خدمات شستشو

آموزش استفاده و شستشوی صحیح توالت فرنگی و شلنگ شستشو

نحوه استفاده از توالت فرنگی | شست و شوی توالت فرنگی و ضد عفونی کردن آن

این روز ها و با توجه به گسترش استفاده از توالت فرنگی در ایران که اخیرا رایج شده است، آموزش استفاده و شستشوی صحیح توالت فرنگی و شلنگ شستشو یکی از اصلی ترین دغدغه های افراد و خانم های ایرانی شده است و با توجه به وضعیت نه چندان مطلوب توالت های عمومی این موضوع در این مکان ها بیشتر نیز شده است.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که علاقه مند به سفرهای جهانگردی و… هستید، باید بدانید که استفاده از توالت فرنگی در زندگی روزمره شما بدون شک نقش مهمی خواهد داشت، در این مقاله توضیحاتی در رابطه با توالت های فرنگی که در خارج از کشور استفاده می شوند خواهیم داد تا شما را با این سرویس ها بیشتر آشنا کنیم.

نحوه استفاده از توالت فرنگی

اگر به تازگی از توالت فرنگی استفاده می نمایید، نحوه نشستن روی توالت فرنگی خود مهم است تا فشار کمتری بر کمر شما وارد شود به خصوص که از توالت فرنگی معمولا در ایران افرادی استفاده می نمایند که مشکلات کمر و آرتروز دارند:

 • محل نشستن خود را حتما با یک دستمال کاغذی تمیز نمایید؛
 • شلوار را تا زیر زانو پایین بیاورید و پاها را از عرض شانه بیشتر باز نمایید.
 • پشت به فلاش تانک توالت بنشینید؛
 • سعی کنید روی توالت فرنگی به صورت 90 درجه خود را نگه ندارید و خود را کمی به سمت جلو خم کنید تا در تخلیه روده  و دفع مشکلی ایجاد نشود و عمل دفع راحت تر انجام شود.
 • در پایان کار حتما سیفون را بکشید. این عمل باعث تخلیه لوله ها و برای جلوگیری از انسداد می باشد.

برای این منظور می توانید به صورت شبانه روی با تیم ایبک تماس حاصل نمایید و تکنسین های خبره ایبک در اسرع وقت در محل حاضر شده و باز کردن چاه و لوله را برای شما انجام دهد توجه نمایید برای این منظور سعی کنید به صورت دوره ای اقدام نمایید تا پیش از انسداد و ایجاد مشکل اقدام نمایید.

حتما بخوانید:   بهترین روش های تمیز کردن سرامیک و لکه گیری کاشی

توالت فرنگی بیده دار چیست

نحوه شستن در توالت فرنگی 

مسئله طهارت و نحوه شستن در توالت فرنگی، یکی از معضلات همه افراد در استفاده از توالت فرنگی است. نحوه شستن در دستشویی فرنگی  به انواع مختلفی است که در ادامه می توانید این موارد را مشاهده نمایید:

 • استفاده از خود شور: بسیاری از توالت های فرنگی دارای خود شور هستند که در لبه داخلی توالت فرنگی قرار داده شده و با پاشش آب  شستشو را انجام می دهد.
 • استفاده از شلنگ: برای شستن و تمیز نمودن خود با شلنگ تنها مقداری بلند شوید و شلنگ را از میان پاهای خود عبور داده و اقدام به شست و شو نمایید.
 • استفاده از دستمال: برخی از توالت ها نه خود شور دارند و نه از شلنگ برای شستن بهره می برند. این مورد در اروپا و خارج از کشور بسیار رایج و طبیعی است. در این موارد طرز استفاده از توالت فرنگی و شستن کمی متفاوت است برای این منظور باید پس از اتمام کار با یک دستمال کاغذی یا دستمال مرطوب اقدام به تمیز نمودن خود نمایید.

طرز استفاده از توالت فرنگی و نشستن

 • سنگ توالت شما باید استاندارد باشد تا علاوه بر اینکه به راحتی روی آن بشینید مجبور نباشید پاهای خود را بیش از حد باز نمایید.
 • پیش از شروع کار از تجهیزات دستشویی مطمئن شوید که شلنگ آب موجود است و خود شور دارد یا خیر و در صورت وجود صحیح کار می کند؟
 • در صورتی که توالت فرنگی گرفته و با سیفون کشیدن مشکل برطرف نشد حتما باید از لوله باز کن استفاده نمایید و همانطور  که پیشتر نیز گفته شد برای این منظور با پشتیبانی ایبک تماس حاصل نمایید.

شست و شوی توالت فرنگی

شستشوی صحیح توالت فرنگی و ضد عفونی کردن آن

شست و شو و تمیز نگه داشتن توالت همواره به شیوع بیماری های انگلی و پوستی کمک می نماید و به خصوص در فرهنگ ایرانی تمیزی این مکان ها بسیار حائز اهمیت بوده لذا نحوه شست و شو توالت فرنگی بسیار مهم است که موارد آن در ادامه خدمت شما ارائه شده است.

توصیه می شود حداقل هفته ای یکبار سرویس بهداشتی را شست و شو نمایید تا ضمن تمیزی از انتقال بیماری و آلودگی نیز جلوگیری شود.

وسایل مورد نیاز برای شست و شوی

برای شستشوی صحیح توالت فرنگی  نیاز به لوازم مخصوصی است که در ادامه این موارد برای شما لیست شده اند.

1- دستکش:

پوشیدن دستکش به منظور جلوگیری از نشر آلودگی و انتقال بیماری ضرورت دارد و توصیه می شود قبل از شروع حتما برای خود دستکش نو و تمیزی فراهم آورید.  همچنین برخی از مواد ضد عفونی کننده دارای ترکیبات شیمیایی هستند که برای سلامت انسان مضر است، جهت جلوگیری از برخورد این مواد با دست و پوست، استفاده از دستکش برای تمیزکاری سرویس بهداشتی اهمیت دارد.

حتما بخوانید:   علت بوی بد ماشین لباسشویی

2- برس دستشویی:

برس دستشویی و یا همان فرچه توالت، وسیله است که برای شست و شوی توالت فرنگی احتیاج خواهد بود. از برس برای تمیز کردن کاسه توالت استفاده خواهد شد. لازم به ذکر است که پس از هر بار استفاده آن را به طور کامل بشویید و ضد عفونی نمایید.

3- تمیز کننده توالت:

یک تمیز کننده می تواند تاثیر زیادی در شستشوی صحیح توالت فرنگی داشته باشد. تمیز کننده یا شوینده می تواند شیمیایی مانند مایع پاک کننده، و یا طبیعی و خانگی همانند جوش شیرین باشد. انتخاب نوع تمیز کننده که خانگی باشد یا شیمیایی بستگی به سلیقه شخصی مصرف کننده دارد، اما توجه نمایید استفاده از  تمیز کننده شیمیایی، به مرور برای سلامتی شما ضرر دارد.

4- ضد عفونی کننده توالت فرنگی:

ضد عفونی کردن توالت راه های مختلفی دارد. یکی از روش ها استفاده از اسپری ضد عفونی کننده است. همچنین می توانید از قرص ضد عفونی کننده و خوشبو کننده استفاده نمایید. برخی از این قرص ها به درون کاسه توالت فرنگی انداخته می شود و با هر بار استفاده از سیفون، آب با آن ادغام شده و خاصیت قرص ها فعال می شود. با این روش سرویس بهداشتی مدت طولانی پاکیزه، ضد عفونی و خوشبو و تمیز باقی مانده و تمیز خواهد شد.

5- اسفنج و دستمال:

برای ضدعفونی کاسه توالت فرنگی و شست شوی  بیرون توالت فرنگی، به طور مثال برای قسمت های سیفون، می توانید از اسفنج استفاده نمایید. همچنین می توانید از یک دستمال حوله ای که خاصیت جذب آب را دارد استفاده نموده و قسمت های خیس بیرونی را خشک نمایید.

وسایل مورد نیاز برای شست و شوی توالت فرنگی

مراحل شستشوی صحیح توالت فرنگی

پس از فراهم آوردن قسمت های مختلف توالت فرنگی، عملیات شستشوی صحیح توالت فرنگی را شروع می نماییم. ابتدا برای این منظور از ماده تمیز کننده برای تمیز نمودن قسمت لبه توالت فرنگی استفاده نموده و پس از مد تی از برسی برای شستن و ساییدن استفاده می نمایید

از فرچه، برای تمام قسمت های توالت فرنگی استفاده می نماییم تا کاملا تمیز شود. حالا درب توالت فرنگی را بسته و پس از 10 الی 15 دقیقه  با استفاده از اسفنج و محلول ضد عفونی کننده توالت فرنگی را به طور کامل ضد عفونی نموده و مدتی صبر می کنیم تا محلول کار خود را انجام دهد.

حتما بخوانید:   طریقه استفاده سرکه سفید، یک پاک کننده همه فن حریف در نظافت منزل

در این مرحله درب توالت فرنگی را ببندید و 10-15 دقیقه صبر نمایید. در این فاصله با یک اسفنج تمیز، سایر قسمت های توالت فرنگی همانند، فلاش تانک، درب توالت، قسمت خارجی توالت و … را کاملا تمیز کنید.

توالت فرنگی را یک بار با آب بشویید و فرچه را شسته و تمیز نمایید مطمئن شوید فرچه به طور کامل تمیز شده است. حالا مجدد شروع به تمیز کردن قسمت هایی که بیشترین آلودگی را دارند، همانند کاسه و لبه های توالت نمایید. سپس دیگر قسمت های توالت را کاملا  بشویید تا مواد تمیز کننده و ضد عفونی پاک شود. همچنین می توانید برای جلوگیری از ایجاد لکه  آب،  بیرون توالت فرنگی را با دستمال خشک نمایید.

برای این منظور می توانید از گروه خدماتی ایبک برای شست و شوی منزل و توالت خود استفاده نمایید تا ضمن ارائه یک خدمت خوب و با کیفیت از تمیزی کامل سرویس بهداشتی خود لذت ببرید.

یک نکته که در سرویس بهداشتی هایی که قدیمی ساخت هستند وجود سیستم تهویه مناسب است این مورد در سرویس های خانه های جدیدتر رعایت شده اما در خانه های قدیمی کمتر دیده می شود.

2 2 min 2

در زمان شستشوی صحیح توالت فرنگی، در صورتی که از مواد تمیز کننده یا ضد عفونی کننده شیمیایی استفاده می نمایید، حتما سیستم تهویه و هوا کش را روشن  نموده و بعد از پایان شست و شو برای چند دقیقه نیز روشن باقی بگذارید تا بو و گاز این مواد به بیرون هدایت شود. در حالت کلی ، هنگام استفاده از  مواد شیمیایی، برای حفظ سلامتی ،حتما  توجه داشته باشید نباید از این موارد در فضای بسته استفاده نمایید.

اگر سرویس بهداشتی شما به جای هوا کش پنجره دارد ، از آن نیز می توانید استفاده نمایید و اجازه دهید هوای تازه به درون دستشویی ورود نماید و هوا در جریان باشد و با چرخش هوا بوی مواد ضد عفونی کننده و شوینده که عموما حاوی مواد سمی است به بیرون هدایت شود.

در نهایت برای شستشوی صحیح توالت فرنگی می توانید موارد ذکر شده را رعایت نمایید اما باید دقت کنید این موارد سمی بوده و ممکن است شما را اذیت نماید لذا برای این منظور توصیه می شود از تیم ایبک برای تمیز نمودن نیز می توانید بهره ببرید.

111111111111111111

31

آموزش استفاده و شستشوی صحیح توالت فرنگی و شلنگ شستشو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مراحل شستشوی صحیح توالت فرنگی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا