دیجیتال

بازیابی اطلاعات RAID | ریکاوری انواع RAID

چگونه می توان اطلاعات را از RAID بازیابی کرد؟

دیسک های مستقل یا RAID، یکی از انواع حافظه جهت ذخیره سازی اطلاعات است. که امنیت داده ها، عملکرد سرعت خواندن و نوشتن و قابلیت تحمل خطا را بهبود می بخشد. در حالیکه هارد دیسک یک درایو رسانه ذخیره سازی فردی است که برای ذخیره و مدیریت داده های دیجیتال استفاده می شود. RAID داده ها را در چندین حجم موجود در تنظیمات خود تقسیم می کند، در حالی که یک هارد دیسک داده ها را صرفا در حافظه خود ذخیره می کند. مشابه با فناوری ذخیره سازی داده ها، فرآیند ریکاوری RAID و بازیابی اطلاعات آن نیز به طور قابل توجهی با یکدیگر متفاوت است.

RAID چگونه داده ها را ذخیره می کند؟

قبل از اینکه به بخش بازیابی و ریکاوری RAID بپردازیم، مهم است که بدانیم داده ها در هارد دیسک و درایو RAID چگونه ذخیره می شوند. بنابراین اجازه دهید به طور خلاصه مکانیسم ذخیره سازی اطلاعات در دو درایو هارد دیسک و RAID را مورد بحث قرار دهیم.

مکانیسم ذخیره سازی داده های RAID

چندین سطح RAID در بازار موجود است. با این حال، محبوب ترین آنها RAID 0، RAID 1، RAID 5، RAID 6 و RAID 10 هستند. این سطوح RAID عمدتاً بر اساس سه مکانیسم ذخیره سازی داده ها هستند: Striping، Mirroring و Parity. مکانیسم ذخیره سازی داده این سطوح RAID به شرح زیر است:

RAID 0 (Striping): جریان داده به اندازه بلوک تقسیم می شود. از این رو، چندین دیسک می توانند به طور همزمان به اطلاعات یک فایل دسترسی داشته باشند.

RAID 1 (Mirroring): بلوک های داده کپی شده و در چندین درایو پیست می شوند.

RAID 5( Parity): برای تنظیم سطح RAID 5 باید حداقل سه هارد دیسک وجود داشته باشد. زیرا داده های شما را بین دو بلوک تقسیم می کند و بلوک سوم (بلوک Parity) داده های هر دو درایو دیگر را ذخیره می کند.

RAID 6 (Striping + Double-Parity): داده ها در بلوک ها با برابری دوگانه تقسیم می شوند (دو بلوک برابری به طور جمعی داده های بلوک های دیگر را ذخیره می کنند).

حتما بخوانید:   مشکلات رایج کامپیوتر | چگونه مشکلات کامپیوتر را تشخیص دهیم؟

RAID 10 (Striping + Mirroring): این سطح RAID مکانیزم های RAID 1 (Mirroring) و (RAID 0 Striping) را ترکیب می کند. این داده ها را از طریق درایوهای دیسک حذف می کند.

ریکاوری RAID

مکانیزم ذخیره سازی اطلاعات هارد دیسک

داده های یک هارد دیسک معمولی در Platter آن ذخیره می شود. پلاتر یک دیسک مدور ساخته شده از آلیاژ آلومینیوم، سرامیک یا شیشه است. و با یک لایه نازک از مواد مغناطیسی پوشانده شده است و بیشتر به بخش ها و مسیرها تقسیم می شود. دیسک های سخت داده ها را در میدان های مغناطیسی روی Platter ذخیره می کنند. متأسفانه، یک هارد دیسک تحمل خطا را ندارد. بنابراین اگر خرابی یا آسیب (منطقی یا فیزیکی) وجود داشته باشد، اطلاعات هارد دیسک شما در خطر خواهد بود.

ریکاوری RAID و بازیابی اطلاعات

بازیابی RAID یا ریکاوری اطلاعات RAID به یک فرایند جهت ذخیره سازی RAID اشاره دارد. فرآیند بازیابی شامل بازیابی دستی و خودکار داده ها از یک یا چند بخش RAID است. فرآیند بازیابی را می توان بر روی دیسک های مستقل مبتنی بر نرم افزار و سخت افزار پیاده سازی کرد.

از آنجایی که RAID از روش‌ های منحصربفرد و پیچیده ذخیره ‌سازی داده استفاده می ‌کند، بازیابی اطلاعات نیز با فرآیند استاندارد بازیابی اطلاعات متفاوت است. معمولاً برای این کار نیاز به بازسازی RAID با توجه به تنظیمات و پیکربندی اصلی می باشد. بنابراین، شناسایی تنظیمات RAID به صورت دقیق برای بازیابی اطلاعات ضروری است.

بازیابی اطلاعات هارد دیسک

بازیابی اطلاعات هارد به معنای استخراج اطلاعات از هارد دیسک در صورت حذف اطلاعات، فرمت درایو، خرابی، حمله بدافزار، خطا یا خرابی سیستم و … است که این فرآیند معمولا با استفاده از یک نرم افزار بازیابی هارد انجام می شود. با این حال، تنها در صورتی امکان پذیر است که داده ها رونویسی نشده باشند.

بازیابی اطلاعات از هارد دیسک را می توان به صورت دستی نیز انجام داد. به عنوان مثال، می توانید هارد دیسک را از طریق رابط ATA، SATA یا USB به رایانه دیگری متصل کنید و داده ها را روی رایانه یا هارد دیسک دیگری کپی پیست یا کات پیست کنید. همچنین به بازیابی اطلاعات از درایوهای مرده یا آسیب دیده فیزیکی و تعمیر هارد دیسک اشاره دارد. اگرچه بازیابی اطلاعات از هارد دیسک آسیب دیده فیزیکی نیاز به کمک متخصصان خواهد داشت.

حتما بخوانید:   آموزش روش‌های گرفتن پرینت رنگی از عکس | نکات پرینت رنگی عکس

بازسازی RAID در مقابل بازسازی هارد دیسک

فرآیند بازسازی RAID شامل بازسازی داده ها در صورت خرابی کنترلر، خرابی هارد دیسک، خطای درایو یا خرابی هارد دیسک است. هنگامی که هارد دیسک به طور غیرمنتظره ای از کار می افتد، RAID (شامل RAID 1، 5، 6، و 10) داده ها را در درایو یدکی کپی می کند در حالی که هارد دیسک آسیب دیده معمولاً جایگزین می شود. داده ها از طریق الگوریتم های RAID و مکانیسم Parity دوباره روی هارد دیسک جدید جمع می شوند.

برعکس، یک هارد معمولی معمولاً بازسازی نمی شود، بلکه تعمیر می شود. در صورت آسیب فیزیکی، هارد دیسک با تعمیر قطعات یا تعویض قطعات معیوب برای بازیابی اطلاعات تعمیر می شود. پس از تعمیر و بازیابی اطلاعات از آن، هارد دیسک نباید دوباره استفاده شود. در عوض، باید محتویات هارد دیسک را فوراً بازیابی کنید و آن را دور بیندازید. زیرا برای استفاده در آینده قابل اعتماد نخواهد بود.

چگونه می توان RAID و بازیابی اطلاعات هارد دیسک را انجام داد؟

می‌توانید با استفاده از نرم‌افزار قدرتمند و در عین حال کاربردی مانند Stellar Data Recovery Technician، اطلاعات را از درایوهای RAID بازیابی کنید. این یک نرم افزار بازیابی اطلاعات DIY است که به شما امکان می دهد RAID را بازسازی کرده و داده ها را از آن بازیابی کنید.

این برنامه از بازیابی درایوهای RAID 0، 5 و 6 پشتیبانی می کند. و به طور موثر داده های از دست رفته یا حذف شده را از آرایه های RAID بازیابی می کند. این نرم افزار حتی زمانی که پارامترهای RAID را نمی دانید به بازیابی اطلاعات کمک می کند. علاوه بر این، می توانید داده های سرورهای NAS مبتنی بر RAID خراب یا غیرقابل دسترسی Iomega StorCenter، Buffalo Terastation، LinkStation، Synology، LaCie، QNAP و سایر دستگاه های NAS مبتنی بر لینوکس را بازیابی کنید.

علاوه بر این، Stellar Data Recovery Technician به شما اجازه می ‌دهد اسناد، عکس‌ ها، ایمیل ‌ها و موارد دیگر را از درایوهای RAID و دیگر هارد دیسک ‌ها، از جمله HDD، SSD، درایو USB و … بازیابی کنید.

همچنین می‌ تواند یک درایو رسانه قابل بوت برای بازیابی اطلاعات از سیستم‌ های خراب یا غیرقابل بوت ایجاد کند. این نرم افزار با ویندوزهای 7، 8، 10 و 11 سازگار است. در مجموع، چه یک RAID یا یک هارد دیسک معمولی، می توانید از این نرم افزار برای انجام بازیابی اطلاعات به طور موثر استفاده کنید.

حتما بخوانید:   آموزش رمزگذاری روی فلش مموری و فولدرهای آن | رمز گذاشتن روی فلش با گوشی

ریکاوری RAID

برنامه ZAR RAID برای ریکاوری RAID

 • برنامه نرم افزار بازیابی ZAR RAID را همچون دیگر برنامه ها دانلود و نصب نمایید.
 • زمانی که برنامه در حال اجراست،  پنجره ای در صفحه جدید به نمایش در می آید.
 • بر روی گزینه “RAID Recovery” کلیک کنید.
 • کلیه دیسک هایی که عضو RAID بوده اند را انتخاب نمایید.
 • چنانچه مورد بازیابی RAID5 با یکی از دیسک های عضو وجود ندارد، تمامی درایوهایی که موجود هستند، را انتخاب کنید. چرا که در این صورت نرم افزار بازیابی ZAR RAID می تواند تمامی اطلاعات از دست رفته را به طور خودکار ریکاوری کند.
 • به این ترتیب دیسک ها به شکلی اتومات بازیابی می شوند، و شما قادر نخواهید بود ن را در این قسمت مشخص کنید.
 • در این مرحله طرح RAID را انتخاب نموده و جهت شروع ریکاوری روی گزینه “Next” کلیک نمایید.
 • این بخش کاملا اتوماتیک است و ممکن است بازسازی RAID پیش از رسیدن نوار پیشرفت به 100٪ کامل شود. در این صورت بازیابی RAID در مدت زمانی کمتر از 10 دقیقه صورت گیرد.
 • پارتیشن موجود در آرایه مورد نیاز برای بازیابی را انتخاب کنید. از دکمه “موارد بیشتر…” استفاده کنید و در صورت نیاز یک بازیابی پارتیشن را اجرا کنید.
 • روی “بعدی” کلیک کنید.
 • این قسمت کاملا به صورت خودکار اجرا می شود.
 • تمامی اطلاعات و فایل ها را جهت بازیابی با کلیک کردن روی جعبه ‌های انتخاب مربوطه مشخص کنید.
 • روی گزینه “بعدی” کلیک کنید.
 • اسم پوشه و فایل های بازیابی شده را وارد نمایید.
 • برای شروع بازیابی فایل روی “شروع کپی” کلیک کنید.

عمدتا ریکاوری RAID با استفاده از این نرم افزار به سادگی انجام می ‌‌شود. حین استفاده از این برنامه صرفا باید طی مراحل مختلف روی شماره آرایه RAID تمرکز کنید و آرایه مدنظر خود را جهت بازیابی داده ها انتخاب نمایید.

جمع بندی

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی فرآیند ریکاوری RAID و معرفی نرم افزاری خاص جهت بازیابی اطلاعات و داده ها پرداختیم. در پایان اگر سوالی برای شما مطرح است، می توانید با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

31

ریکاوری RAID

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

معرفی نرم افزار برا ریکاوری RAID

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x