خدمات نظافتیخدمات

لیست مواد شوینده و مورد نیاز نظافت منزل

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

آیا لیست مواد شوینده برای منزلتان را نمی‌توانید تشخیص دهید؟. تمیز کردن خانه می‌تواند یک امر پیچیده باشد. هر اتاق به روش متفاوتی نیاز دارد و هر سطح به محصولات تمیز کننده متفاوتی نیاز دارد. لیست مواد شوینده مورد نیاز شما برای منزل باید وسایلی باشند که به راحتی و بدون دردسر بتوان با آن کار کرد و منزل را برق انداخت.

اگر نمی‌دانید که از چه لیست مواد شوینده‌ای استفاده کنید نگران نباشید. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا با شما در رابطه با لیست مواد شوینده مورد نیاز برای هر خانه بحث نماییم. با ما تا پایان این مقاله کاربردی همراه باشید.

لیست مواد شوینده

لیست مواد شوینده موردنیاز برای نظافت منزل

یک خانه تمیز قرار گرفتن در معرض آلرژن ها، آفت کش‌ها، مواد شیمیایی مصرفی و مدفوع آفات و ادرار را کاهش می‌دهد و پناهگاه برای آفات را کاهش می‌دهد. در حالی که تمیز نگه داشتن خانه برای ارائه یک محیط سالم مهم است، برچسب‌های محصولات تمیزکننده اغلب اصطلاحات شیمیایی پیچیده‌ای را نشان می‌دهند.

علاوه بر این، تبلیغات تجاری ممکن است عملکرد محصولات تمیز کننده را اغراق کنند. بنابراین، برای تصمیم گیری آگاهانه هنگام مقایسه عملکرد و ایمنی محصول، مصرف کنندگان باید با رایج‌ترین مواد شوینده تمیز کننده آشنا باشند:

  • مواد ضدعفونی کننده و ضدعفونی کننده
  • ساینده ها
  • اسیدها
  • مواد قلیایی
  • مواد سفید کننده
  • مواد شوینده
  • حلال های روحی

مواد ضدعفونی کننده و ضدعفونی کننده

یکی از محصولاتی که باید در لیست مواد شوینده خود قرار دهید مواد صد عفونی کننده است. این شوینده بیشتر در کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها استفاده می‌شوند تا در محصولات خانگی. یک ماده ضد عفونی کننده یک ماده شیمیایی است که تمام ارگانیسم‌های بیماری زا (عوامل بیماری زا) را به طور کامل از بین می‌برد.

این عامل شامل سویه‌های عامل بیماری سالمونلا و باکتری استاف می‌باشد. برای برچسب زدن به عنوان یک ضد عفونی کننده، EPA تصریح می‌کند که محصول باید 99.999٪ از عوامل بیماری زا را در عرض 5 تا 10 دقیقه از بین ببرد. ضدعفونی‌کننده‌ها مستقیماً روی سطوح غیر متخلخل مانند میزهای تعویض پوشک، میزها، دستگیره‌های در و کابینت، توالت‌ها و سایر سطوح حمام استفاده می‌شوند.

لیست مواد شوینده

مواد ضدعفونی کننده برای مصارف خانگی

سفید کننده کلر مایع

سفید کننده کلر را حتما در لیست مواد شوینده خود برای منزل قرار دهید. این شوینده یک ضدعفونی کننده رایج خانگی است.

ترکیبات آمونیوم چهارتایی

به طور کلی به عنوان کوات شناخته می‌شوند. این مواد ترکیبات نمکی هستند که با انواع ترکیبات اضافی برای ایجاد یک ضد عفونی کننده ایمن و موثر استفاده می‌شوند. آن‌ها در از بین بردن طیف گسترده‌ای از باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌های مضر موثر هستند. کوات‌ها مقرون به صرفه هستند و هنگامی که طبق دستورالعمل سازنده استفاده می‌شوند، بوها را به طور موثر کنترل می‌کنند. آن‌ها را می‌توان بر روی سطوح حساس کف استفاده کرد. همچنین به پوشش کف آسیب نمی‌رساند.

حتما بخوانید:   تجربه احساسی ناب با ترفندهای کارآمد تمیزی خانه | تمیزی خانه

ساینده‌ها

ساینده‌ها یک اجبار برای گزاشتن آن‌ها در لیست مواد شوینده برای نظافت منزل است. ساینده‌ها سطوح را با ایجاد اصطکاک تمیز می‌کنند که ذرات غذای سخت شده، چربی، کدر شدن و لکه‌ها را از بین می‌برد. هنگامی که برای از بین بردن لکه‌ها از سطح استفاده می‌شود، هر چیزی که در لمس زبر باشد، می‌تواند یک ماده ساینده در نظر گرفته شود. انواع ساینده‌ها شامل فیزیکی، معدنی و شیمیایی است.

ساینده‌های فیزیکی

شامل کاغذ سنباده، مش‌های پلاستیکی و نایلونی، پدهای ساینده و پشم فولادی است.

ساینده‌های معدنی

جوش شیرین، پودر بوراکس و نمک همگی نمونه‌هایی از ساینده‌های معدنی هستند که پاک کننده‌های طبیعی محسوب می‌شوند.

ساینده‌های شیمیایی

یک ماده شیمیایی رایج که در محصولات تجاری حاوی سفید کننده استفاده می‌شود، سدیم دی کلرو-اس-تریازینتریون است. این پاک کننده‌ها اغلب به عنوان پودرهای شستشو نامیده می‌شوند و علاوه بر تمیز کردن عمومی سطوح برای از بین بردن باکتری‌ها نیز استفاده می‌شوند.

در محصولات پاک کننده خانگی، ساینده‌های معدنی و شیمیایی به صورت پودر و کرم (یا مایع غلیظ) موجود است. به طور کلی، هرچه ذرات استفاده شده در محصول بزرگ‌تر باشد، پاک کننده تر است. کربنات کلسیم (یا کلسیت) و سیلیس دو نوع ماده معدنی هستند که اغلب در این محصولات یافت می‌شوند. کربنات کلسیم ملایم‌ترین مواد ساینده است.

لیست مواد شوینده

اسیدها

اسیدها را برخی از افراد به عنوان لیست مواد شوینده برای منزل به حساب نمی‌آورند. اسیدها برای از بین بردن رسوبات معدنی، لکه‌های زنگ زدگی و رسوبات آب سخت استفاده می‌شوند. آن‌ها می‌توانند تغییر رنگ را از برخی فلزات مانند آلومینیوم، برنج، برنز و مس حذف کنند. برخی از اسیدها هم در تمیز کردن و هم در ضدعفونی کردن سطوح موثر هستند.

اسیدها از خیلی ملایم تا خیلی قوی متغیر هستند. مصرف کنندگان باید در انتخاب و استفاده از اسیدها برای تمیز کردن دقت کنند. پاک کننده‌های ضد عفونی کننده اسیدی برای چشم و پوست شما بسیار تحریک کننده هستند و گلو را می‌سوزانند. هنگام استفاده از پاک کننده‌های توالت، استفاده از دستکش ظرفشویی لاتکس برای کمک به محافظت از پوست و عینک ایمنی برای کمک به محافظت از چشمان شما در برابر پاشیدن آب توصیه می‌شود.

اسیدهای بسیار ملایم

پاک کننده‌های اسیدی ملایم برای حل کردن رسوبات آب سخت، از بین بردن لکه‌های زنگ زدگی خفیف و از بین بردن لایه صابون از اطراف سینک و درهای دوش استفاده می شود. اسیدهای ملایم را در لیست مواد شوینده خود قرار دهید تا اثرات شگفت انگیز آن را مشاهده نمایید.

محصولات پاک کننده با اسیدی ملایم شامل سرکه (اسید استیک) و آب لیمو (اسید سیتریک) هستند. پاک کننده‌های ملایم ساخته شده از این اسیدها برای استفاده در اطراف کودکان و حیوانات خانگی بی خطر هستند. اسیدهای دیگر اغلب در محصولات پاک کننده خانگی یافت می‌شوند.

حتما بخوانید:   اصول و روش تخریب کلی و جزئی ساختمان چیست؟

 

اسید استیک

اسید موجود در سرکه سفید شفاف است و یک پاک کننده طبیعی همه منظوره است. برای نظافت عمومی خانگی روی سطوحی که می‌توانند یک محصول قوی و اسیدی را تحمل کنند، این محصول برای گزاشتن در لیست مواد شوینده بهترین است. سرکه رسوبات آب سخت را از ظروف شیشه‌ای، لکه‌های زنگ را از سینک‌ها و کدر شدن برنج و مس را از بین می‌برد.

پس از استفاده از شوینده‌های قلیایی، می‌توان از اسید استیک به عنوان یک عامل شستشوی ملایم حذف کننده استفاده کرد. اگرچه سرکه به طور گسترده به عنوان یک ضد عفونی کننده در نظافت خانگی استفاده می‌شود.

اسید سیتریک

یک ماده طبیعی است که در لیمو، لیمو ترش، پرتقال و گریپ فروت یافت می‌شود. این محصول غیر سمی، ضد باکتری و ضد عفونی کننده است. تقریباً همان کاربرد سرکه را دارد.

در محصولات تجاری، اسید سیتریک برای از بین بردن تجمع آب سخت روی ظروف شیشه‌ای استفاده می‌شود. همچنین به عنوان نقطه‌ای اسید برای از بین بردن لکه‌های قهوه و چای، تغییر رنگ‌های زرد و قهوه‌ای، لکه‌های آب و لکه‌های ادرار یا مدفوع استفاده می‌شود. برخی از محصولات تجاری که حاوی اسید سیتریک هستند بر پایه آب هستند و ممکن است باعث خوردگی یا زنگ زدگی فلزات شوند. برای جلوگیری از زنگ زدگی، فلز را پس از تمیز کردن بشویید و خشک کنید.

اسیدهای بسیار قوی

شوینده‌های اسیدی قوی بسیار سمی هستند. آن‌ها ممکن است خورنده باشند، به این معنی که می‌توانند سطوح فلزی یا بافت انسانی را بخورند. از قرار دادن آن‌ها روی پوست یا چشم خودداری کنید. از قرار دادن آن‌ها روی مواد دیگر خودداری کنید زیرا اسیدها ممکن است اثرات سفید کنندگی داشته باشند، از طریق فلزات خورده شوند، یا سطوح و مینای چینی را حکاکی (خراش) کنند.

همیشه برچسب روی محصولاتی را که خریداری می‌کنید بخوانید و دستورالعمل‌ها را دنبال کنید تا از ایمنی خود اطمینان حاصل کنید. این محصول را در صورتی که اجبار است از آن استفاده کنید در لیست مواد شوینده خود برای منزل قرار دهید.

لیست مواد شوینده

اسید کلریدریک

از مخلوط نمک خوراکی معمولی و اسید سولفوریک به دست می‌آید. محلول‌های غلیظ اسید هیدروکلریک بسیار خورنده هستند. محلول‌های رقیق شده معمولا در محصولات پاک کننده خانگی یافت می‌شوند. محلول‌های بسیار رقیق فقط خورنده خفیفی هستند. هنگام استفاده از اسید کلریدریک مراقب باشید که پاک کننده با چشم و پوست تماس پیدا نکند.

اسید هیدروکلریک در پاک کننده‌های کاسه توالت برای از بین بردن کثیفی و کثیفی استفاده می‌شود. برای تمیز کردن ریزش ملات روی آجرهای جدید، زدودن زنگ زدگی فلزات و سطوح دیگر و حک کردن کف‌ها قبل از آب بندی آن‌ها استفاده می‌شود. این محصول پنبه، ابریشم مصنوعی و ملات را می‌خورد.

مواد قلیایی

شوینده‌های قلیایی از نمک‌های قلیایی مانند بی کربنات سدیم (جوش شیرین)، کربنات سدیم (همچنین به عنوان جوش شیرین یا خاکستر سودا شناخته می‌شود)، متاسیلیکات سدیم و فسفات تری سدیم (TSP) تشکیل شده‌اند. نمک‌های قلیایی خاصی همراه با خاصیت شوینده خود دارای ویژگی نرم کنندگی آب هستند و در محصولات پاک کننده برای این منظور استفاده می‌شوند. مواد قلیایی را بسیاری از افراد در لیست مواد شوینده خود قرار می‌دهند.

حتما بخوانید:   منبع دوجداره چیست؟ انواع منبع دوجداره موتورخانه و کاربرد آن

محصولات پاک کننده در صابون‌ها، شوینده‌ها و پاک کننده‌های همه منظوره موجود هستند. قلیاها به تمیز کردن نشت مواد غذایی، روغن، گریس و چیزهای روزمره که کثیف می‌شوند کمک می‌کنند. آن‌ها کثیفی‌های روغنی را بدون مالش از بین می‌برند و قدرت آن‌ها از ملایم تا متوسط ​​تا قوی متفاوت است.

مواد قلیایی خفیف

در بیشتر موارد، مواد شیمیایی شوینده خانگی که در دسته قلیایی ملایم ذکر شده‌اند، حاوی بی کربنات سدیم (جوش شیرین) هستند. مخلوط با آب، این محلول در مناطقی که نیاز به تمیز کردن ملایم دارند استفاده می‌شود. شیشه، کاشی دیوار و لعاب‌های چینی را با خیال راحت تمیز می‌کند. همچنین لکه‌های قهوه و چای را از ظروف چینی و پلاستیکی پاک می‌کند. قلیاهای ملایم خورنده نیستند. استفاده از آن‌ها در اطراف کودکان و حیوانات خانگی بی خطر است. این محصولات را بدون نگرانی در لیست مواد شوینده خود قرار دهید.

سفید کننده‌ها

سفید کننده‌ها مواد شیمیایی هستند که برای از بین بردن لکه‌ها استفاده می‌شوند. بسیاری از مواد سفید کننده را می‌توان به عنوان ضد عفونی کننده استفاده کرد. اگر محصولی حاوی ماده سفید کننده باشد، برچسب اطلاعات محصول ممکن است حاوی سفید کننده، سفید کننده هنگام تمیز کردن یا کلر شدن باشد.

لیست مواد شوینده

مواد سفید کننده

ممکن است عبارت سفید کننده را روی برچسب محصول ذکر نکنند. بنابراین، برای مصرف کنندگان مهم است که نام‌های دیگر سفید کننده را تشخیص دهند.

سفید کننده کلر

یکی از در دسترس‌ترین و مقرون به صرفه ترین ضدعفونی کننده‌های روی زمین است. سفید کننده کلر مایع محلول قلیایی هیپوکلریت سدیم محلول در آب است. این سفید کننده یک معجون شویندگی است و به ویژه در از بین بردن لکه‌ها و رنگ‌ها به خوبی عمل می‌کند. علاوه بر این، سفید کننده‌های کلر برای کنترل کپک و کپک و برای ضد عفونی سطوح استفاده می‌شود. پیشنهاد می‌شود این محصول را حتما در لیست مواد شوینده خود برای منزل قرار دهید.

حلال های روحی

حلال‌ها مواد شیمیایی پاک کننده‌ای هستند که چربی، روغن و کثیفی‌های روغنی را حل می‌کنند. ترکیبات موجود در حلال‌ها شامل   الکل‌های صنعتی شده و الکل‌های معدنی است. پاک کننده‌هایی که حاوی حلال هستند عبارتند از: پاک کننده‌های لکه، پاک کننده فرش، ضدعفونی کننده‌ها، پاک کننده‌های فاضلاب و پاک کننده‌های همه منظوره. این مواد را بسیاری از افراد به لیست مواد شوینده خود اضافه می‌کنند.

لیست مواد شوینده

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله استفاده کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

لیست مواد شوینده و مورد نیاز نظافت منزل

مجموع امتیاز

مواردی برای آشنایی با لیست مواد شوینده و مورد نیاز نظافت منزل

امتیاز کاربر: 2.6 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

3 1 رای
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x