خدمات ساختمان

رابیتس یا راویز | چرا از رابیتس در ساختمان سازی استفاده می شود؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

امروزه با بالا رفتن میزان ساخت و ساز، صنایع زیادی مخصوصا صنعت فولاد در کشور رونق گرفته است. رابیتس کاری هم از جمله مشاغلی می باشد به نوعی با این صنعت ارتباط تنگاتنگ دارد. رابیتس یا راویز در واقع از ورقه های فولادی گالوانیزه ساخته شده است که در ادامه به مزایا و معایب آن می پردازیم.

رابیتس یا راویز چیست؟

رابیتس یا راویز چیست؟ این محصول نوعی توری از جنس فلز است که از ورق های گالوانیزه تولید می شود و در صنایع مربوط به ساخت و ساز برای کارهای تزئینی، گچکاری، سقف کاذب و پوشاندن بتن استفاده می شود. رابیتس از کشش عرضی و پرس ورق های گالوانیزه به شکل مشبک درآمده و با مفتول های گالوانیزه به شبکه فرعی متصل می شود. این محصول باعث پیوستگی عمومی دیوار می شود و از ترک خوردگی در کار جلوگیری می کند.

دسته بندی رابیتس

رابیتس بر اساس تعداد ستون ها، وزن و چشمه دسته بندی می شود. رابیتس های معمول در ایران دارای ۹، ۱۱ و ۱۳ ستون هستند که هر کدام کاربرد مخصوص خود را دارند. برای مثال، رابیتس ۱۳ ستونه برای نمای ساختمان مناسب است زیرا باید وزن سنگ نما را تحمل کند. رابیتس های با وزن سبک تر برای سقف کاذب مناسب هستند زیرا انعطاف بالاتری دارند.

نکات مهم هنگام خرید رابیتس

برای خرید رابیتس یا راویز با کیفیت، باید به ضخامت ورق، نوع گالوانیزاسیون، تعداد ستون، قطر و قابل بازگشت بودن به طبیعت توجه کنید. همچنین باید قبل از خرید، رابیتس را چند بار بر روی زمین بزنید تا ببینید آیا تکه های گالوانیزه از آن جدا می شوند یا خیر. اگر جدا شدند، نشان دهنده کم کیفیت بودن رابیتس است.

حتما بخوانید:   برتری های کاغذ دیواری نسبت به رنگ

مزایای استفاده از رابیتس

استفاده از رابیتس یا راویز مزایای زیادی دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:

استحکام نسبی

 رابیتس یا راویز باعث می شود که سطح دیوار یا سقف یکپارچه و مقاوم شود و از ترک خوردگی جلوگیری کند. برای این منظور، باید رعایت اصول مهندسی و جوش مناسب در نصب رابیتس انجام شود.

سرعت اجرای بالا

 رابیتس یا راویز به دلیل طرح پذیری و سبک بودن، قابل حمل و نصب آسان است و باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می شود.

فراوانی در بازار و سهولت تهیه

 رابیتس یک محصول رایج و پرطرفدار است که در بازار به راحتی قابل تهیه است. همچنین قیمت رابیتس نسبت به سایر مصالح فولادی مناسب تر است.

امکان ایجاد طرح های مختلف و مورد نظر مشتری

 رابیتس یا راویز به دلیل داشتن چشمه های مختلف، قابل شکل دهی به صورت هندسی یا منحنی است و می توان با آن طرح های خلاقانه و زیبا را اجرا کرد. برای مثال، مجسمه سازان از رابیتس برای فرم دادن سطوح سه بعدی پیچیده و منحنی استفاده می کنند.

رابیتس یا راویز چیست

رابیتس چگونه تولید میشود؟

رابیتس یا راویز از عملیات سرد بر روی ورق های گالوانیزه گرم تولید می شود. بدین صورت که ابتدا ورق گالوانیزه که بصورت رول می باشد و عرض آن حدود یک متر است را تهیه می نمایند. سپس با استفاده از یک دستگاه شکاف زن، شکاف های الماسی شکل روی ورق ایجاد می شود.

در مرحله بعد، با استفاده از یک دستگاه کشش عرضی، ورق را در راستای عرض خود کشیده و چشمه های مختلف را روی آن شکل می دهند. در نهایت، با برش ورق در طول مشخص، برگ های رابیتس با ابعاد استاندارد تولید و راهی بازار می شوند.

معایب رابیتس یا راویز

راویز با وجود مزایای زیادی که دارد، دارای برخی معایب نیز هست که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

هزینه بر بودن

نصب و اجرای رابیتس یا راویز نیاز به دستمزد بالای نیروی کار، مصرف زیاد گچ و ملات، و تجهیزات خاص دارد که باعث افزایش هزینه ساختمان می شود.

افزایش وزن ساختمان

رابیتس یا راویز به دلیل ضخامت ورق و ملات خور بودن، وزن ساختمان را افزایش می دهد که ممکن است باعث کاهش ظرفیت باربری و تحمل لرزه ساختمان شود.

حتما بخوانید:   نحوه هوشمند سازی ساختمان | تجهیزات و مراحل هوشمند سازی ساختمان

مستعد ترک خوردگی

 رابیتس یا راویز به دلیل استفاده از گچ در نازک کاری، در برابر شرایط آب و هوایی مختلف حساس است و ممکن است باعث تغییر حالت، تورم، جدا شدن گچ و ترک خوردگی سطح شود.

عدم قابل بازگشت به طبیعت

 رابیتس از مواد شیمیایی تشکیل شده است که قابل تجزیه و بازگشت به طبیعت نیستند و ممکن است باعث آلودگی محیط زیست شوند.

عدم عایق صدا

 رابیتس یا راویز قابلیت آکوستیک ندارد و به همین خاطر در برابر صدا به صورت عایق عمل نمی کند. برای جلوگیری از انتقال صدا، باید از مصالح دوام پذیر و عایق صوت استفاده کنید.

کاربردهای رابیتس یا راویز

رابیتس در صنایع ساخت و ساز کاربرد فراوانی دارد. برخی از کاربردهای رابیتس عبارتند از:

گچکاری و گچبری

 رابیتس باعث می شود که سطح دیوار یا سقف یکپارچه و مقاوم شود و از ترک خوردگی جلوگیری کند. برای این منظور، رابیتس با مفتول های گالوانیزه به شبکه فرعی متصل شده و سپس با گچ پوشانده می شود.

سقف کاذب

 رابیتس برای اجرای سقف های کاذب در آشپزخانه، پذیرایی، اوپن، شیرآلات، آلاچیق و المان های شهری کاربرد دارد. رابیتس به دلیل داشتن چشمه های مختلف، قابل شکل دهی به صورت هندسی یا منحنی است و می توان با آن طرح های خلاقانه و زیبا را اجرا کرد.

نمای ساختمان

 رابیتس برای پوشش دادن به بتن سیمانی، تیرآهن و آرماتورها در نمای ساختمان استفاده می شود. رابیتس باعث محافظت از بتن در برابر عوامل آب و هوایی مخرب مانند نم، باد، باران و نور خورشید می شود. همچنین رابیتس به نمای ساختمان زیبایی و جذابیت می بخشد.

مجسمه سازی

 رابیتس برای فرم دادن به سطوح سه بعدی پیچیده و منحنی های مرکب که در نهایت با گچ، خاک رس، فلز یا مواد ديگر پوشانده می شوند، استفاده می كنند. رابيتس به عنوان يک قالب يا اسكلت عمل كرده و به مجسمه سازان كمک می كند تا شكل های خلاقانه و هنری خود را به وجود آورند.

آموزش اجرای رابیتس

آموزش رابیتس یا راویز کاری به صورت مرحله به مرحله در زیر آورده شده است:

نصب میلگردهای آویز

ابتدا باید با استفاده از یک دستگاه شکاف زن، شکاف های الماسی شکل روی ورق گالوانیزه ایجاد کنید. سپس با استفاده از یک دستگاه کشش عرضی، ورق را در راستای عرض خود کشیده و چشمه های مختلف را روی آن شکل دهید. در نهایت، با برش ورق در طول مشخص، برگ های رابیتس با ابعاد استاندارد تولید کنید.

حتما بخوانید:   پرگولا چیست | پرگولا و آلاچیق چه فرقی با یکدیگر دارند؟

بعد از تولید رابیتس، باید میلگردهای آویز را به سقف اصلی دفن یا جوش دهید. فاصله بین میلگردها بستگی به وزن و تعداد ستون های رابیتس دارد. به طور معمول، فاصله بین میلگردها حداکثر ۶۰ سانتیمتر است. همچنین باید با استفاده از خط تراز، مطمئن شوید که میلگردها در یک سطح هستند.

نصب رابیتس

باید توری رابیتس یا راویز را روی میلگردها قرار داده و با سیم گالوانیزه به آنها محکم کنید. برای این کار، می توانید از سیم رابیتس بند ۱٫۵ میل استفاده کنید. در محل های بهم رسیدن توری های رابیتس، يک اورلپ ۷ تا ۱۰ سانتی متری در نظر بگيريد و توری ها را با سيم به هم متصل كنيد. همچنین باید با استفاده از خط تراز، مطمئن شوید که توری رابيتس در يک سطح هستند.

مزایای رابیتس یا راویز

گچکاری رابيتس

در این مرحله، باید توری فولادی را با گچ پوشانده و صاف كنيد. برای این کار، می توانيد از گچ سفيد يا گچ پودر استفاده كنيد. ابتدا با يک قالب يا قالبک، لايه نخست گچ را روی توری بكشيد تا توری كاملا پوشيده شود. سپس با يک ماله، لايه دوم گچ را روی لايه اول بكشيد تا سطح صاف و يكنواخت شود. در نهايت، با يک آسترک، لايه سوم گچ را روی لايه دوم بكشيد تا سطح زير سازی شده برای رنگ آماده شود. بهترین شرایط آب و هوایی برای گچکاری بالای ۵ درجه سانتیگراد است.

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی رابیتس یا راویز پرداختیم و گفتیم که رابیتس یا راویز یک نوع توری فلزی است که از ورق های گالوانیزه تولید می شود و در صنعت ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارد.

ایبک امداد شرایطی را فراهم نموده است که تمامی خدمات ساختمانی خود را با خیال آسوده به این مجموعه بسپارید. حال اگر تمایل به برقراری ارتباط با کارشناسان ما را دارید، با شماره ای که در وبسایت موجود است تماس بگیرید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

رابیتس یا راویز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

کاربرد رابیتس یا راویز چیست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x