خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

دلایل بوی بد دستشویی در هنگام بارندگی چیست | چرا در هنگام بارندگی بوی بد دستشویی پخش می شود

دلایل بوی بد دستشویی در هنگام بارندگی و در فصل زمستان می تواند بسیار آزاردهنده و غیرقابل تحمل باشد بوی بد فاضلاب وابسته به زمان و شرایط خاصی نمی باشد ولی در بعضی از روزهای سال ممکن است بیشتر از مواقع دیگر به مشام برسد گاهی ممکن است شما در فصل بارش برف و باران بیشتر از مواقع دیگر بوی چاه را در منزل استشمام کنید در این صورت باید برای برطرف کردن مشکل سریعاً اقدام کنید در این مقاله از ایبک مداد می خواهیم شما را با دلایل بوی بد دستشویی در هنگام بارندگی آشنا کنیم و روش های برطرف کردن آن را هم برایتان توضیح دهیم با ما همراه باشید.

دلایل بوی بد دستشویی در هنگام بارندگی چیست؟

بوی بد فاضلاب در هنگام بارندگی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد در ابتدا باید با محتویات چاه فاضلاب و داخل لوله آشنا باشید شاید این موضوع کمی مشمئز کننده به نظر برسد ولی ابتدا باید ساختار داخلی چاه را کاملاً بشناسید. محتوای داخل چاه فاضلاب به سه قسمت تقسیم می شود قسمت اول لجنی است که در ته چاه وجود داشته و ته نشین شده است. قسمت بعد آبی می باشد که در روی لجن ها قرار گرفته و در آخر هم گازهای تولید شده از فاضلاب می باشند که در روی آب وجود دارند ممکن است در داخل لوله ها هم باقی مانده آشغال ها و مو، وجود داشته باشند.

در هنگام بارندگی چرا بوی بد دستشویی در فضا پخش می شود؟

برای جواب به این سوال که چرا در هنگام فصل بارندگی بوی دستشویی در محیط پخش می شود باید بگوییم که وقتی برف و یا باران می بارد مایعاتی که در روی لجن قرار دارند به طرف بالا آمده و باعث فشار بر روی گاز های داخل چاه می شوند گازها که به دنبال جایی برای فرار می باشند به لوله های فاضلاب فشار خواهند آورد در بیشتر خانه ها برای جلوگیری از این مشکل از لوله ونت استفاده می کنند که چاه فاضلاب به وسیله این لوله به طور مستقیم به فضای آزاد و پشت‌بام متصل است در صورت خرابی لوله ونت و یا گرفتگی این لوله ممکن است بوی فاضلاب در محیط پخش شود و یا امکان دارد لوله ونت به فضای آزاد متصل نباشد بارندگی ها باعث می شود آب بالا آمده و سر لوله ونت دچار گرفتگی شود.

حتما بخوانید:   چرا شناور توالت فرنگی به درستی کار نمی‌کند؟

بوی بد دستشویی

چاه چه نقشی در بوی بد فاضلاب در هنگام بارندگی دارد؟

چاه نقش مهمی در بوی بد دستشویی در هنگام فصل بارندگی دارد وقتی چاه فاضلاب پر شده باشد این مشکل به وجود خواهد آمد باید با مقدار کشش چاه فاضلاب آشنا باشید نرخ کشش چاه به مقدار آب فاضلابی می گویند که در یک واحد زمان وارد چاه خواهد شد یکی از عوامل تأثیر گذار بر آن هم جنس خاک، لایه های لجنی روی کف، لوله ها و دیواره ها و…. می باشد.

هر کدام از این عوامل امکان دارد نرخ کشش چاه را پایین بیاورد اگر شما بعد از بارندگی در منزل بوی بد فاضلاب را حس کردید نشان دهنده این است که چاه فاضلاب منزل شما در حال پر شدن می باشد یعنی نرخ کشش آن پایین آمده ولی اگر بعد از تمام شدن بارندگی بو قطع و یا کم شد احتمال دارد چاه پر نشده باشد و یا نرخ کشش چاه هم پایین نیامده باشد.

دقت داشته باشید گاهی ممکن است به دلیل فرسودگی چاه و یا عمر زیاد آن تخلیه کامل انجام نشود و لجن های چسبیده به کف و دیواره چاه باعث پر شدن چاه بشود و این می تواند بوی بد فاضلاب را در هنگامی که باران می بارد بیشتر کند.

چگونه در هنگام بارندگی بوی بد فاضلاب را برطرف کنیم؟

اگر در هنگام بارندگی بوی بد فاضلاب از چاه به مشام شما می رسد باید برای برطرف کردن مشکل به روش زیر عمل کنید:

 • برای برطرف کردن بوی بد فاضلاب در هنگام بارندگی ابتدا باید دلیل بوی بد را پیدا کرده و سپس پس آن را رفع کنید.
 • در صورتی که نرخ کشش چاه پایین باشد باید چاه فاضلاب را لایروبی کنید.
 • ممکن است لوله ونت با مشکل روبرو شده باشد باید آن را ترمیم کنید.
 • در صورتی که چاه فاضلاب منزل شما پر شده است باید آن را تخلیه کنید.
 • اگر لوله های فاضلاب نشتی پیدا کرده باشند باید لوله ها را عوض کنید.
 • اگر تمامی موارد را بررسی کردید ولی مشکل برطرف نشد شاید لازم باشد چاه جدید حفر کنید.

دلایل دیگری که باعث بوی فاضلاب در هنگام باران می شوند

برای اینکه منبع بوی بد فاضلاب را پیدا کنید ابتدا داخل منزل را چک کنید چاه آشپزخانه و سینک حمام را بررسی کنید و از مسدودن نبودن آنها اطمینان پیدا کنید ممکن است ضایعات غذا، مو و… در فاضلاب آشپزخانه و یا حمام جمع شده باشد و باعث گرفتگی لوله فاضلاب و پخش شدن بوی بد در داخل منزل شود و یا امکان دارد فاضلاب توالت مسدود شده باشد اگر S-bend خشک شده باشد و یا شکسته شده باشد باعث بوی فاضلاب خواهد شد. شکسته شدن مهر و موم آب باعث می شود بوی بد فاضلاب از سینک ظرفشویی، زهکشی و یا توالت به منزل وارد شود شاید لازم باشد برای بررسی کردن مشکل به لوله کش مراجعه کنید.

حتما بخوانید:   رفع بوی بد فاضلاب پشت بام | راهکار های ساده رفع بوی فاضلاب

دلایل دیگری که می توانند باعث بوی بد فاضلاب در هنگام بارندگی باشند عبارتند از:

 1. باکتری ها و ضایعات در حال تجزیه
 2.  خشک شدن s-bend
 3. لوله های ترک خورده
 4. نشتی
 5. زهکشی مسدود شده
 6. توالت های شل

۱- ضایعات و باکتری های در حال تجزیه

اولین دلیل بوی فاضلاب در منزل می تواند فضولات و باکتری های در حال تجزیه در سیستم فاضلاب باشند در فاضلاب ها مخلوطی از فضولات انسانی، زهکشی و رطوبت وجود دارد که می تواند باعث بوی بد بشود خروج گاز از چاه فاضلاب بسیار سمی است به همین دلیل در سیستم های فاضلاب، تله هایی طراحی شده تا خروج گاز قطع شود در توالت ها یک تله فاضلابی U شکل در سیستم توالت قرار داده اند که آب در آنجا جمع شده و مانع خروج گاز از فاضلاب می شود اگر تله درست با دوشاخه مهر و موم نشود و یا اینکه دوشاخه شل شود گاز های فاضلاب خارج شده و باعث بوی تند در محیط می شود.

۲- خشک شدن S-bend

اگر در هنگام بارندگی منزل شما بوی بد فاضلاب می گیرد می تواند به دلیل آب خشک شده در تله فاضلاب باشد معمولاً اگر از فاضلاب استفاده نکنید این مشکل به وجود خواهد آمد و یا اگر نشتی باعث تخلیه آب بندی تله U شکل در توالت بشود گازهای فاضلاب بالا خواهند آمد و داخل خانه شده و سلامت افراد خانه را به خطر خواهد انداخت.

۳- لوله های ترک خورده

اگر لوله ها ترک خورده و یا شکسته باشند و یا حتی دچار فرسودگی شده باشند  باعث خارج شدن گاز فاضلاب به داخل منزل می شوند در صورت بروز این مشکل باید حتماً لوله ها را تعویض کنید.

۴- وجود نشتی در لوله ها

اگر دریچه و یا لوله ها درست قرار داده نشده باشند باعث نشتی در سیستم لوله‌کشی خواهد شد و این می تواند باعث خارج شدن گاز فاضلاب شده و شما بوی فاضلاب را در منزل استشمام کنید و یا اگر دریچه ها نزدیک به ورودی هوا و یا پنجره نصب شده باشند گاز فاضلاب به داخل منزل نشت خواهد کرد گاهی ممکن است نشتی از سیستم های سپتینگ مجاور باشد که از شکاف هایی در فوندانسیون به خانه وارد می شود.

حتما بخوانید:   انواع دستگاه های تشخیص ترکیدگی لوله | نشت یابی لوله آب با دستگاه

۵- زهکشی مسدود شده باشد

زهکشی وظیفه دارد زباله های سمی را از طریق سیستم سپتیک انتقال دهد مهمترین دلیل گرفتگی این زهکش می تواند به دلیل مواردی باشد که نباید شسته شوند اگر این مشکل برطرف نشود بوی بدی در منزل می پیچد.

۶- توالت های شل شده

اگر توالت به خطوط فاضلاب به طور محکم متصل نشده باشد باعث نشت گاز در منزل خواهد شد در صورتی که مشکل را برطرف نکنید ممکن است با خطرات جدی روبرو شوید.

آیا گاز های فاضلاب خطرناک می باشند؟

در جواب این سوال باید بگوییم که بله، گازهای فاضلاب بسیار خطرناک بوده و تنفس آن می تواند خطرات جدی را برای شما به دنبال داشته باشد زیرا گازهای فاضلاب ترکیبی از گازهای مختلف مانند آمونیاک، متان، سولفید هیدروژن و دی اکسید کربن است شاید این گاز ها به مقدار کم خطرناک نباشند ولی استشمام این گازها به مقدار زیاد می تواند خطرات زیادی بدنبال داشته باشد که در ادامه برایتان بیان می کنیم.

علائم قرار گیری در معرض گازهای خطرناک فاضلاب چیست؟

مهمترین علامت وجود گازهای فاضلاب در خانه بوی بد آن می باشد که مانند بوی پساب فاضلاب و یا تخم مرغ گندیده است بسته به مقدار گاز فاضلاب که در منزل منتشر شده ممکن است با علائمی روبرو شوید که عبارتند از:

 • سبکی سر
 • سردرد
 •  استفراغ
 • حالت تهوع
 • سرگیجه
 • خستگی
 • حافظه ضعیف
 •  تمرکز ضعیف

اگر سطح گاز فاضلاب که در منزل نشت کرده است بالا باشد علائم جدی تری دارد مانند:

 • تحریک گلو، دهان و ریه (به دلیل آمونیاک بالا)
 • از دست دادن بویایی
 • سوزش چشم
 • تشنج
 • کما
 • مرگ

اگر شما بوی فاضلاب را در منزل حس کردید سریعاً باید اقدام کرده و مشکل را برطرف کنید زیرا می تواند برای اعضای خانواده خطرناک باشد.

بوی بد دستشویی

 چگونه می توانیم از بوی فاضلاب در هنگام بارندگی جلوگیری کنیم ؟

برای جلوگیری از بوی فاضلاب در هنگام بارندگی می توانید چند اقدام پیشگیرانه انجام دهید که عبارتند از:

 1. اطمینان پیدا کنید که آب در تله فاضلاب وجود دارد.
 2. فاضلاب ها را تمیز کنید.
 3.  اطمینان پیدا کنید که آب بندی توالت از بین نرفته است و یا توالت شل نیست.

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با دلایل بوی بد دستشویی در هنگام بارندگی به طور کامل آشنا کردیم اگر در این زمینه سوالی داشتید می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

 

111111111111111111

31

دلایل بوی بد دستشویی در هنگام بارندگی چیست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چاه چه نقشی در بوی بد فاضلاب در هنگام بارندگی دارد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا