تعمیرات کولر آبی

علت کار نکردن دور تند و کند کولر آبی | عیب یابی کولر آبی

با شروع فصل تابستان و گرمای زیاد خراب شدن ماشین کولر آبی و کار نکردن درست آن می تواند مشکل ساز باشد یکی از مشکلات کولر آبی کند شدن دور موتور کولر است برای این که با دلایل کار نکردن دور کند و همچنین دور تند کولر آبی آشنا شوید توصیه می کنم با ما همراه باشید و این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

کار نکردن دور تند و کند کولر آبی

قبل از روشن کردن کولر آبی در شروع فصل گرما حتماً آن را سرویس کنید زیرا بعد از گذشت مدت طولانی و عدم استفاده از کولر ممکن است قطعات دستگاه دچار مشکل شده و نیاز به روغنکاری و یا تعویض داشته باشند. با سرویس کولر آبی می توانید مشکلات احتمالی در کولر را یافته و برطرف کنید. در ادامه قصد داریم شما را با مشکلات رایجی که در مورد خراب شدن دور تند و کند کولر آبی به وجود می آید آشنا کنیم.

گاهی امکان دارد که وقتی کولر را روشن کنید دور موتور کاملا کند شده باشد و یا گاهی هم ممکن است برعکس، کولر روی دور تند کار کند و شما با زدن دکمه تغییری در دور موتور نبینید کلاً کار نکردن دور تند و کند کولر آبی می تواند دلایل زیادی داشته باشد که در ادامه شما را با آن آشنا می کنیم.

دلایل کار نکردن دور کند در کولر آبی چیست؟

برای عیب یابی کردن موتور کولر آبی شما باید اطلاعات لازم را در مورد موتور و سیم کشی آن داشته باشید موتور یکی از قسمت های مهم کولر آبی بوده و در صورت مشکل کار نکردن دور تند و کند آن، می‌تواند مسائل زیادی را به وجود بیاورد. مهمترین دلایل کار نکردن دور تند و کند کولر آبی را با هم بررسی می کنیم تا شما بتوانید به راحتی کولر را تعمیر کنید و قبل از حضور تعمیرکار با این مشکل آشنا باشید.

 1. شل بودن تسمه
 2. خراب شدن سیم پیچ راه انداز
 3. خرابی کلید تبدیل
 4. خراب شدن کلید خاموش و روشن
 5. قطع شدن سیم رابط دلیل کار نکردن دور کند کولر آبی
 6. قطع شدن سیم
 7. وجود اشکال در سیم پیچی
 8. مشکل در سیم کشی کولر آبی
 9. ایجاد مشکل در سیم کشی ساختمان
حتما بخوانید:   پمپ لجن کش چیست | کاربرد پمپ لجن کش در تخلیه چاه

دور تند و کند کولر آبی

۱- شل بودن تسمه

یکی از دلایل مهم برای کم شدن دور موتور کولر شل شدن تسمه می باشد باید تسمه به مقدارلازم سفت باشد البته نه آنقدر سفت باشد که باعث شود تسمه حرکت نکند و نه آنقدر شل باشد که کارکرد آن کند شود. تسمه را باید به صورتی تنظیم کنید که وقتی در اطراف پولی آن را جمع می کنید به مقدار یک بند انگشت اضافه بیاید.

۲- خراب شدن سیم پیچ راه انداز

یکی از دلایل کند شدن دور موتور در کولر آبی سوختن سیم پیچ راه انداز است و یا اینکه سیم پیچ راه انداز به قسمت کلید گریز از مرکز متصل نباشد و سرسیم هم از صفحه کلید جدا شده باشد. به همین دلیل باید شما کلید را باز کرده و از متصل بودن آن اطمینان پیدا کنید.

۳- خراب شدن کلید تبدیل

گاهی ممکن است کار نکردن دور کند کولر آبی شما به دلیل وجود اشکال و یا خرابی کلید تبدیل باشد برای تشخیص این مشکل باید فاز مدار را قطع کرده و به وسیله یک مولتی متر از سلامت کلید تبدیل اطمینان پیدا کنید. در صورتی که متوجه شدید کلید تبدیل خراب شده است باید آن را تعویض کنید.

۴- خراب شدن کلید خاموش و روشن کولر

هرگاه متوجه شدید که دور کند کولر آبی شما کار نمی کند، اولین کاری که باید انجام بدهید تست کردن کلید کولر است. شاید کلید دور کند خراب شده باشد. می‌توانید با بررسی کردن کلید و در صورت نیاز تعویض آن، مشکل را برطرف کنید.

۵- قطع شدن سیم رابط

یکی دیگر از دلایل کار نکردن و خراب شدن دور کند کولر آبی می‌تواند به دلیل قطع شدن سیم رابطی باشد که بین دور کند و کلید تبدیل کولر وجود دارد. در صورتی که با کار نکردن دور کند کولر خود رو به رو شدید ابتدا برق کولر را قطع کرده و سپس به وسیله یک اهم متر مشکل را چک کنید و در صورت نیاز اتصالات آن را انجام دهید.

۶- قطع شدن سیم

دلیل دیگری که می‌تواند باعث کند شدن دور موتور کولر آبی شود این است که فقط یک دور از موتور فن کار کند علت آن هم می تواند قطع شدن سیم مربوط به دور دوم صفحه کلید موتور باشد و یا امکان دارد ایراد و مشکل از پارگی داخل استاتور هم باشد.

حتما بخوانید:   مشکلات رایج در کولر آبی پرتابل و چگونگی رفع آنها

۷- وجود اشکال در سیم پیچی

سوختن خازن و یا نیم سوز شدن سیم پیچی دور تند، هر کدام از این ها می تواند دلیل کند شدن دور موتور در کولر آبی شود. وجود خرابی و یا ایراد در سیم پیچی کولر تقریباً یکی از اصلی‌ترین دلایل کار نکردن دور کند کولر آبی است، توصیه می کنیم در هنگام سرویس کولر آبی حتماً عملکرد موتور و سیم پیچی های موتور را هم بررسی کنید تا با مشکل نیم سوز شدن موتور روبرو نشوید.

۸- وجود مشکل در سیم کشی کولر

برای دور تند و کند کولر آبی، سیم های جدایی را در نظر گرفتند که گاهی ممکن است در اثر گذشت زمان سیم ها فرسوده شده و دچار خرابی شوند و این باعث اختلال در سیم کشی کولر خواهد شد. در این صورت باید حتماً سیم های کهنه را تعویض کنید.

۹- وجود مشکل در سیم کشی ساختمان

در صورتی که موارد گفته شده را بررسی کردید ولی مشکل کار نکردن دور کند کولر آبی شما برطرف نشد باید به سراغ سیم کشی و برق ساختمان بروید و از سلامت این بخش هم اطمینان پیدا کنید. این مشکل معمولاً برای ساختمان های قدیمی که دارای سیم کشی فرسوده باشند اتفاق می افتد. برای این کار حتماً باید به یک شخص متخصص مراجعه کنید.

روش تست موتور کولر آبی

بعد از بررسی مسائل گفته شده برای کار نکردن دور تند کولر آبی، باید موتور کولر را هم تست کنید. برای این کار ابتدا سیم هایی را که به دور تند و کند کولر آبی مربوط می‌شوند به طور جداگانه تست کنید. روش تست موتور کولر به این شکل است که هر کدام از سیم ها را جداگانه به برق مستقیم متصل کنید. اگر موتور خراب باشد و اشکال از سیم پیچی موتور بود حتماً باید آن را تعمیر و یا در صورت نیاز تعویض کنید.

نکته مهمی در مورد دور تند و کند کولر آبی

بعضی از اشخاص به شما توصیه می‌کنند که کولر را با دور تند استارت کنید ولی این توصیه مبنای درستی ندارد زیرا موتور تک فاز جهت استارت به سیم پیچی کمکی نیاز دارد که بعد از استارت این سیم پیچی کمکی از مدار خارج می شود که این کار به وسیله کلید گریز از مرکز در کولر آبی انجام خواهد شد. در حالت های عادی سیم پیچ کمکی و همچنین سیم پیچ دور تند در مدار قرار گرفته اند بنابر این چه شما کولر خود را روی دور کند روشن کنید و یا برعکس، روی دور تند آن را روشن کنید فرقی نداشته و در هر دو صورت، در روی دور تند استارت خواهد خورد.

در ادامه می خواهیم شما را با مشکلات رایج موتور کولر آبی آشنا کنیم یا ما همراه باشید.

حتما بخوانید:   خطرات تعمیر کولر آبی چیست؟

دلایل کار نکردن موتور کولر آبی چیست؟

در صورتی که موتور کولر آبی شما کار نکند موارد زیر را بررسی کنید:

 • یکی از دلایل کار نکردن موتور کولر، سوختن موتور است که در این صورت موتور قابل تعمیر نبوده و باید آن را تعویض کنید.
 • وجود مشکل در واتر پمپ می تواند دلیل دیگر کار نکردن موتور کولر آبی باشد که در این صورت هم باید واتر پمپ را عوض کنید.
 • بروز مشکل در موتور دو سرعته یکی دیگر از دلایل کار نکردن موتور کولر است که باید به شکل جداگانه تست شده و در صورت خراب شدن به وسیله متخصص تعمیر شود.

افزایش دور موتور کولر آبی

اگر دور موتور کولر آبی افزایش پیدا کرد و یا سرعت موتور کولر زیاد شد باید پولی کولر را تعویض کرده و یک سایز کوچکتر جایگزین‌ آن کنید. دقت داشته باشید پولی نباید زیاد کوچک باشد که مانع از حرکت کردن تسمه شود. پولی باید با تسمه متناسب باشد زیرا اگر پولی کوچک باشد پروانه سرعت زیادی نخواهد داشت.

دلیل پریدن فیوز کولر آبی چیست؟

یکی از دلایلی که می تواند باعث پریدن فیوز در کولر آبی شود محکم نبودن سیم های متصل به کمپرسور است در این صورت باید مشکل را به وسیله یک شخص متخصص و تعمیرکار کولر آبی برطرف کنید.

دلیل دیگر پریدن فیوز کولر، ضعیف شدن موتور کولر آبی است این مشکل باعث می‌شود جریان برق زیاد طول کشیده و فیوز بپرد. در صورتی که مشکل را برطرف نکنید موتور می سوزد و شما باید آن را تعویض کنید.

دلیل گیرپاژ موتور کولر آبی چیست؟

معمولاً گیرپاژ کولر در دینام و پمپ به وجود می آید. وقتی دینام و یا پمپ آب کولر می خواهد بچرخد ولی مانعی بر سر این کار باشد، باعث قفل کردن پمپ یا دینام می شود پس می توان گفت که دلیل گیرپاژ موتور کولر و یا حتی نچرخیدن تسمه کولر هم می‌تواند خراب شدن پمپ آب و یا دینام کولر باشد. در صورتی که کولر آبی گیرپاژ کرد حتماً باید سریعاً به وسیله تعمیرکار مشکل برطرف شود.

دور تند و کند کولر آبی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با دلایل کار نکردن دور تند و کند کولر آبی آشنا کردیم و دلایل بروز این مشکل را برایتان توضیح دادیم. در صورتی که شما سرویس دوره ای کولر آبی را فراموش نکنید از مشکلات جدی در کولر جلوگیری خواهد شد. اگر در زمینه مشکلات کولر آبی سوالی داشتید می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید.

علت کار نکردن دور تند و کند کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلیل پریدن فیوز کولر آبی چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا