تعمیراتتعمیرات تلویزیون

Local Dimming یا فناوری تاریکی موضعی چیست و چه کاربردی دارد؟

Local Dimming لامپ‌های کوچکی هستند که در پشت تلویزیون‌های LED وجود دارند. این لامپ‌ها در هنگام سیاه شدن تلویزیون، به آن عمق می‌دهند و کنتراست آن را بالا می‌برند. ما دراین مقاله سعی کرده‌ایم تا در رابطه با Local Dimming و ویژگی‌های آن در پس زمینه تلویزیون برای شما توضیح دهیم. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

Local Dimming

تفاوت بین تلویزیون LED و LCD

خرید یک تلویزیون جدید مانند رد شدن در یک مجموعه بی پایان از اصطلاحات فنی، اصطلاحات نمایشگر و کلمات اختصاری سرگردان است. زمانی که رزولوشن 4K در خانه‌های مصرف‌کنندگان قرار گرفت، یکی از چیزهایی بود که مارک‌های تلویزیونی مشخصات مشاهده UHD جدید را به‌عنوان یک ابزار بازاریابی بزرگ تبلیغ می‌کردند. اما بین OLED، QLED، mini-LED، و اکنون QD-OLED، یک جنگ کلمات وجود دارد که در هسته واژگان تلویزیون قرار دارد: LED در مقابل LCD.

ال سی دی

هنگامی که دانستید تلویزیون‌های LCD با روابط عمومی بهتر هستند، متوجه می‌شوید که LCD از نظر فروش با اختلاف زیادی بر فناوری تلویزیون دیگر غالب است. تلویزیون‌های ال سی دی ساخته شده (همراه با پلاسما) برای جایگزینی تلویزیون‌های بزرگ CRT (لوله اشعه کاتدی) ساخته شده‌اند. تلویزیون‌های LCD (نمایشگر کریستال مایع) قدیمی، دارای پانلی از کریستال‌های مایع هستند که از طریق آن به نور پس زمینه تابیده می‌شود.

این نور پس‌زمینه‌ها در ابتدا شامل CCFL (لامپ‌های فلورسنت کاتد سرد) بودند، اما اکنون تقریباً همیشه از LED ساخته شده‌اند. در مقایسه با آنچه قبلاً بود، تلویزیون‌های LCD سبک‌تر، نازک‌تر، روشن‌تر، رنگارنگ‌تر و ارزان‌تر برای تولید بودند، اما نمونه‌های اولیه به‌ویژه مرتباً برای ایجاد رنگ مشکی عمیق و کنتراست متقاعدکننده تلاش می‌کردند. با این حال، این روزها، تعداد زیادی تلویزیون مبتنی بر LCD بسیار خوب در اطراف وجود دارد و بسیاری از آن‌ها ارزش فوق‌العاده خوبی را نشان می‌دهند.

Local Dimming

مزایای LCD

 • پروفایل باریک
 • عدم انتشار تشعشع از صفحه نمایش
 • در شرایط روشن‌تر به دلیل فناوری ضد تابش بهتر است.
 • وزن سبک‌تر با توجه به اندازه صفحه نمایش
 • صرفه جویی در مصرف انرژی به دلیل مصرف انرژی کمتر
 • محدوده روشنایی بسیار گسترده‌تر است و به دلیل شدت اوج بالا، تصاویر بسیار روشن تولید می‌کند.
 • میدان‌های الکتریکی، مغناطیسی و الکترومغناطیسی کمتری تولید می‌کند.
 • اعوجاج هندسی صفر
 • کنتراست عالی
 • نرخ سوسو زدن پایین
 • یک تصویر در وضوح اصلی سمت پانل کاملا واضح است.
 • تعداد پیکسل‌ها در هر اینچ مربع معمولاً بیشتر از هر فناوری یا سیستم دیگری است.
 • مستعد سوختن صفحه نمایش نیست.
 • تحت تأثیر افزایش یا کاهش فشار هوا قرار نگرفته است.
حتما بخوانید:   تعمیرات چرخ گوشت سامسونگ Samsung

معایب LCD

 • کمی گرانتر از CRT است.
 • نمی‌تواند به عنوان یک پورتال برای بعد دیگر عمل کند.
 • از اثر تاری حرکتی رنج می‌برند .
 • نرخ تازه سازی بالا
 • مانند نور پس زمینه، می‌تواند رنگ‌ها را کمی تغییر دهد.
 • نسبت تصویر و وضوح تصویر ثابت هستند.
 • در تولید رنگ‌های مشکی یا خاکستری خیلی تیره مهارت ندارد.
 • زوایای دید محدود
 • زمان پاسخ آهسته
 • نداشتن Local Dimming

ال ای دی

تلویزیون ال ای دی (دیود ساطع کننده نور) یکی از انواع تلویزیون‌هایی است که امروزه به طور گسترده توسط عموم مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا دارای مزایای متعددی دارد. مزایایی که تلویزیون‌های ال ای دی دارند مطمئناً باعث راحتی تماشای تلویزیون می‌شود تا به راحتی خسته نشوید.

تلویزیون دیود ساطع نور (LED) یک تلویزیون نمایشگر کریستال مایع (LCD) است که به جای لوله‌های فلورسنت استاندارد توسط LED‌ها روشن می‌شود. تلویزیون ال ای دی نباید با انواع دیود ساطع کننده نور آلی (OLED) اشتباه گرفته شود. این تلویزیون دارای یک لایه الکترو لومینسانس واقعی متشکل از فیلمی از ترکیبات آلی است.

برخلاف تلویزیون LED، تلویزیون OLED یک صفحه نمایش خود روشن است که نیازی به نور پس زمینه ندارد. در واقع، اصطلاح تلویزیون LED چیزی اشتباه است. زیرا از نظر فنی به عنوان یک تلویزیون LCD با نور پس زمینه در نظر گرفته می‌شود. مزیت نور پس زمینه LED تصور می‌شود که نور فلورسنت بیش از حد نور فلورسنت باشد.

داشتن قابلیت Local Dimming معمولاً توانایی تلویزیون را برای نمایش سیاه به طور موثر به دلیل نشت نور که منجر به یک تصویر مبهم‌تر می‌شود، کاهش می‌دهد. تلویزیون‌های LCD با لوله فلورسنت اشباع رنگ محدودی دارند و به دلیل این معایب کلی نور فلورسنت، تولید کنندگان LED‌ها را برای جایگزینی نور فلورسنت معرفی کردند.

Local Dimming

مزایای تلویزیون LED

صرفه جویی در مصرف برق

تلویزیون LED نوعی تلویزیون است که از مقدار نسبتاً کمی برق استفاده می‌کند. بنابراین می‌توان گفت که تلویزیون ال ای دی در مقایسه با انواع دیگر تلویزیون‌ها مانند تلویزیون‌های تیوب یا پلاسما، کم مصرف‌ترین تلویزیون است. ادعا می‌شود که تلویزیون‌های LED نسبت به تلویزیون‌های لوله‌ای و پلاسما 50 درصد برق کمتری مصرف می‌کنند. بنابراین لازم نیست هنگام استفاده از تلویزیون ال ای دی به قبوض بالای برق فکر کنید.

طراحی نازک و سبک

مزیت بعدی تلویزیون‌های ال ای دی طراحی نازک و وزن سبک آن است، که حمل و جابجایی آن‌ها را در هر مکانی آسان می‌کند. طراحی نازک تلویزیون LED به این دلیل است که تلویزیون‌های LED قبلاً از فناوری نور پس زمینه استفاده می‌کنند. بنابراین نیازی به استفاده از طرح بزرگ نیست. به طور کلی، ضخامت یک تلویزیون LED حدود 25 میلی متر است. بنابراین با قرار دادن تلویزیون LED در خانه هنوز فضای زیادی دارید.

بادوام

پیش‌بینی می‌شود که انواع تلویزیون‌های ال‌ای‌دی نوعی تلویزیون با دوام و ماندگاری بیشتر نسبت به سایر انواع تلویزیون‌ها باشد. زیرا تلویزیون‌های ال‌ای‌دی دوام بسیار بهتری دارند. طول عمر تلویزیون ال ای دی می‌تواند به 75 هزار ساعت برسد.

حتما بخوانید:   تعمیر تلویزیون مجیک Majic|خدمات تلویزیون مجیک

بنابراین می‌توان متوجه شد که تلویزیون ال ای دی نوعی تلویزیون بادوام و ماندگار است. شما نیازی به تعویض تلویزیون خود در مدت زمان طولانی ندارید.

سازگارتر با محیط زیست

این تلویزیون LED نیز یک تلویزیون سازگار با محیط زیست است. این نشان می‌دهد که تابش نور ساطع شده از صفحه تلویزیون LED بسیار کمتر از سایر انواع تلویزیون است. بنابراین وقتی تلویزیون تماشا می‌کنید به راحتی خسته نمی‌شوید زیرا تشعشعات تولید شده بسیار کم است. البته این خبر خوبی است زیرا بسیاری از افراد از نمایشگرهای بیش از حد تلویزیون شکایت دارند و همچنین هنگام تماشای طولانی مدت به راحتی خسته می‌شوند.

دارای بسیاری از ویژگی های اضافی

تلویزیون LED معمولاً به بسیاری از ویژگی‌های اضافی مجهز است. همان‌طور که می‌توان از آن برای تماشای فیلم با استفاده از حافظه خارجی مانند فلش یا HDD استفاده کرد. همین‌طور می‌توان از آن برای اشتراک گذاری صفحه نمایش از رایانه یا تلفن همراه استفاده کرد.  همچنین معمولاً پورت HDMI یا USB را برای مقاصد دیگر متصل به تلویزیون LED پین می‌کند. این ویژگی‌ها البته به برند سازنده بستگی دارد. هر چه قیمت یک تلویزیون ال ای دی بالاتر باشد، ویژگی‌های تعبیه شده در آن نیز بیشتر و پیچیده‌تر می‌شود.

Local Dimming

تعمیر و نگهداری آسان

وقتی وسیله‌ای دارید، باید از آن مراقبت کنید. تعمیر و نگهداری این تلویزیون LED بسیار آسان است. فقط باید روشنایی صفحه را به اندازه کافی تنظیم کنید و آن را به خوبی قرار دهید تا در اثر برخورد با اجسام دیگر یا توسط فرزندانتان نیفتد. این کار همچنین برای حفظ وضعیت خوب تلویزیون LED و عدم آسیب سریع انجام می‌شود.

Local Dimming

نسبت Local Dimming تفاوت در روشنایی بین روشن‌ترین و تاریک‌ترین قسمت‌های صفحه نمایش است. یک LCD استاندارد معمولاً نسبت Local Dimming ضعیفی در مقایسه با تلویزیون LED دارد. این به دلیل دیود ساطع کننده نور در تلویزیون‌های LED است که قسمت تیره تر را کم نور می‌کند و در عین حال قسمت‌های روشن‌تر را همان‌طور که هستند حفظ می‌کند. نسبت Local Dimming بالاتر به معنای تصویر بهتری است که جزئیات بیشتری به نظر می‌رسد و عمق بیشتری برای ارائه تجربه واقعی تری دارد.

معایب تلویزیون ال ای دی

 گران قیمت است

اولین عیب تلویزیون‌های LED گران بودن آنهاست. ای ای دی مطمئناً بسیار گران‌تر از تلویزیون تیوب یا تلویزیون پلاسما است.

 هزینه تعمیر گران قیمت

هزینه تعمیرات گران قیمت از ایرادات تلویزیون‌های ال ای دی است که برای انواع و برندهای تلویزیون ال ای دی رایج شده است. تعمیر تلویزیون ال ای دی گران‌تر است و قیمت تعمیر تقریباً مشابه خرید تلویزیون ال ای دی جدید است.

این به این دلیل است که اجزای تلویزیون LED دارای پنل‌ها، مدل‌های عرضه و چندین ویژگی در آن‌ها هستند که قیمت گرانی دارند. بنابراین شما موظف هستید همیشه توجه داشته باشید و از تلویزیون LED خود نگهداری کنید تا به راحتی آسیب نبیند که مستلزم هزینه تعمیر نسبتاً زیادی است.

Local Dimming

باید از آنتن با کیفیت خوب استفاده کنید

نقطه ضعف تلویزیون ال ای دی بعدی در آنتن است. اگر از یک آنتن بی کیفیت استفاده کنید، تاثیر زیادی بر کیفیت تصویر تولید شده توسط تلویزیون LED خواهد داشت. معمولاً تصویر حاصل روی صفحه LED شما تار، ترک خورده یا دانه‌دار خواهد بود. حتی می‌تواند باعث ایجاد خط‌آمیزی در صفحه‌های تلویزیون LED شود.

حتما بخوانید:   علت روشن نشدن فریزر بلومبرگ و راهکارهای حل مشکل

به همین دلیل است که برای جفت شدن آنتن با تلویزیون LED نیاز به یک آنتن با کیفیت خوب است. همچنین تلویزیون‌های ال ای دی در واقع برای تماشای پخش دیجیتال و فیلم مناسب‌تر هستند که تقریبا هیچ تداخلی در دریافت تصویر ندارند.

Local Dimming چیست؟

Local Dimming، یا گاهی اوقات به عنوان کم نور با آرایه کامل از آن یاد می‌شود، تعداد چراغ‌های جداگانه‌ای هستند که برای روشن کردن صفحه استفاده می‌شوند. در یک صفحه نمایش LCD ( LED ، QLED، QNED ، Neo QLED همه نمایشگرهای LCD هستند)، باید نور پس زمینه وجود داشته باشد. پنل ال سی دی (به خاطر اختصار) یک دسته پنجره است. وقتی می‌خواهید نور از یک پیکسل خاص عبور کند، آن پنجره باز می‌شود. Local Dimming بخش‌های تیره صفحه نمایش شما را تا حد مطلوبی روشن می‌کند.

Local Dimming

اصول اولیه Local Dimming

Local Dimming بر اصل استفاده از مناطق مختلف کم نور محلی در سراسر صفحه متکی است. این منجر به کاهش نور دقیق‌تر می‌شود. ویژگی‌های اصلی Local Dimming و کم‌نور کردن دقیق، رنگ‌های طبیعی‌تر هستند که طیف وسیع‌تری از رنگ‌های موجود در طبیعت را در بر می‌گیرند.

مزایا و معایب Local Dimming

یکی از ایرادات اصلی تلویزیون‌های HD با Local Dimming، تمایل آن به نمایش هاله در اطراف اجسامی است که پس‌زمینه تیره‌تری دارند. این به دلیل نشت نور از کرکره‌های کریستال مایع است. در میان برخی از تلاش‌های انجام شده برای رفع این مشکل، استفاده از LED‌های بیشتر و کاهش LED در بلوک‌های نور پس‌زمینه کنترل‌شده، که منجر به درجه بسیار بهتری از کنترل می‌شود. مزیت اصلی Local Dimming، وضوح و دقت تصویر بهبود یافته آن است. گفتنی است، این فناوری تا حد زیادی به یکنواختی روشنایی متکی است و واحدهای بزرگتر می‌توانند بسیار گران باشند.

Local Dimming در عملیات

واحدهای HDTV با Local Dimming به وسیله آرایه یکنواخت نور پس زمینه LED ساخته شده‌اند که در پشت دیفیوزر و نمایشگر کریستال مایع قرار می‌گیرد. دیفیوزر برای پخش یکنواخت نور پس زمینه LED در صفحه LCD استفاده می‌شود. این اصطلاح خود به کاهش نور پس‌زمینه LED در برخی از قسمت‌های نمایشگر اشاره دارد که به طیف وسیع‌تری از نسبت‌های کنتراست و سطوح مشکی اجازه می‌دهد.

Local Dimming

همچنین باعث می‌شود تلویزیون‌های HD با Local Dimming از نظر وضوح و کیفیت تصویر تقریباً با نمایشگرهای پلاسما برابری کنند. این ویژگی همان مزایای تلویزیون‌های HD با کاهش Local Dimming را از نظر نسبت کنتراست بالاتر و سیاهی عمیق‌تر دارد. علاوه بر این، الگوهای الماس نیز انرژی کمتری مصرف می‌کنند.

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله استفاه کافی را برده باشید. ما در این مقاله سعی بر این کرده‌ایم تا شما را با Local Dimming و ویژگی‌های آن آشنا کنیم.

Local Dimming چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل برای آشنایی و شناخت Local Dimming

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا