تعمیراتتعمیرات یخچال

7 دلیل سرد نکردن یخچال پارس و راه های برطرف کردن آن

دلایل سرد نکردن یخچال پارس

همه ما می دانیم یخچال مانند تمام وسایل های برقی امکان دارد روزی دچار مشکل شود.  با خراب شدن یخچال مواد غذایی درون آن نیز خراب می شود. ما در این مقاله از سایت ایبک به بررسی سرد نکردن یخچال پارس می پردازیم.

سرد نکردن یخچال شایع ترین مشکلی است که ممکن است برای هر یخچالی اتفاق بیفتد. یخچال پارس نیز از این قاعده مستثنا نیست و امکان دارد گاهی مواقع دچار این مشکل شود. ما سعی داریم تا در مورد دلایل سرد نکردن یخچال پارس و راهکارهای رفع این مشکل به گفتگو بپردازیم.

تا پایان مقاله ما را همراهی کنید تا با هم بررسی کنیم علت سرد نکردن یخچال پارس چیست؟

علت سرد نکردن یخچال پارس چیست؟

در این مواقع اولین کار پیدا کردن علت سرد نکردن یخچال پارس است. که با چک کردن قسمت های مختلف یخچال، می توان علت را پیدا کرد.

البته بعضی از قطعات یخچال به قدری کوچک هستند که پیدا کردن و چک کردن آن ها آسان نیست. به همین علت ما دلایلی که احتمال بیشتر می دهیم در سرد نکردن یخچال دخالت داشته باشند را برایتان بیان می کنیم.

دمای مناسب یخچال چند درجه است؟

بطور کلی دمای یخچال بین ۱.۷ تا ۳.۳ درجه سانتی‌ گراد می باشد. این دما مواد غذایی درون یخچال شما را سرد نگه می دارد و از منجمد شدن آن جلوگیری می کند. پایین تر یا بالاتر از این دما مواد غذایی را خراب می کند.

دلایل مختلف سرد نکردن یخچال پارس

۱. تنظیم نبودن دمای یخچال پارس از دلایل شایع در سرد نکردن یخچال پارس

اگر دمای یخچال پارس شما سرد و خنک نیست. اهرم تنظیم دمای یخچال را چک کنید. بهترین دمای مناسب‌ برای یخچال پارس ۲+ درجه سانتی‌گراد و برای فریزر ۱۸- درجه سانتی‌گراد است.

اگر دمای یخچال را چک کردید و دیدید پایین تر یا بالاتر از این دما بود. پس حتما دمای یخچال شما به همین خاطر خنک نیست. که در این حالت مواد غذایی درون یخچال خراب می شود.

دمای یخچال چگونه اندازه گیری می شود؟

زمانی که درجه یخچال یا فریزر به خوبی کار نمی کند به سادگی می توانید با یک دماسنج دمای یخچال و فریزر را اندازه گیری کنید.

۲. باز بودن درب یخچال، علت سرد نکردن یخچال پارس

ممکن است درب یخچال شما بنا به دلایلی باز مانده باشد. باز شدن درب یخچال موجب می شود هوای سرد از آن خارج ‌شود. هر بار که درب یخچال را باز می کنیم سیستم سعی می کند دمای یخچال را ثابت نگه دارد.

ممکن است برای همه ما پیش آمده باشد که در بسته شدن درب یخچال گاهی سهل انگاری کنیم. و با این تصور که بسته شده است آن را بسته نشده رها می کنیم.

باز بودن درب یخچال از دلایل سرد نکردن یخچال پارس

وقتی درب یخچال ذره ای باز باشد هوای خنک از یخچال خارج شده و در این حالت کمپرسور نمی تواند دمای یخچال را ثابت نگه دارد. و دمای هوای یخچال گرم می شود.

علت دیگر اینکه ممکن است واشر یا پلاستیک دور درب یخچال پارس خراب باشد. و هوا از فاصله بین درب و بدنه عبور کند و در تعادل دمای یخچال، نوسان های شدیدی ایجاد کند. بنابراین از بسته بودن درب و سالم بودن واشر دور درب یخچال خود مطمئن شوید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت قطع نشدن چای ساز بعد از جوشیدن آب

۳- پر بودن فضای یخچال

هر یخچالی ظرفیت به خصوص خود را دارد. مطمئن باشید اگر یخچال را بیش از حد از مواد غذایی پر کنید روی عملکرد یخچال شما اثر می گذارد.

البته نگران نباشید با پر بودن یخچال اگر دیدید عملکرد یخچال کم شده است با کم کردن حجم مواد غذایی در یخچال، کارکرد آن به حالت اولیه خود بر می گردد.

۴- خراب شدن برد مرکزی یخچال پارس

برد یخچال یک قطعه الکترونیکی است که خراب شدن آن نه تنها روی خنک بودن دمای هوای یخچال بلکه رو ی کلیه قسمت های یخچال تاثیر می گذارد.

برد الکتریکی یخچال، قدرت برق را کنترل و تنظیم می کند. وقتی برد مرکزی یخچال پارس به مشکل بر می خورد هشدار یخچال روشن می شود یا شروع به بوق زدن می کند.

چک کردن سالم بودن برد یخچال یک روند تخصصی است. بنابراین از یک فرد متخصص بخواهید که برد مرکزی یخچال پارس را تست کند.

پر بودن یخچال دلیل سرد نکردن یخچال پارس

۵- بسته بودن حسگرها و دریچه‌ های یخچال

اگر حسگرها و دریچه ‌های یخچال بسته باشند عملکرد صحیح یخچال بهم می ریزد. بسته بودن یا خراب بودن سیستم حسگر یخچال موجب کم شدن بیش از حد دمای یخچال پارس می شود.

حتی به موتور یخچال نیز فشار زیادی وارد می شود. مواد غذایی را در درون یخچال با فاصله از حسگرها و دریچه ‌های یخچال قرار دهید.

۶- کثیف بودن لوله های کندانسور

اگر لوله ها یا کویل های کندانسور کثیف یا پوشیده از خاک و غبار شوند. شک نکنید که دمای هوای یخچال پارس بالا رفته و با افزایش دما مواد غذایی درون آن خراب و فاسد می شوند. کثیف بودن لوله های کندانسور می تواند دلیل دیگر سرد نکردن یخچال پارس باشد.

۷- خراب بودن فن یخچال می تواند دلیل سرد نکردن یخچال پارس باشد

هوای موجود در محفظه ی داخلی یخچال پارس توسط فن ‌های مختلفی که درون آن قرار گرفته شده تهویه می شود. اگر به هر دلیلی این فن ها به درستی کار نکنند دمای متعادل یخچال دچار اختلال می شود.

همانطور که می دانیم یخچال برای سرد نگه داشتن غذا به هوای سرد نیاز دارد. همیشه سعی کنید مواد غذایی را در درون یخچال مرتب بچینید.

خرابی فن دلیل سرد نکردن یخچال پارس

علت اصلی عدم گردش هوا خراب بودن فن های داخل یخچال و در نتیجه عدم گردش هوا در یخچال است. ما در ادامه برای اینکه چطور از فن یخچال مراقبت کنید راهکارهایی را بیان کردیم. ابتدا با فن های یخچال آشنا می شویم.

فن کمپرسور

همه یخچال ها فن کمپرسور دارند. که در قسمت پایین یخچال در کنار کمپرسور قرار گرفته است.‌ این فن با کمک دستگاه کمپرسور و کندانسور یخچال را خنک می‌کند. و از گرم شدن کمپرسور جلوگیری می‌کند.

سعی کنید همیشه فن کمپرسور را چک کنید. تا از هر گونه غبار و خاک پاک باشد. زیرا جمع شدن خاک روی این فن باعث می شود خیلی زود از کار بیافتد. و موجب بالا رفتن دمای یخچال و در نهایت سوختن موتور یخچال می شود.

فن کندانسور

فن کندانسور در قسمت پایین یخچال در کنار کمپرسور و فن اواپراتور (فن تبخیر) قرار گرفته است. کندانسور یخچال، هوای محیط را به داخل لوله های کویل یا همان کندانسور هدایت می کند. و باعث می شود دمای هوای یخچال کاهش پیدا کند.

اگر فن کندانسور خراب شود صدای زیادی از خود تولید می کند. که در این حالت یخچال سرمای خود را از دست می دهد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای نصب و راه اندازی یخچال فریزر و ساید بای ساید اسنوا

سعی کنید همیشه فن کندانسور را چک کنید. اگر فن کندانسور از گرد و غبار پوشیده شود. به مرور زمان باعث پوسیدگی آن می شود.

فن اواپراتور

فن اواپراتور که به آن فن تبخیر نیز گفته می‌شود. در قسمت فریزر یخچال قرار گرفته است. زمانی که گاز وارد اواپراتور می شود. یخچال حرارت محیط را به خود جذب کرده و دمای هوای یخچال کم می شود. اشکال در کار فن اواپراتور می تواند موجب سرد نکردن یخچال پارس شود.

اگر فن اواپراتور خراب شود مانند فن کندانسور صدای زیادی از خود تولید می کند. و باید هر چه زودتر آن را تعمیر یا عوض کنید.

فن داخلی

فن داخلی در قسمت بدنه ی یخچال قرار دارد. و هوای خنک داخل یخچال را تولید می کند. اگر دیدید صدای فن یکسره به گوش می رسد تعجب نکنید این فن یکسره کار می کند. امروزه در یخچال‌ های جدید سیستم ‌های دیگری جای خود را به فن داخلی داده اند‌.

نکاتی برای نگهداری از یخچال پارس

نکاتی برای مراقب از فن یخچال

بهتر است هر چند وقت یک بار فن ‌های یخچال را چک کنید. کارهایی از جمله روغن کاری و تمیز کردن باعث می شود فن های یخچال عمر بیشتری داشته باشند.یکی از اساسی ترین مرحله در خنک کردن دمای یخچال، گردش هوا در اطراف لوله های کویل است.

بنابراین اگر هر یک از فن های یخچال کوچکترین خرابی داشته باشند. یخچال هوای خنک محیط خود را از دست می دهد. و مواد غذایی درون آن نیز خراب می شود.

چرا فن یخچال پارس از کار می ایستد؟

دلیل های متفاوتی وجود دارد که باعث می شوند فن یخچال پارس کار نکند. اما مهم ترین آن این است که فن پوشیده از خاک و غبار شود. البته دلایل دیگری از جمله ضربه زدن به فن، نوسانات شدید برق و طولانی شدن عمر یخچال نیز بی تاثیر نیستند.

حتی در زمان جابجایی یخچال اگر ضربه ای به فن یا هر قطعه ی دیگری وارد شود. روند کارکرد یخچال را به هم می زند.

چه زمانی فن یخچال پارس نیاز به تعمیر دارد؟

اگر هر یک از علائم زیر را دیدید حتما فن یخچال را چک کنید. زیرا در این حالت حتما فن نیاز به تعمیر یا تعویض دارد:

۱- زمانی که سر و صدا های زیاد و ‌غیر طبیعی از فن یا خود یخچال شنیده می شود.

۲- زمانی که دمای یخچال و فریزر افزایش پیدا می کند.

۳- زمانی که یخچال به صورت متوالی روش و خاموش می شود.

۴- زمانی که در قسمت زیر یخچال آب جمع می شود.

کارایی فن های نام برده شده در تمامی یخچال ها با هر برندی یکسان است. اما اگر فن خراب شود تعمیر فن هر یخچال با فن یخچال دیگر کاملا فرق می کند.

نتیجه گیری :

امید است با مطالعه این مقاله بتوانید دلیل سرد نکردن یخچال پارس منزل خود را پیدا کنید. همواره به یاد داشته باشید روند عیب ‌یابی و تعمیر یخچال یک روند تخصصی است. و اگر توسط فرد متخصص انجام نگیرد. ممکن است آسیب جدی به یخچال و حتی شخص وارد کند. پس اگر تجربه ای در این زمینه ندارید حتما از یک متخصص بخواهید مشکل سرد نکردن یخچال پارس شما را برطرف کند.

دلایل سرد نکردن یخچال پارس و راه های برطرف کردن آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دمای مناسب یخچال چند درجه است؟

امتیاز کاربر: ۴.۳۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا