تعمیرات یخچالتعمیرات

یخساز دستی یخچال چگونه کار می‌کند؟

یخساز دستی یخچال یکی از منحصر به فردترین ویژگی‌های یخچال به حساب می‌آید. اکثر یخچال‌هایی که امروزه تولید می‌شوند شامل یخ سازهای اتوماتیک هستند. در حالی که کار با یخ سازها راحت است، نصب آن‌ها می‌تواند چالش برانگیز و پرهزینه باشد. بسیاری از صاحبان خانه تعجب می‌کنند که آیا راهی برای لذت بردن از فضای صرفه جویی در یک یخ ساز اتوماتیک بدون نصب خط آب وجود دارد یا خیر. آیا می‌توانید یخ ساز یخچال خود را به صورت دستی پر کنید؟

می‌توانید به صورت دستی یخساز دستی یخچال خود را پر کنید. برای انجام این کار، یک فنجان را با آب لوله کشی یا آب تصفیه شده پر کنید. آب را به آرامی داخل مخزن پشت یخ ساز بریزید. از آب پاشیدن یا پر کردن بیش از حد مخزن خودداری کنید. هنگامی که مخزن پر شد، کلید برق یخساز دستی یخچال را روشن کنید.

ما در این مقاله از سایت ایبک امداد قصد داریم تا شما را با نحوه کارکرد یخساز دستی یخچال آشنا کنیم. با ما تا پایان این مقاله کاربردی همراه باشید.

یخساز دستی یخچال

نحوه کارکرد و استفاده از یخساز دستی یخچال

دسترسی به مقدار زیادی یخ که به راحتی در دسترس است، به کنترل پذیری بسیاری از عوامل کمک می‌کند. اما ساخت یخ به زمان نیاز دارد، به خصوص با یک یخ ساز تازه نصب شده.

تحت متغیرهای ایده آل، از جمله دما و تامین آب، یخساز به طور متوسط ​​8-10 مکعب در هر چرخه می‌سازد. این چرخه به طور کلی هر 90-180 دقیقه تکرار می‌شود تا زمانی که سینی پر شود. سینی یخ ساز متوسط ​​می‌تواند بین 4 تا 11 مکعب یخ را در خود جای دهد. یخساز می‌تواند حدود 24 ساعت طول بکشد تا به اندازه کافی سرد شود تا در هنگام نصب جدید شروع به کار کند.

پر کردن دستی یخساز

پر کردن یخساز دستی یخچال شما یک فرآیند ساده است. به شما امکان می‌دهد بدون نصب خط آب اختصاصی از یخساز استفاده کنید. این کار دشوارتر از پر کردن سینی‌های یخ پلاستیکی با آب و گذاشتن آن‌ها در فریزر برای خنک شدن است، اما فضای اضافی فریزر مورد نیاز سینی‌های یخ را اشغال نمی‌کند.

 1. یخساز را در فریزر خود پیدا کنید. اگر دستگاه محصور است، پانل کناری بلند را باز کرده و بردارید.
 2. مخزن آب را که معمولاً در پشت سینی یخ قرار دارد، شناسایی کنید.
 3. حدود 1/2 فنجان آب لوله کشی یا آب تصفیه شده را در مخزن یخ ساز بریزید.
 4. پس از پر شدن مخزن، کنار محفظه یخ ساز را تعویض کنید.
 5. کلید برق یخ ساز را روشن کنید. یک چراغ سبز باید روشن شود که نشان دهنده کارکرد دستگاه است.
 6. بازوی خاموش کننده را به سمت پایین فشار دهید.
 7. سطل یخ را در 2 تا 3 ساعت بررسی کنید. باید تکه‌های یخ در آن باشد.
 8. برای تهیه یخ بیشتر، مراحل 3 تا 5 را تکرار کنید تا به اندازه دلخواه یخ داشته باشید.
حتما بخوانید:   سیم پیچ موتور کولر آبی چه ویژگی‌هایی دارد؟

چه چیزی باعث می‌شود یخساز دستی یخچال پر شود؟

وقتی سطل یخ فریزر شما پر است، بازوی خاموش کننده را مجبور می‌کند تا در موقعیت بالا یا ایست قرار گیرد. همانطور که یخ را از سطل خارج می‌کنید، بازو به سمت پایین یا موقعیت (یخ درست کنید) پایین می‌آید. این عامل باعث می‌شود که یک شیر برقی باز شود و آب از خط تغذیه به مخزن یخساز رها شود. روند ساخت یخ از سر گرفته می‌شود.

چرا یخساز دستی من با آب پر نمی‌شود؟

دلایل زیادی وجود دارد که دستگاه یخساز دستی یخچال شما با آب پر نشود. ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه عیب‌یابی کنید، از ساده‌ترین راه‌حل‌ها شروع کنید و به موارد پیچیده‌تر بروید.

یخساز وصل نشده یا روشن نشده است

ساده‌ترین راه حل این است که مطمئن شوید دستگاه یخساز یخچال شما به برق وصل و روشن است. چراغ نشانگر وضعیت روی صفحه کنترل باید سبز باشد. اگر روشن نیست، دکمه پاور دستگاه را فشار دهید. اگر چراغ نشانگر وضعیت روشن می‌ماند، سیم برق دستگاه را پیدا کرده و مطمئن شوید که به دیوار فریزر وصل شده است.

اگر هم دکمه پاور و هم دوشاخه را چک کرده‌اید و دستگاه هنوز کار نمی‌کند، با تعمیرکار تماس بگیرید. اگر چراغ وضعیت دستگاه قرمز باشد، به این معنی است که به برق وصل شده و روشن است، اما مشکل دیگری وجود دارد. به مراحل بعدی عیب یابی ادامه دهید.

یخساز دستی یخچال

بازوی خاموش درگیر یا گیر کرده است

هر یخساز دستی یخچال دارای یک بازوی خاموش است. معمولاً یک نوار نازک فلزی یا پلاستیکی بر روی لولاها که بالای تکه‌های یخ در سطل یخ قرار می‌گیرد. هنگامی که سطل پر است، توده یخ بازو را به سمت بالا فشار می‌دهد تا به موقعیت کاملاً کشیده برسد. این عامل سوئیچ را خاموش می‌کند که به دستگاه می‌گوید تولید یخ بیشتر را متوقف کند.

موقعیت بازوی خاموش کننده را بررسی کنید. اگر در موقعیت کاملاً بالا باشد یا در یخ گیر کرده باشد، دستگاه کار نخواهد کرد. بنابراین، هیچ آبی به مخزن جریان نمی‌یابد. بازوی خاموش کننده را آزاد کرده و به حالت  پایین برگردانید.

فریزر خیلی گرم است یا ترموستات معیوب است

البته، اگر فریزر شما خراب باشد و آنقدر گرم باشد که یخ بسازد، دستگاه کار نخواهد کرد. یک دماسنج را در فریزر خود قرار دهید و بعد از 5 تا 10 دقیقه آن را بررسی کنید. باید بین 0 تا 5 درجه فارنهایت باشد. اگر فریزر گرمتر از 5 درجه فارنهایت است، آن را در دمای سردتر قرار دهید.

حتما بخوانید:   8 دلیل سرد نکردن یخچال سوزان و روش های رفع این مشکل

اگر فریزر به اندازه کافی سرد است، اما یخساز دستی یخچال هنوز کار نمی‌کند، کویل‌های کندانسور یخچال را از نظر یخ زدگی بررسی کنید. وجود یخ زدگی به این معنی است که باید با یک تعمیرکار تماس بگیرید. در نهایت، این امکان وجود دارد که شما یک ترموستات معیوب در واحد یخ ساز داشته باشید. می‌توانید از یک ولت متر برای بررسی کارکرد ترموستات استفاده کنید یا با یک تعمیرکار تماس بگیرید.

دریچه آب بسته یا مسدود شده است

یکی دیگر از دلایلی که یخ ساز شما آب نمی‌گیرد ممکن است بسته بودن یا گرفتگی دریچه آب باشد. بررسی کنید که دریچه تامین آب باز است. اگر بسته است، دسته را یک چهارم دور در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا دریچه باز شود. اگر دریچه باز است اما باز هم کار نمی‌کند، خط آب یخچال را جدا کنید و صفحه فیلتر شیر را از نظر تجمع زباله بررسی کنید. هر زباله‌ای که پیدا کردید را بشویید.

اگر هیچ زباله‌ای فیلتر شیر را مسدود نکرده است، کل شیر T را بردارید. اطمینان حاصل کنید که دریچه باز است و رو به پایین است. سپس آب را از انتهای منبع عبور دهید. اگر آب از دهانه دریچه خارج شود، شیر شما به درستی کار می‌کند. دوباره آن را نصب کنید و خط آب یخچال را تعویض کنید.

فیلتر آب مسدود شده است

گرفتگی فیلتر آب یکی از دلایل رایج خرابی یخساز دستی یخچال است. اگر خط آب یخساز شما به فیلتر متصل است، فیلتر قدیمی را با فیلتر جدید تعویض کنید. برای جلوگیری از گرفتگی، فیلتر آب را هر شش ماه یکبار تعویض کنید.

خط آب مسدود، یخ زده یا معیوب است

همچنین ممکن است خط آب یخچال شما مسدود، یخ زده یا آسیب دیده باشد. تمام طول خط آب را از نظر برآمدگی، ترک یا سوراخ بررسی کنید. در مرحله بعد، خط ورودی به یخچال را برای علائم یخ زدگی بررسی کنید. اگر هیچ نشانه‌ای از آسیب یا یخ زدگی مشاهده نکردید، خط را از شیر ورودی یخچال جدا کنید.

انتهای خط را روی یک سطل نگه دارید و منبع آب را دوباره روشن کنید. آب باید آزادانه از طریق خط و داخل سطل جریان یابد. اگر اینطور نباشد، احتمالاً خط آب مسدود شده است. اغلب، ساده‌ترین راه حل برای هر مشکلی در خط آب، تعویض آن است.

یخساز دستی یخچال

فشار آب ناکافی

اگر هیچ یک از مراحل عیب یابی قبلی مشکل شما را حل نکرد، آزمایش کنید تا مطمئن شوید فشار آب کافی در خط تغذیه شما وجود دارد. می‌توانید فشار آب خانه خود را با وصل کردن یک گیج به یک شیر آب بیرونی و باز کردن شیر آب تست کنید. گیج باید 45 – 55 psi را نشان دهد. اگر کمتر از 40 psi باشد، ممکن است فشار آب کافی برای کار کردن دستگاه یخ‌ساز خود نداشته باشید. برای رفع این مشکل با یک متخصص تماس بگیرید.

خرابی موتور یخساز

همچنین ممکن است موتور یخساز دستی یخچال شما دچار مشکل شده باشد. خط آب یخچال را جدا کرده و مخزن یخ ساز را با آب پر کنید تا این مورد را تست کنید. یخساز را روشن کنید. در عرض دو ساعت، بررسی کنید که آیا تکه‌های یخی تولید کرده است یا خیر. اگر چنین است، موتور به خوبی کار می‌کند. اگر نه، با تعمیرکار تماس بگیرید.

حتما بخوانید:   آموزش لوله کشی یخچال ساید بای ساید

چگونه خط آب یخساز دستی یخچال خود را آزمایش کنم؟

در اینجا مراحل انجام این کار وجود دارد:

 1. یخچال را به مدت 10 دقیقه یخ زدایی کنید تا یخ ساز آب شود.
 2. یخچال را از برق بکشید.
 3. سطل یخ را از فریزر خارج کنید.
 4. اگر یخ یا یخ زدگی در حفره دستگاه یخ جمع شده است، بگذارید در دمای اتاق بماند تا ذوب شود.
 5. پانل پوشش سیم کشی یخ ساز را بردارید.
 6. سیم کشی را از کناره فریزر بیرون بکشید، گیره قفل را فشار دهید و سیم ها را از برق بکشید.
 7. سینی مجرای یخ و یخساز را بردارید.
 8. از یک آینه کوچک دندانپزشکی برای بررسی موقعیت خط آب استفاده کنید. باید به سختی از سقف فریزر بیرون زده باشد.
 9. اگر نیاز به تغییر مکان خط آب دارید، نوار و گیره‌های نگهدارنده که خط آب را در پشت فریزر نگه می‌دارند بردارید.
 10. یقه قفل را در اطراف خط آب فشار دهید و خط را در موقعیت مناسب خود تنظیم کنید.
 11. واحد یخ ساز را دوباره سرهم کنید.

چگونه یک خط آب یخساز را قطع می‌کنید؟

منبع آب را قطع کنید. توری مخصوص ضربه زدن به پا در جلوی یخچال را بردارید. در زیر آن، خط آب یخچال متصل به خط تامین آب را خواهید دید. کانکتور معمولاً یک کانکتور فشاری است. یک قطعه پلاستیکی بشکه‌ای شکل که در هر انتهای آن یک دهانه برای خط آب وجود دارد.

مکانیزم قفل کانکتور را به سمت داخل فشار دهید و همزمان خط آب را از سوراخ بیرون بکشید. یک پارچه دستی داشته باشید زیرا هنگام قطع شدن لوله، مقدار کمی آب از خط آب پاشیده می‌شود.

چقدر طول می‌کشد تا یخساز دستی یخچال از آب پر شود؟

اکنون که می‌دانیم این چرخه چگونه کار می‌کند، این سوال مطرح می‌شود که چقدر طول می‌کشد تا کامل شود؟ با عملکرد خوب یک یخ ساز مستقر، حدود 90 دقیقه طول می‌کشد تا یک چرخه کامل شود . چرخه تکمیل شده به طور متوسط ​​8 تا 10 مکعب تولید می‌کند.

یک یخساز دستی یخچال کاملاً جدید برای بیرون آوردن اولین دسته یخ خود زمان بیشتری می‌برد. برای شروع چرخه و یخ زدن یخ، دستگاه باید به دمای مناسب برسد. بیش از 24 ساعت طول می‌کشد تا یخساز تازه نصب شده شما به دمای مناسب برسد تا چرخه یخ شروع شود. چرخه یخ 90 دقیقه‌ای می‌تواند شروع شود و یخساز شما مطابق انتظار کار خواهد کرد.

یخساز دستی یخچال

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله استفاده کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

یخساز دستی یخچال چگونه کار می‌کند؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با روش کارکرد یخساز دستی یخچال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا