تعمیراتتعمیرات یخچال

 علل متعدد در ایجاد صدا در یخچال ها

چه مواردی باعث ایجاد صدا در یخچال می شود؟

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوزی وسایل برقی هم مجهزتر و پیشرفته تر شده اند اما با همه این پیشرفتها خرابی وسایل برقی اجتناب ناپذیر است ، یخچال یکی از پرکاربردترین وسایل برقی در منزل می باشد که تمام اعضای خانواده با ان در ارتباطند که اگر خراب شود کار همه لنگ می شود بنابراین باید از آن خوب نگهداری کرد. یکی از این مشکلات و خرابی ها صدای مثل بوق ،تق تق ،تک تک و … است البته باید دقت شود که هر صدایی دال بر خرابی یخچال نیست منظور از صدا،صداهای بلند و آزاردهنده می باشد،برای حل این مشکل یا باید به تعمیرکار زنگ بزنیم یا خودمان سعی کنیم ایراد کار را پیدا کنیم. ابتدا باید به قطعات مختلف یخچال دقت کنیم تا منشا صدا را پیدا کنیم.

یکی از شایعترین علل صدای یخچال ها می تواند تراز نبودن آن باشد که با لغزش یخچال ضروف شیشه ای در ان صدا میدهند یا شاید روی سقف یخچال اشیای زیادی گذاشته باشید  بنابراین ابتدا محل قرار گرفتن آن را چک کنید که اگر مشکل در آنهاست نسبت به حل آنها اقدام کنید.

اگر موارد این چنینی علت صدای یخچال نبود باید به قطعات داخلی آن توجه کنیم تا علت را بیابیم. حال بیاید تا علل شایع در صدای یخچال را برسی کنیم

علت صدا در یخچال

صدا در فن یخچال

یکی از دلایل صدا در یخچال ممکن است بخاطر بروز مشکل  در سیستم فن آن باشد مثل شکستن ،کج شدن، یخ بستن و یا درست کار نکردن پره های آن باشد بنابراین ابتدا پره های فن را چک می کنیم تا از سالم بودن ان ها مطمعن شویم. اگر پره ها سالم بودند به سراغ کمپرسور فن ها میرویم که شاید بر اثر کارکرد طولانی مدت دچار مشکل شده باشد که با روغن کاری و یا تعویض فن مشکل حل میشود.

صدا بخاطر ایرد در فن کندانسور؛

فن کندانسور وظیفه خنک نگه داشتن سیم پیچ کندانسور، یخ زدایی و تبخیر آب جم شده درظرف تخلیه  را دارد. فن کندانسور همزمان با موتور فن اوپراتور و کمپرسور کار می کند که اگر دچار مشکل شود علاوه بر سرو صدا ممکن است یخچال شما به اندازه ی کافی خنک نشود ودر زیر یخچال آب جمع شود و باعث خاموش و روشن شدن مکرر یخچال شود.

ابتدا قبل از هر چیزی باید یخچال را از برق بکشیم تا بتوانیم موتور فن کندانسور را برسی کنیم ، این موتور معمولا در پشت و پایین یخچال کنار کمپرسور قرار دارد ابتدا پروانه های ان را برسی کنید اگر مشکی بود ان را بر طرف کنید و گردو غبار و آلودگی را از روی موتور فن کندانسور و اپراتور پاک کنید تا نرم و بی صدا کار کنند.

صدای کمپرسور

یکی دیگر از علل صدا در یخچال می تواند خرابی در کمپرسور یخچال باشد. البته صدای خفیف از کمپرسور طبیعی است اما زمانی که صدای آن آنقدر بلند شود که از داخل اتاق شنیده شود و یا بیش از یک ساعت کمپرسور روشن باشد یا صدایی مانند وز وز از پشت و پایین یخچال شنیده شود که نشانه ی مشکلی در کمپرسوریا فرسودگی در آن می باشد. چون کمپرسور کنار فن کندانسور قرار دارد برای تشخیص اینکه صدا از فن کندانسور است یا کمپرسور ابتدا برق کندانسور را قطع کنید اگر باز هم صدا ادامه داشت نتیجه این است که ایراد در کمپرسور یخچال است . گاهی صدای قل قل از کنار کمپرسور شنیده میشود که شبیه جوشیده شدن چیزی می باشد ، در این صورت روغن کمپرسور به داخل کندانسور یا اوپراتور نفوذ کرده است در این هنگام  به تعمیرکار زنگ بزنیم که با شستشوی مدار یخچال یا تخلیه و شارژ دوباره ی گاز یخچال و یا شارژ دوباره ی روغن کمپرسور مشکل حل می شود

پیشنهاد آی‌بک امداد :  صفر تا صد مزایای یخچال فریزر ساید بای ساید

صدا از موتور فن اوپراتور

در زمان کار کردن کمپرسور موتور فن اوپراتور وظیفه ی دارد هوا را به سمت کویل های اپراتور بکشاند.اگر صدای یخچال از سمت فریزر آن باشد ممکن است علت آن ایجاد مشکل در موتور فن اوپراتور باشد، که در این صورت با علایمی مانند خنک نبودن یخچال و دیر یخ زدن آب در داخل فریزر مواجه  می شویم.

موتور فن اوپراتور در قسمت پشت فریزر قرار دارد که برای دست رسی به آن ابتدا یخچال را خاموش کنیم و بعد تمام وسایل فریزر را بیرون می آوریم و پیچ ها و گیره هایی را که پنل داخل فریزر را نگه داشته اند را باز می کنیم . بعد دست رسی به  اوپراتور ابتدا پره های آن را با دست می چرخانیم تا از روان و سالم بودن آن اطمینان حاصل کنیم.اما اگر روان نبود و پروانه به سختی می چرخید آ ن را روغن کاری می کنیم و گردوخاگ و کثیفی را از روی آن پاک می کنیم تمام سیم ها و واشر ها را برسی می کنیم تا فرسوده نباشند اما اگر باز فن آزادانه حرکت نکرد ممکن است مشکل از سیم کشی آن باشد که باید قطعاتی را که خراب شده اند را تعویض کنیم.

علت صدا در یخچال

صدای تق تق از یخچال

لوله های داخلی یخچال با فوم محکم نگه داشته می شوند در صورتی که این فوم ها از لوله  جدا شوند باعث ایجاد صدا در لوله ها می شود . این صدا ها اگر خیلی زیاد شود غیر طبیعی است و باید به تعمیرکار زنگ بزنیم تا برای کاهش صداها کاری بکند.

صدای بوق زدن از یخچال

اکثر یخچال ها مجهز به سیستم هشدار درب هستند که اگر درب یخچال بیشتر از حد معمول باز بماند یخچال خود به خود بوق می زند و به ما هشدار می دهد که دمای داخلیه یخچال بالا رفته است  در این صورت با بستن درب  صدای آن قطع می شود و یا اگر کارمان در یخچال طول می کشد می توانیم دکمه قطع صدا را بزنیم و صدا قطع شود. اما گاهی در یخچال مشکلی پیش می آید که با در آمدن صدای بوق به ما هشدار داده می شود مثلا مشکل در یخ ساز،یخ زدن اوپراتور ، مشکل در برد الکتریکی یخچال و یا گرفتن دریچه ی هوا یا فن فریزر است که در همه ی این موارد در اکثر یخچال ها صدای بوق برای با خبر کردن از خرابی یخچال شنیده می شود.

بست و لرزه گیر و یا شل شدن اتصالات در یخچال

معمولا یخچال ها دارای محافظ هستند و دارای اجزای مختلف داخلی اند که این اجزا به کمک بست های پلاستیکی  به بدنه ی یخچال بسته شده اند مانند موتور یخچال که به کمک بست و لرزه گیر به بدنه ی یخچال بسته شده است. اما به مرور زمان این بستها و لرزه گیرها فرسوده و ساییده می شوند که ممکن است از جای خود کنده شوند در نتیجه موتور و هر چیزی که به کمک اینها بسته شده اند از جای خود شل شده و به لرزه در می آیند و تولید صدا می کنند که باید شناسایی شوند و در صورت امکان تعویض شوند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیر یخساز یخچال مای تگ

صدای ویبره از یخچال

گاهی وقتها هنگام روشن یا خاموش شدن یخچال ها یا در مواقع عادی یک صدایی مانند ویبره به گوش می رسد در این صورت باید تماس بدنه و پشت یخچال با کابینت ها و دیوار مورد برسی قرار گیرد. اگر صدا بخاطر برخورد با کابینت ها یا نزدیکی به دیوار باشد باید یخچال را از آن ها فاصله بدهیم تا هم از تولید صدا جلوگیری شود و هم کمک به گردش هوا و دفع گرما به وسیله ی یخچال بشود.

صدای تیک تیک یخچال

در بعضی از مواقع یخچال سرمای خود را از دست میدهد و هم زمان صدای تیک تیک  هر چند دقیقه یکبارهم از آن شنیده می شود ، در این صورت است که موتور یخچال دچار اشکال شده است و باید هر چه سریع تر موتور آن را از برق بکشیم که در این صورت از سوختن موتور یخچال جلوگیری می کنیم .زمانی که کمپرسور یخچال به دلیل عیب فنی آمپر زیادی را به سمت خودش میکشد، اورلود که قسمتی از موتور یخچال است ودر قسمت آمپر نصب شده است  وظیفه ی قطع و وصل کردن برق را دارد  برق را از موتور قطع کرده و نمی گذارد به موتور فشار بیاید و بسوزد. حال زمانی که برق موتور وصل یا قطع میشود یک صدایی مانند تیک تیک از آن شنیده می شود، که بعد از این که سیم برق را کشیدیم باید به یک تعمیر کار یخچال زنگ بزنیم تا او بتواند عیب موتور را پیدا و بر طرف کنن.

صدا دادن درب یخچال

زمانی که لوله های درب یخچال و فریزر در مرور زمان فرسوده و یا سابیده شده باشند و یا روغن ان که برای روان کردن درب یخچال است از بین رفته باشد ، زمانی که درب ها را باز و بسته می کنیم صدای آزاردهنده ای را می شنویم . در این صورت ابتدا لوله ها را روغن کاری کنید اگر باز مشکل حل نشد در این صورت باید لوله های درب ها را عوض کنیم.

صدای چکه ی آب

صدا چکه ی آب در یخچال طبیعی است و به علت ریخته شدن آب در سینی تخلیه شنیده می شود  که در اثر آب شدن برفک ها در یخچال اتفاق می افتد، اما اگر به علت نشتی آب باشد باید به تعمیرکار خبر داده شود.

خوب در این مقاله از ایبک با انواع صدای هایی که ممکن از از یخچال فریزر به گوش شما برسد آشنا شدید ، شما عزیزان میتوانید سوالات خود را از طریق دیدگاه با ما در میان بگذارید تا در سریع ترین و کوتاه ترین زمان توسط کارشناسان ما پاسخ داده شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا