تعمیراتتعمیرات لباسشویی

دلایل آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

چرا ماشین لباسشویی آبگیری را انجام نمی‌دهد؟

دلایل آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

دلایل آبگیری نکردن ماشین لباسشویی چیست و ما چگونه می توانیم این مشکل را رفع کنیم ؟ ماشین لباسشویی یکی از مهم ترین وسایل در منزل می باشد اگر شما در هنگام لباس شستن متوجه شوید که لباس ها آبگیری نشده است بسیار ناراحت و آزرده خاطر می شوید . اولین کاری که بعد از روشن شدن ماشین لباسشویی ، دستگاه انجام می دهد ، آبگیری است . وجود هر مشکلی در ورود آب به داخل لگن لباسشویی باعث به وجود آمدن اختلال در کار دستگاه می شود . آبگیری نکردن دستگاه ، دلایل مختلفی ممکن است داشته باشد احتمال دارد که آبگیری به صورت کامل مختل شود و یا آب با سرعت کمتری وارد دستگاه شود . می خواهیم شما را با عواملی که باعث بروز این مشکل می شوند آشنا کنیم تا بتوانید از این اتفاق جلوگیری کنید .

در مقاله ی بالا از ایبک امداد برای شما دلایل آبگیری نکردن ماشین لباسشویی را توضیح خواهیم داد لطفا با ما همراه باشید .

آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

چرا ماشین لباسشویی آبگیری نمی کند ؟

همانطور که گفتیم دلایل مختلفی باعث آبگیری نکردن ماشین لباسشویی می شود این مشکل تقریبا یکی از مهمترین و اساسی ترین ایراد و خرابی در دستگاه لباسشویی می باشد که باعث توقف فرایند شستشو خواهد شد . آبگیری کردن احتمال دارد به دلیل یک نقص فنی ایجاد شود و امکان هم دارد که به مرور زمان و کم کم این مشکل ایجاد شود . در ادامه مهمترین دلایل آن را برای شما بیان می کنیم .

  1. ایراد در شلنگ
  2. گرفتگی صافی
  3. وجود اشکال در شیر برقی ماشین لباسشویی
  4.  مشکل در سوئیچ فشار
  5. مشکل فنی تایمر یا برد ماشین لباسشویی
  6. پایین بودن فشار آب
  7. کثیف بودن جا پودری

ایراد شلنگ

شلنگ بین شیر آب و ماشین لباسشویی قرار دارد تا بوسیله ی آن ، جریان آب بتواند از لوله وارد دیگ لباسشویی شود اگر شلنگ درست وصل نشده باشد و یا اینکه دچار پیچ خوردگی و یا فرسودگی شده باشد می تواند باعث آبگیری نکردن دستگاه باشد .

حتما بخوانید:   سیر تا پیاز نقشه سیم کشی ترموستات یخچال فریزر

سعی کنید هر چند وقت یکبار شلنگ را چک کنید و از سلامت شلنگ و عدم پیچ خوردگی و یا انسداد در آن اطمینان پیدا کنید .برای این کار شلنگ را از دستگاه لباسشویی جدا کنید و شیر آب را کامل باز کنید به این طریق می توانید از سالم بودن شلنگ مطمئن شوید . برای این منظور کافی است که سر شلنگ را در یک سطل گذاشته و به این طریق فشار آب را بررسی کنید . اگر مشاهده کردید که در شلنگ مشکلی وجود دارد حتما سریعا آن را تعویض کنید چون ممکن است به فیلتر دستگاه آسیب وارد کند .

گرفتگی صافی

در قسمت انتهایی شلنگ که محل اتصال به شیر آب ورودی می باشد ، صافی قرار داده شده تا مانع ورود رسوبات به درون دستگاه شود . جمع شدن رسوبات در صافی یا شلنگ باعث به وجود آمدن مشکل در فرآیند آبگیری خواهد شد . گرفتن فیلترها یکی از مهمترین دلایل آبگیری نکردن لباسشویی می باشد . پس برای اینکه از بروز این مشکل جلوگیری کنید هر چند وقت یکبار وضعیت فیلتر ها را بررسی کنید .

برای تمیز کردن و جرم گیری صافی در مرحله ی اول دستگاه را از برق بکشید . بعد از آن شیر های ورودی را بسته و لوله های آب سرد و گرم را از پشت دستگاه لباسشویی جدا کنید . حالا می توانید صافی را در آورده و با استفاده از سرکه ی سفید و یا جرم گیر های مخصوص فیلتر را خوب تمیز کنید .

آبگیری نکردن ماشین لباسشوییآبگیری نکردن ماشین لباسشویی

وجود اشکال در شیر برقی ماشین لباسشویی

یکی از دلایل آبگیری نکردن ماشین لباسشویی وجود اشکال در شیر برقی می باشد . وظیفه ی شیر برقی در دستگاه ماشین لباسشویی کنترل جریان آب است ، بعد از اینکه برنامه شست و شو رو انتخاب کردید ، میزان آب در دستگاه به حد استاندارد می رسد آنگاه شیر برقی به وسیله ی هیدروستات باعث خواهد شد که جریان آب قطع شود اگر شیر برقی دچار مشکل شده و یا خراب شود دیگر آب نخواهد توانست که وارد دستگاه شود .

برای تشخیص خراب بودن شیر برقی ماشین لباسشویی از دستگاه اهم متر استفاده می شود البته دقت داشته باشید اندازه گرفتن ولتاژ باید در هنگام عملکرد ماشین لباسشویی انجام شود ، در هنگام این کار خطراتی مانند برق گرفتگی و یا آسیب دیدن قطعات دستگاه وجود دارد به همین دلیل برای این کار حتما از افراد متخصص کمک بگیرید و هیچگاه خودتان اقدام به تشخیص خرابی شیر برقی ماشین لباسشویی نکنید . اگر مشاهده کردید که ولتاژ به شیر ورودی آب ، نمی رسد باید قطعاتی که شیر برقی را کنترل می کنند ، چک کنید ، برای کنترل شیر برقی لباسشویی از برد الکترونیکی و سوئیچ فشار استفاده می شود . پس نتیجه می گیریم اگر برق به شیر برقی نرسد حتما مشکل در یکی از این قطعات می باشد . اگر اهم متر تشخیص داد که ولتاژ شیر برقی نامناسب است این یعنی که شیر خراب شده است و باید توسط تعمیر کار آن را تعویض کنید .

حتما بخوانید:   مصرف برق کولر آبی چند آمپر است؟

وجود مشکل در سوئیچ فشار

وظیفه ی کنترل ولتاژ ورودی به شیر برقی بر عهده ی سوئیچ فشاری می باشد . سوئیج ، فشار جریان را از تایمر گرفته و جریان را به شیر برقی می رساند وقتی که آب در دیگ لباسشویی به اندازه ی لازم می رسد ، سوئیچ جریان را قطع کرده و آبگیری را متوقف می کند . بعد از اینکه عملکرد آبگیری متوقف شد جریان به طرف موتور هدایت شده و دیگ می چرخد .

اگر در سوئیچ فشاری مشکلی به وجود بیاید باعث آبگیری نکردن ماشین لباسشویی خواهد شد در صورت خرابی سوئیچ فشاری ، دستور قطع شدن آب ماشین لباسشویی به شیر برقی داده نخواهد شد و دیگ بیش از حد معمول پر از آب می شود این احتمال وجود دارد که به محفظه ی دستگاه اصلا آب وارد نشود . اگر این مشکل برای دستگاه ماشین لباسشویی اتفاق افتاد می توان سوئیچ سطح آب را ، به وسیله ی مولتی متر بررسی کنید تا اگر لازم بود آن را تعویض کنیم .

مشکل فنی تایمر یا برد ماشین لباسشویی

در ماشین لباسشویی های جدید از برد الکترونیکی به جای تایمر مکانیکی استفاده می کنند . وظیفه ی برد این است که جریان الکتریکی را به قطعات دیگر دستگاه مثل شیر برقی ، هدایت کند . اگر در دستگاه شما برد بسوزد ، باعث آبگیری نکردن ماشین لباسشویی خواهد شد . وجود خرابی در برد الکتریکی و خرابی تایمر باعث می شود ولتاژ لازم به شیر برقی نرسد در این صورت سطح آب ماشین لباسشویی درست تنظیم نشده و آبگیری انجام نمی شود . در صورت خرابی برد حتما باید آن را تعویض کنید همانطور که قبلا هم گفتیم عیب یابی یا تعویض و یا تعمیر برد بسیار حساس و کاری تخصصی می باشد ، برای انجام این کار حتما به یک تعمیر کار متخصص مراجعه کنید .

حتما بخوانید:   روش تعمیر یخساز یخچال الکترولوکس

پایین بودن فشار آب

گاهی اوقات آبگیری نکردن دستگاه ، به دلیل نقص فنی ماشین لباسشویی نیست ، امکان دارد پایین بودن فشار آب باعث به وجود آمدن این مشکل شده باشد ، اگر شما در طبقات بالای ساختمان ساکن هستید باید برای رفع این مشکل پمپ آب تهیه کنید تا از فشار آب کافی برخوردار شوید .

کثیف بودن جا پودری

برای اینکه دستگاه شما عمر بیشتری داشته باشد حتما در نظافت آن دقت داشته باشید زیرا در صورت رعایت نکردن نظافت عمر دستگاه شما کم خواهد شد . اگر در قسمت هایی مثل جا پودری و فیلتر ورودی آب ، نظافت رعایت نشود به مرور زمان امکان دارد باعث آبگیری نکردن ماشین لباسشویی شود . اگر مسیر ورودی آب به جا پودری در اثر رسوبات مسدود شود ، آبگیری کامل انجام نخواهد شد .

آب پس از اینکه از شیر برقی عبور کرد ، از سوراخ های کوچک وارد جا پودری خواهد شد . آب با پودر ترکیب شده و وارد دیگ لباسشویی می شود . اگر سوراخ های جا پودری گرفته شده باشد آب وارد دیگ نمی شود .

نتیجه گیری

از آنجا که ماشین لباسشویی نقش بسیار مهمی در زندگی ما دارد پس باید برای سلامت این دستگاه تلاش کنیم .یکی از مشکلاتی که بسیار در ماشین لباسشویی رایج می باشد ، وارد نشدن آب به دیگ شستشو و یا آبگیری نکردن ، است . موارد زیادی می تواند باعث به وجود آمدن این مشکل باشد .

ما در این مقاله از ایبک امداد دلایل آبگیری نکردن ماشین لباسشویی را بیان کردیم و گفتیم که بهتر است قطعات دستگاه را سالیانه بررسی کنید و همچنین رعایت نظافت در قسمت فیلتر و جا پودری می تواند از به وجود آمدن این مشکل جلوگیری کند .

دقت داشته باشید از آنجا که ماشین لباسشویی ، دستگاهی است که بطور همزمان از آب و برق در آن استفاده می شود ، بهتر است برای تعمیرات قطعات و نقص فنی آن ، حتما به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید تا خطری متوجه خودتان نشده و باعث خرابی قطعات دیگر هم نشوید .

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد .

 

آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای بررسی دلایل آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا