تقویم تاریخ

روز خبرنگار | 30 جولای 2023 | 17 مرداد 1402

شغل و کار خبرنگار ، ثبت اتفاقات و رخداد های که قابلیت خبر شدن و اطلاع رسانی به مردم یک جامعه است . موارد لازم برای خبرنگار خوب بودن داشتن تجربه و علم و دانش است و در کنار آن باید با دقت و سرعت و صحت که جزء سه اصل مهم در کار خبرنگاری است بتواند موفق باشد . برای قدردانی از خبرنگار در تقویم یک روز را به عنوان روز خبرنگار انتخاب کرده اند که در این مقاله از مجله ایبک شما را با این روز آشنا خواهیم کرد .

روز خبرنگار چه روزی است ؟

روز خبرنگار

در 17 مرداد سال 1377 یکی از خبرنگاران جمهوری اسلامی به نام محمود صارمی به همراه هشت نفر دیگر که جزء اعضای کنسولگری ایران بودند در مزار شریف افغانستان به دست گروه تروریستی طالبان به شهادت رسیدند . به همین دلیل شورای فرهنگ عمومی این روز را یعنی 17 مرداد ماه هر سال را به روز خبرنگار نامگذاری کردند .

کار و حرفه خبرنگاری

خبرنگار کسی است که با تکیه کردن به استعداد ها خودش و رد کردن کلاس و دوره های آموزشی خبرنگاری و با دقت به مسئولیت های اجتماعی که این شغل و جامعه بر عهده او می گذارند ، او وظیفه ی کسب و پیدا کردن و تنظیم اخبار و انتشار یا انتقال آنها به مطبوعات یا رادیو و تلویزیون را بر عهده دارد .

قبل از اینکه فردی بخواهد شغل روزنامه نگاری را انتخاب کند باید با شرایط و ویژگی های شغل خبرنگاری و روزنامه نگاری آشنا شده باشد تا بتواند درست و از روی آگاهی تصمیم بگیرد . در سال 1978 از سمت سازمان یونسکو اعلامیه ای را در رابطه با تقویت صلح جهانی و تفاهم بین المللی تصویب کرد . در این اعلامیه اجباری بودن تربیت اخلاقی و اجتماعی روزنامه نگاران ارائه شد .

در این شغل و حرفه ، آزادی اخبار و اطلاعات به دست آمده یک حق اساسی است ، این دستورالعمل ها برای کسانی وضع شده که در جمع کردن اخبار ، اطلاعات و نشر آن شرکت دارند . در اعلامیه علاوه بر تاکید منشور جهانی 1948 سازمان ملل به صراحت آمده است که بر طبق قوانین بیان شده این خبرنگاران باید نهایت کوشش را انجام دهند تا اخباری که در اختیار مردم قرار می دهند معتبر ، دقیق ، و درست باشد ، سر دبیران و خبرنگاران باید حتما از درست بودن اخباری که در اختیار مردم قرار می دهند مطمئن باشند و در مورد آن اخبار تحقیق کرده باشند ، آنها نباید اخبار را تغییر داده و یا مطلبی را از مردم پنهان کنند .

حتما بخوانید:   روز زبان انگلیسی 3 اردیبهشت 1402

در روزنامه نگاری یک اصول اخلاقی وجود دارد که باید روزنامه نگار به مصلحت جامعه ایمان داشته باشد و تلاش کند که برای منفعت شخصی خود و برای مصلحت شخصی کار هایی را که بر خلاف مصلحت جامعه و اصول اخلاقی روزنامه نگاری است انجام ندهند . یکی از جرائم بزرگ در این حرفه تهمت و دروغ بستن به اشخاص می باشد ، آنچنان که سازمان ملل متحد در قطعنامه های خود اعلام کرده نسبت دادن خبر و عقاید دیگران به خود ، سرقت ادبی محسوب شده و جرم است ، پایه و اساس روزنامه نگاری حسن نیت به جامعه می باشد .

خصوصیات خبر چیست ؟

شغل خبرنگاری با خبر و اخبار سر و کار دارد و به روش های مختلف آن را به مخاطبان خود می رساند . باید این اخباری که به دست می آید ویژگی های خاصی داشته باشد که مورد توجه بینندگان و شنوندگان قرار بگیرد . خبر خوب خبری است که صحیح و درست باشد ، اگر این اخبار درست نباشند مردم شک می کنند و باعث کاهش بیننده خواهد شد و مردم منبع خبری خود را نیز تغییر می دهند ، خداوند در قرآن کریم می فرماید

«اگر فاسقی برایتان خبری آورد، بدون تحقیق حرفش را نپذیرید».

این اخبار باید به طور صریح و واضح و دور از ابهام نیز به دست مخاطب یا بیننده برسد . و همچنان خبری کامل و سالم است که سوالاتی که برای بیننده یا مخاطب ایجاد شود پاسخ دهد .

 

خصوصیات خبرنگار چیست ؟

روز خبرنگار

در کل خبرنگار در محل حادثه یا رویداد چشم و گوش رسانه و بیننده ها است .خبرنگار باید از ویژگی های خود و کار هایی که در دوره های آموزشی آموخته به کشف حقیقت ها  بپردازد و آن را در زمان کمی به مخاطبان برساند خبرنگار خوب باید ویژگی خاصی داشته باشد که در ادامه برای شما بیان می کنیم :

1- استعداد و داشتن اشتیاق خبرنگار

مهم ترین ویژگی های خبرنگار ، داشتن اشتیاق و علاقه به کار خود است یعنی علاقه به خبرنگاری داشته باشد ، به همین دلیل کسی که وارد این شغل جذاب و عین حال پر خطر شود علاوه بر استعداد ذاتی باید از حوصله زیاد و هنر واژه گزینی و نگاه موشکافانه برخوردار باشد و تلاش کند دور از احساسات اتفاقات را همانطور که اتفاق افتاده منتشر کند نه آن جوری که خودش دوست دارد اتفاق بیفتد .

حتما بخوانید:   روز جهانی سندروم داون

2- سریع بودن

سریع بودن در انتقال و رساندن خبر به مخاطب از ویژگی های اصلی خبرنگاری است ، مسائلی که نیاز سرعت را در کار خبر رسانی  بیشتر می کند این موارد می باشد : نیاز مردم به گرفتن اطلاعات با سرعت جهت اخذ تصمیم درست ، و حساس بودن اطلاع رسانی و همچنین زیاد شدن رسانه ها و رقابت بین آنها . اگر در خبر رسانی درمورد رویداد های مهم تعللی انجام شود باعث می شود که اعتبار رسانه ها کم شده و همچنین باعث مرگ رسانه خواهد شد  . پس باید دقت کنیم که هیچ وقت صحت و درستی خبر را جایگزین انتشار سریع نکنیم ، چون دروغ گویی در این شغل به کمپانی یا آن شبکه آسیب خواهد زد و اعتماد مخاطبان کم خواهد شد .

3- حق طلبی

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله در حدیثی می فرماید :

 «حق را بگو و در راه خدا از ملامت هیچ ملامت گری نهراس»

از مهم ترین ویژگی یک خبرنگار خدا ترس و موفق ، حق طلب بودن ، حق گفتن و حق محوری می باشد ، علاوه بر آن سخن چینی و رساندن اخبار اشتباه، از کار های غلطی است که هر انسانی از آن فراری و بیزار است . پس چه بهتر است که صاحبان شبکه ها و اخبار های مختلف به دنبال واقعیت باشند و از دروغ و بد کردن مردم دوری کنند .

نوع های مختلف خبرنگاری

_ سر مقاله نویسی

نشریات و روزنامه ادواری اکثرا سرمقاله دارند که این سر مقاله ها توسط خبرنگارانی که در این کار تخصص زیادی دارند نوشته شده است . سر مقاله معمولا از مقالات عادی طولانی تر است و در کنار آنها عکس ها و طراحی های مختلفی هم قرار گرفته می شود ، در بعضی اوقات هم سر مقاله ها را با ابزار چاپ و رنگ ها را برجسته می کنند .

_ پژوهشی

روزنامه نگار پژوهشی در بین تمام روزنامه نگاری ها از سخت ترین نوع روزنامه نگاری است .

_ ورزشی

در خبرنگاری ورزشی نوع های مختلفی از رقابت های ورزشی را در بر دارد . جزء جدا نشدنی ترین از اکثر محصولات خبرنگاری ، مجلات از جمله روزنامه و برنامه های رادیویی ، تلویزیونی حساب می شود . بعضی از انتقاد کنندگان عنوان خبرنگار حقیقی را قبول ندارند ، ورزش از آن جهت در فرهنگ غرب اهمیت دارد که برای توجیه این موضوع که ژورنالیست فقط به رقابت های ورزشی توجه نمی کند لذا به تجارت در ورزش و ورزشکاران هم توجه می کنند .

حتما بخوانید:   روز جهانی دانشجو 15 اکتبر برابر با 23 مهر

در ایالات متحده آمریکا نوع خبرنگاری ورزشی ابتکار و انسجام کمتری نسبت به خبرنگاری سنتی دارد ، با این حال باز هم قسمتی از خبرنگاری را ، تاکید کردن بر راستی و درستی و عدالت تشکیل می دهد و البته باید بگوییم که یکی دیگر از قسمت های مهم خبرنگاری را می توان عملکرد صحیح آماری ورزشکاران نامید .

_ علمی

خبرنگاری علمی یکی از شاخه های تقریبا جدید حساب می شود که در آن خبرنگاران گزارش و اطلاعاتی درمورد بحث ها علمی به مردم انتقال دهد .  خبرنگاران علمی باید اطلاعات ثابت و فنی را با زبان مخصوص که نوشته است را بفهمند و تفسیر کنند و سپس آن را به گزارش جذاب  برای مصرف کنندگان اگر مناسب باشد تبدیل نمایند .

خبرنگاران علمی باید انتخاب کنند که بین دستاورد های علمی کدام یک از آنها ارزش پوشش خبری دارد ، آن خبرنگار باید تشخیص بدهد که برای یک جامعه چه پوشش خبری مناسب است . اکثر خبرنگارانی که در این حوزه فعالیت دارند آموزش های زیادی را درمورد حوزه خبرنگاری خود گذرانده اند ، به عنوان مثال پزشک هایی که اخبار پزشکی را تحت پوشش قرار می دهند و در بین خبرنگار های کسانی هم هستند که هیچ آموزشی ندیده اند .

_ روزنامه‌نگاری تحقیقی

در این نوع روزنامه نگاری ، روزنامه نگار یک موضوع را که معمولا فساد سیاسی ، جرم و یا اشتباهات شرکت ها را پوشش می دهد ، مورد بررسی قرار می دهد امکان دارد یک گزارش ماه ها یا حتی سال ها هم طول بکشد معمولا این نوع روزنامه نگاری به وسیله ی سرویس های خبری ، روزنامه ها یا حتی روزنامه نگاران آزاد انجام می گیرد .

_ خبرنگاری مشاهیر یا مردم

این خبرنگاری زیاد مطرح نمی باشد عموما به زندگی اشخاص معروف و مشهور ، هنرمندان موسیقی ، هنرپیشگان سینما و … و به طور کلی کسانی که مورد توجه مردم می باشند ، می پردازند ، فرق خبرنگاری مشاهیر با مقاله نوشتن این می باشد که خبرنگاری مشاهیر به زندگی افراد مشهور می پردازند که برای مردم جذاب است .

_ سایبر خبرنگاری

این نوع خبرنگاری آنلاین بوده و متکی به شبکه های اینترنت و حتی شبکه جهانی وب می باشند

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد برای شما در مورد روز خبرنگار مطالبی را بیان کردیم و انواع خبرگزاری هار را برایتان توضیح دادیم. امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد .

 

روز خبرنگار

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای شناخت روز خبرنگار و تاریخچه نامگذاری این روز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا