به عنوان روز جهانی دانش آموز یا دانشجو جشن گرفته شود.

موضوع روز جهانی دانشجو

پیام موضوع هر برنامه چیزی است که روزهای زیادی در ذهن مردم می ماند. بسیاری از موضوعات مربوط به روز جهانی دانش آموز وجود دارد که برای الهام بخشیدن به مردم کار می کند.

در حال حاضر افراد زیادی در مورد این موضوع بحث می کنند که روز جهانی دانش آموز باید با یک موضوع جشن گرفته شود.

شاید در آینده، این امر دیده شود و مردم روز جهانی دانش آموز را بر اساس موضوع جشن بگیرند، که برای آگاهی دادن به مردم و دادن پیام اجتماعی به آنها کار خواهد کرد.

روز جهانی دانشجو

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با روز جهانی دانشجو

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا