خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

دلایل تجمع رسوب لوله|روش های برطرف کردن رسوب لوله

دلایل تجمع رسوب لوله|روش های برطرف کردن رسوب لوله، پیشگیری از رسوب لوله

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

دلایلی که منجر به تجمع املاح در جداره لوله ها می شوند و موجب رسوب آب در لوله های پلاستیکی و لوله های فلزی ساختمان های صنعتی و مسکونی می شوند، متفاوت است. دمای بالای آب، سختی زیاد آب و فشار پایین آن از دلایل رسوب آب در لوله ها می باشد، که موجب می‌شوند لایه های رسوبی در لوله های آب تشکیل شوند. چون دمای آب، سختی و فشار آب، تا حد زیادی در کنترل ما نیستند، در اکثر مواقع لوله های پکیج و آب دچار گرفتگی می شوند و در نتیجه به خدمات لوله بازکنی نیاز خواهد بود. در این مطلب علت های رسوب لوله ها را مورد بررسی قرار داده و راهکار هایی برای برطرف کردن رسوب ارائه خواهیم کرد.

دلیل رسوب آب در لوله

چون آب از لایه های خاکی زیر زمین عبور می کند، با املاح معدنی ترکیب می گردد و پس از تسویه کردن آب باز هم مقدار زیادی سولفات منیزیم، کربنات کلسیم و سولفات کلسیم در آب های آشامیدنی وجود خواهد داشت. این مواد و ترکیبات با گذشت زمان و به علت های گوناگون بر روی جداره لوله آب جمع می‌شوند و در اصطلاح رسوب می‌کنند. چند علت و دلیل رسوب لوله های آب سرد و گرم در ساختمان وجود دارد، که می توان به موارد زیر اشاره نمود:

بالا بودن درجه سختی آب

هرچه آب دارای املاح معدنی بیشتری باشد، درجه سختی آن بیشتر خواهد بود و در اصطلاح گفته می شود، آب سخت است. یکی از کارهایی که در عمل تصفیه آب انجام می‌شود، کاهش سختی آب است. چون آب سخت برای سلامت بدن زیان داشته و تهدیدی جدی برای سلامتی محسوب می شود. املاح معدنی که در آب‌های سخت وجود دارد، خاصیت های کف کردن مواد صابونی و شویندگی آنها را کاهش می دهد و همچنین موجب رسوب گرفتگی لوله ها می‌شود.

حتما بخوانید:   مایع تمیز کننده لوله فاضلاب و حمام

پایین بودن فشار آب

از دیگر دلایلی که می توان برای رسوب آب در لوله ها آورد این است، که فشار آب پایین است. در بیشتر ساختمان ها و آپارتمان ها افراد با مشکل پایین بودن فشار آب رو به رو هستند، و به همین سبب لوله های پکیج و آب زود به زود دچار رسوب گرفتگی می شوند. وقتی که آب با سرعت خیلی پایین از لوله های آب عبور می کند، فرصت لازم برای ته نشین شدن املاح معدنی که در آب وجود دارد، بر روی جداره لوله‌ها فراهم می گردد.

دمای بالای آب

در بیشتر مواقع لوله های سیستم های گرمایشی و لوله های پکیج و آبگرمکن ها بیشتر دچار رسوب گرفتگی می گردند و دلیل آن این است، که املاح معدنی در این شرایط زودتر متلاشی می‌شوند و ترکیباتی که در آن وجود دارد، از هم جدا می گردد. چون دمای بالا و گرما یکی از مهمترین مواردی است، که پیوند شیمیایی میان ترکیبات مختلف موجود در آب را از بین می‌برد. املاح معدنی که در لوله های پکیج و آب گرم موجود هستند، شرایط خوبی برای رسوب شدن و ته نشین شدن را دارند.

رسوب آب در لوله چه مشکلاتی را به وجود می‌آورد؟

حتماً روی لوله های آب سرد و گرم ساختمان خود لایه های سفید رنگ را دیده‌اید. این رسوبات در لوله های قدیمی بیشتر مشاهده می شود. در صورتی که به آنها توجه نکنید و آنها را از بین نبرید، مشکلات زیادی را به دنبال خواهد داشت. از جمله مشکلاتی که رسوب آب در لوله می تواند ایجاد کند، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

ترکیدگی لوله آب به دلیل رسوب لوله

در ساختمان هایی که قدیمی هستند، سوراخ شدن و ترکیدن لوله ها بیشتر اتفاق می‌افتد، که دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. یکی از دلایل مرغوب نبودن جنس لوله های به کار برده شده می‌باشد. همچنین در صورتی که رسوب زیادی بر روی جداره آنها تشکیل شده باشد، موجب بروز این مشکلات خواهد شد. چون املاحی که در رسوبات وجود دارد، موجب خوردگی لوله های فلزی خواهد شد و حتی لوله های گالوانیزه هم در مدت زمان بیشتر مقاومت خود را در برابر رسوب و خوردگی از دست خواهند داد. در محیط هایی که صنعتی هستند رسوبات لوله ها به شدت به دیگ بخار، بویلر و دیگر تاسیسات آسیب وارد خواهند کرد، به همین سبب باید در زمان کوتاهی این رسوبات از بین برده شوند.

گرفتگی لوله آب به دلیل رسوب لوله

یکی از دلایل مهمی که برای رسوب زدایی لوله آب وجود دارد، پیشگیری از گرفتگی مسیر عبور آب می باشد. وقتی که املاح معدنی ته نشین شده و رسوبات در جداره لوله ها و کف بیشتر می شود، آب‌ها نمی توانند به راحتی از لوله های آب عبور کنند. برطرف کردن گرفتگی لوله آب، به رسوب گیری نیاز خواهد داشت، که هزینه‌بر و زمان‌بر می‌باشد.

حتما بخوانید:   رفع گرفتگی لوله فاضلاب ناودان پشت بام ساختمان

افزایش مصرف انرژی به دلیل رسوب لوله

هرچقدر که رسوب لوله آب ضخیم تر باشد، گرم کردن آب درون لوله ها سخت تر خواهد بود. چون لایه های ضخیم رسوب در لوله های آب به وجود آمده است، از انتقال حرارت و انرژی جلوگیری می کند. به همین سبب رسوب لوله آب هزینه مصرف انرژی را در محیط های صنعتی و منازل افزایش خواهد داد.

تغییر طعم آب آشامیدنی به خاطر رسوب لوله

اندازه املاح معدنی که در آب وجود دارد، باید استاندارد باشد و آب آشامیدنی بدون مزه، طعم و بو باشد. در صورتی که املاح آب بیشتر از حد استاندارد باشد و طعم و مزه‌ی آب تغییر کرده باشد، موجب به خطر افتادن سلامت بدن خواهد شد. اگر رسوب لوله های آب را برطرف نکنید، طعم آب تغییر پیدا خواهد کرد و همچنین املاحی که در آب وجود دارد، موجب بیماری شما خواهد شد.

رسوب لوله

طریقه برطرف کردن رسوب لوله آب

همانطور که گفته شد رسوب لوله آب موجب مشکلاتی خواهد شد، بنابراین رسوب‌گیری لوله های آب از جمله کارهای مهمی است، که حتما باید انجام دهید. برای برطرف کردن رسوب لوله فلزی و پلاستیکی روش های گوناگونی وجود دارد، که با توجه به نوع و مقدار گرفتگی ها و جنس لوله ها می‌توان بهترین روش را انتخاب نمود. از راهکارهای کاربردی برای برطرف کردن رسوب لوله آب می‌‌توان به این موارد اشاره نمود:

سیستم رسوب زدایی و برطرف کردن گرفتگی لوله با پالس الکتریکی

چون دسترسی به درون لوله های پکیج و آب سخت است، باید تجهیزاتی روی لوله نصب کرد، تا بتوانید رسوب لوله را جدا نمایید. استفاده از محلول ها برای برطرف کردن رسوب لوله در بیشتر مواقع احتمال دارد، که به بدنه لوله ها آسیب جدی وارد کنند. به همین سبب می توانید از پالس های الکتریکی برای رفع گرفتگی لوله و رسوب لوله استفاده نمایید. برای رسوب زدایی لوله پلاستیکی و فلزی می توان از این روش استفاده کرد. تجهیزات بر روی لوله آب نصب می گردد و پالس های الکتریکی به رسوب لوله برخورد کرده و ساختار رسوبات جمع شده را از هم جدا می کند و در این حالت رسوبات به طور کامل از هم متلاشی می شوند و این رسوبات پودر شده از لوله‌ها با جریان آب خارج می شوند.

حتما بخوانید:   مزایا و معایب به کار بردن مواد شیمیایی در لوله بازکنی

برطرف کردن رسوب لوله با تشکیل میدان مغناطیسی

یکی دیگر از راهکارها برای برطرف کردن رسوب لوله آب، ایجاد میدان مغناطیسی می باشد. وقتی که در یک نقطه میدان مغناطیسی ایجاد می‌کنید، رسوب لوله از هم می پاشد و مثل روش قبل ساختار رسوب لوله از هم می‌پاشد و پودری می شود و سپس با جریان آب از لوله ها بیرون می آید. استفاده از این روش موجب می‌شود، که بدنه لوله های پلاستیکی و فلزی آسیب نبیند و همچنین اجرای این روش راحت بوده و نیاز به تخصص خاصی ندارد.

برطرف کردن رسوب لوله

استفاده از محلول رسوب گیری لوله برای رفع رسوب لوله

وقتی که دلیل رسوب آب در شناسایی شد، می توانید با توجه به جنس بدنه لوله آب، محلول مناسبی را برای برطرف کردن رسوب لوله انتخاب کنید. دقت کنید، که در نحوه رسوب زدایی لوله آب سرد و گرم با استفاده از محلول های شیمیایی باید با احتیاط عمل کنید. استفاده از محلول‌های شیمیایی رسوب زدایی لوله آب به بدنه لوله های پلاستیکی آسیب وارد می‌کنند و در نتیجه موجب سوراخ شدن این لوله ها می شوند. به همین سبب به مقدار خورندگی بودن محلول و همچنین مقدار اسیدی بودن آنها باید دقت کنید.

برطرف کردن رسوب لوله آب گرم و پکیج

همانطور که گفته شد دلیل رسوب لوله آب، دمای بسیار زیاد آب، سختی بیش از اندازه آب و همچنین کم بودن فشار آب می باشد و این موارد معمولاً در کنترل ما نبوده و غیرقابل کنترل می باشند. بنابراین باید رسوب زدایی لوله آب گرم و پکیج را جدی گرفته و در صورتی که تخصص و تجهیزات لازم برای انجام دادن راهکار های فوق را ندارید، می توانید از خدمات تیم‌های لوله بازکنی استفاده نمایید. آنها با استفاده از تجهیزات بروز به صورت تخصصی و اصولی رسوب لوله آب را برطرف می‌کنند و خیال شما را از بابت مشکلاتی که ممکن است به این دلیل به وجود آید راحت خواهد بود. دقت داشته باشید، که در صورتی که بدون داشتن اطلاعات و تجربه کافی اقدام به رسوب زدایی لوله آب کنید، احتمال دارد، که لوله های آب شما دچار آسیب دیدگی شده و سوراخ شوند. در این شرایط شما هزینه های بیشتری را متحمل می‌شوید و با مشکلات بیشتری روبرو خواهید شد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

دلایل تجمع رسوب لوله

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل تجمع رسوب لوله و روش های برطرف کردن رسوب لوله

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x