خدمات ساختمان

لوله کشی پوش فیت مناسب تر است یا پولیکا

یکی از مواردی که امروزه در ساختمان سازی بیشتر از قبل مورد توجه قرار میگیرد، سیستم های لوله های فاضلاب ساختمان است. برای این منظور پیش روی مهندسان ساختمانی از بین موارد موجود انتخاب های گسترده ای وجود دارد که باید ضمن محاسبه بهترین جنس با کم ترین هزینه در راستای کیفیت بهتر دست به انتخاب بزنند. لوله پلیکا یا پوش فیت؟ این سوالی است که اغلب در حین انتخاب کار با آن مواجه میشوند.

انواع لوله های پوش فیت

از جمله لوله هایی که برای سیستم فاضلاب ساختمان ها مورد استفاده قرار میگیرد لوله های پوش فیت است این لوله ها از پلمیری به جنس پلی پروپن ساخته شده اند، برای اتصال این لوله ها به همدیگر در قسمت انتهایی آنها سوکت و واشر قرار دارد. لوله های پوش فیت در دو نوع لوله های پوش فیت صدادار و لوله های پوش فیت بدون صدا در بازار موجود است. ممکن است هنگام  خرید لوله های پوش فیت اسامی دیگر ی مانند لوله اورینکی، لوله یه سر سوکت و .. را بشنوید، تعجب نکنید اینها اسامی متداول دیگری از لوله های پوش فیت است که بین فروشندگان رایج شده است. لوله های پوش فیت بدون صدا در قسمت درونی خود از ماده ای به نام کمپاند برای عایق صدا پوشیده شده اند. این ترکیب صدایی که حین انتقال و هدایت جریان فاضلاب ممکن است به بیرون شنیده شود را کاهش می دهد و تا حد زیادی از شنیدن آن ممانعت به عمل می آورد. تنها تفاوت لوله پوش فیت بدون صدا و معمولی در عایق صوتی بودن لوله های پوش فیت بدون صدا است و تفاوت  دیگری باهم ندارند. لوله های پوش فیت بدون صدا بین مصرف کنندگان رضایت بیشتری دارد. این لوله ها در اندازه های مختلفی در بازار موجود است این اندازه مربوط به قطر و طول لوله میباشد. لوله های پوش فیت از استاندارد بالایی برخوردار هستند و در رنگ های طوسی ،مشکی و نارنجی اغلب در بازار به فروش میرسند. برای اتصال لوله های پوش فیت به یک دیگر سوکت یک سمت لوله در سمت مخالف لوله بعدی فرو میرود و در آن چفت میشود. اما روش دیگری نیز برای اتصال لوله های پوش فیت به هم دیگر وجود دارد و آن استفاده از یک حلال صنعتی مناسب است.در این روش حلال را در سطح درونی و بیرونی لوله پوش فیت ریخته و آن ها در یکدیگر چفت میکنیم.

حتما بخوانید:   جوشکاری لوله گاز چیست و چگونه انجام می‌شود؟

لوله های پوش فیت چه معایبی دارند؟

به طور قطع هر محصولی در کنار مزایایی که دارد ممکن است معایبی نیز به همراه داشته باشد، لوله های پوش فیت نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در کنار مزایایی که برای لوله های پوش فیت نام برده شد در زیر به چند مورد از معایب آن اشاره میکنیم:

  • هزینه های بالا نسبت به لوله های فاضلاب دیگر در بازار.
  • عدم استفاده از لوله های پوش فیت در اتصالات سیفون برای اتصالات سیفون از لوله های پلی اتیلنی استفاده میشود.
  • نداشتن مقاومت کافی برای قرار گرفتن در زیر خاک.
  • نداشتن اطمینان از کارایی خوب در دراز مدت، یعنی ممکن است لوله های پوش فیت به نسبت لوله های دیگر زودتر دچار خراب شدن شود.
  • برای باز کردن لوله های پوش فیت در صورت گرفتگی به دلیل حساس بودن این لوله ها نیاز به کارگر با مهارت بالا میباشد.

لوله کشی

لوله های پلیکا؛ مزایا و معایب

لوله پلیکا در ساختمان سازی به کار میرود و  مزایای زیادی دارد. لوله های پلیکا در  دو نوع PVC و UPVC در بازار موجود هستند. سری های UPVC جدیدترین نوع لوله های پلیکا هستند که در بازار وجود دارند. لوله پلیکا در دو رنگ سفید و خاکستری در بازار موجود است اگرچه لوله های پلیکا سابقه  ساخت دیرینه ای دارند و نسبتا  قدیمی محسوب میشوند اما به دلیل خواص خوبی که در ساختمان سازی دارند و همین طور  قیمت مناسب در بین استفاده کنندگان محبوبیت زیادی دارد. لوله های پلیکا با وجود  مقاومت بالایی که دارند اما بسیار سبک هستند و حمل  آنها هنگام کار آسان است. در اغلب ساختمان ها از لوله های  پلیکا استفاده میشود. این لوله ها مقاومت خوبی در برابر مواد شیمیایی دارند و به این دلیل استفاده از آنها در کارخانه هایی که با مواد شیمیایی سروکار دارند توصیه می شود. لوله های پلیکا تا حد زیادی در برابر ضربه خود مقاومت نشان می دهند بنابراین استفاده از آنها در ساختمان سازی توصیه می شود. این لوله های علاوه بر مقاومت در برابر ضربه عایق گرمای خوبی هستند به طوری که گرمای ناشی از عبور سیالات در درون خود را  به بیرون بازتاب نمی کند. چنان چه  لوله های پلیکا  با تاسیسات برقی برخورد  کنند مانع از عبور جریان از خود و ورود آن به قسمت های دیگر میشوند و به نوعی عایق جریان نیز محسوب میشوند. از لحاظ عمر و ماندگاری لوله های پلیکا نسبت به سایر لوله ها دارای عمر بالایی هستند و این یکی از مواردی است که در توسعه پایدار برای صرفه جویی در مصارف مورد توجه قرار میگیرد و آن را از سایر لوله ها ممتاز میکند زیرا احتمال پوسیدگی با عوامل شیمیایی مختلف در این لوله ها بسیار کم است. در مناطقی که نیاز است لوله ها را در زیر خاک قرار دهیم، لوله پلیکا بهترین انتخاب است.

حتما بخوانید:   منبع دوجداره چیست؟ انواع منبع دوجداره موتورخانه و کاربرد آن

در بین لوله کشی پلیکا و پوش فیت استحکام کدام بیشتر است؟

در مورد بحث استحکام لوله پلیکا و پوش فیت  عوامل زیادی موثر هستند برای اتصال لوله های پلیکا به هم از چسب استفاده می شود و لوله های پوش فیت آب بندی اورینگ متصل می گردند. استحکام این لوله ها به مهارت شخصی که آن را نصب میکند بستگی دارد. برخی از عواملی که در استحکام آن نقش دارند عبارتند از :میزان طول عمر در برابر اشعه های مختلف از جمله فرابنفش، داشتن مقاومت حرارتی و عایق صوتی، استحکام شیمیایی و … به طور معمول مربوط به میزان استحکام لوله پلیکا و پوش فیت برابر است تنها  مسئله ای که می توان در هر دو مورد نام برد این است که در  لوله پلیکا چسب و در پوش فیت  اتصال ارینگ ها توسط مواد شیمیایی میتواند از بین برود که در این مورد لوله پلیکا نسبت به پوش فیت برتری ای دارد  و آن تجمع رسوبات در محل اتصال لوله های پلیکا است که میتواند جایگزین چسب از بین رفته شود اما این مورد در پوش فیت مشاهده نمیشود. هر دو لوله، پلیکا و پوش فیت در برابر  زنگ زدن و خطر پوسیدگی مقاومت بسیار بالایی دارند. در مکان هایی که در  برخورد  مستقیم با نور آفتاب قرار دارد  بهتر است از لوله های پوش فیت استفاده کنیم زیرا مقاومت لوله های پوش فیت  در برابر اشعه فرابنفش خورشید بیشتر از لوله های پلیکا می باشد اشعه فرابنفش خورشید می توانند لوله های پلیکا را از بین ببرد. مقاومت در برابر آسیب های مکانیکی که ممکن است به ساختمان وارد شود و آستانه تحمل در برابر شکستگی در لوله های پلیکا از پوش فیت بیشتر است. پوش فیت نسبت به پلیکا انعطاف پذیری بیشتری دارد. لوله های پوش فیت مقاومت بالایی در برابر خطر آتش سوزی دارد. از آنجایی که سطح درون لوله های پوش فیت صیقلی تر است امکان رسوب فاضلاب در آن به نسبت لوله های پلیکا کم تر است و این یک مزایای خوب برای آن محسوب میشود. هر دو لوله پوش فیت و پلیکا مزایا و معایبی دارند ،برای انتخاب بهتر بین این دو مورد بهتر است با کسانی که در این زمینه تخصص دارند مشورت کنید و بر اساس هزینه ای که در نظر دارید به انتخاب مناسبی دست پیدا کنید.

حتما بخوانید:   نمای چوبی ترمو وود چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

مقایسه هزینه لوله های پوش فیت و لوله های پلیکا

بی شک هزینه در اجرای کارهای ساختمانی برای افراد مسئله ای مهم محسوب میشود در این بین لوله های پوش فیت نسبت به لوله های پلیکا هزینه بیشتری را برای فرد به ارمغان می آورند. نصب پوش فیت نسبت به پلیکا نیاز به دقت و زمان بیشتری دارد و بنابراین دستمزد کارگر را بالا میبرد. هزینه اتصالاتی که در حین نصب لوله های پوش فیت به کار برده میشود نسبت به پلیکا گران تر است.

لوله کشی

سرعت انتقال فاضلاب در لوله های پوش فیت و پلیکا

لوله های پوش فیت و پلیکا از نظر هدایت و انتقال فاضلاب در درون خود سرعت تقریبا برابری دارند اما لوله های پوش فیت در حین انتقال صدا تولید میکنند. لوله های پلیکا نسبت به پوش فیت عایق صدای بهتری در برابر جریان فاضلاب در درون خود هستند، با پیشرفت فناوری و تولیدات جدید از لوله های پوش فیت، سری های جدی این لوله ها صدای کم تری را تولید میکنند هرچند هنوز هم به طور کامل عایق صدا نیستند. سطوح داخلی لوله ها هرچقدر صاف تر باشد انتقال فاضلاب به درستی صورت میگیرد. در صورتی که لوله ها دچار گرفتگی شده باشند، پوش فیت نسبت به پلیکا در برابر ضربات فنر برای رفع گرفتگی  مقاومت بیشتری از خود نشان میدهند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی ما بر آن بود تا در مورد ویژگی های هر دو لوله و مزایا و معایب آن توضیحاتی آرایه کنیم تا با آگاهی بیشتر دست به انتخاب مناسب بزنید. لوله های پوش فیت نسبت به لوله های پلیکا جدیدتر هستند و مزایایی آن را برای استفاده در ساختمان های چندین طبقه از لوله پلیکا ممتاز میکند. اما هم چنان نمی‌توانیم به طور قطعی بگوییم که از لوله های پلیکا بهتر هستند، تصمیم گیری به عهده شماست.

31

لوله کشی پوش فیت مناسب تر است یا پولیکا

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

لوله کشی پوش فیت مناسب تر است یا پولیکا

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x