خدماتخدمات پرستاری و مراقبتی

اهمیت استفاده از خدمات پرستار بیمار

بهترین پرستار برای بیمار کیست، شرایط نگهداری از یک بیمار

در این مقاله می خواهیم اهمیت استفاده از خدمات پرستار بیمار را برای شما توضیح دهیم آمار نشان می‌دهد که بسیاری از سالخورده ها ترجیح می دهند حتی با وجود نداشتن سلامت کافی در منزل خود مانده و در منزل تحت مراقبت قرار بگیرند. برای این منظور شرکت هایی به وجود آمدند تا خدمات مراقبت در منزل را برای شما فراهم کنند یکی از این خدمات پرستار بیمار می باشد که می توانید در صورت نیاز برای نگهداری از بیمار خود از آنها کمک بگیرید.

چه زمانی نیاز به استخدام پرستار بیمار است؟

مراقبت در منزل در سال‌های اخیر بسیار زیاد شده است و خدمات زیادی در این زمینه هم ارائه می شود و این بدین معنا می باشد که شما می توانید برای نگهداری از بیماران خود از این گزینه خوب، استفاده کنید این خدمات طیف وسیعی را شامل می شود که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

 1. همراهی و مصاحبت با بیمار
 2.  کمک در کارهای منزل
 3.  کمک با نظارت شبانه روزی برای ایمنی و آسایش بیمار
 4.  کمک در رفت و آمد به مطب دکتر، قرار ملاقات ها و غیره
 5.  لباس پوشیدن، توالت کردن ، حمام کردن
 6. مراقبت دهان و دندان
 7. یادآوری داروها و دریافت کردن نسخه برای بیمار
 8. کمک کردن در فعالیت های روزمره مانند خرید کردن

مزایای استفاده از پرستار بیمار در منزل چیست

پرستاری از بیمار در منزل علاوه بر اینکه باعث صرفه جویی در هزینه های بیمارستان می شود مزیت های دیگری هم دارد که عبارت می باشند از :

 1. فضای بیمارستان امکان دارد آلوده به بیماری های عفونی و مسری باشد و نگهداری از بیمار در منزل می تواند به سلامت او کمک کند.
 2.  این انتقال بیماری فقط از طریق بیماران به بیمار شما انجام نمی شود بلکه احتمال دارد حتی از طریق پزشکان و پرستارانی که با بیمار های زیادی سر و کار دارند نیز انجام شود.
 3. هزینه نگهداری بیمار در بیمارستان بسیار بیشتر از هزینه نگهداری در منزل می باشد.
 4. سطح خدماتی که یک پرستار در منزل به صورت تمام وقت برای بیمار شما انجام می دهد بسیار بالاتر است زیرا این خدمات فقط منحصر به بیمار شما است و پرستار تمام توجه خود را معطوف به یک بیمار می کند.
 5. محیط بیمارستان از جهت روحی روانی مشکلات زیادی را برای بیماران به وجود می‌آورد و اگر قرار باشد برای مدت طولانی بیمار در بیمارستان بماند باعث مشکلات روحی زیادی خواهد شد.
 6. اگر فرد بیمار در کنار اعضای خانواده خود باشد باعث سلامت روح و روان او شده و بیمار احساس امنیت و آرامش می کند.
حتما بخوانید:   از بین بردن خط و خش های روی اجاق گاز

استخدام پرستار سالمند بیمار در منزل

پرستار بیمار

 

وقتی که افراد به سن کهولت می رسند دیگر توانایی لازم را برای انجام کارها ندارند و احتمال دارد امنیت و سلامتی آنها به خطر بیفتد و همچنین خانه نشین شدن آنها از جهت روحی و جسمی باعث تحلیل قوای جسمی آنها می شود و دچار افسردگی خواهند شد این دوره از زندگی اهمیت زیادی در زندگی سالمندان دارد و افسردگی حاد می تواند سلامت آنها را تهدید کند در این زمان است که آن‌ها به کمک یک شخص مراقب و دلسوز نیازمند هستند که به طور تمام وقت با آنها بوده و به کارهای آنها رسیدگی کند در ادامه مطالب می‌خواهیم معایب و مزایای استخدام پرستار در منزل را برای شما بیان کنیم.

قابل ذکر است که بدانید پرستاری از یک شخص سالمند در شبانه روز، بسیار کار سخت و پیچیده ای می باشد و کار آنها به مراتب سخت تر از پرستاران دیگر است زیرا افراد سالمند روحیه پیچیده‌ای دارند و با توجه به سن و خصوصیات اخلاقی سالمندان، باید با آنها رفتار کنند تا مشکلات افسردگی آنها برطرف شود یک پرستار سالمند باید بتواند روحیات سالمند را شناخته و با توجه به روحیات او نیازهای معنوی و مادی او را برطرف کند.

آشنایی با بیماری های سالمند

پرستار سالمند باید به نکات زیادی دقت داشته باشد که روحیات عاطفی سالمند هم یکی از مهمترین نکات است و نکته دیگر این است که در مورد بیماریهای خاص سالمند اطلاعات کافی داشته باشد مثلاً ممکن است سالمند دچار بیماری آلزایمر باشد و این مورد به تنهایی بسیار خطرناک است و باعث می‌شود که سالمند گم شود و فاجعه به بار بیاید پس وقتی پرستار  برای سالمند استخدام می کنید حتماً تمام اطلاعات مربوط به بیماری های او را در اختیار پرستار بگذارید تا بتواند به خوبی برنامه ریزی کرده و از سالمند شما نگهداری کند.

مراقبت از مصرف داروی به موقع سالمند

یکی دیگر از وظایف مهم پرستار سالمند این است که بداند سالمند از چه داروهای خاصی استفاده می کند و زمان دقیق مصرف این داروها را هم بداند و با برنامه ریزی درست آنها را به سالمند بدهد گاهی امکان دارد داروی اشتباهی جان سالمند را به خطر بیندازد پس پرستار باید با داروها و نحوه مصرف آنها به طور کامل آشنایی داشته باشد.

حتما بخوانید:   چگونه با مایع نشتی گیر لوله فاضلاب میتوان نشتی را برطرف کرد؟

آشنایی با غذاهای مناسب برای سالمند

نکته دیگری که پرستار سالمند باید با آن آشنایی کامل داشته باشد رژیم غذایی سالمند است امکان دارد غذاهای خاصی برای او مضر باشد باید بدانید که از چه مواد خوراکی در غذای سالمند استفاده نکنید امکان دارد دستگاه گوارش فرد سالمند نسبت به بعضی از مواد غذایی حساس باشد و نتواند آن را هضم کند در در نتیجه پرستار باید با این خوراکی ها آشنا باشد به طور معمول خوراکی هایی که نرم و آبکی می باشند و سبک هستند برای این عزیزان مناسب‌ترند و مشکلی در هضم نخواهند داشت.

چه سالمندانی نیاز به پرستار سالمند دارند

پرستار بیمار

سالمندانی که توانایی انجام کارهای روزمره خود را ندارند باید با توجه به نیاز آنها برای شان پرستار استخدام کنید. مثلاً سالمندی که می تواند راه برود و توانایی انجام کارهای روزانه خود را دارد فقط برای کارهایی مثل پخت و پز، گردگیری، خرید به پرستار نیاز دارد در این مواقع می‌توانید از پرستارهای پاره وقت کمک بگیرید.

ولی امکان دارد بعضی از سالمندان به طور کلی توانایی انجام هیچ کاری را نداشته باشند این سالمندان نیاز به پرستار شبانه روزی دارند تا از آنها نگهداری شود اگر در امر این نگهداری کوتاهی به عمل بیاید باعث می شود خطراتی برای آنها ایجاد شود گاهی سالمند حتی توانایی حرف زدن را هم ندارند و نمی تواند نیاز های خود را به کسی بگوید پس پرستار باید با شناختی که از سالمند دارد بتواند نیازهای او را برطرف کند و این مسلماً کار سختی است و از عهده هر کسی هم بر نمی آید پرستار باید در این زمینه آموزش های کامل را دیده باشد.

معایب استخدام پرستار برای سالمند چیست؟

تنها عیبی که می‌توان گفت استخدام پرستار برای سالمند دارد این است که شاید سالمند شما به تجهیزات پزشکی مجهز نیازمند باشد که فراهم کردن آن در خانه امکان نداشته باشد و یا بسیار پرهزینه باشد و یا ممکن است گاهی نیاز شود که پرستار سالمند با شخص دیگری جابه جا شود و این می تواند روی سالمند شما اثر بدی بگذارد و او را اذیت کند.

پرستاری از بیمار معلول ذهنی در منزل

پرستاری از بیماران معلولین ذهنی نسبت به دیگر بیماران باید از مهارت ویژه‌ای برخوردار باشند زیرا این بیماران تا آخر عمر خود به توجه و مراقبت خاصی نیاز دارند بیمار معلول ذهنی برای انجام بازی، نظافت، تغذیه و غیره به مراقبت خاصی نیاز داشته و به دیگران وابسته است.

حتما بخوانید:   کناف چیست و چگونه از کناف در نمای داخلی استفاده می شود؟

اولین نکته ای که باید پرستار بیمار معلول ذهنی رعایت کند این است که با این بیمار ارتباط نزدیک برقرار کند اگر نتواند این کار را بکند بیمار همکاری او را قبول نخواهد کرد. برقراری ارتباط به صورت چشمی و با توجه به زبان در زمان صحبت با بیمار معلول ذهنی، از اهمیت زیادی برخوردار است.

پرستار باید بداند که هیچ گاه نمی تواند با معلول ذهنی بزرگسال مثل کودک رفتار کند نباید او را تهدید کند و یا جای او تصمیمی بگیرد باید با او با احترام رفتار کند و بدون اجازه تماس فیزیکی مثل گرفتن دست یا گذاشتن دست روی شانه را به هیچ وجه انجام ندهد.

تغذیه در بیماران معلول ذهنی

مهمترین مطلبی که باید پرستار در این مورد در نظر داشته باشد تغذیه این بیماران است زیرا این بیماران به دلیل مشکلات ذهنی قادر به بیان نیازهای خود نیستند و اگر از تشنگی هم رنج ببرند نمی توانند به زبان بیاورند پس پرستار باید به تمام این مسائل دقت کامل داشته باشد تا مشکلاتی مانند یبوست، سوءتغذیه، کم آبی و تداخل دارویی با غذا، برای آنها به وجود نیاید.

اگر بیمار معلول ذهنی در استفاده از قاشق و چنگال دچار محدودیت می باشد باید پرستار از غذاهای ساده برای بیمار معلول استفاده کند پس ببینید کار پرستار بیمار معلول ذهنی چقدر سخت است؟ این پرستارها حتماً باید دوره های خاصی در این مورد دیده باشد

سخن آخر

در این مقاله از مجله ایبک برای شما در مورد اهمیت استفاده از خدمات پرستاری بیمار را طور کامل توضیح دادیم همانگونه که گفتیم خدمات پرستاری می تواند به طور پاره وقت یا تمام وقت باشد اگر سالمند شما قادر به انجام کارهای روزمره خود بود و فقط برای مراقبت های خاصی نیاز به پرستار داشت شما می توانید از پرستار پاره وقت استفاده کنید ولی اگر سالمند قادر به انجام کارهای روزمره خود نیست و حتی قادر به راه رفتن و دستشویی رفتن هم نمی باشد آنگاه باید برای او پرستار تمام وقت بگیرید

استفاده از خدمات پرستاری می تواند کمک شایانی به بهبودی بیمار شما بکند زیرا این پرستاران دوره دیده و آموزش دیده می باشند و شاید بعضی اوقات بهتر از اعضای خانواده هم بتوانند این کار را انجام دهند.

امیدواریم مطالب بیان شده برای شما مفید بوده باشد

 

اهمیت استفاده از خدمات پرستار بیمار

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

معایب استخدام پرستار برای سالمند چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا