تعمیرات پکیج و آب گرمکنتعمیرات

روشن نشدن مشعل گازی ایران رادیاتور و 5 دلیل اصلی آن

علت روشن نشدن مشعل گازی ایران رادیاتور چیست و چگونه می توان آن را حل کرد؟

از مهم ترین بخش های هر ساختمان، سیستم گرمایش مرکزی و یا همان موتورخانه ی ساختمان، می باشد. یکی از مهم ترین اجزای موتورخانه، مشعل گازی می باشد که به تعمیر و نگهداری منظم موتورخانه نیاز دارد، از دیگر  مسائل مهمی که درباره مشعل گازی موتورخانه وجود دارد، روشن نشدن آن می باشد. ما در این مقاله از ایبک، اطلاعاتی را در مورد علت روشن نشدن مشعل گازی موتورخانه، در اختیار شما قرار می دهیم.

5 دلیل روشن نشدن مشعل گازی ایران رادیاتور

روشن نشدن مشعل های گازی موتورخانه نیز دلایل متفاوتی دارد که امکان دارد برخی از این دلیل ها علایمی مانند آتش سوزی ناقص، داشته باشند. اما به هر حال ما در این مقاله برخی از دلایلی که مشخص می کند چرا مشعل گازی روشن نمی شود را تا حدودی برای شما ذکر می کنیم.

دلیل اول – کثیفی اسکنر شعله

لازم است که برای مراقبت از اسکنر های شعله، حداقل یکبار در ماه وقت خود را به نظافت و بررسی آن ها اختصاص دهید. وظیفه اسکنر شعله این است که با استفاده از انتشار اشعه ماوراء بنفش، مادون قرمز یا نور مرئی، وجود شعله فعال در محفظه را تشخیص دهد.

طی این فرایند و پس از راه اندازی موتورخانه، حسگر شعله در کوتاه ترین زمان ممکن روشن می شود. اما در صورتی که اسکنر شعله موفق به تشخیص، وجود شعله فعال، نشود، از ورود سوخت به موتورخانه و همچنین تجمع خطرناک مواد قابل اشتعال جلوگیری می کند.

اسکنر شعله در نزدیکی شعله استقرار یافته و همین باعث تجمع کربن، دور آن می شود. به همین دلیل نظافت این قسمت از اهمیت زیادی برخوردار است و لازم است که هر ماه تمیز شود. نکته ای که پس از تمیز کردن اسکنر شعله باید به آن توجه کنید این است که مطمئن شوید، شعله به درستی تراز شده و یا خیر و همچنین شعله را نیز حس کنید.

دلیل دوم – کثیف شدن صافی روغن سوخت

صافی روغن سوخت از مسدود شدن سیستم، به واسطه آلاینده ها، جلوگیری به عمل می آورد. به همین دلیل باید فیلتر صافی را به طور منظم تمیز و یا تعویض کنید. زیرا که در غیر این صورت، کارکرد خود را از دست می دهند و باعث گرفتگی مشعل می شوند.

حتما بخوانید:   نحوه ریست کردن پکیج های ایران رادیاتور و بوتان

در نتیجه ی این اتفاق سوخت محدود شده و دیگر شعله ای تشکیل نخواهد شد. به همین دلیل لازم است که هر هفته صافی روغن سوخت را تمیز و بررسی کنید و همچنین واشر آن را نیز تعویض کنید.

دلیل سوم – نبود سوخت

در صورتی که مخزن آب گرم موتورخانه به تازگی پر شده باشد، احتمال خراب شدن آن ضعیف می باشد. اما اگر مقدار سوخت داخل مخزن کم باشد می تواند دلیلی بر روشن نشدن مشعل گازی باشد.

در چنین مواقعی لازم است که مخزن را مجددا پر کنید. برای اینکه با مشکلاتی از قبیل روشن نشدن مشعل گازی، نشتی و یا جریان گرمایش بیش از حد، رو به رو نشوید، بهتر است که گزارش مصرف روزانه سوخت را یادداشت کنید و از این طریق ساکنین خانه و یا ساختمان را در جریان نشتی و گرمای بیش از حد قرار دهید. یکی از دلیل های بروز نشتی مصرف بیش از حد سوخت می باشد.

نبود سوخت یکی از دلایل روشن نشدن مشعل

دلیل چهارم – بسته شدن دریچه تامین سوخت

بسته شدن شیر سوخت یکی دیگر از دلایل روشن نشدن مشعل گازی است، ممکن است این اتفاق به دلیل نداشتن آگاهی افراد ساکن در ساختمان رخ دهد. برای جلوگیری از این مشکل، لازم است که قفل های ایمنی نصب شود و همچنین آموزش های لازم در اختیار ساکنین ساختمان قرار گیرد.

دلیل پنجم – اتصالات شکسته مشعل گازی ایران رادیاتور

اتصالات وظیفه ی کنترل، ترکیب سوخت و هوای ورودی به مشعل را بر عهده دارند. چنانچه این اتصالت به درستی تنظیم نشوند و یا شکستی و نشتی داشته باشند، مشکلاتی مانند مصرف زیاد سوخت، عملکرد نامناسب شعله یا روشن نشدن مشعل گازی، به وجود می آید.

ابتدا از قرار داشتن تمام اتصالات کنترلی مشعل در جای خود مطمئن شوید و چنانچه لازم بود، آن را تنظیم کرده و مجددا بررسی کنید. اگر اتصالات فرسودگی یا آسیب دیدگی داشتند، آن ها را مجددا تنظیم و یا تعویض کنید. اتصالت کنترلی فناوری منسوخی می باشند. جهت صرفه جویی در مصرف گاز بهتر است که مشعل مخزن آب گرم ساختمان را به سیستم کنترل بدون اتصال مجهز کنید.

نحوه تعمیر مشعل گازی ایران رادیاتور

روشن نشدن مشعل ‌های مخزن آب گرم یا موتورخانه، می تواند دلایل متعددی داشته باشند. برای تعمیر آنها ابتدا باید دلیل رخ دادن آن ها را بدانید. یکی از این دلایل می تواند، وجود مشکل در تامین گاز اصلی باشد، که در این صورت شما می توانید با روشن کردن وسایل های گازسوز مانند اجاق گاز، ورودی گاز را آزمایش کنید.

حتما بخوانید:   خاموش و روشن شدن پمپ آب و بررسی 8 امکان احتمالی 

البته این آزمایش به نوع محل زندگی شما نیز بستگی دارد. روشن نشدن این وسایل را می توان دلیلی بر وجود مشکل در منبع تغذیه گاز دانست. در چنین مواقعی بهتر است که با ماموران گاز تماس بگیرد تا مشکل شما را بررسی کنند.

خاموش شدن فیوز برق نیز می تواند یکی دیگر از دلایل روشن نشدن مشعل گازی باشد. زیرا که بویلر ها برای احتراق به اندکی برق نیاز دارند، پس در نتیجه خاموش بودن فیوز مانع از کارکرد آن ها می شود. چنانچه برق دستگاه قطع شود، احتمال ریست شدن دستگاه نیز وجود دارد که در این صورت شما می توانید با برنامه ریزی مجدد، مشکل خود را حل کنید.

تعمیر و نگهداری مشعل رادیاتور

اگر در شیر گاز ایرادی باشد، منجر به روشن نشدن مشعل گازی می شود. وظیفه این شیر کنترل مقدار گاز ورودی برای سوزاندن، می باشد. در صورتی که شیر گاز، آسیب دیده باشد و یا مسدود شود، ممکن است مانع از ورود گاز به محفظه شود و در نتیجه منجر به روشن نشدن مشعل گازی ایران رادیاتور می شود.

ذرات و زباله ها نیز می توانند از دیگر دلایل مسدود شدن مشعل موتورخانه باشند. حل مشکلات مشعل و سوپاپ بسیار پیچیده هستند و شما نمی توانید خودتان آن را حل کنید. بنابراین بهتر است که مشکل خود را به دست یک فرد متخصص کاربلد و با تجربه بسپارید. افراد متخصص به راحتی می توانند هرگونه انسداد را برطرف کنند و مخزن آب گرم را مجددا به کار بیندازند.

باز کردن قفل مشعل در بویلر

از ویژگی های بسیار خوبی که لوازم خانگی تعبیه شده دارند، قفل مشعل است. کارکرد قفل مشعل به چنین می باشد که در صورت تشخیص عیب، جهت جلوگیری از آسیب بیشتر، بویلر به صورت خودکار خاموش می شود.

در صورتی که مشعل مخزن آب گرم ساختمان قفل شود، با نشان دادن کد خطا، شما را از محل ایراد آگاه می کند. قبل از باز کردن قفل ابتدا دستگاه را عیب یابی کنید و سپس آن را رفع نمایید.

این مشکل می تواند دلایل متعددی از جمله فشار کم، قطعی برق، انسداد سیستم و یا خرابی جرقه، داشته باشد. با توجه به ماهیت مشکل دستگاه شما می توانید خودتان نسبت به تعمیر آن اقدام کنید و یا تعمیر آن را به دست یک فرد متخصص بسپارید. پس از بهبود مشکل، جهت شروع فعالیت دوباره مخزن آب گرم، دکمه تنظیم را مجددا فشار دهید.

حتما بخوانید:   دمای یخچال را رو چه درجه‌ای بگذاریم بهتر است؟

نحوه رفع تاخیر در اشتعال بویلر

اشتعال تاخیری وضعیتی است که در آن گاز بویلر با تاخیر برافروخته می شود. در چنین مواقعی ممکن است افزایش جریان گاز آنقدر زیاد شود که موجب بروز انفجار شود.

اشتعال تاخیری در بویلر علاوه بر آسیب رساند به بویلر ممکن است برای افراد نیز خطراتی را به وجود آورد. به همین دلیل باید بروز آن را جدی بگیرید. بروز این مشکل می تواند ریشه در مشکلاتی مانند محدودیت یا ضعیف بودن چراغ شمعک، داشته باشد. در صورتی که گاز به میزان کمی در مشعل وجود داشته باشد یا به عبارتی فشار گاز پایین باشد، مشکل تاخیر در اشتعال به وجود می آید.

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است در تاخیر اشتعال، موثر باشد، هوای اولیه می باشد. هوای اولیه قبل از احتراق با گاز ترکیب می شود. در صورتی که هوای بیشتری در مقایسه با گاز وجود داشته باشد، تعادل ایجاد نمی شود و در نتیجه باعث می شود که مخلوط قابلیت اشتعال نداشته باشد. در صورتی که متوجه شدید مخزن آب گرم ساختمان شما اشتعال تاخیری دارد، بهتر است که هر چه سریعتر برای رفع مشکل، با یک متخصص مشورت کنید تا مشکل شما را حل کند.

اهمیت تعمیر و نگهداری مرتب مشعل گازی ایران رادیاتور

روشن نشدن مشعل گازی ایران رادیاتور می تواند موجب بروز مشکلاتی مانند اختلال در عملکرد گرمایشی ساختمان و یا از کار افتادن سیستم موتورخانه، شود. شما می توانید با سرویس و نگهداری منظم دستگاه مشعل گازی ایران رادیاتور، از رخ دادن این اتفاقات جلوگیری به عمل آورید. نشتی گاز در موتورخانه یکی از مواردی است که اهمیت زیادی دارد و بهتر است که اطلاعاتی درباره آن کسب نمایید.

همیت تعمیر و نگهداری مرتب مشعل گازی ایران رادیاتور

جمع ‌بندی

موتورخانه آسایش خانواده و ساکنین را تضمین می‌کند. به همین دلیل موتورخانه بخش مهمی از سیستم گرمایش ساختمان به حساب می آید. در صورتی که متوجه مشکلی در عملکرد آن شدید، بهتر است هرچه زودتر نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. برای تعمیر و نگهداری منظم و همچنین سرویس قطعات موتورخانه، باید فواصل زمانی مناسب را در نظر بگیرید تا از بروز مشکلاتی مانند روشن نشدن مشعل گازی، جلوگیری به عمل آورید.

98989

31

روشن نشدن مشعل گازی ایران رادیاتور

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله روشن نشدن مشعل گازی ایران رادیاتور و 5 دلیل اصلی آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا