تعمیراتتعمیرات لباسشویی

روش شستشوی فرش و روفرشی در ماشین لباسشویی

تقریباً در همه منازل فرش یکی از لوازم اصلی به شمار می رود. استفاده از فرش در منازل ایرانیان از زمان قدیم وجود داشته است. اما شستن و تمیز کردن فرش از آلودگی ها و کثیفی ها یکی از مشکلات مصرف کنندگان می باشد. به دلیل اینکه فرش ها زیر پا قرار دارند و روی آن رفت و آمد می شود به شدت در مقابل کثیفی و آلودگی قرار می گیرد. البته بعضی از افراد برای جلوگیری از کثیف شدن فرش روفرشی استفاده می کنند. روفرشی ها به فرش شباهت دارند اما بسیار نازک و سبک‌تر هستند و شست و شوی راحت تری دارند. شست و شوی فرش و تمیز کردن آن به مراتب سخت تر از روفرشی می باشد. ایبک امداد در این مقاله سعی دارد به بررسی روش شستشوی فرش و روفرشی در ماشین لباسشویی بپردازد و همچنین انواع مختلف روفرشی را معرفی کند. چنانچه به این گونه مطالب علاقه دارید پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

انواع روفرشی و مزایای استفاده از آن

روفرشی ها در انواع مختلفی در بازار موجود می باشند. روفرشی ها سبکهای مختلفی دارند که می‌توانیم به روفرشی مدرن، ابریشمی، کلاسیک و روفرشی کشدار اشاره کنیم. در بعضی مدل ها روفرشی دورو می باشد و این اجازه را به مصرف کننده می دهد در صورت کثیف شدن یک طرف روفرشی از طرف دیگر استفاده کند.
از مزایای استفاده کردن از روفرشی می توانیم به حفظ نظافت و همچنین سلامت فرش اشاره کنیم. مخصوصاً در خانه هایی که جمعیت بیشتر دارند و دارای کودک می باشند، روفرشی از لک شدن و آلودگی فرش جلوگیری می کند. اما خودش در معرض آلودگی قرار دارد و باید مرتب شسته شود.
در ادامه راههای شستن فرش و روفرشی در ماشین لباسشویی را بررسی می کنیم و همچنین نکات مهمی در مورد از بین بردن لکه از روی فرش و روفرشی، تنظیم برنامه شستشوی روفرشی و فرش در ماشین لباسشویی را بیان می کنیم. همچنین به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد.

 • برای شستن فرش و روفرشی از چه ماشین لباسشویی می توان استفاده کرد؟
 • چه نوع فرش و روفرشی را نمی توان در ماشین لباسشویی شست؟

روش شستشوی فرش و رو فرشی در ماشین لباسشویی

روش هایی برای براق کردن فرش

 • استفاده از جاروبرقی: خاک باعث کدر شدن فرش می شود. برای تمیز کردن فرش، زیر و روی فرش را کاملاً جاروبرقی بکشید. سعی کنید خیلی با دقت این کار را انجام دهید. در صورت امکان قبل از کشیدن جاروبرقی، فرش را در بیرون از خانه تکان دهید.
 • کشیدن برس: یک راه دیگر برای براق کردن فرش استفاده از یک برس نمدار می باشد. یک برس را نمدار کرده به طور کامل بر روی تمام سطح فرش می کشیم تا تمام موها و پرزهای انباشته شده روی فرش را جمع کند. همچنین برای جمع کردن پرز و مو از روی فرش می توان از چسب های پرزگیر استفاده نمود.
 • از بین بردن لکه روی فرش: با استفاده از جوش شیرین و یا استفاده از سرکه سیب و آب به همراه یک دستمال که مرطوب است می توان لکه های به وجود آمده روی  فرش را پاک کرد. لکه های ایجاد شده روی فرش ممکن است بسیار مقاوم باشند و با ترکیب گفته شده از بین نروند. گاهی اوقات تنها راه از بین بردن لکه روی فرش، شستن کامل آن می باشد. گاهی اوقات هم می توان از محلول های لکه بر فرش و موکت استفاده کرد.
 • استفاده از شامپو فرش: یک راه حل دیگر برای تمیز کردن فرش، استفاده از شامپو فرش می باشد. شامپو فرش محلولی است که ترکیبی قوی دارد و برای پاک کردن لکه های فرش استفاده می شود. شامپو فرش را باید به همراه آب رقیق کرد و با استفاده از اسفنج روی فرش کشید.دقت کنید تا زمان خشک شدن فرش نباید روی فرش راه رفت.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  تفاوت مایکروفر و توستر چیست

نکاتی که قبل از شستن فرش در ماشین لباسشویی باید رعایت کنید:

دقت به لیبل یا برچسب پشت فرش:

برچسبی که در قسمت پشت فرش قرار دارد راهنمای مناسبی برای شما است. حتماً قبل از اینکه فرش را داخل ماشین لباسشویی قرار دهید آن را به طور کامل مطالعه نمایید که برچسب چه توصیه هایی برای شما دارد. ممکن است روی برچسب تاکید بر شستشو در خشکشویی شده باشد. و این به آن معنی است که با شستن فرش در لباسشویی به آن آسیب وارد خواهید کرد. پس جهت جلوگیری از آسیب به فرش یا روفرشی خود حتما به نکات گفته شده در برچسب توجه کنید.

از بین بردن خاک و گرد و غبار روی فرش

با تکان دادن محکم فرش ها در بیرون از خانه می توانید از شر خاک و گرد و غبار روی آن خلاص بشوید. کثیفی ها و آلودگی های روی فرش،موهای حیوانات خانگی و مانده غذا که در فرش گیر کرده است، ممکن است در هنگام شستشوی فرش درون ماشین لباسشویی به آن  آسیب بزند. به خاطر داشته باشید که آسیب های وارد شده به ماشین لباسشویی می تواند برای شما بسیار پرهزینه باشد. پس همیشه جانب احتیاط را رعایت کنید تا به دردسر نیافتید و متحمل هزینه های سرسام آور نشوید.

شستن فرش و روفرشی در ماشین لباسشویی

استفاده از روفرشی بر روی فرش در حفظ و تمیزی فرش تاثیر بسزایی دارد که بسیاری از افراد آن را تجربه کرده اند. فرش محل نشستن و رفت و آمد و ایستادن افراد می باشد به همین خاطر میزان آلودگی هم در آن زیاد خواهد بود. برای شستن فرش راه های زیادی وجود دارد. یکی از کامل ترین راه های شستن فرش شست و شو با ماشین لباسشویی می باشد که می توانید با انتخاب یکی از برنامه ها hand wash یا wool یا delicate به شستن فرش اقدام کنید. باید به این موضوع دقت کنید که فرش در ماشین لباسشویی فضای کافی دارد و می تواند آزادانه بچرخد. می توانید مواد شوینده را جهت شستشوی کامل فرش به ماشین لباسشویی اضافه کنید اما توجه داشته باشید که زیاد از حد از شوینده استفاده نکنید.

روش شستشوی فرش و رو فرشی در ماشین لباسشویی

راه های از بین بردن لکه از روی فرش و روفرشی

همانگونه که می دانید لکه های ایجاد شده بر روی روفرشی تفاوت آنچنانی با لکه های روی فرش ندارند. برای اینکه از ماندگار شدن و مقاوم شدن این لکه ها روی فرش و روفرشی جلوگیری کنید، باید پس از ایجاد لکه خیلی سریع برای تمیز کردن آن اقدام کنید. در ادامه به صورت مرحله به مرحله تمیز شدن لکه ها از روی فرش و روفرشی را شرح می دهیم.

 • برای پاک شدن لکه از روی فرش و روفرشی از مواد شوینده قوی استفاده نمایید تا لکه کامل از روی آن پاک شود.
 • اگر لکه ها سرسخت نیستند استفاده از آب سرد و مواد شوینده ملایم بلامانع است.
 • به خاطر داشته باشید برای جلوگیری از پخش شدن لکه از اسفنج به همراه مواد شوینده برای پاک کردن استفاده نمایید.
 • برای جلوگیری از اینکه هنگام تمیز شدن فرش کف مواد شوینده به قسمت های دیگر برخورد نکند یک سینی زیر قسمتی از فرش یا روفرشی که لک شده است قرار دهید.
 • اول لکه ایجاد شده بر روی فرش را با آب سرد شستشو دهید و بعد از اسفنج و مواد شوینده در محل لک شده بمالید.
 • از سشوار می توانید برای خشک شدن فرش و روفرشی استفاده کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از موکاپات Moka Pot

برای شستن فرش و روفرشی از چه ماشین لباسشویی می توان استفاده کرد؟

حداقل ظرفیت ماشین لباسشویی برای شستن فرش و روفرشی باید ۹ کیلوگرم باشد. بعد از قرار دادن فرش و روفرشی داخل ماشین لباسشویی باید به این نکته توجه کنید که فرش داخل ماشین لباسشویی آزاد است و می تواند راحت داخل آن بچرخد. اگر حجم زیادی از ماشین را پر کرده باشد ممکن است به ماشین لباسشویی آسیب بزنند و موتور ماشین بسوزد و نیاز به تعمیر پیدا کند.
اگر ظرفیت و گنجایش ماشین لباسشویی شما بالا است می توانید به راحتی فرش را داخل آن بشویید. ولی در غیر این صورت باید فرش را با دست بشویید.

چه نوع فرش و روفرشی را نباید داخل ماشین لباسشویی شست؟

شستن فرش و روفرشی با جنس های الیاف مصنوعی و پنبه و همچنین پتو های پلی استر، در ماشین لباسشویی هیچ مشکلی به وجود نمی آورد و می توان آن را به راحتی در ماشین لباسشویی شست. از سوی دیگر فرش و روفرشی اگر از جنس ابریشم یا پشم باشند، ممکن است با شستن در ماشین لباسشویی مشکلاتی به وجود بیاورند.

 • تغییر کردن رنگ: شست و شوی بعضی از فرش ها در ماشین لباسشویی باعث می شود فرش تغییر رنگ بدهد. می‌توانید برای جلوگیری و کاهش پخش رنگ در ماشین لباسشویی از آب سرد استفاده کنید.
 • کم شدن طول عمر: این که از شستن فرش و روفرشی در ماشین لباسشویی استرس داشته باشید کاملا قابل درک است. چون ممکن است هم به فرش و روفرشی آسیب برسد و همچنین باعث ایجاد مشکل برای ماشین لباسشویی بشود.
 • خراب شدن فرش و روفرشی: شستن فرش هایی با جنس پشم و ابریشم در ماشین لباسشویی باعث صدمه رسیدن به آنها می شود.

نکاتی برای نگهداری از فرش و روفرشی

برای نگهداری کردن از فرش و روفرشی باید نکاتی را در نظر داشته باشید که در ادامه به برخی از این موارد اشاره شده است.

 • نباید فرش ها را مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید. این کار باعث تغییر رنگ در فرش می شود.
 • برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک در فرش پایه های مبل را روی آن تنظیم کنید. پایه های مبل از حرکت فرش جلوگیری کند.
 • بعد از اینکه چند ماه از فرش استفاده کرده اید بهتر است آن را شست و شو دهید.
 • برای شستشوی فرش حتماً در مورد الیاف مصرفی در آن تحقیق کنید و مواد شوینده ای به کار ببرید که استاندارد کافی داشته باشد.

نتیجه گیری

در تنظیمات ماشین لباسشویی برنامه هایی برای شستن فرش و روفرشی وجود دارد. باید در نظر داشته باشید که برای شستن آن ها درون ماشین لباسشویی ظرفیت ماشین لباسشویی حداقل باید ۹ کیلوگرم باشد. برای شستن فرش و روفرشی در ماشین لباسشویی باید جنس آن را در نظر بگیرید. بعضی از فرش ها را درون ماشین لباسشویی نمی توان شست زیرا باعث تغییر رنگ و کم شدن طول عمر و همچنین آسیب به فرش و روفرشی می شود.
برای پاک کردن لکه ها می توانید از مواد شوینده قوی و یک اسفنج استفاده کنید. ایبک امداد در این مقاله تمامی نکاتی که جهت شستن فرش لازم است به آن توجه کنید را بیان کرده است. جهت مشاوره و پشتیبانی و همچنین طرح پرسش با تلفن های ایبک امداد تماس حاصل فرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا