تعمیرات

آموزش باز کردن درب زودپز

چگونه درب زودپز را باز کنیم ؟ چرا درب زودپز باز نمی شود؟

آموزش کامل باز کردن درب زودپز

یکی از لوازمی که در آشپزخانه های ایرانی به دفعات دیده می شود زودپز است ، زودپز می تواند غذاهایی که نیاز به زمان بسیار زیادی برای پخته شدن دارند را در کوتاه ترین زمان ممکن آماده کند ، زودپز برای اینکه بتواند غذا را سریعتر طبخ کند نیاز دارد تا درب آن بصورت کامل بسته شود و این بسته شدن درب باعث می شود تا گرما و حرارت درون خود زودپز باقی بماند ، اما مسئله ای که در اینجا می ماند این است که درب به محکمی تمام بسته شده و بعد از اینکه بخار درون زودپز جمع شود فشار زیادی به آن وارد خواهد شد و باز کردن درب زودپز مشکل می شود ، بنابراین نیاز به یک روش درست برای باز کردن درب زودپز است که در این مقاله ایبک امداد به بررسی تخصصی این موضوع خواهیم پرداخت.

 زودپز چیست و چگونه کار می کند ؟

زودپز نام وسیله ای است که در آشپزخانه های ایران به وفور مورد استفاده قرار می گیرد ، زودپز معمولا از جنس استیل ساخته شده است و بدنه محکم و با ضخامت زیادی را دارد ، یک درب نیز برای آن تعریف شده که یک نگهدارنده محکم نیز دارد و بعد از اینکه درب روی آن قرار می گیرد با نگهدارنده محکم بسته می شود ، یک سوت روی آن قرار دارد که محل تخلیه بخار دستگاه است و زمانی که بخار در حد زیاد داخل مخزن زودپز جمع می شود از آن قسمت تخلیه خواهد شد ، که اگر آن بخش دستگاه به درستی عمل نکند با مشکل رو به رو خواهید شد .

بدنه این دستگاه یا از فولاد و یا از آلومینیوم ساخته شده است ، بنابراین در مقابل حرارت توان بالایی دارد ، غذاهایی مثل آبگوشت ، کله پاچه ، قرمه سبزی و… که نیاز به زمان زیادی برای پخته شدن دارند را درون زودپز قرار می دهند و درب آن را بصورت محکم می بندند ، سپس روی گاز قرار داده تا غذا شروع به پختن کند ، زمانی که بخار دستگاه بسیار زیاد باشد خود دستگاه بصورت خودکار شروع به تخلیه بخار درون دستگاه می کند و از طریق شیر اطمینان که به شکل یک سوت بالای زودپز قرار دارد این تخلیه انجام می شود.

حتما بخوانید:   آشنایی کامل با آموزش تعمیر یخچال

باز کردن درب زودپز

تاریخچه ساخت زودپز

زودپز در سال 1679 میلادی توسط یک فیزیکدان فرانسوی اختراع شد ، دنیس پاپن نام فیزیکدان فرانسوی که این دستگاه را اختراع کرد بود ، اما زودپز های آلومینیومی در سال 1915 شکل گرفتند و شروع به تولید آن ها شد ، اما چه زمان وارد آشپزخانه ها شد ؟ در سال 1937 بود که آقای آلفرد فیشلر زودپز کوچک طراحی کرد که بتوان از آن در آشپزخانه ها استفاده کرد.

عملکرد زودپز چگونه است ؟

همانطور که تا به اینجا متوجه شدید زودپزها بهترین وسیله برای پخت غذاهای دیرپز هستند ، استفاده از زودپز باعث کاهش هزینه های مصرف گاز و مدیریت زمان خواهد شد ، لازم است بدانید مایعات هر کدام یک نقطه جوش دارند که برای آب را همه ما میدانیم که 100 است ، اما موردی که فیزیکدان فرانسوی آن را برای زودپز کشف کرد این بود که هر مایعی زیر فشار نقطه جوشش بالاتر خواهد رفت و این مورد برای آب نیز صدق می کند ، کار اصلی زودپز این است که در اثر جمع شدن بخار فشار درون زودپز به شدت بالا می رود تا حدی که نقطه جوش آب در آن شرایط به 130 درجه سانتی گراد خواهد رسید .

آموزش کار با زودپز

خوب تقریبا با همه چیز در رابطه با زودپز آشنا شدید و حال باید به سراغ آموزش استفاده از دستگاه خواهیم رفت ، لازم است تا بدانید زودپز تقریبا همان قابلمه است و تفاوت آن در نوع ایجاد فشار خواهد بود و زمان طبخ غذا وگرنه در اصل داستان همان کار قابلمه را خواهد کرد ، ابتدا داخل زودپز آب بریزید و سپس مواد غذایی که قصد پخت آن را دارید ، ادویه و نمک و.. فراموش نشود که نمی توانید در میان کار درب را باز کنید.

سپس درب زودپز را محکم ببندید ، دقت کنید پیچ روی درب دستگاه کاملا محکم باشد چرا که اگر محکم نباشد بخار جمع نمی شود و کار درست پیش نخواهد رفت ، حال زیر زودپز را روشن کنید و زیاد بزارید ، حال مقداری که زمان گذشت و احساس صدای سوت کردید زیر آن را کم کنید چرا که نشان دهنده به حد مناسب رسیدن فشار داخل دیگ می باشد، حالا منتظر درست شدن غذا می مانیم و بعد از پختن غذا زیر آن را خاموش کنید ، در ادامه بخش های بعدی باز کردن درب را هم برایتان شرح خواهیم داد، اما قبل از آن مراحل استفاده زودپز را به صورت مختصر برایتان می گوییم.

 • آب و مواد غذایی را داخل زودپز بریزید
 • دقت کنید دو سوم دیگ را آب بریزید
 • حال اقدام به بستن محکم درب زودپز کنید
 • همیشه قبل شروع کار سوپاپ اطمینان را چک کنید
 • همیشه از شعله های بزرگتر و قویـتر گـاز استفاده کنید
 • برای کم کردن شعله حتما نیاز به شنیدن صدای سوت دارید
 • تقریبا با 4 الی 10 دقیقه حرارت دیدن می توانید زیر آن را کم کنید
حتما بخوانید:   راهنمای شستشوی لباس کتان در ماشین لباسشویی

آموزش کامل باز کردن درب زودپز

اما به اصل صحبت امروز خواهیم رسید و آن هم باز کردن درب زودپز است ، اصلی ترین و مهمترین چیز در استفاده زودپز باز کردن درب آن خواهد بود ، چرا که اگر به موقع باز نشود یعنی زودتر باز شود که هم خودتان دچار سوختگی شدید خواهید شد و هم تمام آشپزخانه تان را مواد غذایی درون آن پر خواهد کرد در ادامه با ما همراه باشید تا موارد اصلی برای باز کردن درب زودپز را برایتان مطرح کنیم .

 • ابتدا و قبل از هرچیز زمان بدهید تا پخت غذا کامل شود
 • حتما تمام بخار داخل زودپز خالی شود ، حال با دکمه سوپاپ یا بالا کشیدن سوپاپ
 • هیچ وقت به زودپز بدون دستگیره یا دستکش دست نزنید ، بدنه زودپز بسیار داغ است
 • هیچ زمانی به هیچ وجه زودپز را مانند وسایل دیگر زیر آب سرد نبرید که پیامدهای بسیار بدی دارد
 • همیشه زودپزی را خریداری کنید که قفل ایمنی داشته باشد و شرکت سازنده آن معتبر باشد تا مشکلی رخ ندهد
 • زمانی که متوجه شدید بخار درون دستگاه بصورت کامل تخلیه شده است زودپز را بر روی یک فضای ثابت قرار دهید
 • حال در مکانی که اطمینان به تکان نخوردن دارید قفل ها را باز کنید و سپس سعی کنید درب زودپز را به آرامی جدا کنید
 • در این قسمت دقت کنید که فاصله مناسب را از زودپز داشته باشید تا دچار سوختگی صورت و دست نشوید و سپس درب را بردارید

آموزش حل مشکل باز نشدن درب زودپز

تا به اینجا با باز کردن درب زودپز آشنا شدید ، اما زمانی هم هست که تمام مراحل را درست انجام داده اید اما موفق به باز کردن درب نشده اید ، در این مواقع باید مواردی که در ادامه مطرح می کنم را انجام دهید .

 • اولین موردی که به دفعات برای مصرف کنندگان رخ داده است خرابی واشر زودپز بوده که پارگی یا گشاد شدن آن باعث این خواهد شد که باز کردن آن مقدور نباشد.
 • در چنین مواردی باید منتظر بمانید تا کاملا سرد شود با دو نفری با سختی تمام اقدام به باز شدن آن کنید.
 • بعضی زودپزها قفل ایمنی دارند دقت کنید که اگر قفل ایمنی داشت اجازه دهید قفل بصورت خودکار باز شود و سپس اقدام به باز کردن درب زودپز کنید.
 • ممکن است در هنگام شروع به کار درب را زیادتر از حد سفت بسته باشید که باز هم نیاز است تا زودپز کاملا سرد شود و سپس درب آن را باز کنید.
حتما بخوانید:   سرد نشدن قسمت بالای یخچال و بیش از 10 دلیل این مشکل

باز کردن درب زودپز

سخن آخر

در این مقاله از مجله ایبک امداد استفاده درست از زودپز را به شما آموزش دادیم ، تا به اینجا تقریبا متوجه شدید که زودپز می تواند خطرناک باشد و برای استفاده از ان باید نکات ایمنی نظیر : ((رعایت فاصله هنگام باز کردن درب زودپز ، باز نکردن درب زودپز هنگامی که کامل سرد نشده باشد ، قبل از اینکه از زودپز استفاده کنید حتما شیر اطمینان را با دقت چک کنید )) را رعایت کنید ، رعایت این نکات ایمنی می تواند برای یک استفاده درست و رخ ندادن حوادث ناخوشایند بسیار مفید باشد ، پس دقت کنید زودپز همانقدر که می تواند مفید باشد در هنگام استفاده نامناسب می تواند خطرآفرین نیز باشد.

امروزه زودپزهای مدرن دیجیتالی با آپشن های بسیار و امنیت بیشتر در بازار ارائه شده اند که کیفیت خوبی نیز دارد ، این زودپزها دردسر زودپزهای قبلی را ندارند و می توانند با استفاده از برق غذاها را در کمترین زمان ممکن برای شما آماده کنند ، اما در هر حال با ورود این دسته از زودپز هنوز مدل های قدیمی جای خود را محکم و استوار حفظ می کنند و در هر خانه یک زودپز دیده می شود.

00000000000999999

31

 

باز کردن درب زودپز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل برای حل مشکل باز کردن درب زودپز

امتیاز کاربر: 5 ( 2 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا