خدمات شستشو

خانه تکانی قدم به قدم | تمیز کردن سرویس بهداشتی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

یکی از مهمترین قسمت هایی که باید در هنگام خانه تکانی آن را درست و اصولی تمیز کنید سرویس بهداشتی است زیرا در طول روز به دفعات از آن استفاده می شود. تمیز کردن سرویس بهداشتی برای بعضی از افراد خسته کننده و دشوار است زیرا تمیز کردن این قسمت نسبت به سایر قسمت های منزل کمی سخت بوده و نیازمند راهنمایی هایی می باشد. ما در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم نکات مهمی را برای تمیز کردن سریع و آسان سرویس بهداشتی، سرامیک، شیرآلات و همچنین جرم گیری توالت در هنگام خانه تکانی، برای تان بیان کنیم.

چگونه سرویس بهداشتی و حمام را هنگام خانه تکانی تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن سرویس بهداشتی در هنگام خانه تکانی، باید دقت داشته باشید که کارتان را منظم و برنامه ریزی شده شروع کنید تا سریعتر و بهتر انجام شود.

جهت تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام در هنگام خانه تکانی، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. وسایل خود را آماده کنید.
 2. پرده حمام را تمیز بشویید.
 3. فن حمام را روشن کرده و یا پنجره را باز کنید.
 4. شیرآلات را شسته و برق بیندازید.
 5. رسوب زدایی سردوش حمام را فراموش نکنید.
 6. تمیز کردن سرامیک بدنه و کف سرویس بهداشتی و حمام
 7. سنگ توالت را بشویید.
 8. وان حمام را تمیز کنید.
 9. کابینت و سینک روشویی را بشویید.
 10. برس توالت را تمیز کنید.
 11. وسایل داخل دستشویی و حمام را بشویید.
 12. همه جا را کاملاً خشک کنید

خانه تکانی

 

۱- وسایل خود را آماده کنید.

در هنگام تمیز کردن سرویس بهداشتی شما ممکن است نیاز به استفاده از مواد شیمیایی داشته باشید برای اینکه به پوست دست شما آسیب نرسد باید از دستکش استفاده کنید. برای شستن سرامیک ها هم به برس زبر نیاز دارید. وسایل شوینده ای را که در هنگام شستشو به آنها نیاز دارید باید از قبل آماده کنید.

انتخاب شوینده خوب و مناسب می‌تواند در تمیزی بهتر سرویس بهداشتی و حمام اهمیت زیادی داشته باشد. شوینده های زیادی در بازار موجود هستند. شما باید بهترین شوینده را انتخاب کنید که علاوه بر برطرف کردن کثیفی، بتواند لکه ها را هم از بین ببرد و به وسایل شما آسیب نزند. ما در این قسمت می خواهیم به سراغ پاک کننده های طبیعی برویم زیرا این پاک کننده ها هم به دستگاه تنفسی شما آسیب نمی رسانند و هم قدرت پاک کنندگی بهتری دارند. پس اگر شما هم به مواد شیمیایی حساسیت دارید توصیه می کنیم از شوینده های طبیعی استفاده کنید.

حتما بخوانید:   روش های تمیز کردن کیف و کفش | چگونه کیف و کفش های خود را تمیز کنیم

۲- پرده حمام را تمیز بشویید.

در بعضی از حمام ها از پرده برای رختکن استفاده می کنند. باید حتماً به طور منظم این پرده را تمیز کنید تا دچار جرم گرفتگی نشود. در خانه تکانی و برای تمیز کردن حمام باید در مرحله اول پرده حمام را بشویید.

۳- فن حمام را روشن کرده و یا پنجره را باز کنید.

قبل از اینکه اقدام به تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی کنید باید فن حمام را روشن کنید و یا یک پنجره را باز کنید و بعد نظافت خود را شروع کنید. دقت داشته باشید بعد از اینکه کار شما تمام شد، فن را خاموش نکنید ۲۰ دقیقه بگذارید فن کار کند و یا پنجره را باز بگذارید تا رطوبت سرویس بهداشتی و حمام کاملاً خشک شود و بوی مواد شوینده هم از محیط خارج شود.

۴- شیرآلات را شسته و برق بیاندازید.

یکی از قسمت هایی که باید با دقت آن را تمیز کنید شیرآلات دستشویی و حمام است. هیچ وقت برای تمیز کردن شیرآلات از سفید کننده های شیمیایی استفاده نکنید زیرا باعث از بین رفتن لعاب روی شیرآلات می شود و شیر ها مانند گذشته برق نمی زند. برای برق انداختن شیرآلات می‌توانید از سرکه استفاده کنید. شیر را خیس کنید و به وسیله پارچه ی آغشته به سرکه، تمام قسمت های شیر را تمیز کنید. یک ساعت صبر کنید سپس به وسیله اسفنج شیر را تمیز کنید.

برای تمیز کردن شیرآلات می توانید از لیموترش هم استفاده کنید. برای این منظور لیمو ترش را روی شیرآلات بمالید یا آبلیمو را روی یک دستمال ریخته و روی شیر ها بکشید. شب تا صبح صبر کنید و سپس شیر ها را با آب تمیز بشویید. این کار هم می‌تواند باعث تمیزی و براقی شیرآلات شده و هم باعث بوی خوب در سرویس بهداشتی می شود.

برای تمیز کردن شیرهای سرویس بهداشتی از خمیر دندان هم می‌توانید استفاده کنید. خمیر دندان را به وسیله دستمال روی شیرها مالیده و آنقدر آن را بسایید تا کاملاً براق شود. بعد از مدتی آن را بشویید. دقت کنید تمیز کردن دستگیره های شیرهای سرویس بهداشتی اهمیت بسیاری دارد زیرا از آنها زیاد استفاده می‌شود و در معرض آلودگی هستند. اگر شیر ها خیلی کثیف بود باید اجزای آن را جدا کنید و با دقت بیشتری آنها را بشویید. بعد از اینکه شیرآلات را شستید آنها را با یک دستمال تمیز خشک کنید تا براق شود و لکه آب روی آنها باقی نماند.

حتما بخوانید:   روش درست جدا کردن لباس‌های تمیز از لباس کثیف چگونه است؟

۵- رسوب زدایی سردوش حمام را فراموش نکنید.

حالا نوبت رسوب زدایی و تمیز کردن سردوش است. برای این کار باید سرکه را در کیسه پلاستیکی بریزید و سردوش را در داخل آن قرار دهید. بالای کیسه را به دوش ببندید و حدوداً یک شب تا صبح صبر کنید تا سرکه تمام رسوبات را رفع کند؛ سپس با فرچه سردوش را تمیز شسته و آبکشی کنید.

۶- تمیز کردن سرامیک بدنه و کف سرویس بهداشتی و حمام

معمولاً دیوارها و کف سرویس های بهداشتی از کاشی پوشیده شده اند. برای نظافت آنها می توانید از تمیز کننده های مخصوص و پودرهای جرم گیر و یا حتی مواد طبیعی استفاده کنید. جهت شستشوی سرامیک و کاشی و همچنین بدنه و کف سرویس بهداشتی با مواد طبیعی، باید یک فنجان سرکه را در چهار لیوان آب داغ ریخته و به وسیله دستمالی که به این محلول آغشته می کنید، کف را تمیز کنید. به وسیله برس، آلودگی های سطح سرامیک و همچنین درزهای بین سرامیک ها را تمیز کنید. برای تمیز کردن سرامیک کف و بدنه و شستشوی کاشی می توان از صابون مایع و جوش شیرین استفاده کرد. جوش شیرین و صابون مایع را به مقدار مساوی با هم مخلوط کرده و روی دیوارها و کف جرم گرفته بمالید. ده دقیقه صبر کنید سپس همه جا را آبکشی کنید و از تمیزی دیوارها لذت ببرید.

در صورتی که قسمت های کوچک مانند درز بین کاشی ها جرم گرفته شده است می توانید یک لیوان جوش شیرین را با یک لیوان هیدروژن پراکسید و ۱ قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی ترکیب کنید. این ترکیب را روی بندها بریزید و نیم ساعت صبر کنید و سپس به وسیله مسواک آنها را تمیز کنید. این محلول می‌تواند بین کاشی ها را کاملاً سفید کند.

اگر بین سرامیک های کف حمام سیاه شده است می توان به وسیله جوش شیرین و آب، یک خمیر درست کرده و روی دوغاب ها کامل بمالید یک ساعت صبر کنید سپس محل را آبکشی کنید.

۷- سنگ توالت را بشویید.

حالا باید سنگ توالت را نظافت کنید. تقریباً می توان گفت توالت مرکز کثیفی سرویس های بهداشتی است زیرا لکه ها و رسوبات زیادی را جذب می‌کند و به همین دلیل باید به صورت هفتگی آنجا را تمیز کنید. سنگ توالت ایرانی و توالت فرنگی از یک جنس است و روش تمیز کردن آنها با یکدیگر فرق نمی کند. برای شستن توالت باید مقداری کمی بوراکس در کاسه توالت ریخته و از شب تا صبح صبر کنید. سپس توالت را برس بکشید و با آب آن را بشویید.

برای شستن سنگ توالت می توانید از مواد شیمیایی استفاده کنید. بهتر است از مواد طبیعی و خانگی برای شستشوی سنگ توالت استفاده نکنید زیرا ترکیبات جوهر نمک و جوش شیرین امکان دارد به سرامیک توالت آسیب بزند و زحمت شما را زیاد کند؛ پس بهتر است از موادی استفاده کنید که مخصوص شستشوی سنگ توالت است.

حتما بخوانید:   راهنمای شستشوی لباسهای مشکی و تیره

۸- وان حمام را تمیز کنید.

برای شستن وان حمام باید مقداری سرکه را در روی اسفنج ریخته و روی سطح وان مالش دهید. بعد از آن جوش شیرین را روی سطح وان بریزید و به وسیله اسفنج مرطوب آن را بشویید. دقت داشته باشید که باید کف وان را کاملاً بسایید. اگر لازم شد دوباره کمی جوش شیرین در روی کف وان حمام بپاشید. کمی صبر کنید تا کاملاً وان تمیز شود. سپس آن را با آب بشویید و بعد از خشک شدن با حوله تمیز آن را پاک کنید.

۹- کابینت و سینک روشویی را بشویید.

ساده ترین قسمت شستن سرویس بهداشتی نظافت و تمیز کردن کابینت و سینک روشویی است. برای شستن سینک روشویی باید از مواد شیمیایی و یا جوش شیرین استفاده کنید. کابینت روشویی هم معمولاً از جنس ام دی اف است و می‌توانید آن را با محلول سرکه و آب به همراه مایع ظرفشویی تمیز کنید. ترکیب آماده شده را روی سطح کابینت اسپری کنید و به وسیله پارچه نمدار آن را تمیز کنید.

۱۰- برس توالت را تمیز بشویید.

برای شستن برس توالت باید ده دقیقه آن را در مایع ضدعفونی کننده و آب داغ بگذارید و سپس آن را بشویید. کمی صبر کنید بعد از اینکه برس خشک شد آن را در جای خود بگذارید.

۱۱- وسایل داخل دستشویی یا حمام را بشویید.

در داخل حمام ممکن است چوب رختی، قفسه ها و وسایل کوچکی وجود داشته باشد. شستن این وسایل را فراموش نکنید.

۱۲- همه جا را کاملاً خشک کنید.

حالا که کار شما تمام شد می توانید به وسیله یک حوله و یا دستمال تمیز تمام شیرآلات و دیوارها را کاملاً خشک کنید. دقت داشته باشید اگر این کار را انجام ندهید باعث باقی ماندن لکه آب در روی دیوارها و شیرآلات می شود.

خانه تکانی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با تمیز کردن سرویس بهداشتی در خانه تکانی به طور کامل آشنا کردیم. دقت داشته باشید هیچ گاه در هنگام خانه تکانی نامنظم کار نکنید زیرا نظم باعث می شود کار شما سریعتر انجام شده و از کار خود لذت ببرید و برعکس، بی نظمی باعث سردرگمی شما خواهد شد.

تجربیات خود را برای تمیز کردن منزل در هنگام خانه تکانی با ما به اشتراک بگذارید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

خانه تکانی قدم به قدم

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه سرویس بهداشتی و حمام را هنگام خانه تکانی تمیز کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x