مجله سلامت پوست

درمان میگرن با روش بوتاکس | رابطه بوتاکس با میگیرن چیست؟

همه ما در اطراف خود کسانی را دیده ایم که دارای میگرن بوده و از میگرن رنج می برند. افرادی که شاغل هستند ، این بیماری می تواند بسیار ناتوان کننده باشد. فردی که دارای میگرن است و همه روش های درمان را انجام داده است ، باید به فکر روش درمانی بوتاکس باشند در روش بوتاکس که جایگزین دارو می باشد باعث می شود که از بروز میگرن جلوگیری شده و میگرنی را که از مصرف  بعضی از داروها بوجود آمده است ، جلوگیری کرده و از ایجاد میگرن مزمن پیشگیری نماید.در این درمان برای میگرن ، بسیار سریع و غیر تهاجمی می باشد. در این مقاله می خواهیم درباره درمان میگرن با روش بوتاکس برای شما عزیزان مطالبی را بیان کنیم. اگر شما هم مثل ما مشتاق هستید تا بدانید که چگونه تزریق بوتاکس می تواند در درمان میگرن موثر واقع شود این مقاله را با دقت مطالعه کنید.
بنر آرانیک

علائم میگرن

همان طور که می دانید میگرن فقط یک سردرد نیست. شما اگر مستعد بروز میگرن هستید باید برای این نوع مشکل آمادگی داشته باشید چون میگرن دارای علائم زیادی می باشد که نشان می‌دهد شما در حال دچار شدن  به این بیماری هستید. باید بدانید که ۸۶ درصد افراد قبل از شروع میگرن به یکی از علائم زیر دچار شده اند. این علائم عبارتنداز :

تشعشع نور

افرادی که دچار میگرن شده اند ، یک ساعت تا پنج دقیقه از بروز یک هاله نور  که رخ می دهد را شاهد هستند. یک تشعشع نور به شکل خطوط ، مثل نوری سوسو زن ایجاد می شود ، که این هاله نور می تواند پنج دقیقه تا یک ساعت قبل از ایجاد سردرد شروع شود.

خواب بد شبانه

کسانی که به میگرن دچار می شوند ، به سختی به خواب می روند و چندین بار از خواب بیدار می شوند. از شواهد به عمل آمده می شود فهمید که اگر الگوی خواب نامناسبی داشته باشید می توانید شدت و تکرار حمله های میگرنی را شاهد باشید.

هیجان ، افسردگی و تحریک پذیری

افرادی که دچار میگرن می شوند ، قبل از بروز میگرن بسیار افسرده می شوند و برخی دیگر امکان دارد حالت سر خوشی و خوشحالی را تجربه کنند.

بوتاکسگرفتگی بینی یا چشمان نمناک

علائم میگرن به طور طبیعی با سردرد سینوسی همراه می باشد که البته بسیاری از افراد هنگام سردرد میگرنی به اشتباه فکر می کنند که دچار سردرد سینوسی شده اند. تحقیقاتی که انجام داده اند نشان می دهد که ۵۲ درصد کسانی که خودشان فکر کرده اند دچار سردرد سینوسی شده اند به حمله های میگرنی دچار شده اند.

درد ضربان دار در یک یا دو طرف سر

یک نشانه شاخص درد میگرنی ، درد نبض دار می باشد. در برخی از افراد ، امکان دارد درد نبض دار فقط در یک طرف سر ایجاد شود. البته مرکز تحقیقات میگرن گزارش داده که ۳۳ درصد افرادی که دچار میگرن می شوند ، درد نبض دار را در دو طرف سر تجربه کرده اند.

درد در پشت چشم یا در نواحی گردن

افرادی که دچار سردرد های میگرنی شده اند ، میگرن باعث شده است که درد در پشت چشم تا گردن کشیده می شود.

خمیازه

بسیاری از افرادی که دچار سردرد میگرنی شده اند ، بسیار خمیازه می کشند که نشان دهنده میگرن پیش رو می باشد. در چنین حالتی خمیازه کشیدن تقریبا ثابت بوده و احساس خستگی شدید هم به فرد دست می دهد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آیا سفیده تخم‌مرغ برای چروک پوست مناسب است ؟

حالت تهوع و استفراغ

در سردرد میگرنی ، افراد دچار حالت تهوع و استفراغ می شوند.

محرک هایی که درد میگرنی را تشدید می کند

در سردردهای میگرنی محرک هایی مثل صدا ، نور و بو در تشدید این بیماری خیلی زیاد تاثیرگذار می باشد به همین خاطر بسیاری از افرادی که دچار سردرد میگرنی شده اند تا زمانی که درد کم نشده از اتاق بیرون نمی آیند چون هر کدام از موارد ذکر شده نشان می‌دهد که سردردهای میگرنی را افزایش می دهند. البته نکاتی مثل حالت خماری سردرد ،ضعف در یک طرف بدن ، مشکلات گفتاری و سرگیجه و دوربینی را بیشتر افراد در سردردهای میگرنی تجربه می کنند. باید گفت که مدت میگرن تقریبا سه تا چهار ساعت طول می کشد. حال که با سردرد میگرنی و علائم آن آشنا شدید بو علائم آن را یاد گرفتید ، به رابطه بوتاکس و سردرد میگرنی خواهیم پرداخت.

بوتاکس چیست؟

پروتئینی به نام سم بوتولینوم A را ، بوتاکس می گویند. یک باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم که این سم را در طبیعت تولید می کند. پروتئین بوتولینوم بیشتر در مصرف درمانی پزشکی استفاده می شود. از بوتاکس سال های زیادی است که برای بیماری هایی مثل انحراف چشم ، تشنج ، درمان چین و چروک ، مثانه بیش فعال و….. استفاده می شود.

ایده تزریق بوتاکس را چه کسی برای درمان میگرن ارائه کرد؟

ایده درمان تزریق بوتاکس برای سردرد های میگرنی را ، خانم هایی که به صورت تصادفی از  تزریق بوتاکس برای جوانسازی استفاده می کردند بدست آورده اند. معمولا میگرن های مزمن در خانم هایی که در سن ۴۰ تا ۵۰ سال هستند شایع می باشد. این خانم ها با تزریق بوتاکس سردردهای میگرنی آن ها کاهش یافته و بعد از آزمایشات بالینی که انجام گرفت نشان داده بوتاکس به طور قطع در درمان میگرن موثر می باشد.

بوتاکس چگونه کار می کند؟

وقتی که عصب ها مولکول ها را آزاد می کند ، با هدف اینکه با عضلات ، غدد تعریق و اندام های حسی ارتباط برقرار کنند. مولکول هایی که رها شده اند به گیرنده ها متصل می شوند و آن ها را وادار به انجام فعالیت هایی مثل تولید عرق ، انقباض عضله و تعدیل حس می کنند و در اینجا است که بوتاکس ارتباط عصب با هدف ها را قطع می کند. پس اگر هدف یک عضله باشد ، انقباض آن متوقف می شود. مثلا اگر هدف غدد تعریق باشد ، تولید عرق را متوقف می کند. در سردرد های میگرنی مزمن ، عصب های حسی التهاب پیدا کرده و بیش از حد حساس می شوند. وقتی مولکول ها متفاوت باشند التهاب بوجود می آید که البته امکان دارد توسط عصب های حسی رها شده باشند. در اینجا ست که بوتاکس آن ها را مسدود کرده و تاثیر آرام بخشی روی درد می گذارد. طی تحقیقاتی که روی حیوانات انجام گرفته است نشان می دهد که بوتاکس می تواند فعالیت الکتریکی شبکیه درد صورت و گردن را تغییر دهد. ماجرای بوتاکس از این نظر جالب است که ابتدا مشاهدات تأثیر آن روی افراد شروع شده و بعد سبب ایجاد یافته های علمی درباره عملکرد آن شده اند.

آیا همه افراد می توانند برای درمان میگرن از  بوتاکس استفاده کنند؟

باید گفت که همه افراد نمی توانند برای درمان ، از تزریق بوتاکس استفاده کنند بلکه فقط افرادی که میگرن مزمن دارند تاثیر گذار می باشد. حدود یک تا دو درصد افراد مبتلا به میگرن مزمن می باشند. در واقع میگرن مزمن یکی از شدیدترین نوع میگرن می باشد. افرادی که به میگرن مزمن دچار هستند ، بیش از ۱۵ روز از ماه را به سردرد مبتلا  هستند که هشت نوبت از این سردرد ها میگرنی می باشد. باید متذکر شد که متاسفانه تزریق بوتاکس برای افرادی که میگرن با شدت کم دارند ، تاثیر چندانی ندارد.پس میگرن اپیزود یک نوع میگرن خفیف بوده که تزریق بوتاکس تاثیری روی آن ندارد.
بنر آرانیک

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهکارهای از بین بردن لک صورت

مزایایی که از تزریق بوتاکس درمانی دارید چیست؟

۱) کاهش ۵۰ درصدی تکرار و تشدید میگرن در این درمان می‌باشد. یعنی اگر در ماه واکنش ۵۰ درصدی را حساب کنید برابر با ۱۰روز در ماه دچار میگرن هستید و دقت داشته باشید که میگن به طور کامل درمان نمی شوید.

۲) تحقیقاتی که انجام گرفته نشان می دهد که ۵۰ درصد از بیماران بعد از تزریق دو دوره ، و در مدت زمان ۶۰ماه طول می کشد نتیجه را بگیرند.

۳) باید گفت که بعضی از افراد بیش از دیگران به بهبودی رسیده اند .در بررسی هایی که انجام گرفته نشان داده است که ۲۳ درصد از بیماران شرکت کننده تا ۷۵درصد بهبودی داشته اند .پس اگر شما ۲۰ روز در ماه به درد میگرنی دچار بودید تا ۵ روز درد میگرنی کاهش می یابد.

بوتاکس

آیا کاهش تکرار میگرن.، تنها مزیت مشاهده شده توسط بوتاکس می باشد؟

باید گفت بسیاری از بیماران دیگر که تزریق بوتاکس را انجام داده اند ، مزایای دیگری نیز مشاهده کرده اند که در موارد زیر بیان می کنیم. این موارد عبارتنداز :

 • گردن درد و سردرد اولیه شدت کمتری دارد.
 • کنترل حملات با درمان های قوی آسان تر می باشد.
 • تحمل بیماری به محرک ها بیشتر است.
 • به طور کلی می توان گفت که عملکرد شخص بهتر می باشد.

آیا هر پزشکی توانایی آن را دارد که برای میگرن ، تزریق بوتاکس را انجام دهد؟

برای تزریق بوتاکس درمانی ، باید یک پزشک آموزش دیده مناسب و باتجربه کافی کمک گرفت هر چقدر هم که تزریق بوتاکس روش درمانی سخت نمی باشد اما باید نکات مهم را مورد بررسی قرار داد.

دستورالعمل های بعد از تزریق بوتاکس چیست؟

بهتر است بعد از تزریق مراقبت های لازم را انجام دهید تا خطر کبودی ناشی از تزریق بوتاکس به قسمت های دیگر سرایت نکند. پس بهتر است به نکات زیر توجه ویژه ای داشته باشید. مثلا :

  • حفظ ضربان قلب متوسط
  • استراحت کافی در روز
  • ماساژ صورت
  • مالیدن و لمس کردن و فشارآوردن به محل تزریق خودداری نمایید.

بنر آرانیک

پس به طور کلی بهتر است که فعالیت های  سنگین را انجام ندهید ، از پوشیدن کلاه های تنگ خودداری نمایید ، تا ۴۸ ساعت بهتر است موها را رنگ نگذارید ، تا مدتی از آرایش صورت خودداری کنید ، بعد از تزریق بوتاکس بهتر است تقریبا ۴ ساعت بنشیند.، قبل از استفاده از هر دارویی بهتر است از پزشک مشورت بگیرید ، از مالش قسمت تزریق شده خودداری کنید. ، آسپرین و رقیق کننده خون را تا ۲۴ ساعت مصرف نکنید و……..

درنهایت باید گفت که تزریق بوتاکس امروزه می تواند یک درمان محسوب شود. برای افرادی که دچار میگرن های شدید هستند تزریق بوتاکس بسیار موثر می باشد.البته باید دقت شود که تزریق بوتاکس توسط فرد آموزش دیده و ماهر صورت گیرد. بهتر است برای اینکه به خوبی از تزریق بوتاکس و تاثیر آن بیشترین بهره را ببرید به دقت مطالب گفته شده را رعایت کنید.

درمان میگرن با روش بوتاکس

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

درمان میگرن با روش بوتاکس

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا