تعمیراتتعمیرات یخچال

8 دلیل سرد نکردن یخچال سوزان و روش های رفع این مشکل

دلایل مهم سرد نکردن یخچال سوزان

کار یخچال سالم نگه داشتن مواد غذایی درون آن است. این کار با متعادل نگه داشتن دمای آن انجام می شود. حالا اگر دمای یخچال سرد نباشد مواد غذایی خراب می شوند. ما در سایت ایبک این مقاله را تهیه کرده ایم تا به شما اطلاعات کاملی برای پیدا کردن علت اصلی سرد نکردن یخچال سوزان ارائه دهیم.

دمای مناسب یخچال سوزان

میانگین دمای مناسب یخچال سوزان بین 2+ تا 5+ درجه سانتی‌گراد و دمای مناسب فریزرها بین 16- و 20- درجه سانتی‌گراد می باشد.

توجه داشته باشید اگر دمای یخچال و یا فریزر شما مابین این اعداد نباشد، صد درصد مواد غذایی درون یخچال شما در معرض فاسد شدن است.

دمای مناسب یخچال سوزان چند درجه است؟

بطور کلی دمای یخچال بین ۱.۷ تا ۳.۳ درجه سانتی‌ گراد می باشد. این دما مواد غذایی درون یخچال شما را سرد نگه می دارد و از منجمد شدن آن جلوگیری می کند. پایین تر یا بالاتر از این دما مواد غذایی را خراب می کند.

دمای یخچال چگونه اندازه گیری می شود؟

زمانی که درجه یخچال یا فریزر به خوبی کار نمی کند به سادگی می توانید با یک دماسنج دمای یخچال و فریزر را اندازه گیری کنید.

دمای ایده آل یخچال در فصل تابستان

دمای هوای محیط یکی از عوامل تعیین‌ کننده دمای ایده آل یخچال می باشد. درجه یخچال در فصل تابستان با دیگر فصل ها متفاوت است.

اگر تنظیم دمای یخچال شما به ‌صورت دیجیتالی است بهتر است دمای یخچال نزدیک به عدد صفر باشد. دمای ایده آل یخچال ترموستاتی در فصل تابستان ۲+ یا ۳+ و برای ساید بای ساید و یخچال‌های دیجیتال ۳+ یا ۴+ و برای فریزر بین ۳- و ۲۰-  است.

8 علت سرد نکردن یخچال سوزان

علت سرد نکردن یخچال سوزان چیست؟

علت های زیادی باعث می شود دمای یخچال کاهش پیدا کند. ما در این مقاله مهم ترین علت سرد نکردن یخچال سوزان را بررسی می کنیم. امید است که با این اطلاعات بتوانید علت سرد نکردن یخچال سوزان خود را شناسایی کنید. ابتدا لازم است با چند قطعه ی یخچال آشنا شوید.

حتما بخوانید:   خطرات تعمیر کولر آبی چیست؟
کمپرسور

کمپرسور قلب یخچال شما است. توسط کمپرسور گاز موجود در لوله‌ های یخچال متراکم می ‌شوند. در صورتی که کمپرسور یخچال سوزان به خوبی کار نکند باعث سرد نکردن یخچال سوزان می شود.

کندانسور

پس از اینکه گاز موجود در لوله‌ های یخچال توسط کمپرسور متراکم شد. وارد کندانسور می شود. در این بخش گاز حرارت خود را از دست داده و دمای آن کم می‌ شود. در نتیجه گاز به حالت مایع در می آید و به سمت اواپراتور حرکت می‌کند. یک دلیل دیگر سرد نکردن یخچال سوزان ایراد در کار و عملکرد کندانسور می تواند باشد

اواپراتور

زمانی که گاز وارد اواپراتور می شود، یخچال حرارت محیط را به خود جذب کرده و دمای محیط داخل یخچال کم می شود. روند دریافت مجدد حرارت، موجب می شود دمای محیط به حالت گاز تبدیل شده و به سمت دستگاه کمپرسور می رود.

دلایل مهم سرد نکردن یخچال سوزان

بعد از اینکه به بررسی قطعات مهم یک یخچال پرداختیم می خواهیم بررسی کنیم چه دلایلی باعث سرد نکردن یخچال سوزان می شود.

علل مختلف سرد نکردن یخچال سوزان

سرد نکردن یخچال سوزان به دلیل تنظیم نبودن دمای یخچال

قبل از هر چیزی سراغ دمای یخچال سوزان خود بروید و بررسی کنید که روی چه دمایی تنظیم شده است. به یاد داشته باشید که تنظیمات ترموستات باید به طور مرتب چک شود.

بیشترین علت سرد نکردن یخچال سوزان تنظیم نبودن دمای آن است. در این حالت به آسانی در کمترین زمان ممکن می توانید با تنظیم مجدد دما، مشکل سرد نبودن یخچال سوزان را برطرف کنید.

در بعضی مواقع می توانید با ریست کردن ترموستات یخچال به سیستم خنک کننده شوک وارد کنید. این کار باعث ثابت ماندن دمای یخچال می شود. همچنین اهرم تنظیم دمای یخچال را نیز چک کنید. و اگر با خرابی مواجه شدید حتما آن را عوض کنید.

مشکل درب یخچال و رابطه آن با سرد نکردن یخچال سوزان

باز شدن درب یخچال موجب می شود هوای سرد از آن خارج ‌شود. هر بار که درب یخچال را باز می کنیم سیستم سعی می کند دمای یخچال را ثابت نگه دارد.

حال تصور کنید اگر بیش از اندازه درب یخچال باز و بسته شود. به مرور زمان هوای داخل یخچال و فریزر گرم می شود. زمانی که یخچال با افزایش دما روبه رو شود به موتور یخچال فشار وارد می شود.

خرابی یا بسته نشدن درب یکی از دلایل سرد نکردن یخچال سوزان

ممکن است برای همه ما پیش آمده باشد که در بسته شدن درب یخچال گاهی سهل انگاری کنیم. و با این تصور که بسته شده است آن را بسته نشده رها می کنیم. باید بدانید حتی اگر خیلی کم هم درب یخچال باز بماند، موجب به هم خوردن دمای یخچال می شود.

حتما بخوانید:   کلید Power Cool در یخچال فریزر سامسونگ

حالت دیگر اینکه ممکن است واشر یا پلاستیک دور درب یخچال سوزان خراب باشد. و هوا از فاصله بین درب و بدنه عبور کند و در تعادل دمای یخچال، نوسان های شدیدی ایجاد کند.

خراب بودن فن ‌اواپراتور یخچال

هوای موجود در محفظه داخلی یخچال توسط فن‌های مختلفی که درون آن تعبیه شده تهویه می شود. اگر به هر دلیلی این فن ها به درستی کار نکنند دمای متعادل یخچال دچار اختلال می شود.

عدم گردش هوا در یخچال

همانطور که می دانیم یخچال برای سرد نگه داشتن غذا به هوای سرد نیاز دارد. همیشه سعی کنید مواد غذایی را در درون یخچال مرتب بچینید. علت اصلی عدم گردش هوا خراب بودن فن های داخل یخچال است.

پر بودن فضای یخچال

با قرار دادن مواد خوراکی بیش از ظرفیت یخچال در درون آن، هوای گرم یخچال افزایش پیدا می کند و یخچال برفک زیادی تولید می کند.

همچنین نگهداری بیش از حد مواد غذایی مسیر حرکت هوا را مسدود کرده و آزادی گردش هوای یخچال کم می شود. که در نهایت با سرد نکردن یخچال سوزان رو به رو می شویم.

بسته بودن حسگرها و دریچه‌ ها

اگر حسگرها و دریچه ‌های یخچال بسته باشند عملکرد صحیح یخچال بهم می ریزد. حتی به موتور یخچال نیز فشار زیادی وارد می شود. مواد غذایی را در درون یخچال با فاصله از حسگرها و دریچه ‌های یخچال قرار دهید.

به یاد داشته باشید مواد غذایی خیلی داغ را نزدیک به دماسنج یخچال و همچنین مواد غذایی را در نزدیکی ترموستات قرار ندهید.

تنظیم نبودن گاز یخچال

در ادامه بررسی علت سرد نکردن یخچال سوزان به گاز یخچال نیز توجه داشته باشید. حتما تا به اینجا به مهم بودن نقش گاز در عملکرد صحیح یخچال پی برده اید.

تنظیم نبودن گاز یخچال یا خارج شدن گاز از یخچال موجب سرد نکردن یخچال سوزان می شود. بنابراین این گزینه را نیز چک کنید.

اختلال در عملکرد کمپرسور عامل اصلی سرد نکردن یخچال سوزان

پس از بررسی تمامی گزینه های بالا، در نهایت به عملکرد کمپرسور یخچال سوزان خود شک کنید. اگر کمپرسور یخچال به درستی کار نکند با افزایش دمای یخچال روبه رو می شویم.

سیم‌ پیچ‌ های کمپرسور یخچال هوای گرم را از یخچال خارج می کند. در نتیجه این سیم‌ پیچ‌ ها باید در طول این روند تمیز بمانند. کثیف شدن، گرفتگی، و هرگونه گرد و غبار باعث اختلال در عملکرد کمپرسور یخچال می شود.

مراحل تمیز کردن کویل کمپرسور

قبل از هر کاری پریز برق یخچال را از دو شاخه جدا کنید. یخچال را طوری قرار دهید که به کویل های کمپرسور که در پشت یخچال قرار دارند دسترسی داشته باشید.

حتما بخوانید:   دلایل کار نکردن گریل مایکروفر چیست ؟

گرد و غبار کویل با یک پارچه یا جاروبرقی قابل تمیز کردن است. با  این کار نوسان دمای یخچال و فریزر شما رفع خواهد شد.

پس از اطمینان از این مرحله به سراغ قطعات دیگر یخچال بروید. البته عیب‌یابی و تعمیر کمپرسور و دیگر قطعات یخچال به دلیل پیچیده بودن ساختارهای آن، حتما باید توسط یک متخصص انجام شود.

علایم نشتی یا تنظیم نبودن شارژ گاز یخچال

در واقع گاز یخچال با گردش در اواپراتور و کمپرسور موجب خنک ماندن فضای یخچال و فریزر می‌شود. اگر گاز یخچال نشت کند یا تنظیمات آن بهم بریزد یخچال و فریزر گرم می شود.

البته در کنار این موضوع اگر دیدید موتور یا کمپرسور یخچال و فریزر شما یکسره کار می کند و بوی بدی احساس کردید. حتما گاز یخچال شما نشت کرده یا تنظیمات آن بهم ریخته است.

چرا گاز یخچال نشت می کند؟

لوله گاز یخچال به مرور زمان قدیمی می شود. حتی ممکن است در زمان جابجایی یخچال آسیبی به لوله گاز وارد شود یا برای تمیز کردن برفک داخل فریزر یخچال از جسم تیزی استفاده کرده باشید. که همگی موجب سوراخ شدن لوله گاز یخچال سوزان و خارج شدن گاز از لوله می شود. و در نهایت گاز یخچال نشت می کند.

نتیجه ی زیاد بودن و نشتی شارژ گاز یخچال

اگر گاز یخچال نشت کند یا شارژ گاز یخچال بیشتر از مقدار متعادل خود انجام شود. آسیب جبران ناپذیری به موتور و کمپرسور یخچال وارد می شود. و باعث بالا رفتن میزان برق مصرفی یخچال نیز می‌شود. تا جایی که ممکن است مجبور شوید این قطعه را عوض کنید.

چگونه تشخیص دهیم گاز در یخچال وجود دارد؟

اگر به لوله سمت راست کمپرسور دست بزنید متوجه وجود گاز خواهید شد. یا اگر لوله شارژ گاز کمپرسور را ببرید و گاز از آن خارج شد یعنی یخچال مشکل نشتی ندارد.

نتیجه گیری :

تمام سعی ما این است که با این مطلب توانسته باشیم به شما در روند شناسایی علت سرد نکردن یخچال سوزان کمکی کنیم. باز هم تاکید می کنیم که روند عیب‌یابی و تعمیر یخچال یک روند تخصصی است و اگر توسط فرد متخصص انجام نگیرد ممکن است خطراتی برای یخچال و حتی شخص به همراه داشته باشد. پس اگر تجربه ای در این زمینه ندارید حتما از یک متخصص بخواهید علت سرد نکردن یخچال سوزان شما را برطرف کند.

8 دلیل سرد نکردن یخچال سوزان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

8 دلیل سرد نکردن یخچال سوزان و روش های رفع این مشکل

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا