خدمات پرستاری و مراقبتی

روش ارائه خدمات پرستاری به کودکان در منزل

یک پرستار حرفه ای کودک می تواند به عنوان یک فرشته نجات برای افرادی باشد که توانایی مراقبت و نگهداری از فرزندان دلبند خود را به دلایل مختلف ندارند. همه می دانیم که دوران کودکی از حساس ترین دوران زندگی هر شخصی می باشد. کودکان در سنین پایین نیاز های احساسی و عاطفی زیادی دارند و مراقبت از آنها نیازمند تجربه و حوصله و همچنین تخصص فراوان می باشد یکی از مسائلی که امروزه بیشتر خانواده ها و همچنین مادران شاغل دارند موضوع پرستاری و نگهداری از کودکشان می باشد. انتخاب یک پرستار کودک حرفه ای در منزل می‌تواند کمک بزرگی به این عزیزان باشد. مرکز خدماتی ایبک امداد با سالها تجربه در این زمینه آماده است تا خدمات پرستاری را به شما عزیزان ارائه دهد.

وظایف پرستار کودک حرفه‌ای در منزل

پرستار کودک معمولاً از کودکان در منزل خودشان مراقبت می کند و وظایف و مسئولیت های پرستار کودک بر اساس سن کودکان متفاوت می باشد. به طور مثال پرستاری کردن از یک نوزاد با کودک چند ساله متفاوت است. نوزادان نیاز به مراقبت بیشتر از نظر نظافت و استحمام، تعویض پوشک، خواباندن به موقع و همچنین تغذیه دارند. در حالیکه مراقبت از کودکان با سنین بالاتر بیشتر بر اساس بازی و آموزش و همچنین پر کردن اوقات فراغت می باشد. برای کودکانی که دارای مشکل جسمی می باشند پرستاران باید با  اطلاع از شرایط کودک نگهداری از او را در خانه به عهده بگیرند. در زیر به بعضی از وظایف پرستاران کودک در منزل می پردازیم.

رسیدگی به نظافت شخصی و استحمام کودک

یکی از اساسی ترین وظایف پرستاران کودک استحمام آنها و همچنین رسیدگی به نظافت کودکان می باشد. در مورد نوزادان شستشوی آنها و همچنین تعویض پوشک نیز بر عهده پرستار می باشد. در مورد کودکان بزرگتر توجه به استحمام و دستشویی و همچنین بهداشت دهان و دندان آنها از وظایف پرستاران کودک می باشد. پرستار کودک باید با مهر و محبت و صبوری زیاد به آموزش کودکان پرداخته و با شیوه خاص هر کودک، اصول تربیتی را به آنها آموزش دهد. نگهداری و مراقبت از کودکان، برقراری ارتباط دوستانه و همچنین صمیمیت با آنها یکی از اساسی ترین وظایف هر پرستار کودک می باشد. با برقراری ارتباط دوستانه کودک می تواند خلا عاطفی را که از عدم حضور والدین ممکن است داشته باشد با حضور یک پرستار حرفه ای کمتر احساس کند.روش ارائه خدمات پرستاری به کودکان در منزل والدین وقتی به یک پرستار اعتماد می‌کنند از هر نظر باید خیالشان از بابت نگهداری از کودک دلبندشان آسوده باشد. بنابراین پرستار نباید لحظه ای از کودک غافل شده و او را به حال خود بگذارد و در تمام ساعات کاری خود لازم است از کودک مراقبت کرده تا خطری او را تهدید نکند.

حتما بخوانید:   دلایل بلوغ زودرس و دیررس و روش های درمان آن

کمک به سلامت روانی کودک

یکی دیگر از وظایف پرستاران کودک می تواند کمک به ارتقاء سلامت روانی کودکان باشد. خواندن کتاب داستان که متناسب با سن کودک باشد می‌تواند در این زمینه به پرستاران کمک کند و همچنین پرستاران می توانند فیلم هایی با محتوای کودکانه و جذاب تهیه کرده و در اوقات فراغت کودک برای او پخش کنند. همچنین پرستاران با صحبت کردن با کودکان و دادن اعتماد به نفس به آنها می‌توانند کمک بزرگی در ارتقای سلامت روانی کودک داشته باشند. گاهی اوقات کودکان از موضوعاتی می ترسند و پرستار می تواند با همفکری و کمک خانواده به کودکان در رهایی از این ترس کمک کند و همچنین به آموزش رفتارهای اجتماعی و آموزش امور تربیتی بپردازد.

توجه به تغذیه کودکان

یکی دیگر از کارهایی که پرستاران می توانند با آموزش دادن به کودک از طریق بازی آن را ارتقا دهند تهیه غذا برای کودک می باشد. یکی دیگر از مهمترین وظایف که پرستار کودک باید به عهده بگیرد توجه به تغذیه کودک و تهیه غذا برای او می باشد. برنامه غذایی که باید برای کودکان در نظر گرفته شود باید متناسب با گروه سنی آنها باشد و همچنین پرستار باید در پخت غذاهای مقوی و غذاهایی که مورد نیاز بدن کودک می باشد تبحر داشته باشد. در این میان باید از خوردن خوراکی های مضر توسط کودکان جلوگیری شود و این کار باید از طریق آموزش و بازی و همچنین صبوری فراوان انجام شود و هرگز نباید با خشونت با کودکان رفتار گردد. برنامه زمانی غذا باید تعیین شده و پرستار طبق آن برنامه به تغذیه کودک اقدام کند.روش ارائه خدمات پرستاری به کودکان در منزل گاهی کودکان در خوردن غذا مقاومت می کنند و این از وظایف پرستاران است تا با صبوری و مهربانی این مشکل را برطرف کرده و کودک را به غذا خوردن تشویق کنند.

کمک به ارتقاء سلامت جسمانی کودک

یکی از مهمترین وظایف پرستاران در منزل کمک به ارتقای سلامت جسمانی کودک می باشد. کمک کردن به کودک در برداشتن قدم های اولیه و آموزش راه رفتن به او باید با صبوری و مهربانی انجام شود. کودکانی که بزرگتر هستند نیاز به ورزش و نرمش دارند و این آموزش‌ها می‌تواند توسط پرستار از طریق بازی و فعالیت های جذاب انجام شود. انجام بازی های شاد و پر تحرک و فعالیت های جالب و جذاب از کارهایی است که یک پرستار می تواند در خانه با کودکان انجام دهد و با این کار سلامت جسمانی کودکان را نیز تضمین کند. نوزادان از حساس ترین رده سنی جهت پرستاری می باشند که باید ساعت خواب آنها و همچنین تغذیه آنها بسیار مورد توجه قرار گیرد. همچنین نوزادان نیاز به ماساژ دارند و ماساژ کودک نیز باید در برنامه وظایف پرستاران قرار گیرد.

حتما بخوانید:   دلایل جویدن ناخن در کودکان چیست و والدین چه نقشی دارند؟

مزایای مراقبت و نگهداری از کودک در منزل

برخلاف دیگر خدمات نگهداری از کودک مانند مدرسه یا مهد کودک، پرستار کودک می‌تواند در منزل توجه ویژه فقط به کودک شما داشته باشد و بنابراین علاوه بر دریافت مراقبت های لازم و ضروری می تواند مراقبت های بیشتری نیز دریافت کنند. در ادامه به برخی از مزایای نگهداری و پرستاری از کودک در منزل اشاره می کنیم:

راحت بودن کودک در محیط امن خانه

یکی از مزایایی که پرستاری و نگهداری از کودک در منزل دارد این است که کودک از خانه خارج نشده و در واقع می تواند در محیط امن خانه بماند و پرستار برای نگهداری از او به منزل شما می آید و این برای فرزند شما بسیار سودمند است زیرا علاوه بر دریافت توجه بیشتر و مراقبت های لازم، امنیت بیشتری را نیز در خانه دریافت می کند همچنین در وقت شما صرفه جویی خواهد شد و کودک در محیط آشنای خانه با آرامش بیشتر به یادگیری، آموزش و همچنین بازی می پردازد.

تحرک و فعالیت بیشتر در محیط خانه

وقتی که پرستار برای کودک شما می گذارد و توجه و مراقبتی که از او می کند باعث می شود که کودک وقتش را بیهوده هدر نداده و منفعل نباشد. پرستار می تواند با تبحر لازم در زمینه آموزش کودک از طریق بازی و فعالیت های جذاب نه تنها کودک را از نظر رشد مغزی پرورش دهد بلکه رفاه و سلامت او را نیز ارتقا داده و به امور تربیتی کودک از طریق بازی های پر جنب و جوش و اکتیو بپردازد.

کسب مهارت و سرگرمی کودک در محیط منزل

یکی دیگر از مزایای مراقبت از کودک در منزل این است که پرستار کودک می تواند به کودک شما فرصت امتحان کردن چیزهای جدید را بدهد و کودک می تواند مهارت های جدیدی را کسب کند. به دلیل آنکه والدین شاغل زمان لازم جهت بردن کودکان خود به محیط های ورزشی و آموزشی و فعالیتهای فوق برنامه را ندارند بنابراین پرستار کودک می ‌تواند این خلأ را پر کرده و در زمان های مناسب این فعالیت ها را به کودکان در منزل آموزش دهد. روش ارائه خدمات پرستاری به کودکان در منزلپرستاری که آموزش دیده و متبحر باشد با تخصص هایی که دارد می تواند حتی به کودکان شما در ورزش و یا کلاس های زبان کمک کند زیرا پرستاران کودک دارای طیف وسیعی از مهارت ها می باشند و می توانند آن را با کودکان شما به اشتراک گذاشته و فرصت های آموزشی متعددی را در اختیار کودکان دلبند شما قرار دهند.

حتما بخوانید:   راهکار های برای شکل گیری اعتماد به نفس کودک

ویژگی های یک پرستار خوب

همانطور که گفته شد نگهداری و مراقبت از کودکان کار ساده ای نیست و نیاز به مهارت و تجربه زیادی دارد. یک پرستار خوب و حرفه ای باید ویژگی های زیر را داشته باشد.

  • قابل اعتماد و مسئولیت پذیر باشد.
  • در مقابل رفتار با کودکان باید بسیار صبور باشد.
  • مهربان و دلسوز باشد.
  • پرتحرک و خلاق باشد و همراه و پا به پای کودک به جنب و جوش و فعالیت بپردازد.
  • تجربه کافی در نگهداری از کودکان را داشته باشد و بتواند خودش را با شرایط مختلف سازگار کند.
  • با اعتماد به نفس باشد و بتواند به وسیله بازی و فعالیت های جذاب به آموزش و امور تربیتی کودک بپردازد.

هزینه مراقبت از کودکان در منزل

هزینه پرستاری و مراقبت از کودکان در منزل با توجه به خدمات و وظایفی که پرستار ارائه می دهد متفاوت می باشد. عوامل مختلفی از جمله سطح تحصیلات و تجربه پرستار، تعداد فرزندانی که نیاز به پرستاری دارند، ساعات کاری، دور بودن یا نزدیک بودن محل نگهداری و تعداد روزهای کاری همه در مبلغ دستمزد پرستار تاثیر گذار خواهد بود. چنانچه شما برای انجام دادن کارهای منزل نیز به پرستار نیاز دارید حتماً باید به هنگام استخدام این مورد را با او در میان گذاشته و در به توافق برسید و این مورد نیز یکی از عواملی است که در حقوق و دستمزد پرستار تاثیر گذار خواهد بود.

سخن پایانی

نگهداری و مراقبت از کودکان نیازمند تجربه و مهارت کافی در این زمینه می باشد. شرکت خدماتی ایبک امداد با سالها تجربه و به کارگیری حرفه ای ترین نیروی کار در زمینه پرستاری از کودک آماده است تا به شما عزیزان خدمات ارائه دهد. جهت دریافت مشاوره می توانید با تلفن های ایبک امداد تماس بگیرید و با کارشناسان ما مشورت کنید.

111111111111111111

31

روش ارائه خدمات پرستاری به کودکان در منزل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مزایای مراقبت و نگهداری از کودک در منزل

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا