تعمیرات اجاق گاز

عیب‌یابی و تعمیر اجاق گاز لاجرمانیا Lagermania

عیب‌یابی و تعمیر اجاق گاز لاجرمانیا Lagermania|ایرادات رایج اجاق گاز لاجرمانیا

از آنجا که برای پختن غذا های گوناگون و دم کردن نوشیدنی های مختلف از اجاق گاز استفاده می شود، این دستگاه در منازل بسیار پرکاربرد می باشد. امروزه افراد زیادی از اجاق گاز لاجرمانیا استفاده می‌کنند. بنابراین بهتر است، که با ایرادات و مشکلات رایج این دستگاه آشنا باشند، تا در زمان مناسب اقدامات درستی را بتوانند انجام دهند. در این مقاله ایرادات و مشکلات رایج اجاق گاز لاجرمانیا را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

عیب‌یابی و تعمیر اجاق گاز لاجرمانیا

خرابی و ایراد داشتن اجاق گاز لاجرمانیا نه تنها موجب اتلاف وقت خواهد شد، بلکه خطرات زیادی نیز به دنبال خواهد داشت. چون اجاق گاز لاجرمانیا با گاز و برق کار می کند، خراب بودن آن بسیار خطرناک خواهد بود. بنابراین باید در کمترین زمان ممکن اقدام به رفع ایرادات به وجود آمده در این محصول کنید.

روشن نشدن شعله اجاق گاز لاجرمانیا

شعله های اجاق گاز لاجرمانیا با استفاده از فندک یا کبریت روشن می شوند. اگر شعله اجاق گاز شما روشن نمی شود، احتمالاً مشکلی به وجود آمده است. اولین احتمال این است، که چربی و یا مواد غذایی در مسیر جریان گاز وجود داشته و آن را دچار گرفتگی کرده است. بنابراین در این شرایط باید سرشعله های اجاق گاز لاجرمانیا را بردارید و با مایع ظرفشویی و دستمال به خوبی آنها را تمیز کنید. وقتی اطراف مشعل ها را پاک کردید، سپس باید پایه و سر شعله ها را در آب گرم و سرکه قرار دهید، تا بتوانید به راحتی آلودگی های آنها را از بین ببرید. پس از آن می توانید با سوزن یا وسیله دیگری که مناسب این کار باشد، مواد غذایی باقی مانده را بیرون آورید و در نهایت پس از خشک شدن لوازم جانبی، آنها را در مکان مخصوص خود به درستی قرار داده و اجاق گاز خود را روشن نمایید. اگر با تمیز کردن اجاق گاز لاجرمانیا مشکل برطرف نشد، احتمالاً در اجاق گاز و یا لوله گاز شما ایرادی وجود دارد. در این صورت باید از فرد متخصص کمک بگیرید.

حتما بخوانید:   دلایل روشن نماندن اجاق گاز و حل مشکل روشن نشدن

شعله اجاق گاز لاجرمانیا زرد می‌سوزد

زرد سوختن شعله های اجاق گاز لاجرمانیا یکی از علائمی می‌ باشد، که نشان دهنده وجود ایراد در اجاق گاز است. بنابراین در صورتیکه شعله اجاق گاز لاجرمانیا‌ زرد می سوزد، باید از افراد ماهر و متخصص در زمینه تعمیرات اجاق گاز کمک بگیرید.

عوامل مختلفی می تواند موجب بروز این مشکل شود. اگر گاز شهری و اکسیژن که موجب روشن شدن شعله می شوند به صورت مناسب با یکدیگر ترکیب نگردند، موجب خواهد شد رنگ شعله زرد باشد. وقتی تعادل گاز شهری و اکسیژن به هم می‌خورد، احتمالاً در این ترکیب اکسیژن کمتر است. برای اینکه بتوانید این ایراد را برطرف کنید، محفظه ورودی هوا را کمی باز کنید، تا اکسیژن بیشتر شده و گاز ورودی کمتر باشد. اگر اجاق گاز شما قدیمی است، می‌توانید مخلوط کن آن را به درستی تنظیم کنید. اگر اجاق گاز شما از مدل های جدید تر بهتر می باشد، که فاصله نازل تا لوله را بررسی نمایید. اگر در این زمینه اطلاعات کافی ندارید، بهتر است که این کار را به افراد با تجربه بسپارید.

چنانچه دریچه هوا گرفتگی و انسداد داشته باشد، شعله اجاق گاز لاجرمانیا زرد خواهد بود. وقتی این دریچه انسداد داشته باشد، هوا وارد نمی شود و در نتیجه اکسیژن کاهش خواهد یافت. برای رفع این ایراد باید اطمینان حاصل کنید، که مسیر ورودی هوا گرفتگی نداشته باشد. منافذ هوا معمولاً روی مخلوط کن هستند و طوری قرار داده شده‌اند، که از آن قسمت‌ها اکسیژن وارد می شود. اگر این منافذ دچار انسداد شده باشند، اکسیژن نمی تواند عبور کند و با گاز شهری ترکیب شود و رنگ شعله اجاق گاز زرد خواهد شد. بنابراین برای رفع مشکل باید مشعل ها و سرشعله اجاق گاز خود را با دقت تمیز کنید و سوراخ های آن را با استفاده از سوزن باز نمایید.

اگر محلی که اجاق گاز لاجرمانیا را قرار داد دارای تهویه مناسبی نباشد، به رنگ زرد تغییر خواهد کرد. چون هوا در آنجا جریان پیدا نخواهد کرد و حبس می شود. برای اینکه کمتر با اینگونه مشکلات روبرو شوید، باید در فضای آشپزخانه خود تهویه مناسبی داشته باشید. از جمله راهکارهای موثر باز کردن پنجره آشپزخانه است‌. در این حالت اکسیژن بیشتری وارد محیط آشپزخانه می شود و با گاز شهری ترکیب خواهد شد. همچنین اگر هود آشپزخانه خود را روشن نمایید، موجب می‌شود، که هم بوی نامطبوع غذا از بین برود و هم هوا تهویه شود و رنگ شعله به رنگ آبی خواهد ماند.

حتما بخوانید:   چگونه صفحه شیشه ای اجاق گاز برقی را تمیز کنیم| شیشه اجاق گاز برقی

اجاق گاز

کم و زیاد بودن شعله اجاق گاز لاجرمانیا

در برخی مواقع امکان دارد، که شعله اجاق گاز شما بسیار کم بسوزد و یا به قدری شدی باشد، که مواد غذایی شما بسوزد. زیاد و یا کم شدن شعله اجاق گاز در نحوه پخت مواد غذایی شما تاثیر فراوانی می گذارد. شعله اجاق گاز سالم باید به صورت آبی رنگ و خوب بسوزد. در ادامه مطلب دلایل کم و زیاد سوختن شعله اجاق گاز لاجرمانیا را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

کم بودن شعله اجاق گاز لاجرمانیا

در صورتی که شما اجاق گاز لاجرمانیا را به صورت مرتب تمیز نکنید، چربی ها و روغن هایی بر سر شعله باقی خواهند ماند و مشعل گرفته خواهد شد. بنابراین فشار خروجی گاز کم بوده و شعله اجاق گاز شما یا قطع خواهد شد یا به صورت کم خواهد بود. بنابراین برای رفع مشکل باید اجاق گاز خود را به صورت مرتب و با دقت تمیز کنید و گرفتگی‌های سرشعله ها را برطرف کنید.

وقتی اجاق گاز خود را تمیز می کنید باید مشعل ها را با دقت و به صورت کامل خشک نمایید. چنانچه مشعل اجاق گاز لاجرمانیا خیس باشد، شعله اجاق گاز در برخی مواقع خاموش شده و در برخی مواقع کم خواهد بود. بهتر است برای نظافت اجاق گاز خود از مواد شیمیایی بسیار قوی استفاده نکنید، چون احتمال انسداد و گرفتگی منافذ شعله بیشتر خواهد بود.

اگر لوله گاز نشتی داشته باشد، انتقال گاز به صورت درست اتفاق نمی‌افتد و شعله اجاق گاز لاجرمانیا در این شرایط بی جان خواهد سوخت. در برخی مواقع تا شدن لوله گاز و یا خمیدگی آن نیز موجب می شود، که انتقال گاز مختل شود و شعله اجاق گاز لاجرمانیا کم و یا قطع گردد.

در مواقعی که ولوم یا شیر اجاق گاز لاجرمانیا خراب است، نمی توان به اندازه لازم گاز خارج کرد و در نتیجه شعله اجاق گاز بسیار کم خواهد بود. اگر سرپوش گاز جابجا شده باشد، که معمولاً به دلیل تمیزکاری و یا تعمیر اتفاق می‌افتد، موجب می شود که گاز به درستی خارج نشود و شعله اجاق گاز کم و زیاد می‌شود.

زیاد شدن شعله اجاق گاز لاجرمانیا

از جمله عواملی که بر حجم گاز عبوری تاثیر گذار هستند، می توان به فشار و دما اشاره کرد. وقتی فشار گاز نوسان داشته باشد، شعله اجاق گاز شما نیز نوسان خواهد داشت. اگر گاز زیادی عبور کند، شعله اجاق گاز بیشتر خواهد بود. برای رفع این مشکل باید از اداره گاز کمک بگیرید، تا گازی که از کنتور شما عبور می کند، مورد بررسی قرار بگیرد. اگر منافذ نازل گشاد شده بودند، موجب خواهد شد شعله اجاق گاز لاجرمانیا افزایش یابد. چون در صورت گشاد شدگی حجم گازی که از آن عبور داده می شود، بیشتر خواهد بود.

حتما بخوانید:   روش های انتخاب و نگهداری از اجاق فر دار

اجاق گاز

صدا دادن شعله اجاق گاز لاجرمانیا

اگر شعله اجاق گاز لاجرمانیا با سروصدای زیادی همراه است، احتمالاً دلیل این مشکل یکی از موارد زیر است:

ریختن مواد غذایی بر روی شعله اجاق گاز لاجرمانیا

وقتی روی شعله اجاق گاز شما ذرات مواد غذایی باقی می ماند، احتمال دارد، که موجب ایجاد دود، بو و صدا شوند. به همین دلیل آشپزی شما مختل خواهد شد. وقتی که بر روی اجاق گاز لاجرمانیا پخت و پز را انجام می‌دهید، مخصوصاً وقتی مواد غذایی را به صورت مستقیم بر روی شعله آن قرار می دهید، مثل کباب و… باید پس از اتمام کار اجاق گاز لاجرمانیا را بلافاصله تمیز نمایید. در صورت انباشته شدن این ذرات، شعله ها دچار انسداد شده و موجب ایجاد صدای زیاد خواهد شد. چنانچه با استفاده از شوینده های معمولی آلودگی‌های اجاق گاز لاجرمانیا به خوبی پاک نمی شوند می توانید از سرکه و جوش شیرین استفاده کنید.

اجاق گاز

تنظیمات اجاق گاز لاجرمانیا نامناسب است

شعله اجاق گاز سالم باید به حالت یکدست باشد، تا اکسیژن و هوا با یکدیگر ترکیب شده و به حالت نرمال بسوزد. چنانچه در اجاق گاز لاجرمانیا تنظیمات هوارسانی به درستی انجام نشود، در شعله اجاق گاز لاجرمانیا منجر به سر و صدا خواهد شد. وقتی هوایی که به مشعل می رسد زیادتر از اندازه باشد، شما شاهد سر و صدا در شعله ها خواهید بود. بنابراین اگر در شعله اجاق گاز نسبت هوا و گاز یکسان نباشد، در شعله اجاق گاز شما سر و صدایی مثل صدای باد شنیده خواهد شد و رنگ شعله زرد خواهد بود و به صورت یکدست نخواهد بود. برای رفع مشکل باید تنظیمات گاز و هوا را به درستی انجام دهید. در اجاق گاز های مدل قدیم تنظیم کننده گاز وجود دارد، که با استفاده از آن می توانید این تنظیمات را انجام دهید و مشکل صدادار بودن شعله اجاق گاز خود را برطرف کنید. برای بهتر انجام دادن تنظیمات باید شاتر هوای دستگاه خود را بررسی کنید.

31

عیب‌یابی و تعمیر اجاق گاز لاجرمانیا

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهنمای عیب‌یابی و تعمیر اجاق گاز لاجرمانیا

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x