تعمیرات تاسیسات برقی

نصب و سیم کشی آیفون صوتی سیماران | آموزش نصب آیفون سیماران

آیفون های صوتی سیماران یکی از محصولات مطرح و پرطرفدار ایرانی است که با وجود آیفون های تصویری در بازار، هنوز هم آیفون صوتی سیماران توانسته نظر تمامی مصرف کنندگان را جلب کند. در این مقاله از ایبک امداد از نحوه نصب و سیم کشی آیفون صوتی سیماران مطالب مهمی را برایتان توضیح می دهیم:

اجزای مختلف آیفون صوتی سیماران

کیت آیفون های صوتی سیماران از اجزای مختلفی تشکیل شده است که در ادامه به یک یک آن ها می پردازیم:

گوشی داخلی آیفون صوتی سیماران

در نصب آیفون صوتی معمولاً یکی از دو گوشی مدل 701 یا 702 استفاده می شود. چون قابلیت انتقال صدا به شکل بلند و رسا را دارند. از گوشی داخلی سیماران نیز می توان در سیستم‌های آیفون تصویری این برند نیز برای سیستم اینترکام استفاده کنید.

پنل خارجی آیفون صوتی سیماران

در مدل های تصویری و صوتی پنل های خارجی سیماران قطعه باران گیر دارند که هنگام نصب بر روی آیفون استفاده می شود.

 • این قسمت از سیستم آیفون در قسمت خارجی و بیرون از ساختمان نصب می شود و دارای زنگ های 1 واحد تا 30 واحد می باشند.
 • می توان یکی از قابلیت های منحصر به فرد آیفون، پنل خارجی آن را نام برد که به شکل عمود روی هم و به شکل افقی در کنار هم قرار می گیرد.
 • این روش ترکیبی معمولاً در مواقعی استفاده می شود که طبقات ساختمان زیاد باشد و شما به پنل با دکمه های زنگ زیاد، احتیاج داشته باشید.
ترانس تغذیه آیفون صوتی سیماران

جهت تأمين برق مورد نیاز برای گوشی آیفون و همچنین عملکرد پنل خارجی از یک ترانس یا منبع تغذیه در مدار سیم کشی استفاده می شود.

آیفون صوتی سیماران

قفل درب بازکن آیفون صوتی سیماران

قفل درب بازکن یکی از قطعات بسیار مهم در هنگام نصب آیفون صوتی می باشد، که دقیقاً در پشت درب ساختمان نصب خواهد شد.

حتما بخوانید:   مهمترین نکات در رابطه با برق اضطراری آسانسور

وقتی که شاسی زنگ در داخل ساختمان و گوشی داخلی فشار داده می شود، فنر قفل بازکن به وسیله برق، زنجیر را کشیده و باعث می شود زبانه این قفل درب باز شود.

 قوطی توکار آیفون تصویری سیماران

قوطی توکار بسته به ارتفاع و اندازه در چند مدل سه ماژول، دو ماژول و یک ماژول طراحی و تولید شده است. هنگام نصب پنل خارجی از قوطی توکار استفاده می شود تا پنل در داخل دیوار به شکل توکار قرار داده شود.

نحوه نصب آیفون صوتی مدل فوژان

آیفون های صوتی سیماران در بازار به نام مدل فوژان موجود می باشند. در این مقاله از نصب و سیم کشی آیفون صوتی خواهیم گفت در واقع نصب و سیم کشی مدل فوژان را برای شما توضیح می دهیم.

نحوه نصب قوطی توکار آیفون صوتی سیماران

اولین مرحله نصب آیفون صوتی، کار گذاشتن قوطی جهت عبور سیم ارتباطی در گوشی داخلی به طرف پنل می باشد. قبل از نصب قوطی باید یک قسمت از آن جدا شود تا بتوان بعد از کار گذاشتن قوطی، سیم ها را به پشت پنل اتصال دهید. چنانچه آیفون صوتی برای یک واحد تا ۸ واحد باشد شما می توانید فقط یک قوطی توکار جهت نصب پنل، داخل دیوار قرار داده و سپس با گچ و آب گوشی را در دیوار ثابت نگه دارید.

چنانچه از آیفون های صوتی برای مدل های بالاتر از ۸ واحد یا هشت طبقه استفاده می کنید ابتدا باید به ارتفاع پنل توجه کرده و چند قوطی توکار را به هم متصل کنید و پس از آن قوطی را به خوبی نصب کنید.

بهتر است رابط پلاستیکی قاب را در بیاورید و پس از آن قوطی را در داخل دیوار قرار دهید. ارتفاعی که می توانید جهت نصب قوطی توکار در نظر بگیرید ۱۴۰ تا ۱۴۵ سانتی متر می باشد.

هنگام نصب توکار باید دقت و توجه داشته باشید، تا زمان نصب باران گیر و پنل با مشکل روبرو نشوید. توصیه می کنیم هنگامی که قرار است چند قوطی توکار را همزمان با هم نصب کنید از گیره های مخصوص جهت حفظ انسجام و ترازبندی  قوطی ها استفاده کنید.

نصب باران گیر و پنل آیفون صوتی سیماران

شما می توانید در این مرحله پنل دستگاه را در داخل قوطی قرار دهید. ولی توجه داشته باشید قبل از قرار دادن پنل در قوطی، باید باران گیر آن را نصب کنید.

 • ابتدا پیچ پنل را به کمک آچار تا نیمه باز کنید. پس از آن پنل را باید به سمت بالا فشار دهید تا قطعه خار نگهدارنده باز شود و بتوانید باران گیر را از صفحه شاسی جدا کنید.
 • صفحه شاسی و قاب باران گیر را روی قوطی قرار داده و  با دو عدد پیچ خودکار صفحه شاسی را به قوطی متصل کنید.
حتما بخوانید:   بلبرینگ پمپ آب چیست و چه کاربردی دارد و علائم خرابی آن چیست؟
نصب گوشی داخلی آیفون صوتی سیماران

نصب گوشی آیفون یا پنل داخلی مانند دیگر مدل ها باید به وسیله نصب براکت یا پایه گوشی به صورت مستقیم روی دیوار صورت بگیرد.

در این حالت باید براکت فلزی همراه با گوشی را به کمک پیچ و رول پلاک به دیوار متصل کرده و بعد از آن گوشی را روی براکت قرار دهید.

نحوه سیم کشی آیفون صوتی سیماران مدل فوژان

جهت انجام عملیات سیم کشی آیفون لازم می باشد کابل مناسب را جهت این کار تهیه کنید. می توانید از کابلهای 6 زوج و یا 4 زوج معمولی جهت سیم کشی استفاده کنید ولی به دو دلیل توصیه می کنیم کابل آیفون را از نوع 6 زوج و فویل دار انتخاب کنید.

 1. امکان ایجاد نویز در صدای ورودی و خروجی آیفون کم می شود.
 2. چنانچه قصد تعویض آیفون با مدل تصویری را داشته باشید، دیگر احتیاجی به سیم کشی دوباره آیفون نخواهید داشت.

بعد از این که کابل مناسب را انتخاب کردید باید به وسیله لوله گذاری روکار و توکار کابل آنتن را از مکان مناسب نصب گوشی داخل واحد به محل نصب پنل در خارج از منزل هدایت کنید.

در این مرحله باید به سراغ گوشی داخلی ساختمان خود بروید. می‌ توانید در پشت گوشی اتصالات زیر را با علامت هایی که در ادامه می گوییم پیدا کنید:

اتصالات گوشی آیفون سیماران
 1. ترمینال A: خروج صدا از پنل خارجی به گوشی آیفون
 2. ترمینال B: ورودی صدا از گوشی به پنل آیفون
 3. ترمینال C: سیم منفی مشترک آیفون صوتی
 4. ترمینال D: ورودی صدای زنگ آیفون صوتی
 5. ترمینال E: قفل دربازکن آیفون
 6. ترمینال F: ترانس تغذیه آیفون

جهت نصب مراحل زیر را انجام دهید:

 • باید یک طرفه سیم کابل به شکل زوج اتصالات در گوشی متصل کنید.
 • سپس یکی از سیم های زوج را باید به اتصال D در گوشی وصل کنید و طرف دیگر را زیر شاسی زنگ ببندید.
 • در این مرحله یک رشته سیم انتخاب کنید و باید آن را به اتصال E در پشت گوشی متصل کنید و طرف دیگر این سیم را به یک پایه قفل درب بازکن وصل کنید.
 • جهت متصل کردن گوشی آیفون به برق 12 ولت AC فقط باید یک رشته سیم اتصال F در قسمت پشت گوشی آیفون وارد کنید و یک طرف دیگر را باید به پایه ترانس یا منبع تغذیه متصل کنید.
 • در این مرحله رنگ سیم ها هیچ تفاوتی با هم ندارند شما می توانید برای این اتصالات از رنگ دلخواه برای هر کدام از آنها استفاده کنید. فقط باید رنگ هر سیم را به یاد داشته باشید تا در طرف دیگر همان رنگ سیم را به اتصالات پنل خارجی متصل کنید.
حتما بخوانید:   اصطلاحات تخصصی لوله کشی و تاسیسات به فارسی و انگلیسی
اتصالات پنل خارجی آیفون صوتی سیماران

A: خروجی صدا از پنل به گوشی آیفون صوتی

B: ورودی صدا از گوشی به پنل آیفون صوتی سیماران

C: سیم‌ منفی مشترک آیفون صوتی سیماران

D: خروجی صدای زنگ آیفون صوتی سیماران

منفی و مثبت: ورودی منبع تغذیه یا ترانس 12 ولتی

 1. در پنل خارجی اتصالات در گوشی را به اتصالات در قسمت پشت پنل دستگاه متصل کنید.
 2. در پشت پنل خارجی سیم مربوط به صدای خروجی زنگ را باید به اتصال D وصل کنید.
 3. در این مرحله یک رشته سیم به پایه های منفی و مثبت در ترانس و طرف دیگر آن را در پشت پنل ببندید تا برق تغذیه دستگاه برقرار شود.
 4. یک خروجی از ترانس یا منبع تغذیه به قفل بازکن هدایت کرده تا قفل درب بازکن به برق متصل شود.
 5. چنانچه ساختمان شما بیشتر از یک طبقه باشد فقط باید سیم های اتصالات را در گوشی هر واحد به یکدیگر سری کنید و به سیم های اتصالات در قسمت پشت پنل آیفون متصل کنید.
 6. در نحوه سیم کشی آیفون یک یا چند واحد تنها تفاوت این می باشد که سیم زنگ هر واحد یا اتصال D به شکل جداگانه به شاسی زنگ همان طبقه یا واحد در قسمت پشت پنل آیفون صوتی سیماران متصل می شود.

توجه داشته باشید برای جلوگیری از کم‌شدن صدای زنگ بهتر است، محل نصب ترانس تغذیه به پنل درب ساختمان نزدیک باشد. اگر فاصله زیاد باشد، برای سیم زنگ آیفون و انتقال تغذیه حتماً باید از تعداد زوج سیم های بیشتری نیز استفاده کنید.

جهت تنظیم صحیح صدا در قسمت پشت یونیت دو عدد ولوم قرار گرفته است که با این دو ولوم‌ می‌توانید صدای بلندگوی گوشی آیفون و پنل را بخوبی تنظیم کنید.

آیفون صوتی سیماران

جمع بندی

در این مقاله از نحوه سیم کشی و نصب آیفون صوتی سیماران مطالب مهمی را برایتان بیان کردیم. هنگام نصب آیفون صوتی سیماران باید مهارت کافی داشته باشید. چنانچه تجربه برقکاری ندارید بهتر است از تعمیرکار متخصص کمک بگیرید. مجموعه ایبک امداد آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشند.

31

نصب و سیم کشی آیفون صوتی سیماران

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آموزش نصب آیفون سیماران

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x