تعمیرات سرمایش گرمایش

به چه دلیل نباید از زانویی در سیستم گرمایش از کف استفاده کرد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

به چه دلیل نباید از زانویی در سیستم گرمایش از کف استفاده کرد؟ این سوالی است که خیلی از افراد بدنبال پاسخ آن می باشند. باید بگوییم در اصول قوانین ملی ساختمان بر این مسئله تأکید شده است. در این مقاله از ایبک امداد قصد داریم به بررسی و دلایل اصلی این قانون ملی ساختمانی بپردازیم:

مزایای استفاده از سیستم گرمایش از کف

سیستم گرمایشی در کف ساختمان دارای مزایای بسیاری می باشد که در ادامه به آنها می پردازیم:

 1. این سیستم به علت پخش حرارت مناسب در ساختمان به عنوان سیستم ایده آل شناخته شده است.
 2. بخصوص در مناطق سردسیر که‌ بیشتر روزهای سال نیاز به گرمایش زیاد دارند.
 3. سیستم گرمایش از کف فضای زیادی در ساختمان اشغال نمی کند.
 4. همچنین در دکوراسیون خانه، بیشتر شبیه معجزه می باشد.
 5. در سیستم گرمایش از کف نیازی به استفاده از وسایل گرمایشی مانند بخاری ها، فن کوئل و …. نمی باشد.
 6. زیبایی و فضای بیشتری در اختیار شما می گذارد.
 7. این مزایا باعث شده تقاضای بیشتری برای استفاده از این سیستم باشد.
 8. در صورتی می توانید تجهیزات سیستم گرمایشی را به اجرا در بیاورید، که در انتخاب تجهیزات و نصب آن رعایت کامل را بجا بیاورید.
 9. سیستم گرمایش از کف در مجاورت گرمای بسیار قرار داشته و حرارت یکنواختی در ساختمان خواهید داشت.
 10. تمام لوله کشی ها باید بدون هیچ گونه اتصالی و زانویی باشد.
 11. لوله کشی در کف ساختمان باید به صورت یکپارچه باشد و تحت هیچگونه شرایطی از اتصالات فلزی نباید در ساختمان استفاده کرد.

دلایل غیر مجاز بودن استفاده از اتصالات در سیستم گرمایش از کف طبق نظر سازمان نظام مهندسی

قبل از اینکه دلایل غیر مجاز بودن استفاده از لوله پلاستیکی و زانویی را در سیستم بررسی کنیم باید ابتدا به سراغ قوانین نظام مهندسی برویم.

 • به هیچ وجه نباید از اتصالات فلزی در کف ساختمان ها استفاده کرد. حتی در لوله کشی های آب پنج لایه هم اجازه استفاده از اتصالات در کف ساختمان را ندارید.
 • از آنجایی که سیستم گرمایشی در کف یکسره در برابر گرمای زیادی قرار دارد، تمامی مدارها باید به بدون هیچ گونه اتصالی و یکپارچه در ساختمان اجرا شود.
 • به هنگام اجرای سیستم گرمایشی در کف ساختمان هر کدام از لوپ ها یا مدارها باید در حدی که مجاز می باشد، یعنی حداقل بین 90 تا 100 متر باشند.
 • هر یک از مدارهای گرمایشی باید به شکل یکسره در ساختمان ها انجام شوند.  خط رفت و برگشت سیستم گرمایشی در کف ساختمان،  از کلکتور رفت یک تیکه شروع شده و بدون هیچگونه اتصالی باید به زیر کلکتور برگشت رسیده و به شیر کلکتور برگشت بخوبی متصل شود.
حتما بخوانید:   علت آب دادن شوفاژ و رفع نشتی رادیاتور | تست نشتی شوفاژ

از این قوانین می‌توان نتیجه گرفت نباید لوله های تکه شده در سیستم گرمایش از کف به کار گرفته شود و در مسیر اجازه استفاده از هیچ نوع اتصالی را ندارید.

سیستم گرمایش

معایب استفاده از لوله پلاستیکی و زانویی در سیستم گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف به علت پخش شدن مناسب گرما در ساختمان بسیار عالی و ایده‌آل می باشد.

 • مزایای زیادی مانند تجهیزات گرمایشی مثل بخاری، فن کوئل و رادیاتور نیاز ندارد و همچنین دیوار ها سیاه نخواهد شد و راندمان گرمایش بسیار عالی دارد. بیشتر ساکنین مناطق سردسیر تمایل زیادی برای استفاده از گرمایش از کف دارند.
 • سیستم گرمایش از کف زمانی امکان پذیر است که تمامی قواعد و اصول در انتخاب تجهیزات بخوبی اجرایی و رعایت شود.

در ادامه به دلایل معایب استفاده از اتصالات و زانویی در کف سیستم گرمایشی و انجام آن چه خسارت هایی را به بنا وارد می کند را برایتان توضیح می دهیم:

 • بعد از انجام مراحل سیستم گرمایشی در کف حداقل ۵ سانتی متر روی لوله ها پوشانده شده و مصالحی مانند پارکت، سرامیک، کاشی سنگ روی آنها ریخته می شود. دیگر دسترسی به لوله ها غیر ممکن خواهد بود. بعد از اتمام کار اگر مشکلی پیش بیاید نیاز به تخریب زیادی می باشد.
 • در سیستم گرمایشی از کف لوله ها در معرض دما و فشار زیادی قرار دارند و ممکن است به مرور زمان اتصالات سست شده و ایجاد نشتی کند.
 • چنانچه نشتی رفع نشود به مرور زمان ممکن است زیاد شده و به کف ساختمان نفوذ کرده و به سازه خسارت زیادی وارد کند.
 • قطعاً پیدا کردن نشتی در کف غیر ممکن می باشد. چون کل کف ساختمان با لوله پوشیده شده است.
 • در هر یک متر زیر بنا حدود ۴ متر لوله خوابانده شده است. در یک واحد ۵۰ متری گرمایش از کف ۲۰۰ متر لوله بکار گرفته شده است. پس پیدا کردن نشتی در این متراژ لوله کار گذاشته شده در کف غیر ممکن است.
 • استفاده از لوله های پلاستیکی مانند لوله آذین در سیستم مجبور خواهید شد در این لوله ها از اتصالات بکار ببرید. لوله آذین در برابر گرما مقاومت کمی داشته و دچار انبساط و انقباض می شود و نشتی در لوله ها و اتصالات بوجود می آید.
 • بدترین اقدام، استفاده از زانویی در سیستم گرمایش می باشد. چون وجود زانویی باعث افت فشار شده و به پمپ پکیج یا موتور خانه فشار زیادی وارد می کند به صورتیکه هیچ گردش آبی را در سیستم گرمایش نخواهید داشت.
حتما بخوانید:   انواع شومینه جدید | شومینه های مدرن

پس اگر بخواهیم خلاصه، معایب استفاده از لوله های پلاستیکی و اتصالات بجای لوله PEX در سیستم گرمایشی در کف را مورد بررسی قرار دهیم به این دلایل می رسیم:

 • بدلیل دمای زیاد سیستم و فشار در سیستم لوله کشی گرمایش در کف نشتی بوجود می آید.
 • در صورت بروز نشتی و لوله های مدفون شده زیر مصالح با حجم بسیار زیاد، باید کف ساختمان را تخریب کرده تا بتوانید نشتی را برطرف کنید.
 • پیدا کردن محل نشتی به دلیل متراژ بسیار زیاد لوله خیلی دشوار می باشد.
 • بدلیل افت فشار در مدار به پمپ سیرکولاتور فشار زیادی وارد خواهد شد.
 • گردش آب گرم در مدار قطع شده و سیستم گرمایشی سرد می شود.

تجهیزات مجاز که می توان در سیستم گرمایش از کف استفاده کرد

بعد از بررسی دلایل غیرمجاز بودن استفاده از زانویی و لوله های پلاستیکی بهتر است تجهیزاتی که استاندارد بوده و قابل استفاده در سیستم گرمایشی در کف می باشد را معرفی کنیم، تا بهتر بدانید از چه لوازمی می توانید به هنگام طراحی نقشه و اجرای سیستم گرمایشی از کف در ساختمان استفاده کنید:

استفاده از لوله پنج لایه

یکی از شرایط بسیار مهم این می باشد که:

 1. حتماً لوله باید انعطاف پذیری زیادی داشته باشد تا بدون هیچگونه اتصالی بتوان آنرا در سیستم گرمایش کف نصب کرد.
 2. لوله های چند لایه تحمل بسیار زیادی در برابر حرارت بالا و انبساط عرضی و طولی را دارا می باشد. لوله های PEX عمر طولانی داشته و ضریب ایده آلی برای هدایت حرارتی دارند.
کلکتور

وظیفه کلکتور به گردش درآوردن آب گرم در مدار گرمایش از کف می باشد. با استفاده از کلکتور آبگرم حرکت کرده و در میان لوله های کف ساختمان به راحتی حرکت می کند دمای آب کم شده و به واسطه کلکتور برگشت دوباره به مبدل حرارتی ساختمان بر می گردد تا دوباره گرم شود.

شیر هواگیری اتومات

به دلیل بسته بودن محیط سیستم گرمایشی نیاز است سیستم هواگیری شود. یکی از تجهیزات مهم شیر هواگیری اتومات در این سیستم می باشد، که روی هر دو کلکتور رفت و برگشت بسته خواهد شد.

حتما بخوانید:   نکات ایمنی لوله کشی دودکش
فلومتر

توسط فلومتر مقدار دبی آب داخل مدار ها سنجیده و تنظیم می شود. فلومتر ها بر روی کلکتور های گرمایشی بسته شده تا بتواند دبی آب را در بین ۱ الی ۵ لیتر در هر دقیقه تنظیم کنند.

شیر شارژ تخلیه

گاهی اوقات لازم است به دلایلی مانند تعمیرات در سیستم گرمایش  و هواگیری، آب تخلیه شود به همین علت شیر شارژ تخلیه باید در دو طرف انتهای کلکتور برگشت و رفت نصب شود.

ترموستات

ترموستات وظیفه دارد دمای سیستم گرمایشی کف و دمای محیط را کنترل کند. ترموستات با فرمان خود آب گرم در داخل سیستم را قطع و یا وصل می کند.

عایق کناره

برای پیشگیری از هدر رفتن حرارت لوله های سیستم گرمایش به اطراف، باید از عایق حرارتی کناره  استفاده شود. جنس این عایق پلی اتیلن PEX یا EPE می باشد و تا ارتفاع ۱۵ سانتی متر درز انبساط و جداره دیوارها را پوشش می دهد.

عایق کف ساختمان

بدلیل اینکه لوله های گرمایشی روی کف زمین قرار می گیرند، ممکن است حرارت لوله به کف نفوذ کند به همین علت باید در کف ساختمان و زیر لوله ها از عایق استفاده شود. عایق ضخامتی ۳ سانتی متری دارد و بیشتر از جنس یونولیت پلی استایرن یا پلاستوفوم است.

بست لوله

جهت جلوگیری از حرکت لوله های PEX بر روی عایق، لازم می باشد توسط بست به عایق متصل شوند. بست خاردار و بست ریلی دو نوع از بست های رایج لوله می باشند که در سیستم گرمایشی کف بکار برده می شوند.

مواردی که برایتان عنوان کردیم تجهیزات مورد استفاده و لازم در سیستم گرمایشی کف است. موارد دیگر مانند شیر بای پس، پمپ سیرکولاتور، سه راهی انتهایی کلکتور، شیر سه راهه و شیر سه راهه نیز می باشند.

سیستم گرمایش

جمع بندی

در این مقاله به این سوال که به چه‌ دلیل‌ نباید از زانویی در سیستم گرمایش از کف استفاده کرد؟ پاسخ دادیم. اجرای کامل و اصولی این سیستم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. همچنین مطالب مهمی از رعایت نکردن این اصول و مشکلاتی که‌ در آینده برای شما پیش خواهد آمد، برایتان بیان کردیم. شما می توانید سوالات خود را در قسمت پشتیبانی ایبک امداد مطرح کنید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشند. مجموعه ایبک امداد آماده خدمت رسانی به شما می باشند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

به چه دلیل نباید از زانویی در سیستم گرمایش از کف استفاده کرد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تجهیزات مجاز که می توان در سیستم گرمایش از کف استفاده کرد

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x