مجله سلامت پوست

ضد آفتاب رنگی بهتر است یا بی رنگ

نور خورشید دارای دو نوع اشعه مرئی و نامرئی است که به آن اشعه فرابنفش یا ماورا بنفش می گویند. اشعه ماورا بنفش به دو دسته تقسیم می شود، دسته اول اشعه UVA است که به راحتی به  عمق پوست نفوذ می کند و بر روی تمامی لایه های زیرین پوست اثر می گذارد، دسته دوم اشعه UVB است که تنها بر روی لایه سطحی پوست اثر می گذارد و موجب تخریب سیستم ایمنی بدن، آفتاب سوختگی و قرمزی پوست می شود. اشعه فرابنفش خورشید با تابیدن بر روی پوست مخصوصا در ساعات ۱۰ صبح تا ۴ ظهر ( به دلیل شدت اشعه فرابنفش در این ساعات ) سبب از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست، بروز چین و چروک، قرمزی، آفتاب سوختگی و لک می گردد که نمایان شدن هر کدام از این عارضه ها ناخوشایند و آزار دهنده است. در بسیاری از اوقات علاوه بر بروز آفتاب سوختگی، قرمزی و لک پوستی در اثر این اشعه مضر، سرطان پوست بروز می گردد که این بیماری قابل درمان و جبران نیست از این رو توصیه می گردد همواره در صورت قرارگیری در معرض نور خورشید از کرم ضد آفتاب متناسب با نوع پوست آن هم با SPF 30 درصد به بالا استفاده کنید تا پوستتان همواره سالم بماند و دچار آسیبی نگردد.

کرم های ضد آفتاب دارای فواید بسیاری از جمله محافظت از پوست، جلوگیری از پیری زودرس پوست، جلوگیری از بروز سرطان پوست و چین و چروک، جلوگیری از بروز آفتاب سوختگی و لک هستند. کرم های ضد آفتاب رنگی همانطور که از نامشان پیداست دارای طیف های رنگی مختلفی از جمله بژ و بور هستند که در ترکیباتشان از فیلترهای معدنی همچون اکسید روی، دی اکسید تیتانیوم و رنگدانه های اکسید آهن به کار رفته است و سبب ایجاد لایه محافظتی بر روی پوست، صاف و یکدست نمودن آن می گردند. رنگدانه های موجود در کرم های ضد آفتاب رنگی سبب منعکس کردن نورهای نامرئی خورشید می گردند از این رو به خوبی از پوست در مقابل نور آفتاب محافظت می کنند در حالیکه ضد آفتاب های بدون رنگ اینگونه نیستند چرا که این ضد آفتاب ها از خود رنگی ندارند و همواره نمی توانند به خوبی اشعه مضر خورشید را از خود دور کنند. ضد آفتاب های بی رنگ به طور معمول سفید هستند و در صورت استفاده افرادی که رنگ پوست تیره دارند، رد سفید بر روی پوستشان باقی می گذارد اما کرم های ضد آفتاب رنگی اینگونه نیستند زیرا دارای تنوع رنگی بوده و هر شخص با توجه به نوع و رنگ پوست خود می تواند آنها را مورد استفاده قرار دهد به علاوه به دلیل رنگی بودن خود قادر به پوشاندن بسیاری از لک های تیره می باشند و به دلیل بافت سبکشان همواره می توان آنها را بر روی کرم های آرایشی استفاده نمود.

در هنگام انتخاب کرم ضد آفتاب رنگی باید چه نکاتی را مورد توجه قرار داد؟

اولین نکته ای که در هنگام انتخاب کرم ضد آفتاب رنگی حائز اهمیت است نوع پوست ( خشک، چرب و معمولی ) است چرا که هر فرد باید با توجه به نوع پوست خود کرم ضد آفتاب انتخاب کند مثلا کرم ضد آفتاب پوست چرب هیچگاه مناسب برای فردی نیست که پوستی خشک دارد. توجه داشته باشید که در صورت چرب بودن پوست کرم ضد آفتابی را انتخاب کنید که بافتی سبک داشته باشد تا همواره سبب ایجاد جوش و آکنه بر روی پوست نگردد و در صورت خشک بودن پوست از ضد آفتاب های آبرسان جهت آبرسانی به پوست و جلوگیری از خشکی آن استفاده کنید. پس از انتخاب نوع پوست نوبت به درصد SPF ضد آفتاب یا همان فاکتور نشان دهنده درصد محافظت ضد آفتاب از پوست در برابر نور خورشید می رسد که برای مهار کردن اشعه UVB نور خورشید همواره باید از ضد آفتاب هایی با SPF 30 درصد به بالا استفاده نمود و در صورت قرارگیری طولانی مدت در معرض نور آفتاب هر دو ساعت یک بار مصرف آن را تمدید کرد. در نهایت رنگ ضد آفتاب باید متناسب با رنگ پوست باشد تا پوست را صاف و یکدست نماید و در غیر این صورت سبب ایجاد خط های رنگی بر روی پوست می گردد.

حتما بخوانید:   مزوتراپی صورت چیست؟

نحوه استفاده از کرم ضد آفتاب رنگی

برای اثرگذاری بیشتر و بهتر کرم ضد آفتاب رنگی، ۲۰ الی ۳۰ دقیقه قبل از قرارگیری در معرض نور خورشید، تمامی قسمت های صورت خود را با کرم پوشش دهید و در صورت قرارگیری برای مدتی طولانی هر ۲ ساعت یک بار این کار را تمدید کنید.

new theme

آیا می توان از ضد آفتاب رنگی به جای کرم پودر استفاده کرد؟

یکی دیگر از فواید ضد آفتاب های رنگی این است که می توان آنها را به جای کرم پودر استفاده کرد چرا که همانند کرم پودر پوست را می پوشانند و آن را صاف و یکنواخت می سازند و همواره به دلیل بافت سبک خود بر روی پوست سنگینی نمی کنند به علاوه از پوست در برابر نور مضر خورشید محافظت می کنند و مانع بروز هرگونه لک می شوند از این رو می توان این کرم ها را بدون هیچ نگرانی جایگزین کرم پودرها نمود.

ضد آفتاب آیا استفاده از ضد آفتاب رنگی سبب بروز لک می گردد؟

این نظریه که استفاده از ضد آفتاب رنگی سبب بروز لک می شود کاملا اشتباه است، بلکه استفاده از ضد آفتاب رنگی سبب ایجاد یک لایه محافظتی بر روی پوست گشته و از بروز هرگونه لک تیره جلوگیری می نماید به شرط آنکه از مقدار مناسبی ضد آفتاب مثلا ۲ الی ۳ بند انگشت استفاده کنید تا تمامی قسمت های پوست به خوبی پوشش داده شوند. توجه داشته باشید که در صورت استفاده کم از ضد آفتاب محافظت از پوست کاهش می یابد و همین امر سبب بروز عارضه هایی همچون لک و قرمزی می شود.

حتما بخوانید:   راه های مناسب بسته شدن منافذ باز پوست

آیا استفاده از ضد آفتاب رنگی سبب بروز جوش می شود؟

به طور کلی استفاده از ضد آفتاب های رنگی هیچگاه سبب بروز جوش و آکنه حتی در افرادی که پوست چرب و مستعد به جوش و آکنه دارند، نمی شوند البته به شرط رعایت کردن دو اصل مهم: اول اینکه در هنگام خرید ضد آفتاب رنگی، حتما ضد آفتابی را انتخاب کنید که دارای بافتی سبک و متناسب با پوست چرب باشد و دوم اینکه پس اتمام روز ( شب ها ) حتما ضد آفتاب را از روی پوست خود پاک کنید.

آیا استفاده از ضد آفتاب رنگی سبب مسدود کردن منافذ پوست می شود؟

همانگونه که قبلا گفته شد در هنگام خرید ضد آفتاب باید ضد آفتاب رنگی را انتخاب کنید که متناسب با نوع پوست شما باشد چرا که در غیر این صورت کرم ضد آفتاب منافذ پوست را مسدود می کند و سبب بروز جوش و گاهی آکنه می گردد به علاوه احساس سنگینی بر روی پوست به وجود می آورد.

ضد آفتاب های رنگی باید دارای چه ویژگی هایی باشند؟

۱: از SPF 30 درصد به بالا برخوردار باشد تا بتوانند لایه ی محافظتی بر روی پوست ایجاد کنند

۲: دارای فیلرهای UVA و UVB باشد تا از نفوذ تمامی اشعه های مرئی و نامرئی ( اشعه مضر فرابنفش ) به درون پوست و بروز هرگونه لک، قرمزی و آفتاب سوختگی جلوگیری کند

۳: دارای اکسید آهن باشد تا مانع پدیدار شدن هیپرپیگمانتاسیون ( لک ) شود

۴: دارای بافتی سبک باشد تا همواره بر روی پوست احساس سنگینی نکند و منجر به تعریق پوست نگردد

حتما بخوانید:   درمان ریزش مو با تزریق یا همان مزوتراپی موها

۵: دارای علامت استاندارد و تاریخ انقضا باشد

۶: با نوع پوست سازگاری داشته باشد

new theme

ضد آفتاب نحوه پاک کردن ضد آفتاب رنگی از روی پوست

باقی ماندن ضد آفتاب برای مدتی طولانی بر روی پوست سبب تولید سم می گردد و موجب اثرگذاری منفی بر روی پوست می شود از این رو پس از اتمام روز و استفاده از هرگونه ضد آفتاب، لوازم آرایشی و غیره، پوست به استراحت نیازمند است و باید تمامی آرایش و ضد آفتاب موجود بر روی پوست را پاک نمود، برای این کار بهتر است که از شوینده های ملایم و متناسب با نوع پوستتان استفاده کنید. فراموش نکنید که پس از شست و شوی پوست حتما از آبرسان و کرم مرطوب کننده جهت آبرسانی و مرطوب نمودن پوست استفاده کنید. پاک کردن ضد آفتاب رنگی از روی پوست دارای ۳ مرحله است که عبارتند از:

  • ابتدا پوست خود را با شیر پاک کن، ژل و هر نوع شوینده کرمی که بر پایه آب باشد یعنی شوینده های آبرسان بشویید چرا که این شوینده ها علاوه بر پاک کردن کرم ضد آفتاب و مواد آرایشی از روی پوست، تمامی آلودگی ها موجود بر روی پوست همچون گرد و غبار را پاک می کند.
  • پس از شست و شوی پوست با شوینده ای ملایم نوبت به خشک نمودن پوست می رسد که باید با‌ یک پارچه نخی تمیز و یا حوله آن هم به آرامی صورت گیرد.
  • پس از خشک نمودن پوست جهت اطمینان خاطر از تونر متناسب با نوع پوست برای شست و شوی مجدد پوست استفاده کنید.

سخن پایانی

به طور کلی ضد آفتاب های رنگی دارای فواید بسیار و پوشش دهی کامل تری نسبت به ضد آفتاب های بدون رنگ می باشند که آن هم به دلیل ترکیبات موثرشان است از این رو بهتر است برای سالم ماندن پوست و محافظت از آن در برابر اشعه ماورا بنفش همواره از ضد آفتاب های رنگی متناسب با نوع و رنگ پوست استفاده کنید.

31

ضد آفتاب رنگی بهتر است یا بی رنگ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

ضد آفتاب رنگی بهتر است یا بی رنگ

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x