خدماتخدمات پرستاری و مراقبتی

پرستار در خانه از چه بیمارانی مراقبت می‌کند/خدمات پرستاری در خانه

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

پرستار در خانه از چه بیمارانی مراقبت می کند/خدمات پرستاری در خانه، اینها موضوعاتی هستند که می‌خواهیم در این موارد از مجله ایبک برای شما توضیحاتی بدهیم و شما را با آنها آشنا کنیم.

مراقبت از بیمار در بیمارستان یا منزل

مراقبت از بیمار امکان دارد در محیط بیمارستان صورت بگیرد یا در محیط منزل و این بستگی به نظر و تشخیص پزشک بیمار دارد بعد از اینکه بیمار در بیمارستان بستری بود می تواند برای دوره نقاهت خود به منزل برود و گاهی امکان دارد حتی در منزل هم نیاز به مراقبت های ویژه داشته باشد مراقبت از بیمار در منزل برای خانواده ی بیمار نگرانی هایی ایجاد می کند. حتی اگر بیمار نیاز به مراقبت خاصی نداشته باشد امکان دارد برای کارهای روزانه خود نیاز به مراقبت مداوم داشته باشد و این احتمالاً برای خانواده خسته کننده و سخت خواهد بود با توجه به شرایط زندگی امروزی، شاید اعضای خانواده وقت رسیدگی کامل به بیمار را نداشته باشند و یا مهارتی در این زمینه نداشته باشند در این موقع است که شما می توانید شخصی را که در این زمینه مهارت دارد و می‌تواند کارهای تخصصی در مورد مسائل روحی و جسمی بیمار را انجام دهد، در نظر بگیرید.

نیاز حضور پرستار متخصص

در این مواقع شما نیاز به حضور یک پرستار متخصص دارید که بتواند تمام وقت خود را صرف مراقبت از بیمار کند و فشار روانی را روی شما کم کرده و آسودگی را برای شما و خانواده به همراه بیاورد دلایل زیادی وجود دارد که گاهی خانواده ها مجبور می شوند برای بیمار خود، پرستاری ماهر استخدام کنند این عوامل عبارت می باشند از:

۱- سلامتی بیمار

مطالعات نشان می‌دهد کسانی که برای مراقبت از بیمار خود از خدمات مراقبتی در منزل استفاده می کنند زودتر شاهد سلامتی و بهبود وضعیت بیمار خود هستند تا کسانی که در بیمارستان از خدمات مراقبتی استفاده می کنند.

۲- تمرکز تمام خدمات روی بیمار

وقتی شما از بیمار در منزل مراقبت به عمل بیاورید، این مراقبت ویژه متمرکز می شود روی یک بیمار و فقط مراقبت و سلامت همان بیمار در نظر گرفته می شود و پرستار در اولویت کار خود مراقبت از بیمار شما را قرار می دهد و زیر نظر پزشک کمک می کند تا بیمار شما سلامت خود را به دست بیاورد.

حتما بخوانید:   مراقبت از نوزاد سه ماهه | پرستاری از نوزاد در سه ماهگی
۳- کم کردن هزینه های مراقبتی

یکی دیگر از جنبه های مثبت مراقبت در منزل کم شدن هزینه های مراقبت می باشد بستری بودن بیمار در محیط بیمارستان به دلیل استفاده از تخت بیمارستان و تمام پرسنلی که پیوسته در تمام شیفت ها کار می کنند هزینه زیادی را به بیمار تحمیل خواهد کرد و این هزینه چه به طور مستقیم و چه به طور غیرمستقیم به خانواده تحمیل خواهد شد اگر شما از خدمات مراقبت از بیمار در منزل استفاده کنید مسلما هزینه‌های بیمارستانی کاهش خواهد یافت و این از جهت اقتصادی هم به صرفه است.

۴- دریافت خدمات گسترده

مراکزی که خدمات مراقبت از بیمار در منزل ارائه می دهند  خدمات گسترده ای  را مانند پرستار حرفه ای ،خدمات مراقبتی متناسب با شرایط خاص بیمار به شما ارائه می دهند. این خدمات می‌تواند به صورت پاره وقت و یا ۲۴ ساعته باشد و در هر روزی از سال که شما تمایل داشته باشید می توانید از این خدمات استفاده کنید حتی روزهای تعطیل. اما نکته ی قابل توجه این است که وضعیت سلامت بیمار شما توسط پزشک کنترل می شود و با توصیه های پزشک مراقبت از بیمار انجام می گیرد بیمارانی که نیاز به خدمات تخصصی دارند پرستار می تواند خدماتی را مانند تنظیم تجهیزات پزشکی، پانسمان، تزریقات و ارزیابی علائم حیاتی انجام دهد.

۵- خدمات توانبخشی

مراقبت از بیمار در منزل شامل خدمات توانبخشی هم می شود خدماتی مانند گفتار درمانی، فیزیوتراپی، کاردرمانی و… می باشد که با هدف برگرداندن توانایی بیمار و یا جلوگیری از تحلیل رفتن سلامت جسمی و روانی بیمار صورت می گیرد این خدمات به درخواست شما در منزل ارائه می شود تا به راحتی بتوانید از این خدمات استفاده کنید.

بیمارانی که دچار بیماری ام اس هستند

پرستار در خانه

بیماری ام اس جزو بیماری هایی می باشد که به طور معمول بیماران نیاز به مراقبت خاصی دارند علائم شایع بیماری ام اس خستگی شدید و ناتوانی برای انجام کارهای روزانه می باشد این بیماران دچار اختلال در راه رفتن، ضعف دست و پا، مشکل حافظه و افسردگی می شوند این علائم می‌تواند باعث ناتوانی در انجام کارهای روزانه شود و شاید حتی برای رسیدن به ملاقات های پزشکی هم توانایی نداشته باشند. از این بیماران به طور معمول باید در منزل مراقبت کرد پرستار بیمار می تواند به بیمار کمک کند تا فعالیت های روزانه خود را انجام دهد. اعضای خانواده مسلماً نمی توانند همیشه و در همه حال در کنار بیمار باشند و این بیشتر باعث ناراحتی بیمار خواهد شد به همین دلیل بهتر است که برای این بیماران یک پرستار در منزل استخدام کنید.

حتما بخوانید:   مهارت برقراری ارتباط پرستار با سالمندان | رابطه پرستار و سالمند چگونه است؟

پرستار بیمار در خانه

پرستار در منزل می تواند تفاوتی را بین آرامش و استرس ایجاد کند و به همه اعضای خانواده کمک کند تا بتوانند با آرامش خاص از بیمار مبتلا به ام اس نگهداری کنند برنامه های مراقبتی شخصی، برای این بیمار ها باید زیر نظر مرکز خدمات مراقبتی باشد و با یک برنامه خاصی نیاز های بیمار برطرف شود خدماتی که توسط پرستار برای اینگونه بیماران در نظر گرفته می شود موارد زیر است:

 • بردن بیمار به مراقبت های درمانی و حتی بردن به گروه های حمایت از بیماران ام اس
 • آماده کردن غذاهای مقوی و کمک کردن به بیمار در خوردن غذا
 • انتقال بیمار از روی تخت به صندلی چرخدار
 • حفاظت از پوست بیمار در برابر رطوبت، خشکی، فشار و گرمای زیاد
 •  راهنمایی در استفاده از حمام کردن نظافت و توالت در صورت نیاز بیمار
 •  کمک برای استراحت در رختخواب
 •  یادآوری برای مصرف داروهای مورد نیاز
 •  کمک کردن به بیمار در کارهای روزانه
 •  گفتگوی دوستانه و حمایت عاطفی با بیمار
 • تشویق بیمار برای فعالیت های روزانه، ورزش و غیره

وظایف پرستار سالمند در خانه

یکی دیگر از گروه هایی که نیازمند پرستار در منزل هستند سالمندان می باشند ما می خواهیم در ادامه مطالب وظایف مهم پرستار سالمند را مورد بررسی قرار دهیم مطالعات نشان داده سالمندانی که در منزل تحت مراقبت های ویژه می باشند از سلامت و وضعیت بهتری برخوردارند تا سالمندانی که در آسایشگاه ها هستند و همچنین مهمترین دلیلی که می توانیم برای نگهداری سالمند در منزل نام ببریم این است که سالمند در محیط منزل خود احساس راحتی و امنیت می‌کند زیرا با آن محیط آشناست و به آن انس دارد حتی اگر سالمند حافظه خود را از دست داده باشد باز هم آشنایی با محیط به او حس امنیت می دهد. پس بهتر است برای نگهداری از سالمندان خود به جای اینکه آنها را در آسایشگاه ها بگذارید در منزل برای آنها پرستار استخدام کنید.

چه وقت باید برای سالمندان پرستار بگیریم؟

در ادامه می خواهیم بدانیم چه زمانی نیاز است که ما برای سالمند پرستار استخدام کنیم مواردی وجود دارد که نیاز پرستار برای سالمند را ضروری و لازم می کند اگر سالمند به دلیل آسیب دیدگی های زیاد و عمل جراحی نیاز به فیزیوتراپی و کاردرمانی در منزل داشته باشد و نتواند از منزل خارج شود در این هنگام بهتر است که برای این کارها از پرستار استفاده کنید همچنین اگر سالمند شما نیاز به استفاده از خدمات درمانی خاصی داشته باشد پرستار می تواند با استفاده از تجهیزات پزشکی در منزل به سالمند کمک کند.

حتما بخوانید:   جرم گیری توالت به روش طبیعی چطور امکان پذیر است؟

اگر سالمند دچار آلزایمر باشد و یا تنها باشد

پرستار در خانه

در صورتی که سالمند شما دچار بیماری آلزایمر بوده و تنها زندگی می کند بهتر است که حتماً برای نگهداری از سالمند خود، پرستار استخدام کنید تا هم مراقبت و پرستاری از سالمند را به عهده بگیرند و هم سلامت او را بررسی کند و دلیل دیگری که باعث می شود حضور پرستار در منزل لازم باشد کم شدن هزینه‌های درمانی فرد است شما اگر بخواهید برای درمان، سالمند خود را در بیمارستان بستری کنید به طور حتم هزینه زیادی برای شما دارد ولی نگهداری از سالمند در منزل از هزینه های کمتری برخوردار است.

خدمات پرستاری در منزل شامل چه مواردی است؟

در ادامه می خواهیم وظایف یک پرستار سالمند و خدماتی را که باید ارائه دهد بررسی کنیم بطور طبیعی یک پرستار سالمند باید به وظایف خاصی آشنایی داشته باشد تا بتواند برای پرستاری گزینه ی مناسبی باشد.

 1. آشنایی با تزریق انسولین: پرستار باید آشنایی به تزریق آمپول به طور کامل داشته باشد زیرا امکان دارد فرد بیمار از دیابت رنج ببرد پرستار باید بتواند انسولین و آمپول های تجویز دکتر را تزریق کند.
 2. آشنایی با درمان و جلوگیری از زخم بستر: اگر سالمند دچار زخم بستر شده باشد باید پرستار به مراقبت از زخم بستر آشنایی کامل داشته باشد و همچنین آشنایی کامل برای جلوگیری از ایجاد زخم بستر هم داشته باشد.
 3. استفاده از سوند: احتمال دارد که فرد سالمند دچار بیماری های عفونتی باشد پرستار باید استفاده از سوند آشنایی داشته باشد.
 4. آشنایی با انواع پانسمان و تزریقات:  همچنین باید با تعویض پانسمان، تزریقات عضلانی، سرم تراپی و کلیه این مراقبت ها آشنایی کامل داشته باشد.
 5. آشنایی کامل در مورد تغذیه سالمند: پرستار سالمند باید در مورد علم تغذیه اطلاعات کافی داشته باشد و بداند چه غذاهایی برای بیماری سالمند مفید و یا مضر است.
 6. آشنایی با امور نظافتی: فرد سالمند به دلیل اینکه به تنهایی زندگی می کند از عهده نظافت منزل بر نمی آید پس پرستار باید با امور نظافتی منزل هم آشنایی داشته باشد تا بتواند در این مورد به سالمند کمک کرده و وظیفه خود را به خوبی انجام دهد

 

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

پرستار در خانه از چه بیمارانی مراقبت می کند ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

خدمات پرستاری در منزل شامل چه مواردی است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x