تعمیرات پکیج و آب گرمکن

راهنمای رسوب زدایی پکیج | علت رسوب پکیج

برای افرادی که در منازل خود خود پکیج دارند رسوب زدایی پکیج  امری مهم محسوب می شود زیرا اگر رسوب دستگاه زیاد باشد اینکه عملکرد درست دستگاه را مختل میکند و بازده آن را به شدت پایین می آورد میتوانند به دستگاه آسیب وارد کند بنابراین نیاز است با دستگاه پکیج را در مدت زمان های معین رسوب زدایی کنید. اگر علم انجام این کار را ندارید برای این کار حتماً از فردی با تجربه استفاده کنید.

چرا نیاز است پکیج را رسوب زدایی کنیم ؟

رسوب زدایی پکیج امری حیاتی محسوب می شود  در زیر به چند مورد از مزایای این کار اشاره میکنیم.  یکی از مهمترین مزایای رسوب زدایی پکیج افزایش بازده دستگاه می باشد. زیرا  تجمع املاح آب   در دراز مدت  باعث می شود بخشی از مخزن به دنبال رسوب املاح اشغال شود. هنگامی که دستگاه رسوب زدایی می کنیم ممکن است است متوجه خرابی قطعه ای از آن شویم   که پیش تر از آن نمیدانستیم, پس این کار باعث عیب یابی مختصری از دستگاه نیز میشود. گرم شدن سریع تر آب درون پکیج از دیگر نتیجه مثبتی است که به دنبال رسوب زدایی از آن صورت میگیرد. پکیجی که رسوب زدایی شده نسبت به پکیجی که درون آن از رسوبات اشغال شده است آب کم تری را مصرف میکند و عملکرد بهتری را به همراه دارد. رسوب زدایی پکیج کیفیت و عمر دستگاه را بالا میبرد تصور کنید پکیج رسوب زده مانند ماشینی است که بار زیادی دارد، طبیعتاً این ماشین نمیتواند با سرعت بالا حرکت کند و همینطور به دلیل سنگینی بالای باری که به همراه دارد بعضی قطعات آن دچار مشکل میشوند و عمر ماشین را کم میکنند. پس مسئله رسوب زدایی از پکیج را به هیچ عنوان پشت گوش نیندازید.

چه زمانی پکیج برای رسوب زدایی نیاز به تمیز شدن توسط اسید دارد؟

به طور معمول پکیج ها بعد از دوسال کارکرد نیاز به تمیز شدن توسط اسید را دارند اما دستگاه می تواند بعضی از علائم را نشان دهد که رخ نمود این علائم شما را در نزدیک شدن به زمان رسوب زدایی راهنمایی می کند برخی از این علائم به شرح زیر می باشند:

  • پکیج افت فشار آب پیدا می کند  و محیط را به خوبی گرم نمیکند.
  • میزان گرمایی که از پکیج ساطع میشود حتی با وجود بالا بردن درجه دستگاه کاهش می یابد.
  • پکیج در مدت زمانی طولانی تر میتواند آب را گرم کند.
  • از دستگاه صداهای غیر طبیعی به گوش میرسد. دستگاه رسوب زدایی کنید
  • عقربه فشارسنج و دستگاه دائماً تغییر میکند و فشار های متفاوتی را نشان میدهد.
حتما بخوانید:   دلایل خاموش شدن شمعک آبگرمکن

از علائم معمولی با توجه به آنها میتوانید متوجه شوید زمان رسوب زدایی دستگاه رسیده است اما حتماً علائم دیگر نیز وجود دارد بنابراین بهتر است برای رسوب زدایی  برنامه مشخص داشته باشید و در بازه های زمانی معین شده دستگاه را رسوب زدایی کنید. فیلترهای تصفیه آب را برای دستگاه پکیج فراموش نکنید این فیلتر ها تا حد زیادی میتواند جلوی رسوب را بگیرد زیرا مانع ورود املاح و رسوب آن ها در دستگاه میشود.

 رسوب زدایی پکیج

رسوب زدایی پکیج به چه صورتی انجام میشود؟

انجام رسوب زدایی از دستگاه پکیج و دستگاه های مرتبط با آن به طور معمول تا چهار ساعت زمان میبرد. رسوب زدایی به چند روش انجام میشود. دو روش بیشتر از بقیه رواج دارد.

  • رسوب زدایی به روش سنتی و با کمک محلول هایی که عملیات رسوب گذاری انجام میدهند.
  • رسوب گذاری توسط مواد اسیدی که نسبت به روش سنتی پاک کنندگی بیشتری دارد.

نکته ای که باید به آن توجه زیادی داشته باشید حفظ  نکات ایمنی در هنگام انجام عملیات رسوب گیری است. هر روشی که که در ابتدا به آن اشاره شد برای عملیات جرم گیری روش های مناسبی هستند.

عملیات رسوب گیری پکیج به شیوه سنتی

قبل از انجام عملیات رسوب گیری لباس مناسب بپوشید و  از دستکش  و شیلد برای محافظت از صورت استفاده کنید زیرا برخورد مواد رسوب گیری ممکن است باعث ایجاد حساسیت یا آسیب به پوست شما شود. در مرحله اول نیاز است تا پکیج را خاموش کنید و  دو شاخه آن را از پریز برق جدا کنید. شیر های آب مرتبط با پکیج را خاموش کنید. سپس شیر آب گرم موجود در سرویس بهداشتی را که ارتفاع کم تری نسبت به سایر شیرآلات منزل دارد باز کنید تا آب گرم از درون آن تخلیه شود. به سراغ دستگاه پکیج بروید و مبدل دستگاه را از آن جدا کنید. بعد از جدا کردن مبدل آن را در محلولی که تهیه کرده ایم قرار میدهیم و به مدت 30 دقیقه صبر میکنیم تا رسوب زدایی به خوبی انجام شود. سپس مبدل را از محلول خارج کرده و با آب به وبی شستشو میدهیم. مبدل را بعد از اتمام کار رسوب زدایی دستگاه پکیج بر روی آن نصب کنید. هنگام نصب دقت لازم را داشته باشید که مبدل را درجهت مناسب نصب میکنید. فشار دستگاه پکیج را بعد از انجام کار بر روی یک و نیم بار تنظیم کنید.

حتما بخوانید:   علت ارور 40 60 80 در پکیج ایران رادیاتور و راه های رفع آن

عملیات رسوب زدایی پکیج به کمک پمپ

برای انجام این روش نیز مراحل ابتدایی گفته شده در قسمت قبل را تا باز کردن مبدل انجام میدهیم. زیرا در این روش نیازی به باز کردن مبدل نداریم. پمپ را درون یک تشت که اسید دیسکلر در آن وجود دارد قرار می دهیم. شیلنگ مناسبی تهیه کنید و یه سمت شیلنگ را به پمپ و سمت دیگر آن را به مبدل وصل کنید. شیلنگ دیگری را بردارید و به سمت دیگر مبدل وصل کنید، انتهای شلنگ را در محلول اسید موجود در تشت قرار دهید. پمپ را روشن کنید، با روشن شدن پمپ رسوبات به کمک مواد اسیدی طی مدت زمان تقریبی 15 دقیقه حل شده و عملیات رسوب زدایی انجام میشود بعد از پایان این مراحل برای تمیز شدن بهتر مبدل پمپ را به آب  وصل کنید تا جریان آب درون مبدل پکیج برقرار شود و باقی مانده رسوبات از آن تخلیه شود. این روش نسبت به روش سنتی در مدت زمان کم تری انجام میشود و رسوب زدایی را به شدت بیشتری انجام می دهد بنابراین روش مناسب تری است اما به علت وجود مواد اسیدی ممکن است کمی خطرناک باشد بنابراین بهتر است برای انجام این کار از شخصی ماهر کمک بگیرید. اگر در منزل خود کولر ابی دارید میتوانید برای عملیات رسوب زدایی از پمپ دستگاه کولر آبی خود نیز استفاده کنید. هرچند توصیه میشود از پمپ مخصوص استفاده شود زیرا کیفیت و قدرت بیشتری نسبت به پمپ کولر آبی دارد.

آیا عملیات رسوب زدایی پکیج های برند های مختلف به شیوه های متفاوتی  انجام میشود؟

برای انجام رسوب زدایی هیچ فرقی بین برندهای مختلف وجود ندارد فقط در هنگام رسوب زدایی به روش پمپ مواد اسیدی باید جنس مبدل را بررسی کنید.در بعضی برندها جنس مبدل از استیل است بنابراین در این موارد باید مبدل را در مدت زمانی که برای استیل مناسب است درون آن قرار دهید

حتما بخوانید:   راهنمای آبگرمکن برفاب | ایرادات و خرابی های رایج آبگرمکن

برای رسوب زدایی پکیج به چه مقدار هزینه نیاز است؟

عملیات رسوب زدایی پکیج، هزینه بالایی ندارد و عموما از 500 هزار تومان شروع میشود و بسته به نوع کار و میزان رسوب دستگاه متغیر است. زیرا اگر میزان رسوبات زیاد باشد به زمان بیشتری نیاز دارد. مهم ترین نکته برای انجام رسوب زدایی کمک گرفتن از شخصی ماهر است. همواره تاکید ما بر آن بوده است که چنانچه در مواردی سررشته ندارید به هیچ عنوان دست به انجام آن نزنید زیرا علاوه بر اینکه ممکن است به دستگاه آسیب بزنید و هزینه های مالی بر جای بگذارید میتوانید باعث صدمه رساندن به سلامتی خود شده و آسیب های جبران ناپذیری به بار بیاورید. هم چنین توجه داشته باشید که انجام رسوب زدایی به دقت بالایی نیازمند است و اگر این کار به طور دقیق انجام نشود نتیجه معکوس به همراه دارد.

 رسوب زدایی پکیج

مزایا رسوب زدایی پکیج چیست؟

در زیر به مهم ترین مزایای رسوب زدایی پکیج اشاره میکنیم:

انجام به موقع عملیات رسوب زدایی باعث  حفظ سلامت دستگاه میشود  و عمر آن را بالا میبرد. مورد بعدی که میتوان به آن اشاره کرد تنظیم شدن فشار آب دستگاه و کیفیت سرعت و جریان آب است. ممکن است شما جز افرادی باشید که به دلیل هزینه از انجام رسوب زدایی صرف نظر کنید اما باید بدانید در صورتی که رسوب زدایی های سالیانه را انجام ندهید در دراز مدت مجبور میشوید هزینه های بالایی را برای دستگاه خود بپردازید. هنگامی که دستگاه رسوب میگیرد بخشی از توان آن گرفته میشود بنابراین برای اینکه بتواند همان میزان گرمای سابق را تولید کند باید بیشتر کار کند و این یعنی کاهش عمر مفید دستگاه.

سخن پایانی

نصب فیلتر آب برای تصفیه آب از املاح موجود در آن به ویژه برای ساکنین مناطق خشک و کویری که آب سختی بالایی دارد و حاوی املاح کلسیم و منیزیم بالایی است میتواند تا حد زیادی مانع از تجمع سریع رسوبات در دستگاه شود. هرچه در مدت زمان های سریع تر رسوب زدایی را انجام دهید کیفیت دستگاه پکیج را بالا برده و هزینه کم تری را محتمل خواهید شد. استفاده از مواد مرغوب و افراد خبره در انجام عملیات رسوب زدایی را فراموش نکنید و در نظر داشته باشید پکیج هم مانند دیگر لوازم موجود در خانه به نگهداری مناسب نیازمند است.

31

راهنمای رسوب زدایی پکیج | علت رسوب پکیج

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای رسوب زدایی پکیج | علت رسوب پکیج

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x