تعمیرات یخچالتعمیرات

بررسی انواع دلایل آبریزی یخچال

یخچال در میان وسیله‌های برقی موردنیاز برای زندگی، یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین محصول است که در صورت خرابی آن عملکرد نگهداری از مواد غذایی به طور کامل تحت‌ تأثیر قرار می‌گیرد. از این‌ رو آبریزی یخچال و فریزر یکی از مشکلات شایع خانواده‌ها است که همواره موجب آشفتگی خاطر آن‌ها می‌شود. ممکن است این سؤال برایتان پیش بیاید که علت آبریزی یخچال چیست؟ برای رسیدن به پاسخ این سؤال در ادامه همراه ما باشید تا تمامی موارد را موبه‌مو مورد بحث و بررسی قرار دهیم. به‌ طور کلی موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرند به شرح زیر است:

  • علت آب دادن یخچال و نحوه رفع آن چیست؟
  • ریختن آب در یخچال سایدبای‌ساید و یا یخچال فیلتردار
  • علت نشتی آب از مخزن یخچال

آبریزش یخچال

علت آبریزی یخچال و نحوه رفع آن چیست؟

آبریزی یخچال یکی از علت‌های شایع خرابی این محصول است که در ادامه به‌اختصار به این علت‌ها می‌پردازیم:

  • سرازیر شدن آب از سینی پشت یخچال به کف زمین

ممکن است آب از سینی پشت یخچال به کف زمین سرازیر شود و علت این امر می‌تواند سوراخ شدن و یا مسدود شدن لوله تخلیه باشد. این امر یکی از شایع‌ترین علت‌های آبریزی یخچال است و زمانی رخ می‌دهد که لوله تخلیه آب یخچال توسط تکه‌های غذا، یخ، خاک و یا غیره مسدود شده باشد. برای رفع این مشکل، ابتدا باید یخچال را از برق کشیده و از ایمن بودن خودتان به هنگام انجام رفع این مشکل اطمینان حاصل کنید. سپس در ادامه لوله مسدود شده یا سوراخ شده به طور کامل مورد بررسی قرار دهید.

البته می‌توانید لوله تخلیه آب یخچال را با آب گرم بازکرده و یا با استفاده از یک سیم باریک، یا بهره‌ بری از قلاب پلاستیکی این کار را به‌ راحتی انجام دهید. در صورت برطرف نشدن این مشکل به ‌ناچار مجبورید تا یخچال را باز کنید تا دسترسی راحت‌تری به لوله مسدود شده داشته باشید. همچنین گاهی ممکن است علت ریزش آب به زمین از یخچال، به علت ترک خوردن سینی آب یخچال باشد که در صورت بروز چنین مشکلی حتماً از یک تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید.

  • جریان مستقیم آب به داخل بدنه و یا محفظه یخچال

گاهی ممکن است نشتی آب از سینی سبزی‌ها و میوه، موجب سرازیر شدن آب یخچال شود. همه ما می‌دانیم که میوه‌ها و سبزی‌ها به علت قرارگرفتن در زیر باران می‌توانند مقدار زیادی آب را در درون خودشان حفظ کنند. از این ‌رو زمانی که میوه می‌خرید و آن را در درون یخچال قرار می‌دهید، ممکن است آب موجود در میوه و مواد غذایی نشت کند و محفظه یخچال را خیس کند. این امر می‌تواند علاوه بر پوسیدگی و خراب‌ شدن بدنه یخچال، موجب پلاسیدگی میوه و سبزی‌ها تازه نیز شود. برای رفع این مشکل سعی کنید میوه و سبزی‌ها را در درون یک ظرف مناسب قرار دهید و سپس به داخل یخچال انتقال داده و تمامی جوانب را در جهت خیس نشدن بدنه و محفظه یخچال بسنجید.

حتما بخوانید:   روش تعمیر یخساز یخچال دوو

همچنین گاهی ممکن است که مسیر تهویه یخچال دچار گرفتگی شود. برای رفع این مشکل، به‌ هیچ‌ وجه مواد غذایی را در یخچال طوری قرار ندهید که موجب مسدود شدن راه هوایی بین خنک‌کننده و فریزر مسدود شود.

  • ریختن آب فریزر

ممکن است گاهی به علت باز ماندن درب فریزر و یا اختلال در عملکرد سیستم خنک‌کننده یخچال، آب فریزر بر روی زمین جاری شود. درواقع ممکن است با باز ماندن درب فریزر به مدت طولانی، هوای سرد داخل آن به‌ مرور خارج شود و مواد غذایی پس از گذشت چند ساعت شروع به ذوب شدن کنند. قطعاً این دلیل می‌تواند باعث جاری شدن آب مواد غذایی داخل فریزر شود. علاوه‌ بر آن، ورود هوای گرم به داخل یخچال می‌تواند لایه برفک فریزر را ذوب کند و موجب نشتی آب شود.

گذشته از ذکر این موارد، به‌ طور کلی ممکن است ظرفیت خنک‌ کنندگی محفظه فریزر کاهش‌یافته و درجه فریزر مناسب انجماد نباشد؛ بنابراین می‌تواند  باعث ذوب شدن مواد غذایی می‌شود. برای رفع این مشکل حتماً مواد غذایی را متناسب با گنجایش فریزر قرار دهید.

ممکن است برفک‌های فریزر یخچال در پشت دیواره اصلی فریزر، تجمع کنند که علت این امر می‌تواند زیاد از حد قراردادن مواد غذایی در داخل یخچال، پیشگیری کردن از گردش هوای داخل فریزر و یا یخ‌زدگی بیش از حد آن باشد. برای رفع این مشکل، در ابتدا باشد یخچال را به طور کامل از برق کشیده و اجازه دهید تمامی برفک‌های موجود در آن آب شوند. سپس قبل از روشن‌ کردن یخچال تمامی سوراخ‌های تخلیه را بررسی کرده و بعد یخچال را به برق بزنید.

خالی‌ از لطف نیست که بدانید ممکن است بر اثر نصب نادرست شلنگ مربوط به تصفیه آب و یا بر اثر رطوبت بالای ناشی از مجاورت یخچال با سینگ، شاهد آبریزی یخچال باشید.

  • تجمع آب در زیر یخچال

علت اصلی این امر این است که با خراب‌ شدن درب یخچال هرگونه مواد غذایی و گرد غبار می‌توانند موجب محکم بسته نشدن درب و یا افزایش چگالی و در نتیجه نشتی آب یخچال شود. زمانی که درب یخچال به علت پوسیدگی و یا خرابی بیش از حد باشد، هوای محیط به‌ سرعت وارد یخچال می‌شود و بر اثر رطوبت بالا، آب اضافی به داخل سینی تخلیه منتقل می‌شود و سپس موجب سرازیر شدن آب به بیرون یخچال می‌گردد. برای رفع این خرابی ابتدا لاستیکی که به درب یخچال متصل می‌شود را با آب داغ مالش دهید تا سفت شدگی آن به طور کامل برطرف شود. سپس در ادامه مقداری وازلین را به لاستیک بزنید تا عملیات درزبندی یخچال به طور صحیح اجرا شود. همچنین می‌توانید برای رفع این مشکل، یک یا لاستیک جدیدی را جایگزین لاستیک قبلی کنید.

حتما بخوانید:   آموزش تعمیر لوله کشی گاز منازل و مشکلات متداول آن

نکته قابل‌توجه این است که حتماً پیچ و مهره‌های درب را به طور کامل بررسی کنید. ممکن است علت خرابی یخچال از قسمت وصل شدن درب به بدنه اصلی باشد. یادتان باشد که یخچال باید کاملاً تراز شود.

  • نشت آب از قسمت زیر، جلو و پشت یخچال

علت نشتی آب گاهی می‌تواند به علت خرابی در قسمت یخ‌ساز و یا آبسرد کن یخچال باشد. درواقع خرابی یخ‌ساز یا آب‌سردکن یخچال اگر نشت آب از قسمت زیر جلوی یخچال یا پشت آن است و مشکل از سینی تخلیه نبوده است، ممکن است تمامی اتصالات لوله‌های آب به یخ‌ساز یخچال شل شده باشد.

البته شایان به ذکر است که فرسودگی و ترک‌خوردگی پیچ و مهره‌ها به ‌مرور منجر به نشت آب در زیر یخچال و فریزر می‌شوند. خالی ‌از لطف نیست بدانید ترک خوردن، سوراخ شدن و یا پیچ‌خوردگی شلنگ‌های پلاستیکی نیز به‌ طور کلی می‌تواند باعث نشتی و یا جمع‌ شدن آب در یخچال شود. اگر مشکل از شلنگ یخ‌ساز یا آب‌سردکن باشد، آب از لوله آب منتهی به یخ‌ساز که در قسمت بیرونی یخچال قرار دارد، چکه می‌کند و به کف آشپزخانه جاری می‌شود.

برای رفع مشکل ذکر شده، در ابتدا شلنگ یخ‌ساز را جدا کرده و آن را تعویض کنید. در ادامه برای تعویض اتصالات اقدام کرده و بعد از نصب شلنگ جدید به طور کامل اتصالات را محکم ببندید

  • جمع ‌شدن آب در زیر جا میوه‌ای یخچال

علت جمع‌ شدن آب در قسمت جا میوه‌ای یخچال می‌تواند به علت وجود مشکل و اختلال در عملکرد دیفراست یخچال، خرابی المنت یا هیتر، خرابی ترموفیوز، یخ‌زدن مسیر خروجی آب و گرفتگی لوله آب یخچال باشد. برای رفع این مشکل، باید به طور کامل کاور یخچال را جدا کرده و قطعات دیفراست شامل سنسور، المنت، ترموفیوز، اواپراتور و ترمودیسک را به طور کامل بررسی کنید تا مشکل را پیدا کرده و آن را رفع کنید.

  • ریختن آب از پشت یخچال فریزر

گاهی ممکن است علت نشت آب از یخچال، به علت خرابی شیر ورودی آب و یا نشتی آب با لوله آب که با ریخته شدن از پشت یخچال خود را نشان می‌دهد، باشد. برای رفع این موضوع ابتدا یخچال فریزر را از برق بکشید. سپس بعد از کشیدن یخچال و لوله‌های ابی که از زیر یخچال فریزر عبور می‌کنند، را مورد بررسی قرار دهید گاهی ممکن است پیچ باز و بسته کردن شیر هرز شده و آب از آن چکه کند و یا یکی از لوله‌های جریان آب به طور کامل سوراخ شده باشد. در این صورت اگر متوجه سوراخ شدن لوله‌ها شدید به ‌سرعت آن را عوض کنید تا نشتی آب از پشت یخچال قطع شود.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی توشیبا Toshiba | رایج‌ترین معایب

آبریزش یخچال

آبریزی یخچال سایدبای‌ساید و یا یخچال فیلتر دار

گاهی ممکن است علت خرابی و نشتی آب یخچال فریزر، به علت خرابی در قسمت فیلتر یخچال باشد. از این دیر عوض‌ کردن فیلتر آب باعث می‌شود فیلترتان دچار رسوب گرفتگی شود. سپس رسوبات تشکیل شده در داخل فیلتر آب موجب ترک خوردن شلنگ شده و در نتیجه آبریزی یخچال شروع می شود.

نحوه رفع مشکل:

برای رفع این مشکل ابتدا فیلتر و مونتاژ قسمت فیلتر آب را به طور کامل مورد بررسی قرار دهید. سپس در ادامه شلنگ آب را بسته و برای حل مشکل نشتی آب از فیلتر یخچال، حتماً فیلتر را تعویض کنید. همچنین علاوه بر تعویض فیلتر آب، شلنگ متصل به فیلتر را نیز عوض کنید.

علت نشتی آب از مخزن یخچال

یکی از علت‌های نشتی آب از یخچال می‌تواند سوراخ شدن مخزن آب باشد. مخزن برای پیدا کردن این مشکل، باید به طور کامل مونتاژ مخزن را مورد بررسی قرار دهید؛ زیرا ممکن است نشتی آب به علت عدم صحیح مونتاژ شدن مخزن یخچال باشد. برای رفع این مشکل بادی مخزن جدید را جایگزین مخزن قدیمی کنید تا از آبریزی یخچال جلوگیری شود. به ‌طور کلی زمانی که یخچال آب می‌دهد می‌تواند نشانه این باشد که به طور نامناسب از یخچال استفاده می‌کنید و یا اینکه یخچال دچار نقص داخلی و فنی است سعی کنید.

 

کلام آخر

در این مقاله موضوعات مختلفی را در جهت آبریزی یخچال و فریزر مورد بررسی قرار دادیم. زیرا زمانی که یخچال دچار آبریزی می شود، علائم زیادی وجود دارند که ممکن است دلیل این اتفاق باشند. شما باید بتوانید تمامی روش های تشخیص دلایل آبریزی یخچال را بررسی کرده و دلیل اصلی آن را پیدا کنید. سپس می توانید برای رفع آن اقدام نمایید.

بررسی انواع دلایل آبریزی یخچال

مجموع امتیاز

مقاله ای آموزشی برای شناخت و بررسی انواع دلایل آبریزی یخچال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا