تعمیرات یخچالتعمیرات

علت روشن نشدن لامپ یخچال ال جی چیست؟

یکی از خرابی‌های رایج یخچال ال جی در روشن نشدن لامپ یخچال ال جی است. نور یخچال برای بسیاری از ما حیاتی است، به خصوص زمانی که نوبت به تهیه یک میان وعده سریع نیمه شب می‌رسد. اما وقتی در باز می‌شود چراغ روشن نمی‌شود. چراغ یخچال بخش مهمی از دستگاه است زیرا به شما امکان می‌دهد فضاهای داخلی و محتویات آن را ببینید.

اگر نور سوسو می‌زند یا کار نمی‌کند، مهم است که چندین قسمت از جمله کلید، سوکت‌ها و خود لامپ را بررسی کنید. درست کار نکردن چراغ یک مشکل جزئی است و بدون کمک فنی قابل رفع است. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا با شما در رابطه با روشن نشدن لامپ یخچال ال جی بحث نماییم. با ما تا پایان این مقاله کاربردی همراه باشید.

علت‌های روشن نشدن لامپ یخچال ال جی

قبل از شروع ارزیابی روشن نشدن لامپ یخچال ال جی، درک نحوه عملکرد چراغ یخچال بسیار مهم است. لامپی که با باز کردن درب یخچال یا فریزر روشن می‌شود، یک لامپ معمولی 120 ولتی است. برق سوکت از طریق سیم کشی داخلی یخچال تامین می‌شود. این لامپ مشابه هر لامپ رشته‌ای دیگر است، اگرچه اندازه کوچکتر و معمولاً توان کمتری دارد. اغلب این لامپ‌ها به عنوان لامپ‌های لوازم خانگی 25 یا 40 وات به بازار عرضه می‌شوند و می‌توانند در هر لوازم خانگی که نیاز به لامپ دارند استفاده شوند.

لامپ توسط یک اهرم کوچک یا کلید دکمه‌ای نصب شده در قاب درب یخچال کار می‌کند. هنگامی که توسط درب بسته می‌شود، سوئیچ مدار را قطع می‌کند و لامپ را خاموش می‌کند. وقتی در باز می‌شود، کلید مدار را کامل می‌کند و باعث روشن شدن نور می‌شود.

هنگامی که نور از کار می‌افتد، استنباط علت این مشکل است. از ساده‌ترین و محتمل‌ترین مسائل شروع کنید و به دلایلی روی بیاورید که رفع آن‌ها پیچیده‌تر است. این  عامل می‌تواند به آسانی تعویض یک لامپ باشد یا ممکن است شامل تعویض خود سوئیچ درب باشد، که هنوز یک فرآیند نسبتا آسان است.

لامپ را بررسی کنید

یکی از علت‌های روشن نشدن لامپ یخچال ال جی، خود لامپ است. اگر چراغ یخچال ال جی شما روشن نمی‌شود، ممکن است لامپ به پایان عمر خود رسیده و سوخته باشد. لامپ را بررسی کنید تا ببینید آیا ناحیه تیره‌ای در لامپ دارد یا رشته‌ای شکسته و شل دارد. هنگامی که لامپ را تکان می‌دهید، اگر رشته داخل آن آسیب دیده باشد، ممکن است صدای تق تق بشنوید. می‌توانید لامپ‌های مخصوص لوازم خانگی، معمولاً 25 یا 40 وات را در فروشگاه سخت‌افزار محلی خود خریداری کنید. یخچال خود را از برق بکشید، لامپ را عوض کنید و به احتمال زیاد با این کار این مشکل حل خواهد شد.

حتما بخوانید:   یخچال فریزر کندی و بررسی 5 ارور مهم و رایج آن

وقتی لامپ را بیرون می‌آورید، نگاهی سریع به پریز خالی بیندازید. اگر سوکت شکسته یا کثیف است، ممکن است منبع دیگری برای مشکل روشن نشدن لامپ یخچال ال جی پیدا کرده باشید. اغلب یک تمیز کردن سریع با یک پارچه گرم و مرطوب می‌تواند مشکل را حل کند و اجازه دهد نور روشن شود.

روشن نشدن لامپ یخچال ال جی

پاور را بررسی کنید

به طور شگفت انگیزی اغلب، روشن نشدن لامپ یخچال ال جی قطع برق ساده‌ای است که باعث می‌شود نور از کار بیفتد. مشکلاتی که می‌تواند باعث روشن نشدن لامپ یخچال ال جی شود عبارتند از:

سیم برق از پریز جدا شده است: با اطمینان از اینکه سیم برق یخچال به طور کامل به پریز آن وصل شده است، شروع کنید. همیشه این احتمال وجود دارد که به طور تصادفی دوشاخه از تراز خارج شده باشد.

قطع کننده مدار قطع شده است: اضافه بار یا اتصال کوتاه می‌تواند باعث خاموش شدن کلید مدار کنترل کننده یخچال شود و مدار را قطع کند. پنل اصلی قطع کننده مدار را چک کنید و اگر قطع شد آن را ریست کنید. همچنین مطمئن شوید که دستگاه‌های الکتریکی زیادی را به یک مدار اضافه نکرده‌اید، در غیر این صورت قطع کننده دوباره خاموش می‌شود. قطع کننده‌ای که بلافاصله دوباره خاموش می‌شود ممکن است سیگنال اتصال کوتاه را نیز نشان دهد، مشکل جدی تری که ممکن است به برق‌کار نیاز داشته باشد.

قطع برق در خانه: قطع کامل برق در خانه باعث از کار افتادن و خاموش شدن لامپ یخچال ال جی می‌شود. همراه با سایر وسایل برقی و وسایل خانه شما. اگر این اتفاق افتاد، در صورت امکان، یخچال را بسته نگه دارید تا از مواد غذایی داخل آن محافظت کنید تا زمانی که برق دوباره روشن شود.

سیم برق خراب در یخچال: اگرچه معمول نیست، سیم برق یخچال ممکن است فرسوده یا آسیب دیده باشد و جریان برق را قطع کند. اگر مشکل این است، ممکن است نیاز به استخدام یک برقکار برای تعویض سیم داشته باشید.

پریز برق خراب: گاهی اوقات، یک پریز برق ممکن است از کار بیفتد و باعث شود یخچال، از جمله چراغ‌های آن، از کار بیفتد. اگر این اتفاق بیفتد، یخچال به طور کامل از کار می‌افتد. می‌توانید پریز را با استفاده از تستر مدار غیر تماسی بررسی کنید، که به شما می‌گوید آیا برق به پریز جریان دارد یا خیر. یک پریز بد باید تعویض شود.

پریز GFCI قطع شده: اغلب، لوازم آشپزخانه به پریزهای GFCI وصل می‌شوند. این پریزها در صورت تشخیص عدم تعادل یا افزایش جریان، با قطع برق در برابر برق گرفتگی محافظت می‌کنند. اگر یخچال شما به چنین پریز وصل شده است، دکمه تنظیم مجدد را فشار دهید. اگر روشن بماند و نور شروع به کار کند، همه چیز آماده است. اگر نه، ممکن است لازم باشد پریز را عوض کنید یا با یک برقکار تماس بگیرید تا بفهمید مشکل از کجاست.

روشن نشدن لامپ یخچال ال جی

سوئیچ را بررسی کنید

اگر هنوز علت روشن نشدن لامپ یخچال ال جی را نفهمیدید، احتمالاً گیرکردن یا معیوب بودن سوئیچ درب باعث از کار افتادن لامپ شده است. با باز بودن در، اهرم سوئیچ نوع پیستونی را در چارچوب درب قرار دهید. آن را فشار دهید و چند بار رها کنید تا ببینید آیا این عمل را آزاد می‌کند یا خیر. با گذشت زمان، این دکمه‌ها ممکن است در اثر تجمع گرد و غبار یا کثیفی گیر کنند، که ممکن است نیاز به تمیز کردن ساده با یک پارچه و آب سرد گرم داشته باشد تا شل شود.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات کولر گازی بوش BOSCH | راهنمای عیب یابی

در موارد کمتر، سوئیچ درب ممکن است به طور کامل فرسوده شود. اگر دلیل دیگری برای خرابی نور پیدا نکردید، راه حل نهایی تعویض کلید درب است. اغلب، این سوئیچ را می‌توان به راحتی با یک چاقوی بتونه یا پیچ گوشتی سر صاف از محل نصب آن خارج کرد. معمولاً با یک جفت سیم متصل می‌شود که به راحتی می‌توان آن را از برق جدا کرد. یک سوئیچ جایگزین همان‌طور که توسط سازنده مشخص شده است بخرید، سیم‌ها را دوباره وصل کنید و کلید را دوباره در پریز خود قرار دهید.

لامپ را سفت کنید

در مرحله بعد، ساده‌ترین چیز بعدی که باید مشکل روشن نشدن لامپ یخچال ال جی بررسی شود لامپ است و اینکه آیا آن را به طور ایمن در جای خود قرار داده است یا خیر. برای انجام این کار، باید درپوش را باز کنید. هر مدل یخچال ال جی ساختار پوشش یکسانی ندارد، بنابراین ممکن است برای انجام این کار کمی بررسی شود. ممکن است بتوانید آن را به سادگی با فشار دادن چند قفل و دور کردن از درپوش باز کنید یا ممکن است به یک پیچ گوشتی نیاز داشته باشید. از شهود مکانیکی و درک خود از پوشش‌های پلاستیکی برای عبور استفاده کنید.

پس از دسترسی فیزیکی به لامپ، آن را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا سفت شود. درست مانند سر چراغ قوه، گاهی اوقات یخچال با بسته شدن درها و ضربه‌ها به اندازه کافی تکان می‌خورد تا لامپ را تکان دهد تا زمانی که وصل نشود. اگر هنگام پیچیدن، چراغ روشن شد، مشکل حل شده و به شما تبریک می‌گوییم. اگر نه، به عیب یابی ادامه دهید.

سیم کشی را ایمن کنید

در حالی که پوشش نور هنوز برداشته شده است، هر سیم کشی را که می‌توانید به آن برسید بررسی کنید. تکان دادن یخچال همچنین می‌تواند باعث شود که برخی از اتصالات سیم کشی شل از تماس الکتریکی که لامپ را روشن می‌کند جدا شود. سیم کشی را که می‌توانید به آن برسید تکان دهید و ببینید چه اتفاقی می‌افتد. اگر سوسو زد، تمام تلاش خود را بکنید تا سیم‌ها را به سمت پشت پریز چراغ بکشید یا فشار دهید. این عامل می‌تواند به برقراری مجدد ارتباط کمک کند.

لامپ را بررسی کنید

وقتی مطمئن شدید که مشکل از سیم‌کشی نیست، لامپ را با چرخاندن آرام در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بردارید تا شل شود. به داخل محفظه شیشه‌ای از نزدیک نگاه کنید. اگر می‌توانید رشته‌های شکسته را ببینید، پس لامپ سوخته است و باید تعویض شود. لامپ را به آرامی تکان دهید. اگر می‌توانید صدای خراش یا خراش کوچکی را بشنوید، لامپ شکسته است و باید تعویض شود.

حتما بخوانید:   روش تعمیر یخساز یخچال میله

روشن نشدن لامپ یخچال ال جی

سوکت لامپ را بررسی کنید

یکی از علت‌های دیگر روشن نشدن لامپ یخچال ال جی سوکت لامپ است. مرحله بعدی این است که اتصال را با دقت بیشتری بررسی کنید. پایه لامپ و سوکت را تقریباً همزمان بررسی کنید. این احتمال وجود دارد که مواد غذایی یخچال کثیف شده باشند. ممکن است این اتفاق بیفتد. یک پارچه مرطوب یا یک دستمال کاغذی را با شیشه پاک کن خیس کنید و هر دو را پاک کنید. سوکت و پایه لامپ را خشک کنید و سعی کنید لامپ را دوباره به داخل پیچ کنید.

این احتمال وجود دارد که با وصل مجدد اتصال، لامپ شما دوباره روشن شود. اگر چنین است، پس شما با موفقیت عیبو مشکل را پیدا کرده‌اید.

لامپ را تعویض کنید

اگر لامپ به وضوح سوخته است یا تمیز کردن پایه هیچ تاثیر مثبتی ندارد، بهتر است در مرحله بعد سعی کنید لامپ را جایگزین کنید. لامپ‌های یخچال ال جی معمولا 120 ولت و چیزی بین 25 تا 40 وات هستند. می‌توانید از لامپ فعلی خود به عنوان راهنما استفاده کنید، بسیاری از آن‌ها اندازه، سبک و وات را در جایی روی لامپ چاپ کرده‌اند. اگر نمی‌توانید علامت‌های مفیدی پیدا کنید، لامپ خود را به فروشگاه سخت افزار محلی (یا بخش سخت افزار یک فروشگاه بزرگ) ببرید. کارمند آنجا باید بتواند به شما کمک کند تا لامپ جایگزین مناسب را با وات مناسب پیدا کنید. هنگامی که یک لامپ جدید دارید، آن را در سوکت پیچ کنید.

جریان را بررسی کنید

در بیشتر موارد، چراغ یخچال کار نمی‌کند، زیرا جریان جاری وجود ندارد. می‌توانید با بررسی اینکه آیا دوشاخه به درستی به منبع برق وصل شده است، شروع  به عیب یابی روشن نشدن لامپ یخچال ال جی کنید. گاهی اوقات دوشاخه از پریز برق بیرون کشیده می‌شود که منبع تغذیه یخچال را متوقف می‌کند. اگر این مشکل را ایجاد کرده است، فقط دوشاخه را دوباره به منبع برق وصل کنید و مشکل حل خواهد شد.

اگر فیوز سوخته باشد، می‌تواند از کارکردن چراغ یخچال جلوگیری کند. کلید مدار یا جعبه فیوز را که جریان برق به دستگاه را کنترل می‌کند، بررسی کنید. اگر فیوز آسیب دیده یا منفجر شده است، آن را با یک فیوز جدید تعویض کنید. اگر فیوز به درستی کار می‌کند، از یک ولت متر برای بررسی جریان برق به مدار استفاده کنید.

روشن نشدن لامپ یخچال ال جی

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله تحت عنوان روشن نشدن لامپ یخچال ال جی استفاده کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

روشن نشدن لامپ یخچال ال جی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با دلایل روشن نشدن لامپ یخچال ال جی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا