تعمیرات کولر آبی

تعمیرات کولر آبی پرتابل | مزایا و معایب کولر آبی پرتابل

یکی از وسایل سرمایشی که امروزه از آن زیاد استفاده می شود کولر آبی پرتابل است که بدون نیاز به کانال کشی و به راحتی نصب خواهد شد. دلیل استفاده از این دستگاه مزایای منحصر به فرد کولر آبی می باشد؛ البته این کولر معایبی هم دارد که در ادامه می خواهیم شما را با معایب و مزایا و همچنین تعمیرات این دستگاه به طور کامل آشنا کنیم با ما همراه باشید.

کولر آبی پرتابل چیست؟

همانطور که گفتیم کولر آبی پرتابل یک وسیله سرمایشی می باشد که به کانال نیاز نداشته و به راحتی می توانید از آن در فضاهای کوچک مانند اداره، اتاق و… استفاده کنید در این کولر ها به جای پوشال پدهای سلولزی قرار گرفته، که می تواند یکی از مزایای این کولر باشد. پدهای سلولزی رسوب و شوره نمی گیرند و بازدهی بیشتری هم برای خنک کردن محیط دارند.

نحوه کار کولر آبی پرتابل اینگونه است که برای خنک کردن هوا از محیط اطراف خود استفاده می کند مدل های قدیمی این دستگاه را شما باید به صورت دستی آب بریزید که به آن کولرهای دستی کوچک هم می گویند ولی مدل های جدید امروزی دارای شلنگ بوده که می توانید به راحتی به وسیله نصب شلنگ، آب مورد نیاز کولر را تأمین کنید.

از این کولر ها در فضای بسته زیاد استفاده می شود، در مکان های کوچک که نیاز به خنک کنندگی کمتری دارند، می توان از این کولر به راحتی استفاده کرد.کولر آبی پرتابل دارای انواع مختلفی مانند بدون پایه، پایه دار، رومیزی ایستاده بزرگ و…. می باشد.

کولر آبی پرتابل

مزایای کولر آبی پرتابل چیست؟

همانطور که گفتیم این کولرها ویژگی‌های خاصی دارند که باعث شده محبوبیت زیادی بین کاربران پیدا کنند در ادامه می خواهیم شما را با مهمترین مزایای کولر آبی پرتابل آشنا کنیم:

 • این کولر ها نیاز به فضای زیادی برای نصب ندارند.
 • نصب آنها بسیار سریع و ساده بوده تا حدی که شما می توانید بدون نیاز به نصاب آن را نصب کنید.
 • کولرهای آبی پرتابل برای تعمیر و یا سرویس، نیاز به تعمیر کار نداشته و به راحتی می‌توانید این کار را خودتان انجام دهید.
 • این دستگاه را می توانید در هر قسمت از اتاق که می خواهید جابجا کرده و به مکان دیگری منتقل کنید.
 • کولر آبی پرتابل وزن زیادی ندارد و می توانید در زمان هایی که به این دستگاه نیاز ندارید آن را به مکان دیگری مانند انباری منتقل کنید.
 • مصرف آب کولر آبی پرتابل، در مقایسه با کولرهای آبی بزرگ بسیار کمتر می باشد.
 • کولر آبی پرتابل می تواند آب را در خود ذخیره کرده و در صورت قطع بودن آب تا چند ساعت از ذخیره آب مخزن استفاده کند.
 • کولرهای آبی پرتابل را شما بر خلاف کولرهای آبی معمولی، می توانید در چهار جهت تنظیم کنید و بعضی از این مدل ها هم به صورت خودکار تنظیم می شوند.
 • در این کولرها تایمر هایی قرار داده شده که می توان زمان کارکرد آن را تنظیم کرده و به این روش مقدار مصرف انرژی آن را کم کنید.
 • مصرف برق این دستگاه بسیار کمتر از کولرهای آبی بزرگ است.
 • هزینه تعمیر آن بسیار کم می‌باشد.
 • این کولر ها به دلیل پدهای سلولزی نیازی به عوض کردن پوشال ندارند.
 • کولر آبی پرتابل را می توان به وسیله ریموت کنترل و تنظیم کرد در صورتی که کولر آبی بزرگ این مزیت را ندارد.
 • سرعت کولر آبی پرتابل مثل کولر آبی، بصورت زیاد و کم تنظیم می شود.
 •  بعضی از کولر های آبی پرتابل نوارهای ال ای دی دارند که به محیط زیبایی می بخشد.
 • مقدار خنک کنندگی در این کولر به قدرت آن بستگی دارد و شما می توانید در هنگام خرید، متناسب با محیط خود، کولری با ظرفیت مناسب خریداری کنید.
 • کولر آبی ایستاده پرتابل پایه های چرخدار دارد که به راحتی می توان آن را حمل کرد.
 • قیمت کولرهای آبی پرتابل بسیار کمتر از کولرهای آبی معمولی می باشد.
حتما بخوانید:   اصول ایمنی و نکات کلیدی برای حفر چاه فاضلاب که باید رعایت کنیم

معایب کولر آبی پرتابل چیست؟

در این مقاله مزایای کولر آبی پرتابل را برایتان به طور کامل بیان کرده و توضیح دادیم در کنار این مزایا، معایبی هم وجود دارد که در ادامه شما را با آن آشنا می کنیم.

این کولر دارای سر و صدای زیادی بوده و به دلیل اینکه در داخل منزل نصب شده است می تواند صدای آزار دهنده ای داشته باشد. کولر آبی پرتابل برای اینکه محیط را خنک کند مقداری گرما از خود تولید می کند و به دلیل اینکه محل و یا کانالی برای تخلیه هوای داغ در این کولر وجود ندارد، باعث خواهد شد هوای داغ موتور در هوای خنک منزل تأثیر بگذارد. توصیه می کنیم برای رفع این مشکل از سیستم تهویه مناسب برای منزل خود استفاده کنید.

بعضی از این کولرها مخزن آب دارند و در هنگام استفاده، مخزن آب کولر به سرعت خالی می شود و باید به طور مداوم آن را پر کنید، این کار ممکن است برای شما دشوار و زمان بر باشد.

اگر حجم کولر آبی پرتابل زیاد شود وزن آن هم سنگین تر خواهد شد و به راحتی نمی توان آن را جابجا کرد. هر قدر که بگوییم کولر پرتاب قدرت زیادی دارد ولی باز هم برای سرد کردن اتاق های بزرگ مناسب نبوده و نمی تواند محیط بزرگ را خنک کند.

یکی دیگر از معایب این کولرها بوی بد کولر سلولزی می باشد که ممکن است که در هنگام شروع استفاده از دستگاه، متوجه آن شوید. نام دیگر این کولر سلولزی، کولر پلیمری است.

حتما بخوانید:   آموزش تعویض پوشال و انتخاب پوشال کولر آبی

یکی دیگر از معایب این دستگاه زیاد کردن رطوبت محیط است، نکته مهمی که باید حتماً توجه کنید این است که نصب این کولر در مکان هایی که بزرگ می باشند اصلا مناسب نیست؛ زیرا این دستگاه توان خنک کنندگی محیط های بزرگ را ندارد. از این دستگاه می توانید برای انباری، دفتر، اتاق و… که محیط های کوچکتری هستند، استفاده کنید. گاهی در بعضی از مکان ها به دلیل نبود کانال کشی مجبور به استفاده از کولرهای پرتابل خواهند شد.

تعمیرات کولر آبی پرتابل

کولرهای آبی پرتابل هم ممکن است مانند وسایل برقی دیگر دچار خرابی شوند، در ادامه می خواهیم شما را با عیب یابی و روش برطرف کردن عیب در کولرهای آبی پرتابل به طور کامل آشنا کنیم. دقت داشته باشید مواردی را که برایتان بیان می کنیم برای تمام مدل های مختلف کولر آبی پرتابل صدق می کند.

چرا کولر آبی پرتابل روشن نمی شود؟

اگر هنگامی که دستگاه خود را به برق زدید دستگاه روشن نشد؛ ابتدا به وسیله فازمتر از سلامت پریز برق اطمینان پیدا کنید بعد از آن دوشاخه را بررسی کنید ممکن است دوشاخه قطع شده باشد. اگر مشکل از دوشاخه و پریز هم نبود و کلید و چراغ پاور هم درست کار می کرد ولی کولر روشن نمی شد، باید حتماً باید به تعمیرکار مراجعه کنید. احتمالاً مشکل جدی برای کولر آبی پرتابل شما به وجود آمده است.

چرا با روشن کردن کولر، فیوز برق می پرد؟

یکی دیگر از دلایل خرابی در کولر های آبی پرتابل، پریدن فیوز در هنگام روشن شدن دستگاه است؛ که باعث وجود ایراد در پریز و اتصالی در دستگاه کولر می باشد، در این صورت ابتدا پریز را امتحان کنید و بعد از آن دو شاخه و سیم های بیرونی را چک کنید و اگر از سلامت این قطعات اطمینان پیدا کردید حالا باید کولر آبی را تعمیر کنید ابتدا درب کولر را باز کرده و سیم کشی های آن را پیدا کنید و در صورت اتصالی آن را برطرف کنید.

حتما بخوانید:   راه های جلوگیری از ایجاد شوره و رسوب در کولر آبی

چرا فن کولر آبی پرتابل درست نمی چرخد؟

یکی دیگر از مشکلات رایج در کولرهای آبی پرتابل نچرخیدن فن می باشد این مشکل می تواند به دلیل فرسوده شدن دستگاه انجام شود معمولاً نچرخیدن فن، با روغن کاری برطرف خواهد شد و در صورتی که مشکل حل نشد باید فن کولر را تعویض کنید.

چرا پره های خارج  کولر آبی پرتابل حرکت نمی کند؟

گفتیم بعضی از مدل های کولر پرتابل، دارای ریموت بوده و نیازی نیست شما به طور دستی این کار را انجام بدهید ولی اگر دستگاه شما دستی بوده و ریموت ندارد باید به طور دستی تنظیمات را انجام دهید در صورتی که پره های خارجی دستگاه حرکت نکرد احتمال دارد اتصال بدنه و پره ها به یکدیگر از جا درآمده باشد.

چرا کولر آبی پرتابل باد گرم می زند؟

اگر دستگاه کولر آبی پرتابل شما از ابتدای خرید باد گرم می زد دلیل بر قدرت پایین دستگاه می باشد ولی اگر گرمای دستگاه به طور ناگهانی شروع شد ابتدا مخزن آب کولر را چک کنید و از کافی بودن آب در آن اطمینان پیدا کنید. اگر دستگاه به وسیله شیر آب تأمین می‌شود باید از باز بودن شیر آب اطمینان پیدا کنید، احتمال دارد آب منطقه شما قطع شده باشد؛ در این صورت می‌توانید شیرهای آب آشپزخانه و یا مکان های دیگر را باز کرده و از وجود آب در لوله ها اطمینان پیدا کنید.

نکته مهم: برای اینکه با این مشکل روبرو نشوید توصیه می کنیم در روز های گرم تابستان یک پنجره کوچک را باز بگذارید تا هوا در منزل جریان پیدا کند.

کولر آبی پرتابل

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با تعمیر و همچنین مزایا و معایب کولر آبی پرتابل به طور کامل آشنا کردیم برای افزایش طول عمر دستگاه خود باید از آن خوب مراقبت کرده و هیچ گاه آن را نزدیک وسایل الکترونیکی و گرمایش قرار ندهید.

111111111111111111

31

تعمیرات کولر آبی پرتابل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چرا کولر آبی پرتابل باد گرم می زند؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا