تعمیراتتعمیرات یخچال

شیوه کارکردن یخ ساز دستی یخچال چگونه است؟

شیوه کار کردن یخ ساز دستی یخچال چگونه است؟

یخ ساز دستی یخچال

تا کنون به این موضوع فکر کردید که شیوه کار یخ ساز دستی یخچال  چگونه است ؟ تا یک قرن قبل ، ساختن  یخ در بسیاری  از نقاط دنیا کاری مشکل  و بعضاً غیر ممکن بود. در نقاط گرمسیری، مردم مجبور به خرید یخ از یخ فروش  به شکل تکه های بزرگ و سنگین بودند تا احتیاج روزانه خود را تامین کنند. هزینه یخ زیاد بود اما مردم به منظور جلوگیری از فساد  مواد غذایی  و دسترسی خودشان به آب سرد، مجبور به خرید یخ بودند. در کشورهای فقیری که دمای هوا زیاد است ، یخ  ماده ای با ارزش به حساب می آمد و عده ای از مردم در سراسر زندگی خود، حتی یکبار هم  یخ نمی دیدند.

در ابتدای سده‌ ی بیستم بود که پیشرفتی در دنیای یخ  به وجود آمد. یخچال های خانگی وارد بازار شدند که مردم بتوانند آسان تر مواد غذایی خود را نگهداری کنند. در دهه‌ ی ۶۰ میلادی، دستگاه های  یخ ساز اتومات  زیستن را از گذشته هم آسان تر کردند. امروزه، در گرم ترین روزهای سال هم می‌توان به آسانی  به یخ دسترسی پیدا کرد و این اتفاق برای کسی غیر عادی و عجیب نیست.  همه این موضوعات نشان از میزان اهمیت و ضروری بودن یخ را در زندگی انسان عصر حاضر می دهد.

در این مطلب  قصد داریم در مورد  عملکرد یخ ساز  یخچال و دلایل کار نکردن آن صحبت خواهیم کرد . پیشاپیش از همراهی شما عزیزان ممنون هستیم.

یخ ساز دستی یخچال چیست؟

اکنون که مدت زیادی است یخچال ها به یخ ساز داخلی  مجهز هستند، خوب است ببینیم چیست و شیوه کار آن چگونه است و اصلا از چه اجزا و بخش هایی تشکیل شده است. به احتمال زیاد شناخت شما هم از یخ ساز در حد این می باشد که کلیدی را بفشارید و یخ از آن بیرون بریزد و یک لیوان نوشیدنی خنک میل کنید. اما به این اندیشیده اید چه اتفاقی می افتد  که سبب ورود یخ به لیوان می‌شود؟ و یا چه فرآیندی طی می‌شود تا یخ در یخ ساز یخچال شما تولید شود؟

ساخته شدن  یخ بسیار پیچیده تر  از آنچه  که فکر می کنید است. در بعضی از یخچال ها، به منظور این عمل، یک موتور، یک ترموستات، شیر آب، بازو های محرک و یک المنت حرارتی  شرکت دارند. در ادامه بیشتر در مورد  کارکرد یخ ساز دستی یخچال سخن خواهیم گفت.

شیوه کار یخ ساز

حتما بخوانید:   نمایندگی تعمیرات یخچال فریجیدر Frigidaire

چنانچه قصد دارید بدانید که شیوه کار یخ ساز دستی یخچال چگونه است، باید بدانید که در  یخ ساز، قسمت های  زیادی فعالیت می کنند تا یخ به درون لیوان شما بیافتد. به منظور رخ دادن  این فرآیند، نخست اقدام به فعال کردن یک تایمر شیر آب می کند. بعد از فعال شدن ، تکه یخ در طی ۷ ثانیه پر از آب خواهد شد. (البته این زمان امکان دارد بین یخچال‌ هایی با برندهای متفاوت فرق کند یا احتیاج باشد خودتان به شکل دستی قالب را بیرون آورده، پر کنید و سپس داخل یخ ساز قرار بدهید).

هنگامی که ترموستات تشخیص انجماد آب را بدهد ، المنت حرارتی را فعال خواهد کرد تا کناره های  قالب را مقداری گرم کند. بدین ترتیب یخ آسان تر بیرون می آید.

موتور یخ ساز بازوهای محرک را فعال خواهد کرد تا قالب های یخ را بردارد و درون ظرف پایینی ذخیره کند. به شکل همزمان، یک بازوی نگهدارنده فعال خواهد شد تا فرآیند یخ سازی بعدی را غیرفعال شود. بعد از این که یخ‌ها به داخل ظرف افتادند، بازوی نگهدارنده به محل قبلی خود باز می گردد. اگر که بازوی نگهدارنده با یخ برخوردی نکند، چرخه یخ سازی دوباره شروع می‌شود. اما در صورتی که با یخ تماس برخورد داشته باشد، یخ جدیدی تولید نخواهد شد. کل این چرخه، یک یا دو ساعت زمان نیاز دارد.

زمانی که قصد گرفتن یخ  از دستگاه را دارید، لازم است نوع یخ را گزینش کنید. سپس، با فشردن اهرم دیسپنسر، یخ ساز فعال خواهد شد و یخ جریان پیدا می کند.

یخ ساز یخچال به چه حالت هایی کار می کند؟

یخ ساز دستی یخچال

خارج شدن یخ از یخ ساز به چند شکل مختلف  ممکن است باشد . یخ‌ها به شکل  قالب یا تکه های مکعبی خرد شده خارج می شوند. به منظور خارج شدن یخ از یخچال ساید بای ساید، لازم است اهرم یخ ساز را بفشارید.

دلیل عدم خروج یخ از یخ ساز دستی یخچال

اگر که این قسمت وظیفه اش را درست انجام نداد و یخ از یخ ساز بیرون نیامد، می تواند به این علل باشد:

  1. باید اقدام به ریست کردن یخ ساز کنید تا ارور احتمالی بر طرف شود. پس یخچال خود را ریست کنید.
  2. قطعه های یخ داخل ظرف جمع شده ‌اند و یخ ساز خاموش شده . پس یخ های سطحی را بیرون بیاورید.
  3. یخ ‌هایی درون قالب یخ ساز گیر کرده و چسبیده ‌اند. پس آن ها را با کمک دست خارج کنید.
  4. یخ ساز به مقدار لازم سرد نیست که چرخه یخ سازی را کامل کند. پس درجه را بررسی کنید. (به منظور دریافت  نتیجه بهتر ، درجه  یخ ساز باید بین ۰ تا ۵ قرار گرفته باشد)
حتما بخوانید:   دلیل بوق زدن یخچال پارس چیست و چه مفهومی دارد؟

اگر  با انجام این کارها به نتیجه دلخواه خود نرسیدید، خوب است ادامه کار را به  تکنسین تعمیر یخچال فریزر بسپارید.

دلیل کوچک و یا بزرگ بودن قالب های یخ

دلیل: چنانچه  قطعه ‌های یخ خیلی کوچک هستند یا خیلی بزرگ، یخ ساز یخچال احتیاج به تنظیمات دارد.

راه‌ حل: به منظور تنظیم مقدار آبی که لازم است در قالب یخ در هر دفعه  پر شود، نخست پوشش یخ ساز را جدا کنید. آن صفحه‌ ی سفید در قسمت جلویی  بخش  یخ ساز است و به راحتی  کشیده می‌شود. اگر با بیرون آوردن  آن مشکل دارید از  پیچ گوشتی تخت به عنوان اهرم کمک بگیرید.

پایین پوشش، باید یک پیچ و مهره  مشاهده کنید که مجاورش علامت مثبت و منفی وجود دارد. این مقدار آب را کنترل خواهد کرد. پیچاندن به سمت داخل (در جهت علامت منفی) به منظور  کم شدن مقدار آب در هر دفعه و به بالا (در جهت علامت مثبت) سبب زیاد شدن مقدار آب در هر دفعه خواهد شد.

تفاوت یخ ساز اتوماتیک و یخ ساز دستی

منبع یخ سازهای دستی که به عنوان  یخ سازهای نیمه اتوماتیک هم با آن آشنایی دارید ، لازم است هر دفعه که قصد درست کردن یخ را داشته باشید آن را با استفاده از دست پر کنید.

یخچال هایی  که به یخ ساز اتوماتیک مجهز هستند،  بار این مشکل را از شانه شما برداشته‌اند و احتیاجی نیست که هر دفعه شما مخزن یخ ساز را پر کنید به دلیل این که این یخ سازها به منبع آب شهری اتصال دارند و به صورت اتوماتیک  از آب پر می شوند.

اهمیت نگهداری کردن از یخ ساز های اتوماتیک و دستی یخچال ها

همه ی لوازم برقی، از جمله  لوازمی که به صورت دائمی فعالیت  می کنند، احتیاج به  مراقبت دارند. چنانچه یخ ساز به ایراد دچار شود و به آن توجهی نکنید، یخ‌ های موجود در بخش یخ ساز یخچال  ذوب خواهد شد  و مقدار زیادی انرژی در یخچال صرف خواهد شد که این موضوع سبب ایجاد هزینه های اضافی برای شما خواهد شد. هنگامی که یخ‌ های موجود در یخ ساز ذوب می شوند، آب از شکاف ها و راه باریکه ‌ها عبور خواهد کرد  و در قسمت هایی از یخچال  که نباید، منجمد می‌شود. علاوه بر این ، به منظور تعمیر باید هزینه‌ ی بسیاری را پرداخت کنید. این موضوع برای یخچال بسیار خطرناک می باشد  و ممکن است سبب  سوختن آن شود. پس  در صورتی که متوجه  نقص در یخ ساز یخچال خود شدید و توانایی تعمیر کردن آن را ندارید، لازم از به فکر کمک گرفتن از یک نیروی ماهر و باتجربه کنید تا از هزینه های احتمالی دیگر جلوگیری به عمل آورید.

حتما بخوانید:   راهنمای جامع کدهای ارور کولر گازی پاناسونیک

نکته های مهم در زمان خرید یخچال های دارای یخ ساز

  • یخ سازها با مواد غذایی ارتباط دارند؛ بنابراین اهمیت دارد  که  به اندازه کافی شیک ، بهداشتی و جادار باشند.
  • کیفیت  بدنه یخچال  لازم است به صورتی باشد که در صورتی که با آب تماس  پیدا کند  پس از مدتی دچار زنگار نشود.
  • موتور و کندانسور لازم است  کم مصرف و در عین حال، قوی و با دوام باشند.
  • یخ سازها لازم است به شکل صحیح عایق بندی شده باشند تا چنانچه برق قطع شد، یخ‌ های موجود در یخ ساز ذوب نشوند.
  • یخ ساز لازم است  یخ‌ های عاری از هر گونه بو و کاملا شفاف را تولید کند.
  • ضمانت نامه  یخچال را فراموش نکنید.

سخن پایانی

در این مطلب به این سوالاتی مانند این که شیوه کار یخ ساز دستی یخچال چگونه می باشد پرداختیم و تفاوت هایی که بین یخ ساز ها از نوع دستی و اتوماتیک وجود دارد  را چک کردیم. یخ سازها در عصر حاضر در همه ی منازل موجود هستند و  وجود آن ها برای هر خانه ای  کاملا لازم است. در صورتی که  یک روز گرم تابستانی از بیرون به منزل  برگشتید، نخستین چیزی که حال شما را بهتر می کند و حس بهتری به شما می دهد  یک لیوان نوشیدنی سرد است و یخ‌ هایی که از یخ ساز به داخل  لیوان شما سر می خورد. پس اگر که قصد خرید یخ ساز تازه ای را دارید، به مواردی که بیان شد توجه کرده و اهمیت بدهید تا جنس با کیفیتی را پیدا کنید. علاوه بر این ، روش های  نگهداری از این دستگاه را جدی بگیرید و اگر احتیاج شد یخ ساز را تعمیر کنید، یادتان باشد که از افراد متخصص کمک بگیرید، زیرا یخچال یکی از مهم ترین لوازم منزل شما است و هرگونه ایراد یا خرابی در آن در زندگی شما اختلال ایجاد می کند. در آخر از شما ممنون هستم  که تا پایان این مقاله همراه ما بودید امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا