تعمیراتتعمیرات یخچال

نگهداری یخچال خاموش به چه صورت می‌باشد؟

نگهداری یخچال خاموش یکی از مشکلاتی است که برخی‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. هنگامی که شما به مسافرت و تفریح به مدت طولانی می‌روید مجبور هستید یخچال خود را خاموش کنید. همچنین اگر یخچالی بدون استفاده و خاموش را در اختیار دارید نمی‌دانید که چگونه نگهداری کنید، نگران نباشید ما در این مقاله در رابطه با نگهداری یخچال خاموش و جزئیات آن می‌پردازیم، تا پایان این مقاله در بخش تعمیرات یخچال با ما همراه باشید.

نگهداری یخچال خاموش

نگهداری یخچال خاموش

چه برای تعطیلات یک هفته‌ای یا یک ماهه برنامه ریزی کنید، مهم است که ابتدا از یخچال خود مراقبت کنید. در غیر این صورت، ممکن است به خانه برگردید و یخچالی پر از مواد غذایی فاسد و بوی کپک زدگی در سرتاسر خانه خود داشته باشید. اغلب لازم نیست یخچال خود را کاملا خالی کنید. برخی از اقلام باید در داخل رها شوند تا سیستم خنک کننده بتواند با حداکثر کارایی کار کند، بنابراین قبض برق شما بالا نرود. معمولا برای نگهداری یخچال در بازه زمانی باید موارد زیر را به خوبی انجام دهید:

نگهداری یخچال خاموش از یک تا چهار هفته

برای تعطیلات کوتاه‌تر، نیازی نیست یخچال را از برق بکشید. اما اقدامات زیر را انجام دهید تا مطمئن شوید وقتی که به خانه برمی‌گردید و غذای فاسد نشده و یک وسیله‌ی برقی ضعیف نشده است:

  • یخچال را از جمله تمام کشوها و قفسه‌ها از غذاهای فاسد شدنی خالی کنید.
  • یخچال را با استفاده از کوزه‌های پر از آب، حداقل تا نیمه پر نگه دارید تا دمای آن ثابت بماند.
  • قبل از خروج یخ ساز را خاموش کنید، زیرا اجازه دادن به آن می‌تواند باعث اختلال در عملکرد شود.
  • یک فریزر خالی را با کیسه‌های یخ پر کنید تا دمای آن ثابت بماند.
  • کنترل‌های دما را در تنظیمات معمولی خود بگذارید.

1 ماه یا بیشتر

فقط در صورتی یخچال و فریزر خود را کاملا خالی کنید که بیش از یک ماه از خانه دور باشید. پس از خالی شدن، داخل آن را با پارچه و محلول تمیز کننده پاک کنید. کنترل دما را خاموش کنید و بعد از خشک شدن همه چیز یخچال را از برق بکشید.

حتما بخوانید:   لاستیک درب یخچال چیست و چرا خشک می‌شود؟

همچنین یخ ساز را خاموش کنید. اگر هنوز تکه‌های یخی در سینی یخ پخش کننده وجود دارد، آن‌ها را دور بریزید. برای خروج طولانی مدت، شما همچنین باید:

  • مخزن یخچال را خالی کنید.
  • شیر تامین آب را ببندید.
  • یک جعبه باز جوش شیرین داخل آن بگذارید (برای کاهش بوهای باقی مانده)
  • از روزنامه‌های مچاله شده و بریکت زغالی استفاده کنید که همین کار را انجام می‌دهد.
  • برای جلوگیری از کپک زدن، درب‌های یخچال و فریزر را باز نگه دارید.

نگهداری یخچال خاموش

نکاتی در رابطه با نگهداری یخچال خاموش در انباری

اگر می‌خواهید یخچال را در انباری و به دور از آسیب و کپک نگه دارید، دانستن نحوه نگهداری صحیح یخچال بسیار حیاتی است. این روند گام به گام را دنبال کنید و یاد خواهید گرفت که چگونه یخچال را ایمن نگه دارید:

یک روز قبل نگهداری یخچال را خاموش کنید

این مرحله از نگهداری یخچال خاموش حیاتی است. تا زمانی که یخچال به دمای اتاق خنک نشده و محفظه فریزر کاملاً یخ‌زدایی نشده باشد، نمی‌توانید آن را جابه‌جا کنید یا شروع به نگهداری آن کنید. خاموش کردن یخچال از شب قبل از اینکه قصد نگهداری آن را دارید، به مایعات و روغن‌های داخل مکانیسم آن نیز اجازه می‌دهد تا ته نشین شوند و از آسیب در حین حمل و نقل جلوگیری کنید.

داخل و خارج یخچال را ضد عفونی کنید

بعد از اینکه یخچال خود را خاموش کردید، باید تمام مواد غذایی را خارج کنید. پس از اتمام این کار، نوبت به تمیز کردن و ضد عفونی کردن هر سطح، چه در داخل و چه در خارج می‌رسد. اگر مدت زیادی برای تمیز کردن یخچال خود صبر کنید، این خطر وجود دارد که یخچال شروع به گرم شدن کند.

هنگامی که این اتفاق می‌افتد، به احتمال زیاد یخچال شما شروع به انتشار بوی نامطبوع می‌کند که ناشی از بقایای مواد غذایی داخل آن است. در مرحله تمیز کردن و ضد عفونی کردن باید سخت کار کنید. بهترین راه برای اطمینان از تمیز کردن هر سطح این است که از بالا به پایین، از داخل و خارج کار کنید.

وقتی صحبت از نگهداری یخچال خاموش می‌شود، به خاطر داشته باشید که حتی کوچک‌ترین لقمه غذا می‌تواند حیوانات موذی را جذب کند و کپک ایجاد کند که می‌تواند به سرعت پخش شود و وسایل شما را خراب کند.

نگهداری یخچال خاموش

مطمئن شدن از خشک بودن یخچال

این مرحله برای آگاهی از نحوه نگهداری یخچال بسیار ضروری است. خاموش کردن یخچال یک روز قبل از نگهداری ضروری است. اما همچنین باید مطمئن شوید که یخچال را بعد از تمیز کردن کاملاً خشک کرده‌اید. کوچک‌ترین مقدار آب در یک یخچال تمیز می‌تواند تأثیر مخربی داشته باشد.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر ماشین لباسشویی دوو Daewoo | رایج ترین مشکلات

یخچال را با احتیاط حرکت دهید

بهترین راه برای جابجایی یخچال این است که آن را با دقت در پتوهای متحرک محافظ بپیچید، آن را روی یک چرخ دستی متحرک قرار دهید و برای جلوگیری از لیز خوردن و سر خوردن آن به چرخ دستی ببندید. اگر می‌خواهید از خراشیدن کف‌هایتان جلوگیری کنید، می‌توانید قبل از اینکه یخچال را از فضای آن خارج کنید، یک ورق را زیر یخچال قرار دهید. مطمئن شوید که کسی را دارید که به شما کمک کند یخچال را روی چرخ دستی قرار دهید، زیرا انجام آن به تنهایی می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

 نگهداری یخچال خاموش به صورت عمودی

هنگام حمل و نقل و نگهداری یخچال باید همیشه در حالت ایستاده بماند. قرار دادن یخچال به پهلو حتی برای مدت کمی می‌تواند به مکانیسم‌های داخلی آسیب برساند و آن را کاملا غیر قابل استفاده کند. به این ترتیب، هنگامی که یخچال خود را پیچیده و روی چرخ دستی متحرک خود مانور دادید، مطمئن شوید که آن را روی یک کامیون متحرک بار می‌کنید و در انباری قرار می‌دهید که به اندازه کافی بلند باشد تا ارتفاع آن را در خود جای دهد.

نگهداری یخچال خاموش

نگهداری یخچال خاموش در مکانی خشک

مهم‌ترین بخش نگهداری یخچال تمیز و خشک نگه داشتن آن است. بنابراین، بدیهی است که بهترین راه برای نگهداری یخچال خاموش در یک محیط تمیز و خشک است. این بدان معناست که هرگز نباید یخچال خود را در فضای مرطوب یا جایی که رطوبت را جمع آوری می‌کند، نگهداری کنید. همچنین باید مطمئن شوید که آن را در فضایی که گرد و غبار یا کثیف نباشد ذخیره می‌کنید.

به طور اجتناب ناپذیر، بهترین مکان برای نگهداری یخچال و فریزر، انباری است. انباری برای کنترل رطوبت طراحی شده و از یخچال شما نه تنها در برابر گرد و غبار و رطوبت، بلکه از آفات، حیوانات موذی، آتش و سرقت محافظت می‌کند. درب‌های یخچال شما باید در تمام مدت نگهداری باز باشد تا از ایجاد بو و رطوبت جلوگیری شود.

بهترین راه برای انجام این کار این است که از یک تکه مقوا یا مقداری پارچه برای باز کردن درب‌ها استفاده کنید. از چیزی با انتهای تیز استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث فرورفتگی شود. این نکات نگهداری یخچال هر آنچه را که باید در مورد بهترین روش نگهداری یخچال بدانید در اختیار شما قرار می‌دهد. آن‌ها را دنبال کنید تا وقتی یخچالتان را از انبار بازیابی کنید، به همان اندازه نو خواهد بود.

حتما بخوانید:   چشمک زدن درجه یخچال چه علتی دارد ؟

نکات مهم در مورد جدا کردن و وصل کردن یخچال از برق

هنگامی که کمپرسور یخچال کار می‌کند، فشار زیادی تولید می‌‌نماید. اگر یخچال خود را بلافاصله از برق بکشید و دوباره وصل کنید کمپرسور روشن نمی‌شود. معمولاً افزایش فشار باعث این امر می‌شود. از آنجایی که کمپرسور هسته اصلی چرخه تبرید می‌باشد، کمپرسور حیاتی است. وصل کردن و جدا کردن سریع یخچال از برق می‌تواند به کمپرسور آسیب برساند.

کمپرسور باید در برابر این فشار بالا راه اندازی شود و بار اضافه ایجاد کند. زیرا موتور برای این شرایط مجهز نیست. اضافه بار حرارتی داخلی باعث پاره شدن کمپرسور و موتور می‌شود. بنابراین قبل از روشن کردن مجدد یخچال باید حداقل 5 تا 15 دقیقه صبر کنید. با این حال، اگر یخچال خود را برای مدت طولانی‌تری از برق جدا کنید، هیچ آسیبی ایجاد نمی‌کند. اگر یخچال را برای مدتی از برق جدا کنید، فشار کمپرسور کاهش می‌یابد. همچنین خود را به شرایط عادی کار بر می‌گرداند.

چه مدت می‌توان یخچال را بدون استفاده نگهداری کرد؟

نگهداری طولانی مدت یخچال یک نیاز رایج است. شما می‌خواهید یخچال را به گونه‌ای ذخیره کنید که ایمن، کارآمد باشد. همچنین اطمینان حاصل شود که پس از راه اندازی مجدد، برای استفاده آماده است. با در نظر گرفتن این موضوع، باید از خود بپرسید که تا چه مدت می‌توان یخچال را بدون استفاده نگهداری کرد؟

یخچال را می توان برای 10-15 سال بدون استفاده نگهداری کرد. پس از سپری شدن این مدت، مبرد ممکن است نشت کرده باشد که باعث شده یخچال در سطوح بهینه کار نکند. اگر یخچال خالی، تمیز و به خوبی نگهداری شود، می‌توان آن را برای سال‌ها بدون مشکل نگهداری کرد.

نکته مهم این است که یخچال باید به صورت عمودی نگهداری شود. اگر به یک طرف کج شود یا روی پشت خود قرار گیرد، مبرد ممکن است نشت کند و باعث بی اثر شدن آن شود. هنگام نگهداری طولانی مدت در یخچال مراقب باشید.

نگهداری یخچال خاموش

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله بهره و استفاده کافی را برده باشید. این مقاله در رابطه با نگهداری یخچال خاموش به شما کمک می‌کند تا با جزئیات بیشتر از یخچال خاموش خود نگهداری کنید.

نگهداری یخچال خاموش

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای آموزشی برای نگهداری یخچال خاموش بصورت کامل در منزل

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا