تعمیرات جاروبرقی

آیا فیلتر جاروبرقی قابل شستشو است؟|تمیز کردن فیلتر جاروبرقی

آیا فیلتر جاروبرقی قابل شستشو است؟|تمیز کردن فیلتر جاروبرقی، زمان تعویض فیلتر جاروبرقی

از جمله قطعات بسیار مهم جاروبرقی فیلتر آن دستگاه می‌باشد، که در قدرت مکش و عملکرد آن نقش بسزایی دارد. فیلترهای جاروبرقی دارای ساختار فشرده‌ای هستند و ذرات کوچک و گرد و غبار را جذب می‌کنند، تا وارد قسمت موتور جاروبرقی نشوند. در این مقاله به بررسی مواردی مانند آیا فیلتر جاروبرقی را می‌توان شست؟ مناسب ترین زمان برای شستن فیلتر جاروبرقی چه زمانی است؟ تمیز نگه داشتن فیلتر جاروبرقی چه اهمیتی دارد؟ و طریقه عوض کردن فیلتر جاروبرقی، خواهیم پرداخت.

وظیفه فیلتر جاروبرقی

فیلتر جاروبرقی وظایف گوناگونی داشته و با توجه به کیفیت و ویژگی های منحصر به فردی که دارد، توجه افراد را به خود جلب کرده است. فیلتر های جاروبرقی در انواع گوناگون و در اندازه های مختلف تولید شده و به بازار عرضه می گردند. نوعی از فیلترها در بازار موجود هستند، که بسیار کارایی بالایی داشته و در صنعت های مختلف در جاروبرقی صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع فیلتر ها را فیلتر جاروبرقی صنعتی می‌نامند. فرایند فیلتراسیون را فیلتر جاروبرقی در این دستگاه انجام می‌دهد. ذرات ریز توسط فیلتر جذب شده و امکان بازگشت آنها به محیط نخواهد بود و به این ترتیب بهداشت بیشتر و ایمنی بیشتر در زمان تمیزکاری به وجود می آید. فیلتر های جاروبرقی با استانداردهای مختلف با توجه به برندی که ساخته می شوند، در مدل های بسیار متنوعی طراحی و ساخته می شوند. در یک تقسیم بندی کلی فیلتر هایی که تولید شده اند را به دو نوع فیلترهای قابل شستشو و فیلترهای یکبار مصرف دسته بندی می کنند.

فیلترهای جاروبرقی با گذشت زمان آلوده خواهند شد. با توجه به فیلتری که استفاده می‌کنید یا باید آن را شستشو دهید و یا اینکه آن را دور انداخته و فیلتر جدید را جایگزین نمایید. قیمت های فیلتر های جاروبرقی با توجه به کارایی و عملکرد شان متفاوت می‌باشد. فیلترهای یکبار مصرف نسبت به فیلترهای قابل شستشو قیمت پایین تری دارند. وقتی که جاروبرقی شما مکش خوبی ندارد و متوجه شدید، ورودی هوا خوب نیست و عملکرد جاروبرقی شما مثل سابق نیست، باید فیلتر جاروبرقی خود را عوض کنید.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از جاروبرقی‌ امرسان Emersun

فیلتر جاروبرقی

آیا می‌توان فیلتر جاروبرقی را شست؟

با توجه به مدل، نوع و مارک جاروبرقی شما پاسخ این سوال متفاوت خواهد بود. پیش از آن که برای شستن فیلتر جاروبرقی خود اقدامی انجام دهید، باید اطمینان حاصل کنید، که فیلتر جاروبرقی شما از نوع قابل شستشو باشد. برای اطمینان از این موضوع، باید دفترچه راهنمای جاروبرقی خود را مطالعه کرده و نوع فیلتر دستگاه خود را چک کنید. در برخی از جاروبرقی ها از فیلترهای قابل شستشو استفاده می شود و در برخی از دستگاه‌های دیگر امکان دارد، که از فیلترهای یکبار مصرف استفاده شده باشد.

بهترین وقت برای پاک کردن فیلتر جاروبرقی

فیلتر جاروبرقی شما از هر نوعی که باشد، باید به صورت دوره‌ای و مرتب تعویض و یا تمیز شود. متخصصین در این زمینه پیشنهاد می‌کنند، که پس از هر سه یا چهار بار استفاده از جاروبرقی بهتر است، که فیلتر جاروبرقی خود را شستشو دهید و یا آن را عوض کنید. در صورتی که مکش جاروبرقی شما کاهش پیدا کرد، از جمله علامت هایی است، که باید فیلتر جاروبرقی خود را بررسی نموده و در صورت داشتن آلودگی آن را تمیز کنید. بنابراین در زمانی که مکش جاروبرقی شما کم شده است، از جمله مواردی که باید چک کنید، فیلتر دستگاه شما می باشد.

اهمیت تمیز نگه داشتن فیلتر جاروبرقی

باید به این نکته توجه داشته باشید، که جاروبرقی شما در جمع کردن گرد و غبار و زباله ها توانایی محدودی دارند. وقتی که احساس کردید مکش جاروبرقی شما کمتر از قبل است، به احتمال زیاد فیلتر جاروبرقی شما لایه ضخیمی از آلودگی ها و گرد و غبار داشته و مسدود شده است. در این شرایط باید فیلتر جاروبرقی خود را تمیز و در صورت لزوم تعویض نمایید. چنانچه جاروبرقی شما از مدل های قدیمی است و چندین بار قبلاً آن را شستشو داده اید بهتر است، که فیلتر جاروبرقی خود را عوض کنید، تا دستگاه شما عملکرد بهتری داشته باشد. پیشنهاد می‌گردد، که فیلتر اصلی جاروبرقی خود را هر ۳ تا ۵ سال عوض کنید.

فیلتر جاروبرقی در کجا قرار دارد؟

وقتی که میخواهید فیلتر جاروبرقی خود را تمیز و یا تعویض نمایید، در ابتدا باید محل دقیق این قطعه را در دستگاه خود بدانید:

 • جاروبرقی به صورت کلی دو فیلتر دارد.
 • فیلتر اولیه جاروبرقی که از ورود گرد و غبار و آلودگی به قسمت موتور دستگاه جلوگیری می کند، درون محفظه جاروبرقی و در قسمت پشتی کیسه جاروبرقی قرار دارد.
 • برای اینکه آلودگی ها و گرد و غبار بهتر جذب شوند، یک فیلتر ثانویه نیز در جاروبرقی قرار داده شده است، که این فیلتر، فیلتر هپا است و در قسمت پشت جاروبرقی تعبیه شده است.
 • البته در بعضی از مدل های امروزی، فیلتر ثانویه جاروبرقی را می ‌توان بر روی جارو برقی نصب نمود.
 • اکثر جاروبرقی مدل های قدیمی در قسمت جلوی جاروبرقی فقط دارای یک فیلتر اولیه می باشند.
حتما بخوانید:   مقایسه یخچال دوقلو با ساید بای ساید

فیلتر جاروبرقی

 

فیلتر جاروبرقی سطلی در کجا قرار دارد؟

فیلتر جاروبرقی های سطلی نیز یکی از مهمترین قسمت های این دستگاه محسوب می شود و برای اینکه جاروبرقی سطلی عملکرد مناسب و بهتری داشته باشد، باید در زمان مناسب اقدام به تمیز کردن و یا تعویض نمودن فیلتر این دستگاه کنید. در این بخش محل قرارگیری فیلتر جاروبرقی سطلی را خواهیم گفت:

 • فیلترهایی که در جاروبرقی سطلی تعبیه شده‌اند فیلتر پارچه ای با قاب نگهدارنده و یا فیلتر هپا می‌باشند.
 • این قطعه در مخزن درونی متصل به درب داخلی جاروبرقی نصب می گردد.
 • در بعضی از مدل های جاروبرقی سطلی محفظه موتور دستگاه، داخل فیلتر جاروبرقی تعبیه شده است.

فیلتر جاروبرقی

شستن فیلتر جاروبرقی

برای این که بتوانید فیلتر جاروبرقی خود را تمیز نمایید، یا باید آن را شستشو دهید و یا فیلتر جدید جایگزین فیلتر قدیمی کنید و یا در برخی مواقع می‌توانید آن را گردگیری نمایید. اگر می‌خواهید فیلتر جاروبرقی خود را شستشو دهید، در ابتدا قبل از انجام دادن هر کاری باید دفترچه راهنمای دستگاه خود را مطالعه نموده و اطمینان حاصل کنید، که فیلتر جاروبرقی شما قابل شستشو باشد. چنانچه فیلتر جاروبرقی شما از نوع قابل شستشو باشد. روی فیلتر عددی حک شده است، که در کنارش حرف W را مشاهده خواهید کرد. در این حالت می توانید فیلتر جاروبرقی را بیرون آورده و با استفاده از مواد شوینده و آب شستشو دهید و آن را در هوای آزاد و در معرض آفتاب خشک نمایید. اگر حرف w را روی فیلتر مشاهده نکردید، نشان دهنده این خواهد بود، که فیلتر جاروبرقی شما قابل شستشو نیست و باید با گردگیری کردن و یا با استفاده از باد آن را تمیز کنید. وقتی اقدام به تمیز کردن فیلتر جاروبرقی خود می کنید بهتر است، که بینی و دهان خود را با استفاده از ماسک بپوشانید، تا گرد و غبار ایجاد شده موجب حساسیت شما نشود. چنانچه فیلتر جاروبرقی شما برای چندین ماه مورد استفاده قرار گرفته است، پیشنهاد می‌شود، که فیلتر جاروبرقی خود را عوض کنید.

حتما بخوانید:   دلایل کپک زدن کشک درون یخچال|نگهداری صحیح از کشک

فیلتر جاروبرقی

طریقه عوض کردن فیلتر جاروبرقی

فیلترهایی که دچار آسیب دیدگی شده اند و یا بیش از اندازه فرسوده هستند، بهتر است، که عوض شوند. چون تمیز کردن آنها فایده ای نخواهد داشت. وقتی که فیلتر جدید خریداری می‌کنید، باید شماره مدل دستگاه خود را بدانید. این شماره معمولاً در کنار یا پایه جاروبرقی به صورت برچسب وجود دارد.

نکات طلایی در استفاده از جاروبرقی‌

در زمان استفاده از دستگاه جاروبرقی بهتر است، که به برخی از نکات مهم در زمینه استفاده درست و نگهداری از این دستگاه دقت داشته باشید، تا جاروبرقی شما عملکرد بهتری داشته باشد.

 • برای اینکه بتوانید از جاروبرقی خود استفاده بهتری داشته باشید، بهتر است، قبل از هر اقدامی دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید. در این صورت می توانید با امکانات و ویژگی های دستگاه خود آشنا شده و استفاده بهینه تری از آن داشته باشید.
 • مراقب سیم جاروبرقی خود باشید و با آن با احتیاط رفتار نمایید. برخی از افراد عادت دارند، که سیم جاروبرقی خود را بکشند. این کار موجب خواهد شد، که دستگاه شما آسیب ببیند. در صورتی که سیم و کابل جاروبرقی شما آسیب دیده است، در کمترین زمان ممکن آن را تعویض نمایید.
 • از موارد مهم دیگری که در زمان استفاده از جارو برقی باید به آن توجه کافی داشته باشید، این است، که کیسه دستگاه خود را به صورت مرتب بررسی نمایید. استفاده از جاروبرقی در زمانی که کیسه آن پر شده است، موجب خواهد شد، که به موتور دستگاه شما فشار زیادی وارد شود و جاروبرقی شما عملکرد خوبی نخواهد داشت. اما اگر در زمان مناسب اقدام به تخلیه کیسه جاروبرقی خود کنید، از مکش جاروبرقی خود لذت خواهید برد.
 • پیشنهاد می شود، که در زمان اوج مصرف از جاروبرقی خود استفاده نکنید. چون نوسانات برق موجب خواهد شد، که دستگاه شما به شدت آسیب ببیند. در برخی مواقع این آسیب‌ها و مشکلات به وجود آمده جبران ناپذیر خواهد بود.
 • توصیه می کنیم، که هر وقت که کیسه جاروبرقی خود را تخلیه می کنید، حتماً فیلتر دستگاه خود را نیز بررسی کنید. چنانچه متوجه شدید فیلتر جاروبرقی آسیب دیده است، باید آن را عوض کنید. اگر فیلتر شما از نوع قابل شستشو است، باید آن را شسته و خشک کنید. دقت داشته باشید، که از فیلتر مرطوب به هیچ عنوان نباید استفاده کنید.

آیا فیلتر جاروبرقی قابل شستشو است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی نحوه تمیز کردن فیلتر جاروبرقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا