تعمیرات ظرفشویی

دلایل کار نکردن دکمه‌های ماشین ظرفشویی | عیب‌یابی ظرفشویی

دلایل کار نکردن دکمه‌های ماشین ظرفشویی|عیب‌یابی ظرفشویی، نگهداری از ماشین ظرفشویی

با استفاده از دکمه‌های ماشین ظرفشویی این دستگاه روشن می‌شود و همچنین انتخاب برنامه مناسب برای شستشوی ظروف با استفاده از دکمه‌ها امکان پذیر است. در صورتی که دکمه‌های ماشین ظرفشویی کار نکند، استفاده از این دستگاه بسیار مشکل خواهد بود. دکمه‌های ماشین ظرفشویی بنا به دلایل مختلفی ممکن است از کار بیفتند و دیگر کار نکنند.

علت کار نکردن دکمه‌های ماشین ظرفشویی

برای انتخاب برنامه مناسب شستشو و همچنین کنترل کردن عملکرد ماشین ظرفشویی بر روی آن دکمه‌هایی تعبیه شده است. چگونگی عملکرد و کاربرد هر کدام از این دکمه‌ها به صورت کامل در دفترچه راهنمای این دستگاه آورده شده است. شما می‌توانید با استفاده از مطالعه آن به راحتی از این دکمه‌ها استفاده کنید. در برخی مواقع متوجه می‌شوید که دکمه ماشین ظرفشویی کار نمی‌کند. در این صورت عملکرد ماشین ظرفشویی دچار اختلال خواهد شد. اگر با کارایی هر کدام از این دکمه‌ها آشنا باشید، راحت‌تر می‌توانید آنها را عیب‌یابی و تعمیر نمایید.

 •  برنامه شستشوی مناسب ظروف مختلف را می‌توانید با انتخاب کردن هر کدام از دکمه‌های روی این دستگاه انجام دهید.
 •  دکمه خاموش و روشن کردن ماشین ظرفشویی، یکی از اصلی ترین دکمه‌هایی است، که بر روی این دستگاه قرار داده شده است. در صورتی که این دکمه دچار خرابی و ایرادی شود، دیگر شما نمی‌توانید ماشین ظرفشویی خود را روشن و استفاده کنید.

همانطور که گفته شد کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، که در ادامه به بررسی هرکدام می‌پردازیم:

دستگاه ظرفشویی روشن نیست

در ابتدا باید بررسی کنید، که آیا ماشین ظرفشویی شما روشن است یا خیر. قبل از هر اقدامی و عیب‌یابی برای کار نکردن دکمه‌های ماشین ظرفشویی، باید از روشن بودن دستگاه خود اطمینان حاصل کنید. اگر ماشین ظرفشویی روشن نمی‌شود، این دستگاه کار نمی‌کند. این مشکل ممکن است ناشی از خراب بودن قطعه‌های مختلف ماشین ظرفشویی مثل موتور این دستگاه باشد. اگر ماشین ظرفشویی روشن می‌شود، ولی دکمه‌های این دستگاه کار نمی‌کند، احتمال دارد، که تاچ دستگاه دچار مشکل شده باشد. بنابراین هر کدام از قطعه‌هایی که مرتبط با دکمه‌ها هستند را باید بررسی و عیب‌یابی کنید و در صورت لازم آنها را تعمیر و یا تعویض نمایید.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات ماشین ظرفشویی جنرال هاوس

دکمه‌های ماشین ظرفشویی

خراب بودن کنترل پنل و تاچ پد دلیل کار نکردن دکمه‌های ماشین ظرفشویی

چنانچه دکمه‌های ماشین ظرفشویی کار نمی‌کنند، ولی صفحه نمایش این دستگاه راحت روشن می‌گردد و یا اینکه برخی از دکمه‌ها کار می‌کنند و برخی کارکرد درستی ندارند، به احتمال زیاد مشکل از تاچ پد دستگاه است. در این صورت باید در کمترین زمان ممکن تاچ پد ماشین ظرفشویی را عوض کنید. همچنین امکان دارد که به دلیل خراب بودن کنترل پنل دکمه‌های ماشین ظرفشویی کار نکنند.

 • اگر ظرفشویی شما کنترل پنل و تاج پد به صورت جداگانه قرار دارد. بعد از اینکه آنها را بررسی کردید و دلیل مشکل دستگاه را پیدا کردید، باید قطعه‌هایی که ایراد دارند را عوض کنید.
 •  چنانچه کنترل پنل و تاج پد ماشین ظرفشویی از یکدیگر جدا نیستند و متصل به هم هستند، در صورت به وجود آمدن خرابی و ایرادی در هر کدام از آنها، باید هر دو را عوض کنید.

خراب بودن صفحه لمسی علت کار نکردن دکمه‌های ظرفشویی

یکی از علت‌های خراب شدن دکمه‌های ماشین ظرفشویی ایراد و مشکل در صفحه لمسی یا تاچ پد این دستگاه است. برای آنکه از خراب بودن صفحه لمسی مطمئن شوید باید آن را به صورت تخصصی بررسی کنید.

 •  وقتی صفحه نمایش ظرفشویی روشن می‌گردد، برخی از دکمه‌های دستگاه را فشار دهید و از عملکرد درست آنها اطمینان حاصل کنید و چنانچه بعضی از دکمه‌های ماشین ظرفشویی خوب کار نمی‌کردند، باید صفحه لمسی را عوض کنید.
 •   در زمان تعویض کردن تاچ پد ماشین ظرفشویی، باید به نوع ساختار دستگاه خود دقت ویژه داشته باشید.
 •   در بعضی از ماشین‌های ظرفشویی صفحه لمسی از کنترل پنل اصلی جدا است و می‌‌توانید هر کدام را به صورت جداگانه بررسی عیب‌یابی و عوض کنید.
 •   اما در برخی از مدل‌های ظرفشویی کنترل پنل و صفحه لمسی به صورت یکسره و متصل به هم قرار دارند، که در صورت بروز مشکل در هرکدام از آن‌ها، باید هر دو قطعه با هم عوض شوند.
 •  وارد شدن رطوبت به قسمت زیر دکمه‌های ماشین ظرفشویی از دلایل مهم از کار افتادن دکمه‌های دستگاه و در نتیجه خراب شدن تاچ پد خواهد بود. برای تمیز کردن بدنه ظرفشویی بهتر است، که از دستمال خیس استفاده نکنید و همچنین ماشین ظرفشویی را در محیط مرطوب قرار ندهید.

خراب بودن کنترل اصلی از علت‌های کار نکردن دکمه‌های ماشین ظرفشویی

برد کنترل اصلی ماشین ظرفشویی قطعه‌ای است که همه عملکردهای دستگاه را کنترل می‌کند. چنانچه کنترل اصلی ایراد و مشکلی داشته باشد، ولتاژ مورد نیاز برای عملکرد تاچ پد ارسال نخواهد شد و سبب می‌شود که دکمه‌های ماشین ظرفشویی کار نکند. تشخیص خراب بودن برد کنترل اصلی راحت نیست. بنابراین قبل از عوض کردن برد کنترل اصلی آن را باید با دقت بررسی کنید، تا از مشکل داشتن و ایراد داشتن آن مطمئن شوید.

حتما بخوانید:   تعمیر ماشین ظرفشویی یوروپلاس Europlus

فعال بودن قفل کودک ظرفشویی علت کار نکردن دکمه‌های ظرفشویی

اگر قفل کودک ماشین ظرفشویی فعال باشد، دکمه‌های این دستگاه کار نخواهد کرد. فعال بودن قفل کودک دستگاه موجب می‌شود که کلیدهای روی دستگاه برای جلوگیری کردن از دستکاری کودکان غیر فعال شوند. در صورتی که دکمه‌های دستگاه شما کار نکردند، این موضوع را باید بررسی کنید.

 •  در مدل‌های مختلف ماشین ظرفشویی برای نشان دادن فعال بودن قفل کودک بر روی صفحه نمایش دستگاه، علامت‌هایی نظیر کلید، قفل یا عبارت cl استفاده می‌شود.
 •   اگر بر روی صفحه نمایش ظرفشویی خود هر کدام از این علامت‌ها را دیدید، باید قفل کودک را غیرفعال کنید.

وجود نداشتن برق در ظرفشویی علت کار نکردن دکمه‌های ماشین ظرفشویی

یکی از ساده ترین دلایل کار نکردن دکمه‌های ماشین ظرفشویی جریان نداشتن برق در این دستگاه می‌باشد. در این شرایط هیچ کدام از دکمه‌های ماشین ظرفشویی عکس العمل نشان نخواهند داد. چون دستگاه ماشین ظرفشویی خاموش است. در این حالت فقط باید دستگاه خود را به برق وصل کنید.

ریست کردن دستگاه ماشین ظرفشویی

گاهی اوقات ماشین ظرفشویی فقط با آخرین برنامه‌ای که شستشو را انجام داده است، اجرا می‌شود و انتخاب دیگر دکمه‌ها و فشردن آنها امکان پذیر نیست. همچنین در برخی مواقع کار نکردن دکمه‌های ظرفشویی با ریست کردن این دستگاه حل می‌گردد. اما امکان دارد دستگاه به هر دلیلی ریست نگردد. ریست کردن ظرفشویی با فشار دادن دکمه ریست صورت می‌گیرد. در بعضی از مدل‌های دیگر ریست کردن دستگاه با فشار دادن دکمه پاور یا همچنین فشار دادن چند دکمه به صورت همزمان انجام می‌شود. اگر روش ریست کردن دستگاه خود را نمی‌دانید و اطلاعات کافی در این زمینه ندارید یا به دلیل اینکه دکمه‌های دستگاه ظرفشویی شما کار نمی‌کند، نمی‌توانید این عمل را انجام دهید، می‌توانید با نمایندگی دستگاه خود تماس بگیرید و از تعمیرکاران متخصص آنها کمک بگیرید.

دکمه‌های ماشین ظرفشویی

نکات نگهداری ماشین ظرفشویی

 •  ظرف‌های خود را قبل از این که درون دستگاه ظرفشویی خود قرار دهید، باید از هرگونه مواد غذایی تمیز کرده و مطمئن شوید که ذرات مواد غذایی روی آنها باقی نمانده است.
 •   فیلترهای ماشین ظرفشویی جایی است که مواد غذایی روی آن باقی می‌ماند. بنابراین باید پس از هربار استفاده و پس از تمام شدن شستشو، این قسمت‌ها را تمیز کنید. با انجام دادن این کار از مسدود شدن راه خروجی آب جلوگیری می‌کنید و موجب می‌شوید، که دستگاه شما دچار خرابی نشود.
 •  ظرف‌ها را به صورت صحیح در محل خودشان قرار دهید.
 •  نباید ظروف را روی هم قرار دهید. این کار موجب می‌شود دوش بالای ظرفشویی با ظروف برخورد کرده و احتمال شکستگی و مسدود شدن مسیر آب به وجود خواهد آمد.
 • برای نظافت و تمیز کردن ماشین ظرفشویی از وسایلی مثل سیم ظرفشویی و ساینده‌ها که ممکن است به بدنه دستگاه شما آسیب برساند، استفاده نکنید.
 • در صورتی که آب منطقه شما سخت است، باید برنامه کنترل نمک دستگاه ظرفشویی خود را فعال نمایید. نمک ظرفشویی در تمیز تر کردن ظروف و از بین بردن لکه‌ها کمک می‌کند. همچنین نمک در ظرفشویی موجب می‌شود، که مواد معدنی درون مجاری دستگاه رسوب نکند.
 •  وسایل و ظروف آهنی را نباید با استفاده از ماشین ظرفشویی تمیز کنید. چون این دستگاه برای شستن این گونه موارد ساخته و طراحی نشده است.
 • برای تمیز کردن بدنه ظرفشویی از دستمال خیلی خیس و مرطوب استفاده نکنید، چون موجب رفتن رطوبت به قسمت پشت دکمه‌ها می‌شود و نتیجه آن خراب شدن و کار نکردن دکمه‌های ماشین ظرفشویی خواهد بود.
 •  ساده‌ترین روش نگهداری ظرفشویی سرویس دوره‌ای و جرم‌گیری این دستگاه است. این عمل موجب بهبود عملکرد ظرفشویی شما خواهد شد و کارکرد آن بهینه خواهد بود.
حتما بخوانید:   نحوه تعمیرات ماشین ظرفشویی سینجر | نمایندگی تعمیرات ماشین ظرفشویی سینجر

سخن تکمیلی

در این مقاله راجع به کار نکردن دکمه‌های ماشین ظرفشویی مطالب مفیدی را ارائه کردیم. کار نکردن دکمه‌های روی ماشین ظرفشویی موجب می‌شود، که چرخه شستشو نتواند شروع شود. بنابراین کار شما لنگ خواهد ماند. پس هر چه سریعتر و در زمان کوتاهی باید علت‌هایی که موجب کار نکردن این دکمه‌ها شده‌اند را پیدا کرده و تعمیر نمایید.

در این مطلب دلایل خرابی و از کار افتادن دکمه‌های ماشین ظرفشویی به صورت جامع و کامل مورد بررسی قرار گرفت، تا کاربران گرامی بتوانند در زمان بروز مشکل اقدام به برطرف کردن خرابی و اشکال دکمه‌های ماشین ظرفشویی نمایند. در صورتی که خودتان نتوانستید مشکل دستگاه را حل کنید، باید این کار را به تعمیرکاران متخصص و ماهر در این زمینه بسپارید، تا مشکلی برای ماشین ظرفشویی شما پیش نیاید.

 

00000000000999999

31

 

دلایل خرابی دکمه‌های ماشین ظرفشویی

مجموع امتیازات

عیب‌یابی دکمه‌های ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا