مجله

نحوه چیدمان صحیح مواد غذایی در داخل یخچال و فریزر

چگونه مواد غذایی را در یخچال و فریزر خود بچینیم؟

وقتی که در یک یخچال مواد غذایی به صورت مرتب و منظم چیده شوند، علاوه بر بالا رفتن عمر مواد غذایی دسترسی به آن ها نیز بسیار راحت تر خواهد بود. در واقع چیدمان مرتب یخچال باعث می شود که هم اتلاف وقت کمتر باشد و هم عمر مواد غذایی بیشتر شود. برای اینکه چیدمان اصولی یخچال را انجام دهید، در ابتدا بایستی آشنایی لازم در ارتباط با رطوبت و درجه حرارت در قسمت های مختلف یخچال داشته باشید.

مواد غذایی مثل سبزیجات برای ماندگاری بالاتر و حفظ طراوت و تازگی آنها به رطوبت بیشتری نیاز دارند. برعکس، محل نگهداری میوه ها بایستی محیطی فاقد رطوبت و در عین حال خنک باشد. از طرفی مواد نوشیدنی و مواد غذایی با ماندگاری بالا، نیاز چندانی به درجه حرارت های پایین ندارند. بنابراین، یک چیدمان صحیح به شما کمک خواهد کرد که  همواره مواد غذایی تازه تر، شاداب تر و ماندگارتری داشته باشید. در این مقاله سعی شده است خواننده با نحوه چیدمان صحیح مواد غذایی در داخل یخچال آشنایی کافی را پیدا کند.

مراحل چیدمان صحیح یخچال

چیدمان صحیح مواد غذایی۱

برای چیدمان اصولی و صحیح یخچال نیاز است که مرحله به مرحله مواردی را انجام دهید و پیش بروید. این حرکت مرحله ای باعث می شود که شما چیدمانی اصولی و منظم داشته باشید. در ادامه این مقاله چیدمان یخچال ساید بای ساید توضیح داده می شود. در واقع این مقاله به شما کمک خواهد کرد که هم با طرز چیدمان یخچال و هم چیدمان فریزر آشنا شوید.

پیش از چیدمان یخچال ساید

در ابتدا و قبل از آنکه اقدام به مرتب کردن و چیدمان یخچال ساید نمایید، سطوح و طبقات داخل یخچال خود را ضدعفونی و تمیز کنید. این کار در صورتی که انجام شود نه تنها باعث زیباتر شدن ظاهر یخچال می شود، بلکه از انتقال و انتشار بیماری های ناشی از مواد غذایی و آلودگی تا حد زیادی جلوگیری می کند. در جهت ضدعفونی کردن یخچال خود، مواردی که در ادامه ارائه می شود را رعایت کنید:

حتما بخوانید:   بهترین مایکروفر برای خرید، گرانترین و ارزانترین مایکروفر

محتوای یخچال را کاملا خالی کنید

قبل از آنکه چیدمان یخچال ساید را شروع کنید، مواد خوراکی داخل یخچال را خارج کنید تا مانعی برای حذف هر گونه آلودگی و لکه وجود نداشته باشد.با استفاده از دستمال همه سطوح را تمیز کنید

چیدمان صحیح مواد غذایی۲

با استفاده از اسپری ضدعفونی کننده، چند ورق حوله کاغذی یا یک دستمال ضدعفونی کننده را مرطوب کرده و با آن به همه سطوح یخچال خود کشیده و آن را ضدعفونی کنید. این کار باعث می شود که قسمت داخلی در و تمام سطوح قفسه یخچال از میکروب ها و لکه ها پاک شود. در مرحله بعد کشوهای یخچال را خارج کرده و قبل از اینکه اقدام به پاک کردن آن ها نمایید، آن ها را برای یک مدت زمانی در مقداری آب گرم و صابون قرار دهید تا خیس بخورند. سپس آن ها را شستشو داده، خشک کنید و دوباره به داخل یخچال برگردانید.

از خوشبوکننده در داخل یخچال استفاده کنید

بعد از اتمام مرحله ضدعفونی، در صورتی که شما از یک خوشبو کننده در داخل یخچال شما استفاده کنید، می تواند بوی نامطبوع داخل یخچال شما را از بین ببرد. در این میان جوش شیرین می تواند به کار برده شود که به عنوان یک خوشبوکننده بسیار عالی عمل می کند. شما همچنین می توانید از خوشبوکننده هایی که بصورت مخصوص برای چسباندن به دیواره یخچال و فریزر مورد استفاده قرار می گیرند، بهره بگیرید.

طریقه چیدمان صحیح یخچال ساید

بعد از اینکه مرحله ضدعفونی یخچال به پایان رسید، شما می توانید چیدمان یخچال ساید خود را شروع کنید. برای این کار در ابتدا در ذهنتان فضای داخلی یخچال را به قسمت های مختلف بخش بندی کنید. مواد غذایی مختلفی باید در قفسه های بالایی، قفسه های زیری، در و کشوها گذاشته شوند. بنابراین، ترتیب و نحوه قرار گرفتن صحیح و اصولی آن ها اهمیت زیادی دارد.

شما این انتخاب را دارید که هر بخش رو بصورت جداگانه بچینید. همچنین شما می توانید قسمتی از یخچال را که اهمیت آن به نظر شما بیشتر از قسمت های دیگر است برای شروع کار انتخاب کنید.

طریقه چیدمان صحیح یخچال ساید در قسمت بالایی آن

با توجه به اینکه درجه حرارت در فضای بالای یخچال و در قفسه های فوقانی در مقایسه با سایر قسمت ها بیشتر هست، بنابراین، بهتر است که گوشت خام یا سبزیجات را در این قسمت قرار ندهید. در این بخش از یخچال بهتر است که مواد  غذایی مانند باقی مانده غذا، مواد نوشیدنی، ماست، پنیر، سوسیس، کالباس و موادی که احتمال کمتری دارد که خراب بشوند را قرار دهید.

طریقه چیدمان صحیح یخچال ساید در قسمت میانی آن

در جهت چیدمان اصولی بخش میانی یخچال ساید، بایستی از این موضوع اطلاع داشته باشید که درجه حرارت در این قسمت از یخچال نسبت به سایر قسمت ها یکنواخت تر و متعادل تر است. بر همین اساس، بخش میانی، فضای مناسبی برای قرار دادن و نگهداری از مواد غذایی است که بایستی در محیط خیلی سرد نگه داشته شوند ولی به احتمال خیلی قوی خراب شدن آن ها در طولانی مدت اتفاق می افتد و به راحتی خراب نمی شوند. این فضا در واقع فضای مناسبی برای موادی مانند تخم مرغ، گوشت های فراوری شده، خامه ترش و پنیرهای نرم می تواند باشد.

حتما بخوانید:   ۷ جولای ۲۰۲۳ روز جهانی شکلات ۱۶ تیر ۱۴۰۲

طریقه چیدمان صحیح یخچال ساید در قسمت پایین آن

از جمله نکات و مواردی که شما بایستی در نحوه چیدمان یخچال ساید آن را بدانید این است که بهترین فضا برای قراردادن و نگهداری از شیر در داخل این یخچال، قسمت پایینی و پشتی (عقبی) یخچال است. این بخش معمولا از نظر دمایی سردترین نقطه در یخچال محسوب می شود. در صورتی که شما گوشت خام را در یخچال نگهداری می کنید، بایستی آن را در پایین ترین نقطه و در قفسه بسیار سرد پایین قرار دهید.

طرز چیدمان کشوهای یخچال

  • کشو دارای رطوبت بالا

تنها کاربرد کشوهای یخچال این نیست که شما را در سازماندهی مواد خوراکی در داخل یخچال کمک کنند. کشو های مختلف برای نگهداری مواد غذایی مختلف، سطح رطوبت متفاوت و مخصوص به خود دارند. در یخچال کشویی که فاقد دریچه هست، در واقع برای نگهداری از سبزیجات است. چراکه سبزیجات در محیطی با میزان رطوبت بالا شادابی و طراوت خود را به مدت بیشتری حفظ می کنند و احتمال از بین رفتن سریع آن ها بسیار کم می شود.

  • کشوی دارای رطوبت پایین

در این کشوها منافذ هوا وجود دارد. این بخش، بهترین فضا را برای ذخیره میوه هایی که دارای سرعت تجزیه بالایی هستند فراهم می کند. کشوی دارای رطوبت کم را برای حفظ و نگهداری میوه هایی نظیر توت فرنگی، گلابی، انگور، پرتقال، کیوی و تمشک استفاده نمایید.

چیدمان صحیح مواد غذایی۴

طرز چیدمان در داخل یخچال

گرم ترین قسمتی که در یخچال و فریزر می تواند وجود داشته باشد، درواقع در یخچال است. این فضا برای نگهداری مواد غذایی و مصرفی با ماندگاری بالا مانند سرکه، نمک و مواد نگهدارنده تعبیه شده است. همچنین بهترین نقطه برای نگهداری از انواع سس در یخچال هست. حائل هایی که در این قسمت برای جلوگیری از افتادن مواد در زمان باز و بسته شدن در و تکان های یخچال قرار داده شده است، امکان نگهداری از بطری های سس سالاد، کچاپ، خردل، روغن کنجد و سس مایونز را فراهم می سازند.

همچنین، در یخچال، فضای مناسبی برای نگهداری از مواد نوشیدنی از قبیل آبمیوه ها، نوشابه ها یا بطری های آب فراهم می کند. در صورتی که همه مواد را در قسمت مناسب خود قرار دهید، مواد خوراکی شما مدت زمان بیشتری قابلیت مصرف خود را حفظ خواهند کرد. ضمن اینکه شما دسترسی آسان تر و سریع تری به هر کدام از مواد مورد نیاز خود خواهید داشت.

حتما بخوانید:   بازیابی اطلاعات باج افزار و حذف ویروس باج گیر

طرز چیدمان فریزر

در ابتدا، همه مواد و خوراکی هایی که در فریزر نگهداری می کنید را بیرون بیاورید تا بتوانید طرح و چیدمان مورد نظر خود را در این قسمت پیاده کنید. از جمله مهمترین مواردی که به فریزر ساید نظم و انضباط می دهد، ظرف های پلاستیکی دردار و شفاف هستند. شما می توانید سبزیجاتی مانند ذرت، نخودفرنگی، لوبیا سبز و سبزیجاتی دیگر مشابه آن ها را در داخل این ظرف ها نگهداری کنید. با انجام این کار، چیدمان فریزر خود را مرتب کرده تا به این وسیله بتوانید مواد غذایی مرد نظر خود را آسان تر تشخیص داده و استفاده کنید.

در مورد گوشت ها نیز، پلاستیک های زیپ دار مخصوص فریزر یا پلاستیک های معمولی را می توانید استفاده نمایید. ظرف های دردار و پلاستیک، در صورت استفاده برای چیدمان هم  فریزر کشویی و هم فریزر بدون کشو ایده آل هستند. بعلاوه، در صورت نیاز به فضای بیشتر، راهکار مناسب ذخیره سازی اقلام بصورت عمودی است. به منظور نظم بخشیدن هر چه بهتر و بیشتر به فریزر، اقلام بزرگتر را در قسمت پایین فریزر و اقلام کوچک تر را در قسمت بالای آن قرار دهید.

 

توصیه های آخر در رابطه با چیدمان یخچال ساید

شما به راحتی با توجه به چند نکته ساده در چیدمان یخچال ساید، می توانید به یخچال خود نظم و ترتیب بدهید. بعلاوه، این کار باعث می شود که شما به مواد خوراکی خود دسترسی راحت تری داشته باشید و این مواد را بتوانید به مدت زیادی مورد استفاده قرار دهید، بدون اینکه خراب شوند. بنابراین، از همین لحظه عزم خود را جزم کنید و به سراغ یخچال و فریزر محیطی که در آن هستید بروید. شما اکنون می توانید با توجه به اصولی که در این مقاله توضیح داده شد اقدام به تمیز کردن و مرتب کردن آن نمایید و در نهایت، حس خوب ناشی از تمیزی یخچال و ماندگاری بالاتر مواد خوراکی را با تمام وجود در خود احساس کنید.

نحوه چیدمان صحیح مواد غذایی در داخل یخچال و فریزر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

وقتی که در یک یخچال مواد غذایی به صورت مرتب و منظم چیده شوند، علاوه بر بالا رفتن عمر مواد غذایی دسترسی به آن ها نیز بسیار راحت تر خواهد بود.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا