تعمیرات جاروبرقیتعمیرات

روش های باز کردن موتور جاروبرقی

در این مقاله سعی می کنیم شما را با نحوه باز کردن موتور جارو برقی آشنا کنیم. شما باید توجه کنید که طریقه باز کردن موتور جارو برقی‌های انواع برند ها با یکدیگر متفاوت می باشد. در اینجا به شما توضیح می دهیم که با انجام دادن چند مرحله ساده می‌ توانید به راحتی این کار را در منزل انجام دهید.

نکته های مهم برای باز کردن موتور جارو برقی

برای پاسخ به این سوال که چگونه می توان موتور جارو برقی را باز کرد باید این نکات را مد نظر داشته باشید.

 •  اول از همه باید برای عوض کردن موتور جارو برقی مهارت کافی داشته و از تعمیرات آگاهی داشته باشید.
 •  قبل از شروع کار باید از از این که می خواهید موتور جارو برقی را عوض کنید اطمینان حاصل نمایید.
 •  وقتی که موتور را باز می‌ کنید از دستگاه عکس بگیرید تا وقتی که می‌ خواهید جارو برقی را به حالت اولیه بر‌گردانید از درستی کار خود اطمینان داشته باشید.
 •  وقتی که موتور جارو برقی را باز می‌ کنید دقت لازم را به خرج دهید تا به قطعات جارو برقی آسیب نرسانید و دستگاه را دچار مشکل نکنید.

لوازم موتور جاروبرقی

وسایلی که برای باز کردن موتور جارو برقی نیاز دارید عبارتند از:

 • واشر سر موتور
 • دو عدد فیش برق
 • موتور جدید
 • سیم چین
 • پیچ گوشتی
 • دستکش
 •  چسب برق
 •  لباس کار

طریقه باز کردن موتور جارو برقی در چند مرحله بسیار ساده:

 • ابتدا باید در پوش دستگاه را با یک پیچ گوشتی که مناسب باز کردن پیچ های آن است از دستگاه جدا کنید.
 • حالا سیم جمع کن جارو برقی را آهسته از جای خود خارج کنید.
 • وقتی سیم جمع کن را جدا می کنید بسیار دقت کنید چون سیم جمع کن جارو برقی مرتبط با اتصالات داخلی دستگاه می‌ باشد اگر صدمه ببیند در اتصالات داخلی جارو برقی تاثیر خواهد گذاشت و در این صورت به تعمیر سیم جمع کن جارو برقی هم نیاز خواهید داشت.
 • سپس به آرامی اتصالات مربوط به موتور جارو برقی را از موتور جدا نموده و موتور را از دستگاه جدا کنید.
 • حالا موتور جارو برقی جدید را دقیقاً مانند موتور قدیمی در جایگاه خود بگذارید.
 • حال موتور جدید را در جای خودش قرار داده و سیم جمع کن را هم در جای خود بگذارید، بعد در ‌پوش جارو‌ برقی را در جای خود قرار دهید.
حتما بخوانید:   روش تعمیر یخساز یخچال آاگ

آموزش حرفه‌‌ای باز کردن موتور جارو برقی

جارو برقی از پر‌ کاربرد‌ ترین لوازم خانگی می باشد که به مرور زمان ممکن است خراب شود. از اصلی ترین دلایل خراب شدن جارو برقی ممکن است مربوط به موتور باشد. که در این مواقع باید موتور جارو برقی را باز کنید و آن را تعمیر و یا عوض نمایید. در ادامه این مقاله به نحوه باز کردن موتور جارو برقی می پردازیم:
اگر قصد باز کردن موتور جارو برقی را دارید ابتدا لوله های جارو برقی، فیلترها و کیسه آشغال آن را بیرون بیاورید. سپس پوشش مربوط به موتور و اعضای داخلی دستگاه را هم جدا نمایید. برای اینکه به موتور دسترسی راحتی داشته باشید، پیچ های برد دستگاه را باز کنید، فراموش نکنید که نباید برد را به صورت کامل در بیاورید. در بعضی از برند های جارو برقی برای باز کردن موتور، جدا کردن لاستیک های اطراف دستگاه و سیم برق لازم نیست. وقتی موتور را باز می کنید نباید هیچ صدمه ای به آن بزنید. فراموش نکنید که بهتر است از همه مراحل باز کردن موتور عکس بگیرید تا وقتی خواستید موتور را به حالت اولیه بازگردانید ، دچار مشکل نشوید.

اگر از جارو ‌برقی شما بوی سوختگی می آید لزوماً نیاز به تعویض موتور نخواهد بود، شاید دلیل دیگری داشته باشد.
هنگامی که موتور را سر جایش قرار می‌دهید، باید موتور جدید را به صورت محکم بین دو لاستیک و در جایگاه خود قرار دهید. تعویض موتور جارو برقی توجه و دقت بسیار زیادی نیاز دارد. بنابراین اگر آگاهی کافی در این مورد ندارید دست به این اقدام نزنید.

قبل از باز کردن موتور جارو برقی بهتر است که موارد ایمنی را به طور کامل رعایت نمایید. در غیر این صورت دستگاه شما آسیب خواهد دید.

باز کردن موتور جاروبرقی 12

موتور جارو برقی را چه زمانی باید باز کرد؟

خیلی از افراد اصرار دارند که با مشاهده اشکالات دستگاه جارو برقی حتما باید موتور جارو برقی بازگردد در حالی که بسیاری از ایرادات جارو برقی از دیگر بخش‌های آن نشأت می گیرند و نیازی نیست که موتور دستگاه برای رفع عیب باز گردد.

سوختن موتور جارو برقی و باز کردن آن

اگر موتور جاروبرقی سوخته باشد لازم است که موتور تعویض گردد اما چطور می توان تشخیص داد که موتور دستگاه سوخته است؟ زمانی که جارو برقی بوی سوختگی می دهد ، احتمالاً موتور آن سوخته است. همچنین ممکن است از جارو‌ برقی دود خارج شود در این حالت نیز احتمال سوختگی موتور جارو برقی بسیار زیاد است.
همچنین اگر موتور جارو برقی بیش از حد گرم شود ناشی از عملکرد نادرست موتور دستگاه است. بنابراین اگر از جارو برقی خود به مدت طولانی استفاده نموده و متوجه گرمای بیش از حد شدید. بدون شک موتور دستگاه شما آسیب دیده است.
یکی دیگر از نشانه های سوختن جارو‌ برقی ضعیف بودن مکش آن است. اگر جارو‌ برقی شما مکش خوبی ندارد و شما عواملی مثل درجه قدرت آن ، مسدود بودن لوله ها ، پر بودن کیسه را بررسی کردید و مشکل از آن ها نبود؛ بنابراین ایراد از موتور جارو برقی می باشد که ممکن است نیم سوز شده باشد.

حتما بخوانید:   نمایندگی تعمیرات جاروبرقی فلر | خدمات تعمیر جاروبرقی FELLER

روشن نشدن جارو برقی یکی دیگر از نشانه های سوختن موتور است. در هنگام رو‌ به رو شدن با این مسئله عواملی چون: اتصال ناقص جارو برقی به پریز ، پر بودن کیسه ، خرابی کلید پاور ، اشکال در سیم رابط و… را بررسی نمایید. چنانچه مشکل شما از این عوامل ناشی نشده است پس احتمالاً موتور جارو برقی شما سوخته است.
از کار افتادن ناگهانی جارو‌ برقی نیز ممکن است به دلیل سوختن موتور آن و دلایل متعدد دیگری مثل کهولت دستگاه باشد.
اگر دستگاه جارو‌ برقی شما سر و صدای زیادی تولید می کند ممکن است یکی از دلایل آن خرابی موتور باشد. البته این یک احتمال است و ممکن است از موتور هم نباشد.
برای اینکه مطمئن شوید موتور جارو برقی شما سوخته است از یک تعمیرکار مجرب کمک بگیرید. اگر متوجه شدید که ایرادات جارو‌ برقی شما ناشی از خرابی موتور آن است به راحتی می‌ توانید موتور جارو برقی را بخرید و آن را تعویض کنید در این صورت بسیاری از مشکلات دستگاه حل خواهد شد.
ایراد موتور جارو برقی ممکن است دلایل متفاوت داشته باشد. مثلاً ریختن آب روی موتور جارو‌ برقی می تواند دلیل خرابی موتور باشد و یا اینکه با لوله جارو برقی آب کشیده شده باشد. یکی دیگر از دلایل خرابی جارو برقی استفاده مداوم و داغ شدن دستگاه است که در نهایت خرابی دستگاه را به دنبال دارد. البته جارو برقی های مدرن معمولاً در زمان داغ شدن به طور خودکار خاموش می شوند. اگر جارو برقی شما فاقد این قابلیت بود می توانید پس از مدتی استفاده نمودن از آن به بدنه دستگاه دست بزنید ، در صورتی که گرم شده بود برای مدتی جارو برقی را خاموش کرده و مجدد روشن نمایید.
موتور جارو برقی معمولا از دو بلبرینگ تشکیل شده است. اگر این قطعات خراب شوند صدای موتور را در حین کار متوجه خواهید شد.
وقتی موتور جارو برقی را باز می کنید دقت داشته باشید که اتصالات مورد نیاز را باز نکنید. همه اجزا و اتصالات موتور درون یک محفظه قرار دارند که تنها باید آن را خارج نمایید. هنگام باز کردن موتور جارو برقی حتماً آرمیچر آن را بررسی کنید. در صورتی که به رنگ قهوه ای درآمده است، به سوختگی موتور جارو برقی پی خواهید برد. اگر سوختگی موتور مشهود نبود تست موتور جارو برقی با استفاده از اهم متر انجام صورت می گیرد. اگر اهم متر عدد ۳۰ را نشان دهد موتور جارو برقی یقیناً نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد.
پس از تعمیر و یا تعویض موتور باید دستگاه را ببندید. در صورتی که قطعات جارو برقی را تمیز نمودید باید فرصت دهید تا کاملا خشک شوند.

حتما بخوانید:   آموزش نصب آبگرمکن دیواری گازی در 8 مرحله

قیمت موتور جارو برقی

جارو برقی ها انواع موتور های مختلفی دارند که کیفیت این موتور ها باهم متفاوت است در نتیجه قیمت آن ها نیز با هم فرق دارد. موتور های جارو برقی با توجه به کیفیت و قدرت آن از حدود قیمت ۴۰۰ هزار تومان شروع و تا چندین میلیون تومان در بازار یافت می شوند. برای تعویض موتور جارو ‌برقی سعی کنید از قطعات فابریک استفاده کنید.

با توجه به این که موتور جارو برقی از قطعات متحرک زیادی تشکیل شده است، ممکن است به مرور زمان این قطعات فرسوده شوند و نیاز به تعمیر و یا تعویض داشته باشند. بنابراین بررسی موتور ، تعمیر و نگهداری از آن خیلی اهمیت دارد. وقتی موتور جارو برقی را بررسی می کنید باید استاتور، موتور و سایر قطعات الکترونیکی را هم به دقت بررسی نمایید.
برای استفاده صحیح از جارو ‌برقی دفترچه راهنمای محصول را با دقت مطالعه بفرمایید. هنگامی که دستگاه نیاز به تعمیر دارد می توانید از این دفترچه کمک بگیرید.

اگر می خواهید جارو ‌برقی شما عملکرد بسیار خوب و افزایش عمر مفید داشته باشد، باید نسبت به اهمیت سرویس به موقع دستگاه خود حساس باشید. همین طور لازم است که فیلتر ها و پاکت جارو برقی را به موقع عوض کنید و اجازه ورود آشغال و گرد و غبار به موتور دستگاه را ندهید.
اگر خودتان مهارت کافی را برای تعمیر دستگاه جارو برقی ندارید، امکان دارد که آسیب بیشتری به دستگاه وارد کنید و هزینه تعمیرات را بسیار بالا ببرید تا جایی که ممکن است دستگاه شما دیگر قابل تعمیر نباشد، بنابراین بهتر است از افراد مجرب کمک بگیرید. در این زمینه متخصصان مجرب مجموعه ایبک امداد به شما کمک خواهند کرد.

نکته های مهم برای باز کردن موتور جاروبرقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

نکات مهمی که قبل از باز کردن موتور جاروبرقی باید بدانید-وسایلی که برای باز کردن موتور جاروبرقی نیاز دارید-طریقه باز کردن موتور جاروبرقی در چند مرحله

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا