تعمیرات یخچال

راهنمای ارور یخچال فریزر مجیک | رفع خطاهای یخچال Magic

یکی از ضروریات استفاده از یخچال مجیک، آگاهی از ارور ها یا کد خطا هایی است که در صورت بروز ایراد یا اشکال در یخچال نشان داده می شوند. این ارور ها منحصر به یخچال مجیک بوده و کسب آگاهی در مورد آنها کاملاً ضروری است. هر ارور برای نشان دادن مشکل خاصی در یخچال در نظر گرفته شده است؛ یعنی با مشاهده کد خطا  متوجه می‌ شوید که کدام قسمت از یخچال نیاز به بررسی دارد.

 بررسی کد خطا یا ارور یخچال مجیک

سیستم نمایش کد خطا به اینگونه است که برد الکترونیکی که قطعه کلیدی در یخچال محسوب شده و وظیفه صادر کردن تمامی فرمان ها را در یخچال و بسیاری از لوازم برقی دیگر بر عهده دارد، توسط سنسور هایی که سراسر یخچال وجود دارند با دریافت هر گونه خطا از طرف سنسورها، کد خطای مربوطه را برای برطرف کردن مشکل خاصی در دستگاه نشان می دهد. در بسیاری از مواقع می توانید با آگاهی از کد خطای مربوطه، خودتان اقدام به رفع آن نمایید اما در مواردی هم، بیانگر وجود اشکال فنی یا پیچیده ‌ای است که برای رفع آن حتماً به تخصص، تجربه و ابزار خاص برای برطرف کردن آنها نیاز خواهید داشت. در صورت مواجهه با مشکلاتی که کاملاً تخصصی به نظر می رسند بهتر است از تکنسین باتجربه کمک بگیرید. کارشناسان ایبک امداد که با انواع مدل های یخچال مجیک و سیستم درونی آنها آشنایی دارند در صورت بروز مشکل فنی در کنار شما خواهند بود. با ما همراه باشید تا به بررسی هر یک از این ارور ها و نحوه برطرف کردن آنها بپردازیم.

کد خطا دلیل بروز خطا
1E خرابی سنسور دمای محیطی یخچال

 برطرف کردن ارور 1E در یخچال مجیک 

از آنجایی که حفظ مواد غذایی در یخچال وابسته به کنترل دمای محیطی و داخلی یخچال است و در صورت تنظیم نبودن دما ممکن است مواد غذایی خراب یا فاسد شوند، بهتر است که هر چه زودتر این خرابی تشخیص داده شده و برطرف شود. سنسور ها یا حسگر های محیطی با اندازه گیری دمای محیط و صدور آن به برد الکترونیکی، میزان ولتاژ ورودی به کمپرسور را تعیین می کنند تا کمپرسور طبق دمای محیط به خنک کردن مواد غذایی بپردازد. مشاهده این ارور به معنی نوسان در نمایشگر دمای محیطی یخچال یا نادرست بودن آن است. برای بررسی این موضوع:

 • به وسیله یک اهم سنج ولتاژ ورودی به سنسور را بررسی نمایید.
 • در صورتی که سنسور محیطی قابلیت تعمیر شدن دارد آن را تعمیر نمایید در غیر این صورت باید تعویض شود.
 • اگر اشکالی در سنسور محیطی مشاهده نشد برد الکترونیکی یخچال باید بررسی شود.
حتما بخوانید:   روش تعمیر یخساز یخچال دوو
کد خطا دلیل بروز خطا
3E خرابی سنسور دمای داخلی یخچال

رفع ارور 3E در یخچال مجیک

سنسور دمای داخلی یخچال نیز وظیفه دارد با اندازه گیری دمای داخل یخچال هنگامی که دما بالاتر یا پایین تر از تنظیمات انجام شده بود، سیگنال هایی به کمپرسور یخچال صادر کند تا کمپرسور دما را طبق تنظیمات به تعادل برساند. برای حل این مشکل نیز همانند زمانی که سنسور دمای محیطی با نوسان یا خطا مواجه شده به عیب یابی می پردازیم:

 • به وسیله یک اهم سنج سنسور دمای یخچال را بررسی کنید.
 • در صورت خرابی سنسور نیاز به تعمیر یا تعویض دارد.
 • در صورتیکه اشکالی در سنسور دمای یخچال مشاهده نشد، احتمال ایراد در برد الکترونیکی وجود دارد.
کد خطا دلیل بروز خطا
4E سیستم دیفراست یخچال دچار مشکل شده است.

ارور یخچال مجیک

رفع ارور 4E در یخچال مجیک

دیفراست به عمل یخ زدایی یا برفک زدایی یخچال اطلاق می شود. یخچال های جدید به سیستم دیفراست یا یخ زدایی مجهز هستند تا از انباشته شدن برفک و یخ در یخچال جلوگیری کنند. سنسور دیفراست وظیفه دارد هنگامی که دمای هیتر برای ذوب کردن یخ ها مناسب بود، فعالیت آن را متوقف کند. در صورت خرابی سنسور دیفراست ممکن است برفک زیادی در فریزر جمع شده و به سنسور آسیب برساند یا بر اثر گرم شدن بیش از حد هیتر به المنت و  اواپراتور آسیب وارد شود. مواردی که برای رفع این مشکل باید انجام گیرد به شرح زیر است:

 • سنسور دیفراست و اتصالاتی که به آن وابسته هستند باید مورد بررسی قرار گیرد.
 • در صورت نیاز سنسور دیفراست باید تعمیر یا تعویض شود.
 • اگر ایرادی در سنسور دیفراست مشاهده نشد، احتمالاً قطعات دیگر مانند المنت یا برد الکترونیکی دچار آسیب شده اند. همانطور که مشاهده می کنید رفع این ایراد به تخصص و تجربه نیاز دارد. بهتر است برای جلوگیری از وارد شدن خسارت به سایر قطعات دستگاه از تعمیرکاران و کارشناسان متخصص کمک بگیرید.
حتما بخوانید:   تعمیر آبسردکن مجیک Magic در تهران
کد خطا دلیل بروز خطا
0E سنسور دمای فریزر دچار اشکال شده است.

برطرف کردن ارور 0E در یخچال مجیک 

اگر دمای قسمت فریزر بالاتر یا پایین تر از تنظیمات انجام شده باشد سنسور فریزر وظیفه کنترل آن را بر عهده دارد و پیام ها را به برد ارسال می کند. در صورتی که سنسور دچار مشکلی شده باشد اقدامات زیر را می توانید انجام دهید:

 • به وسیله اهم سنج از جریان داشتن ولتاژ در این قسمت مطمئن شوید.
 • اگر با اشکالی مواجه شدید، یعنی سنسور فریزر به تعمیر یا تعویض نیاز دارد.
 • همچنین ترمودیسک و ترموفیوز نیاز به بررسی داشته و در صورت لزوم باید تعمیر  یا تعویض  شوند.
 • همچون سایر موارد ممکن است ایراد از برد الکترونیکی نشأت گرفته باشد.
کد خطا دلیل بروز خطا
9E سنسور یخساز یخچال دچار مشکل شده است.

 برطرف کردن ارور 9E در یخچال مجیک 

برای برطرف کردن این کد خطا نیز باید به سنسور قسمت یخچال توجه شود. همانند برطرف کردن ایراد در سنسور قسمت های گوناگون یخچال، ابتدا عملکرد سنسور باید مورد بررسی قرار گیرد و در صورت عدم وجود مشکل در سنسور، برد الکترونیکی بررسی شود.

کد خطا دلیل بروز خطا
FB موتور یخچال خراب شده است.

برطرف کردن ارور FB در یخچال مجیک 

با مشاهده این ارور احتمال خوشبینانه این است که برد الکترونیکی دچار مشکل شده و این خطا را نشان می دهد اما در صورت درستی عملکرد برد الکترونیکی، یعنی موتور دستگاه دچار مشکل شده است. بهتر است برای رفع این مشکل فنی از یک  تعمیرکار کمک بگیرید.

کد خطا دلیل بروز خطا
EC / ED / ER اطلاعات توسط برد الکترونیکی دریافت نمی شود.

 برطرف کردن ارور EC / ED / ER در یخچال مجیک 

نمایش این کد به این معناست که برد الکترونیکی اطلاعات مربوط به دمای محیطی فریزر یا داخل یخچال را دریافت نمی کند. برای رفع این مشکل:

 • سنسور های مربوط به دما در نقاط مختلف یخچال باید مورد بررسی قرار بگیرند.
 • قطعاتی مانند ترمودیسک و فرموفیوز نیاز به بررسی دارند.
 • برد الکترونیکی دستگاه نیاز به بازبینی دارد.

ارور یخچال مجیک

نکته: همانطور که مشاهده کردید در همه مواردی که یخچال خطایی را به نمایش می‌گذارد، بررسی برد الکترونیکی و سنسور ها در اولویت قرار دارند. برای تعویض سنسور ها، با جدا کردن یخچال از برق باید محل سنسور مورد نظر را یافت. با کنار زدن روکش پلاستیکی سنسور مشاهده می کنید که سنسور به وسیله سوکت به یخچال متصل شده است.  به آسانی می‌توانید سوکت را از سنسور جدا کنید. پس از اطمینان از تطابق مدل سنسور جدید و قدیمی، آن را به همان شیوه می توانید به یخچال متصل کنید.

حتما بخوانید:   تعمیر دریل مجیک Majic|خدمات تعمیرات دریل مجیک

 عواملی که باعث بروز خطا در یخچال مجیک می شوند

در وهله اول خرابی سنسور ها سریعاً  باعث ایجاد آلارم و خطا در یخچال خواهد شد. برای پیشگیری از خرابی سنسور ها رعایت موارد زیر ضروری است:

 • سنسور هایی که مربوط به اندازه گیری دمای یخچال هستند ممکن است با باز و بسته شدن بیش از حد درب یخچال یا باز ماندن درب یخچال دچار آسیب شوند. بنابراین سعی کنید تنها در صورت ضرورت درب یخچال را باز و بسته کنید تا ثبات و تعادل دمای یخچال از بین نرود و هوای گرم وارد یخچال نشود.
 • از دیگر عواملی که باعث تغییر شدید دما در یخچال می شود خرابی ترموستات است. ترموستات دمای یخچال را کنترل می کند و در صورتی که در تشخیص دمای یخچال دچار اشتباه شود علاوه بر ایجاد خرابی در سنسور ها باعث می شود به کمپرسور یخچال فشار مضاعفی وارد شود.
 • سیستم دیفراست یا برفک زدایی یخچال اگر آسیب دیده باشد باعث تجمع بیش از حد برفک شده و این یخ ها به سنسور دیفراست آسیب وارد می کنند.
 • برای پیشگیری از وارد شدن آسیب به نقاط مختلف دستگاه بهتر است از محافظ برق استفاده کنید تا از وارد شدن شوک های ناگهانی و نوسانات برقی جلوگیری شود.
 • یخچال را دور از منابع حرارتی مانند اجاق گاز، پکیج، آبگرمکن یا نور آفتاب قرار دهید تا دمای زیاد به قطعات آن آسیب وارد نکند.
 • توجه به تنظیم دما در فصول مختلف سال بسیار مهم است. برای داشتن بهترین کارایی در فصل تابستان دمای یخچال روی 3 یا 4 درجه و در فصول سرد روی ۴ یا ۵ درجه تنظیم شود. دمای فریزر نیز در فصل گرم روی 18- و در فصل سرد روی 16- بهتر است تنظیم شود.

سخن پایانی

امیدواریم با بهره مندی از مطالب ارائه شده برای شما همراهان گرامی، در خصوص نحوه نمایش ارور ها یا کد خطاهایی که در یخچال مجیک نشان داده می شوند، آگاهی بیشتری نسبت به عملکرد قطعات الکترونیکی یخچال مجیک خود به دست آورده باشید و در صورت ضرورت بتوانید به راحتی ارور های نمایش داده شده را برطرف نمایید. در صورت نیاز، کارشناسان و متخصصان ایبک امداد در کنار شما خواهند بود.

111111111111111111

31

راهنمای ارور یخچال فریزر مجیک

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله راهنمای ارور یخچال فریزر مجیک | رفع خطاهای یخچال Magic

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا