خدمات پرستاری و مراقبتی

با فواید مهم لبخند زدن آشنا شوید | چرا باید لبخند بزنیم؟

کارشناسان معتقدند که لبخند زدن پاسخ غیر ارادی به چیزهایی است که باعث ایجاد خنده و شادی می شوند. این تعریف تا حدودی درست است ولی باید به این نکته مهم توجه کنید که در بیشتر مواقع لبخند زدن می تواند یک انتخاب عمدی و آگاهانه باشد. صرف نظر از این موضوع که لبخند زدن شما واقعی است یا خیر، بر روی ذهن و بدن شما به طریق مختلفی تأثیر می گذارد و می تواند مزایای زیادی برای خلق و خو، سلامتی و روحیه شما و اطرافیانتان داشته باشد. در مقاله از مجله ایبک می خواهیم شما را با فواید مهم لبخند زدن آشنا کنیم.

فواید مهم لبخند زدن

لبخند زدن همان اندازه که می تواند پاسخ غیر ارادی به موضوعات خنده دار باشد، به همان اندازه هم می تواند یک انتخاب قدرتمند و آگاهانه باشد. مطالعات نشان داده که لبخند واقعی باعث جذب افراد می شود. لبخند زدن باعث بالا رفتن روحیه شما و همچنین اطرافیانتان خواهد شد. رابطه بسیار محکمی بین لبخند زدن و سلامتی و طول عمر وجود دارد.

همانطور که می دانید لبخند زدن فقط ایجاد حرکات فیزیکی و فرم صورت نیست، خواه لبخند یک شادی واقعی باشد و یا یک عمل تقلیدی باشد، می‌تواند فواید زیاد کوتاه مدت و یا حتی بلند مدت برای سلامتی فرد داشته باشد. در ادامه می خواهیم شما را با مزیت های مهم اصلی لبخند زدن آشنا کنیم:

  1. لبخند زدن باعث می‌شود شما عمر بیشتری داشته باشید.
  2. لبخند زدن استرس ها را از بین می برد.
  3. لبخندزدن روحیه فرد را بالا می برد.
  4. لبخند زدن یک امر مسری است.
  5. لبخند زدن می تواند سیستم ایمنی بدن فرد را تقویت کند.
  6. لبخند زدن می تواند از بالا رفتن فشار خون جلوگیری کند.
  7. لبخند زدن دردها را کاهش می دهد.
  8. لبخند زدن باعث جذابیت شما می شود.
  9. لبخند زدن نشان دهنده موفقیت شماست.
  10. لبخند زدن به شما کمک خواهد کرد تا مثبت اندیش باشید.

۱- لبخند زدن باعث می‌شود شما عمر بیشتری داشته باشید.

شاید مهمترین دلیلی که می تواند برای لبخند زدن وجود داشته باشد، این است که طول عمر شما را زیاد کند. مطالعات نشان داده که لبخند واقعی ارتباطی مستقیم با افزایش طول عمر دارد. به طور کلی به نظر می آید افراد شاد که همیشه لبخند به لب دارند، دارای سلامتی بیشتری بوده و بیشتر عمر می کنند. اگرچه برای این موضوع تحقیقات بیشتری لازم است تا علت آن را بهتر درک کنیم.

فواید مهم لبخند زدن

۲- لبخند زدن استرس ها را از بین می برد.

گاهی امکان دارد استرس در تمام وجود شما نفوذ کند و در چهره شما هم نمایان شود. این لبخند زدن است که می‌تواند به شما کمک کند تا فرسوده، نگران و خسته به نظر نرسید و همچنین می‌تواند به کاهش استرس هم کمک کند.

شاید تعجب کنید که بدانید لبخند زدن، حتی اگر ساختگی هم باشد باز باعث کاهش استرس می شود. وقتی شما استرس زیادی دارید کمی وقت گذاشته و لبخند بزنید. مطمئن باشید که از مزایای این لبخند شما و اطرافیانتان بهره‌مند می‌شوید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دانه های سالم و مفید که باید بخورید | فواید و مواد مغذی دانه ها

۳- لبخند زدن روحیه فرد را بالا می برد.

اگر به دلیلی حالتان بد شد کافی است که کمی لبخند بزنید. متوجه خواهید شد که روحیه شما بهتر می شود. لبخند زدن بدن فرد را فریب می دهد تا با بالا بردن روحیه اخلاق او بهتر شود. این عمل فیزیکی لبخند زدن می تواند پیام عصبی شادی را در مغز فعال کند.

لبخند زدن باعث آزاد شدن نوروپپتید هایی خواهد شد که ارتباطات عصبی را در مغز بهبود می بخشند و همچنین می تواند انتقال دهنده های عصبی مثل سروتونین و دوپامین را ترشح کند که این باعث بهتر شدن خلق و خو می شود، بنابراین به لبخند زدن مثل یک داروی ضد افسردگی نگاه کنید.

۴- لبخند زدن یک امر مسری است.

وقتی در یک مکانی تعداد افرادی که لبخند می زنند، زیاد باشد، باعث مثبت شدن فضا خواهد شد. هر چند که لبخند زدن یک احساس بسیار زیبا است ولی می‌تواند حسی از حقیقت را هم به همراه خود داشته باشد. لبخند زدن شما، نه تنها می تواند روحیه شما را بالا ببرد بلکه می تواند حال دیگران را هم تغییر بدهد و همه را شاد کند.

مغز به شکل خودکار حالات چهره دیگران را تفسیر می کند گاهی هم می‌تواند آنها را تقلید کند و این بدین معنی است که احتمال دارد شما لبخند شخص دیگری را تشخیص بدهید و خودتان هم به طور ناخودآگاه و ناخواسته لبخند بزنید. از نظر علمی هم ثابت شده که لبخند مسری است.

۵- لبخند زدن می تواند سیستم ایمنی بدن فرد را تقویت کند.

لبخند سلامت کلی بدن را تقویت می کند. لبخند زدن به سیستم ایمنی بدن کمک خواهد کرد تا عملکرد مؤثرتری داشته باشد. هنگامی که فرد لبخند می زند، عملکرد ایمنی به دلیل آرامش بیشتر، بهبود پیدا می کند و این باعث می‌شود بعضی از انتقال دهنده های عصبی ترشح کنند.

شما هنگامی که می خواهید از آنفولانزا و سرماخوردگی جلوگیری کنید اقداماتی انجام می دهید مانند شستن دست ها، رعایت بهداشت و…،حالا چرا برای جلوگیری از بیماری ها لبخند نمی زنید؟ لبخند زدن می تواند شما را از شر بسیاری از بیماری ها خلاص کند.

۶-لبخند زدن از بالا رفتن فشار خون جلوگیری می کند.

افرادی که دارای فشار خون بالا می باشند شاید لازم است این کار را یک بار در خانه امتحان کنند. اگر شما دستگاه فشار خون در خانه دارید یک بار لبخند زده و فشار خون خود را اندازه بگیرید و ببینید این لبخند چقدر می تواند در پایین آمدن فشار خون شما مؤثر باشد؟ و حالا فشار خون خود را در حالت های عادی هم اندازه گیری کنید. تفاوت محسوسی مشاهده خواهید کرد.

۷- لبخند زدن دردها را کاهش می دهد.

دانشمندان ثابت کردند که لبخند اندورفین و مسکن های طبیعی بدن و همچنین سروتونین را می تواند آزاد کند. مسکن های طبیعی خلق و خوی فرد را بهتر می کنند و بدن را شل کرده و دردهای جسمی بدن را هم کاهش می دهند. حالا متوجه شدید که چرا لبخند زدن یک داروی طبیعی برای بدن است؟

۸- لبخند زدن باعث جذابیت شما می شود.

همه ما بطور غیر ارادی به طرف افرادی کشیده می شویم که لبخند می زنند. لبخند زدن نه تنها می تواند جذابیت شما را بیشتر کند، بلکه چهره شما را هم جوانتر نشان می دهد. ماهیچه هایی که شما برای لبخند زدن از آن استفاده می‌کنید، باعث می شود پوست صورت شما صاف شده و جوان تر به نظر برسید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  اهدای خون چه فوایدی برای سلامتی جسمی و روحی دارد؟

به جای اینکه لیفت صورت انتخاب کنید، کافی است که تلاش کنید روزانه کمی لبخند بزنید تا جوان تر به نظر برسید. به این ترتیب احساس بهتری هم دارید. حتماً شنیده‌اید که می‌گویند هر چهره ای با لبخند زیباتر می شود.

۹- لبخند زدن نشان دهنده موفقیت شماست

مطالعات نشان می‌دهد که افرادی که مرتب لبخند می زنند، به نظر می آید که اعتماد به نفس بیشتری دارند و به این صورت می‌توانند در محل کار خود ارتقاء پیدا کرده و افراد دیگر هم به آنها نزدیک خواهند شد. در قرارها و جلسات کاری خود، لبخند بزنید در این صورت متوجه می شوید که افراد واکنش های مختلفی به شما نشان خواهند داد.

چهره شما با لبخند زیباتر شده و جذابیت بیشتری پیدا می کنید و به این صورت می توانید افراد را بطرف خود جذب کنید در کار خود موفقیت های زیادی به دست خواهید آورد.

۱۰- لبخند زدن به شما کمک خواهد کرد تا مثبت اندیش باشید.

این کار را حتماً امتحان کنید، لبخند بزنید و بدون اینکه لبخند خود را از دست بدهید به چیزهای منفی فکر کنید! حتماً این کار برایتان سخت است. حتی اگر لبخند شما اجباری و غیر طبیعی باشد باز هم مغز و بقیه بدن این پیام را می فرستند که: «زندگی زیباست». بنابراین با لبخند زدن می‌توانید از استرس، نگرانی و افسردگی به راحتی فاصله بگیرید.

وظیفه پرستار سالمند

سالمندان به دلیل شرایط سنی که دارند گاهی دچار بیماری‌های زیادی خواهند شد. این بیماری ها می‌تواند آنها را افسرده، خسته و کسل کند. شما به عنوان یک پرستار باید لبخند زدن را به سالمندان آموزش بدهید و آنها را با فواید لبخند آشنا کنید. سالمند می تواند با لبخند زدن به راحتی با مشکلات دست و پنجه نرم کند. وقتی لبخند می‌زنید زندگی را زیباتر خواهید دید و مشکلات آن را کوچک می بینید. با لبخند زدن می توان بر بسیاری از بیماری ها غلبه کرد. پرستار سالمند وظیفه دارد که با لبخند زدن شادی را برای سالمند به ارمغان بیاورد.

فواید مهم لبخند زدن

نتیجه گیری

مطالعات بی شماری نشان داده که لبخند می تواند افراد را جذب کند. لبخند زدن روحیه افراد را بالا برده و می‌تواند باعث زیباتر شدن زندگی آن‌ها شود. لبخند فواید زیادی دارد که یکی از مهمترین آنها افزایش طول عمر است. شاید تنها همین دلیل کافی باشد تا به شما ثابت شود که باید دائم لبخند بزنید. رابطه محکمی بین لبخند و طول عمر وجود دارد.

شاید شما دلیلی برای خندیدن نداشته باشید ولی باید به این نکته توجه کنید حتی اگر لبخند شما مصنوعی هم باشد، باز می توانید از فواید مهم لبخند بهره مند شوید. در محیط خانه لبخند بزنید تا کودکان شما هم یاد بگیرند شاد باشند و شاد زندگی کنند، زیرا این شادی می تواند مقدمه ی موفقیت آنها باشد.

با فواید مهم لبخند زدن آشنا شوید

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چرا باید لبخند بزنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا