تعمیرات کولر آبی

معرفی انواع وسایل سرمایشی | عملکرد کولر آبی چگونه است؟

در فصول گرم سال، وسایل سرمایشی برای ایجاد هوای دلچسب و مطبوع در منزل به ما کمک زیادی می کنند.
با پیشرفت تکنولوژی امروزه وسایل سرمایشی زیادی در بازار موجود است که شما می‌توانید به نسبت منطقه ای که در آن زندگی می کنید و متراژ منزل خود، وسیله مورد نیاز و مناسب را که مصرف انرژی پایین تری هم داشته باشد، انتخاب کنید. در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با انواع وسایل سرمایشی آشنا کنیم و مزایا و معایب آن ها را برایتان توضیح دهیم تا بتوانید مناسب ترین وسیله را برای خود انتخاب کنید.

انواع وسایل سرمایشی

همانطور که می‌دانید وسایل سرمایشی گوناگونی در بازار وجود دارد که هر کدام به صورتی کار کرده و انرژی خاصی برای راه اندازی آن استفاده می شود انواع وسایل سرمایشی عبارتند است:

  • پنکه
  • کولر آبی
  • کولر سلولزی
  • داکت اسپیلت
  • فن کویل سقفی

در ادامه می خواهیم شما را با این وسایل سرمایشی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

وسایل سرمایشی

پنکه یکی از وسایل سرمایشی

پنکه یکی از وسایل سرمایشی است که از گذشته های دور در منازل، دفاتر، مغازه ها و مکان های دیگر مورد استفاده قرار می‌گرفت. به طور کلی می توان گفت که یکی از قدیمی ترین وسایل سرمایشی پنکه می باشد؛ که چند پره در خود داشته و با طراحی خاصی که دارد و چرخش پره ها، باد به طرف محیط فرستاده می شود اگر پنجره ای را در داخل اتاق باز بگذارید، پنکه می تواند یک دستگاه تهویه خوب باشد.

انواع پنکه

پنکه انواع مختلفی دارد که هر کدام به شکل خاصی عمل می کند به طور کلی پنکه ها به سه دسته تقسیم می شوند:

  • پنکه دیواری
  • پنکه سقفی
  • پنکه رومیزی

هنوز هم در جاهایی که رطوبت زیادی دارند از پنکه استفاده می شود پنکه دیواری را هم همانطور که از نام آن پیداست بر روی دیوار نصب می کنند. دلیل نصب این پنکه در روی دیوار این است که کودکان به آن دسترسی نداشته باشند.
به طور کلی می‌توان گفت خانواده هایی که دارای کودک هستند بهتر است از پنکه های دیواری استفاده کنند.

یکی دیگر از وسایل سرمایشی، پنکه های سقفی می باشند. پنکه های سقفی هم همانطور که می‌دانید در روی سقف نصب می شوند و معمولاً سه پره دارند. این پنکه ها دارای درجه بندی می باشند و با یک کلید هم خاموش و روشن می شوند. پنکه های سقفی را در مکان های قرار می‌دهند که دارای فضای کمی باشد. امروزه استفاده از پنکه های سقفی بسیار کم شده است و جای خود را به وسایل سرمایشی جدید داده است.

حتما بخوانید:   علت لرزش کولر آبی چیست؟

مزایای پنکه چیست؟

پنکه نسبت به وسایل سرمایشی قیمت پایین تری دارد و تقریباً بیشتر افراد می توانند به راحتی آن را خریداری کنند.
پنکه قابل حمل بوده و وزن کمی هم دارد به همین دلیل رسیدگی و تمیز کردن پنکه بسیار راحت است. پنکه هایی که امروزه تولید می شوند به وسیله کنترل کار کرده و امکانات زیادی دارند و مصرف انرژی آن هم به شدت کم شده است.
باید بگوییم که صدای پنکه باعث می شود خواب آرام تری داشته باشید که به آن نویز سفید می گویند. شاید شنیده باشید کسانی هستند که با صدای پنکه بهتر به خواب می‌روند و این مورد کاملاً درست است زیرا صدای پنکه خاصیت خواب آور و آرام بخش داشته و می تواند در صورتی که پنجره را باز بگذارید مانند یک تهویه خوب، هوای محیط را تهویه کند و یا مثلاً می توانید یک مقدار عطر را روی یک تکه پارچه بپاشید و در مقابل پنجره قرار دهید به این صورت هوا معطر خواهد شد.

معایب پنکه چیست؟

یکی از معایب پنکه جزو مزیت های آن هم بحساب می آید و آن تهویه هوا است وقتی که هوای بیرون طوفانی باشد، گرد و خاک زیادی در هوا وجود دارد. پنکه می تواند هوای بیرون را وارد منزل کند و در این صورت گرد و خاک هم وارد منزل می شود و این امر ممکن است باعث آلرژی و حساسیت در افراد شود.

عیب دیگر پنکه این است که اگر برای مدت طولانی در مقابل آن بنشینید و یا بخوابید باعث گرفتگی عضلات می شود. قرار گرفتن در مقابل باد پنکه ممکن است باعث خشکی پوست شود. کسانی که در فصل خاصی پوستشان خشک می شود ممکن است با نشستن در کنار پنکه دچار خشکی شدید پوست شوند.

در صورتی که شما یکی از این مشکلات را دارید، توصیه می کنیم از پنکه استفاده نکرده و از وسیله سرمایشی دیگری جهت خنک کردن منزل استفاده کنید.

کولرهای آبی

یکی از وسایل سرمایشی رایج بین مردم کشورمان که محبوبیت زیادی هم دارد کولر آبی می باشد. این دستگاه به دلیل بازدهی خوب و قیمت مناسب مورد استفاده بسیاری از افراد قرار می گیرد.
کولر آبی سایز های مختلفی داشته و این باعث می‌شود کاربرد آن در مکان های مختلف امکان پذیر باشد.
در زمانی که کولر آبی ساخته شد فقط پنکه وسیله سرمایشی بود ولی با به بازار آمدن کولر آبی، مردم کولر را جایگزین پنکه کردند.
البته با پیشرفت تکنولوژی، کولر آبی هم دارای رقیب‌های سرسختی شده است.

عملکرد کولر آبی چگونه است؟

کولر آبی یک سیستم سرمایش تبخیری می باشد که باد و آب به وسیله واسطه از داخل آن عبور می کند و اگر کولر روشن باشد، پوشال ها هم خیس می شوند و باد خنک از طریق کانال وارد محیط شده و پخش می شود. کولر آبی به وسیله آب و برق کار می کند.

حتما بخوانید:   کولر سلولزی چیست | راهنمای خرید کولر سلولزی

همانطور که گفتیم کولر آبی در اندازه های مختلفی ساخته شده است شما باید با توجه به متراژ منزل و استفاده خود، کولر مناسب را در نظر بگیرید. از کولر آبی برای مناطق گرم و خشک استفاده می شود و در مناطق مرطوب این وسیله سرمایشی کارایی خوبی ندارد.

مزایا و معایب کولر آبی چیست؟

یکی از مزیت‌های مهم کولر آبی قیمت کم آن نسبت به کولرهای سلولزی می باشد و همچنین سرویس کردن و تعویض پوشال های آن هم، هزینه کمتری نسبت به کولرهای سلولزی دارد.

یکی از معایب کولر آبی این است که مصرف آب زیادی داشته و کشور ما که از کم آبی رنج می برد، می تواند نگران کننده باشد. البته بعضی از کولرهای آبی از نوع کم مصرف می باشند که در این صورت نگرانی وجود ندارد.

معمولاً کسانی که از کولر آبی استفاده می کنند مبلغ قبض برق و آب آنها بسیار بالا است.
یکی دیگر از معایب کولر آبی این است که وقتی شما نه ماه از آن استفاده نمی کنید، بدلیل گرد و خاک در روی موتور و پوشال ها، بازدهی کولر کم می‌شود و اگر آن را سرویس نکنید ممکن است ایجاد بیماری‌های تنفسی کرده و همچنین عملکرد کولر هم پایین بیاید.

کولرهای سلولزی

کولر سلولزی هم یکی از وسایل سرمایشی ساختمان است که عملکرد مشابهی با کولر های آبی دارد. عملکرد این کولر هم مانند کولر آبی می باشد، فقط قطعاتی که در این کولر استفاده می‌شود نسبت به کولر آبی کمی فرق دارد. در کولرهای آبی، سیستم سرمایشی تبخیری به وسیله عبور باد و آب از یک واسط تبخیری، باعث خنک شدن هوا خواهد شد و این فرایند در کولر های آبی با پوشال ولی در کولرهای سلولزی بوسیله پدهای سلولزی، انجام می شود.

مزایا و معایب کولرهای سلولزی چیست؟

با توجه به معایب کولر های آبی امروزه استفاده از کولرهای سلولزی افزایش پیدا کرده است. کولر های سلولزی می توانند جایگزین  خوبی برای کولرهای آبی شوند به طور کلی می‌توان گفت کولر سلولزی مزایای بیشتری به نسبت کولر آبی دارد که یکی از آنها نیاز نداشتن به تعویض سالیانه پوشال است. پوشال های معمولی نیاز به تعویض های سالیانه دارند در صورتی که پدهای سلولزی ماندگاری بیشتری داشته و دفعات تعویض آن کمتر است.

پد های سلولزی را معمولاً هر ۳ تا ۵ سال یکبار تعویض می‌کنند و هر ساله در هنگام سرویس کولر آنها را شسته و تمیز می‌کنند و این باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود. نکته ای که باید بدانید این است که قیمت پد های سلولزی بسیار بیشتر از پوشال های کولر معمولی است ولی در مقابل هزینه‌ای که برای آب و برق صرف می کنید زیاد قابل توجه نیست.

حتما بخوانید:   کاملترین راهنمای خرید کولر آبی و انواع آن

با توجه به اینکه ما در کشور خود با کمبود آب روبرو هستیم استفاده از کولر سلولزی می تواند در اولویت قرار بگیرد. استفاده از کولرهای سلولزی برای کسانی که دچار حساسیت هستند مفید بوده و باعث بیماری های آلرژی و ریوی نمی شود و گرد و خاک هم توسط این پدها جذب نشده و وارد محیط نخواهد شد. به طور کلی کولر سلولزی در بین وسایل سرمایشی عملکرد خوبی داشته و می تواند باعث ماندگاری سرما شود طوری که نیاز نباشد شما مداوم کولر را روشن بگذارید.

داکت اسپیلت

یکی دیگر از وسایل سرمایشی محبوب داکت اسپیلت می باشد که قیمت بالایی دارد و معمولاً در جاهایی که رطوبت زیادی دارند از آن استفاده می شود این دستگاه پیشرفته تر از کولر های آبی و سلولزی است که از جهت ارائه سرما به ساختمان، اختلاف زیادی با کولر های آبی و همچنین کولرهای سلولزی دارد. داکت اسپیلت ها از دو بخش درست شده اند که یکی از آنها در خارج از ساختمان نصب می شود و قسمت دیگر هم در منزل نصب می شود که سرما را در خانه پخش خواهد کرد.

داکت اسپیلت ها انواع مختلفی دارند که بعضی از آنها را در روی دیوار نصب می کنند و بعضی از آنها هم در روی پنجره نصب می شود. شما با توجه به نیاز خود می توانید آن را در مکان مورد نظر خود قرار دهید.

فن کویل سقفی

در بین وسایل سرمایشی فن کویل سقفی محبوبیت زیادی داشته و از طرفداران زیادی برخوردار است این دستگاه جزو دستگاه های تهویه هوا به حساب می آید همچنین یکی از لوازم سرمایشی هم می باشد. به طور کلی می‌توان گفت فن کویل سقفی، یک دستگاه برای تهویه مطبوع هوا است که از لوله های سرد و گرم و با پره های آلومینیومی درست شده است.

این دستگاه را می توان بر روی سقف های کاذب نصب کرد و فضای کمی را هم اشغال می کند. خانه هایی که دارای متراژ بسیار کمی باشند می توانند از فن کویل سقفی استفاده کنند.

وسایل سرمایشی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با وسایل سرمایشی مختلف آشنا کردیم تا در صورتی که قصد خرید وسیله سرمایشی را دارید بتوانید وسیله مناسب را انتخاب کنید. توصیه می کنیم در هنگام خرید وسیله ی سرمایشی،  ابتدا متراژ محیطی را که می خواهید دستگاه را در آنجا نصب کنید در نظر بگیرید و همچنین به آب و هوای منطقه ی زندگی خود هم توجه کنید و سپس وسیله ی مورد نظر را خریداری کنید.

98989

31

معرفی انواع وسایل سرمایشی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

عملکرد کولر آبی چگونه است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا