تعمیراتتعمیرات لباسشویی

دلایل بوی سوختگی در ماشین لباسشویی

چرا بوی سوختگی از ماشین لباسشویی می آید؟

محتوا پنهان

دلایل بوی سوختگی در ماشین لباسشویی چیست ؟

یکی از مهم ترین و پر استفاده ترین وسیله در منزل ، ماشین لباسشویی می باشد که به وسیله ی آن می توان در کوتاه ترین زمان انبوهی از لباس ها را شست . این وسیله هم مانند وسایل دیگر امکان دارد که دچار خرابی و مشکل شود . یکی از مشکلاتی که امکان دارد برای دستگاه شما به وجود بیاید بوی سوختگی از ماشین لباسشویی می باشد .اگر می خواهید دلیل این مشکل را بدانید ما در این مقاله از ایبک امداد دلایل این مشکل و راهکارهای رفع آن را برای شما توضیح خواهیم داد لطفا با ما همراه باشید .

 

در هنگام بوی سوختگی ماشین لباسشویی چه کاری باید انجام دهیم ؟

حتما دقت داشته باشید که ماشین لباسشویی در عین واحد هم از آب استفاده می کند و هم از برق ، به دلیل کارد دوجانبه ی این دستگاه ، هیچ گاه این مشکل را نادیده نگیرید و حتما برای عیب یابی و حل مشکل اقدامات لازم را انجام دهید .

اگر با بوی سوختگی در ماشین لباسشویی روبه رو شدید اقدامات زیر را انجام دهید :

 • در مرحله ی اول دو شاخه ی دستگاه را از پریز برق جدا کنید .
 • اگر بوی سوختگی در قسمت پشت دستگاه و یا سیم کشی بود باید برق محل خود را هم قطع کنید .
 • در ادامه حتما شیرهای آب ورودی متصل به دستگاه را ببندید و بعد از آن ، به یک تعمیرکار مجرب و متخصص مراجعه کنید و تعمیر دستگاه خود را به او بسپارید و به هیچ وجه خودتان اقدام به تعمیر آن نکنید زیرا این زمینه نیاز به مهارت و دانش مخصوص دارد .

نیم سوز شدن موتور یکی از دلایل بوی سوختگی ماشین لباسشویی

بوی سوختگی در ماشین لباسشویی

شاید عمده ترین دلیل این مشکل ، سوختن موتور لباسشویی باشد البته همیشه هم اینطور نیست و این مشکل باید توسط تعمیرکار متخصص بررسی شود .

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی هوور

موتور ماشین لباسشویی در اصل قلب دستگاه می باشد و در صورت خراب شدن هر یک از قطعات آن ، ما دیگر نخواهیم توانست از این دستگاه استفاده کنیم . امکان دارد این بوی سوختن از پشت دستگاه شما به مشام برسد در این هنگام شما به نیم سوز شدن موتور دستگاه خود شک خواهید کرد . در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد که آیا امکان دارد بوی سوختگی ماشین لباسشویی به دلیل نیم سوز شدن موتور دستگاه باشد یا خیر ؟ لطفا با ما همراه باشید :

 • در استفاده از ماشین لباسشویی باید دقت داشته باشید که هرگز مخزن دستگاه را بیش از حد مجاز پر نکنید و همچنین برای مدت طولانی از آن استفاده نکنید زیرا باعث فشار بیش از حد به موتور شده و در اینصورت ، امکان دارد موتور دستگاه نیم سوز شود .
 • اگر مدت طولانی و بدون وقفه از دستگاه خود استفاده کنید و موتور به سختی کار کند امکان دارد که موتور نیم سوز شود و در این مواقع صداهای عجیب از دستگاه به گوش می رسد و ضمنا مشاهده خواهید کرد که لباس ها تمیز شسته نشدند و همچنین اگر موتور نیم سوز شده باشد بوی سوختگی از ماشین لباسشویی به مشام خواهد رسید .

پارگی تسمه ی لباسشویی یکی دیگر از دلایل بوی سوختگی در ماشین لباسشویی

کار قطعه ی تسمه این است که قطعات موتور و مخزن لباسشویی را محکم در جای خود نگه می دارد . امکان دارد بعضی اوقات تسمه به دلیل پارگی و پوسیدگی از جای خود خارج شود و در نتیجه باعث آزاد شدن قطعات موتور و مخزن دستگاه شود . در این صورت می توان گفت که این مشکل می تواند به دلیل پارگی تسمه می باشد .

و البته دقت داشته باشید که سفت یا شل بودن تسمه نیز باعث خواهد شد تا تسمه در محل اشتباه قرار بگیرد و در اینصورت هم می تواند باعث بوی سوختگی در ماشین لباسشویی شود .

 

سوختن المنت ماشین لباسشویی یکی دیگر از دلایل بوی سوختگی ماشین لباسشویی

بوی سوختگی در ماشین لباسشویی

یک قطعه ی پلاستیکی در ماشین لباسشویی ، برای آب بندی المنت داخلی ماشین لباسشویی ، قرار داده شده که با توجه به اینکه المنت در کنار این قطعه ی پلاستیکی می باشد ممکن است بپرسید آیا امکان دارد که سوختن لاستیک المنت باعث بروز این مشکل شود ؟

با توجه به کار المنت ، که داغ شدن می باشد و این قطعه ی پلاستیکی هم در مجاورت المنت است باید بگوییم بله این امکان وجود دارد . ممکن است داغ شدن المنت و انتقال گرمای آن به پلاستیک باعث ایجاد بوی سوختگی ماشین لباسشویی شود .

 

خراب بودن سیم کشی لباسشویی دلیل بوی سوختن ماشین لباسشویی

همانطور که می دانید ماشین لباسشویی هم مانند وسایل برقی دیگر ، از مقدار زیادی سیم کشی داخلی تشکیل شده که خراب شدن این سیم کشی می تواند باعث بوی سوختگی در دستگاه شود .البته خراب بودن سیم کشی نقش بسیار به سزایی در ایجاد بوی سوختگی دستگاه دارد که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد :

 • در قسمت داخلی ماشین لباسشویی ، سیم کشی هایی برای قطعات مختلف این دستگاه وجود دارد که بعضی از این سیم کشی ها در مجاورت موتور و یا المنت می باشند .
 • گاهی امکان دارد به دلیل استفاده ی زیاد از دستگاه ، این قطعات گرم شده و گرما را به سیم کشی انتقال دهد و این باعث بروز بوی سوختگی ماشین لباسشویی خواهد شد .
حتما بخوانید:   تعمیرات مایکروفر پاکشوما
خرابی دوشاخه برق دستگاه یکی دیگر از دلایل بوی سوختگی ماشین لباسشویی

احتمال دارد شما هنگام بروز این مشکل تمام قسمت های ماشین لباسشویی و تمام احتمالات را بررسی کنید و از سلامت آنها مطمئن شوید در اینجا باید احتمال خرابی دو شاخه ی برق را بررسی کنید :

 • امکان دارد که سیم پیچ ها و روکش های سیم در دوشاخه ، بی کیفیت باشند و شما بعد از چند ساعت استفاده از دستگاه متوجه ی بوی سوختن شوید .
 • این احتمال وجود دارد که پلاستیک اطراف پریز برق که به ماشین لباسشویی متصل است ، آب شده باشد و این می تواند باعث ایجاد بوی سوختگی در ماشین لباسشویی شود .
سوختن برد ماشین لباسشویی یکی دیگر از دلایل بوی سوختگی ماشین لباسشویی

اتصالی در برد یا تایمر ماشین لباسشویی و یا سوختن قطعات یا عایق بندی آنها می تواند دلیلی برای بوی سوختگی در دستگاه باشد . در صورت بروز این مشکل برای عیب یابی و رفع مشکل ، حتما به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید تا از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری شود .

 

معیوب بودن پمپ تخلیه یکی دیگر از دلایل بوی سوختگی از ماشین لباسشویی

پمپ تخلیه ، دارای تسمه محور ، موتور الکتریکی یا موتور متحرک می باشد . اگر در هنگام کار دستگاه لباسشویی و یا بعد از آن ، متوجه بوی سوختگی شدید احتمال دارد پمپ تخلیه متوقف شده باشد . این مشکل می تواند به دلایل مختلفی باشد مانند : طریقه ی نصب شلنگ تخلیه ، خراب شدن و فرسوده شدن قطعات وابسته به پمپ تخلیه . این عوامل می تواند تاثیر زیادی در به جود آمدن این مشکل داشته باشد .

خراب شدن کلاچ یکی دیگر از دلایل بوی سوختگی ماشین لباسشویی

آیا ماشین لباسشویی شما هم از ابزاری به نام کلاچ برخوردار است ؟ البته لازم به ذکر است که کلاچ فقط برای ماشین لباسشویی هایی  به کار می رود که درب آنها از بالا است .  کار کلاچ این است که سبد شستشو را در هنگام چرخش ، به حرکت در می آورد . اگر شما در هنگام کار دستگاه صدای دلخراشی شنیدید و در کنار آن متوجه بوی سوختگی شدید باید این احتمال را بدهید که مشکل دستگاه شما خرابی کلاچ می باشد .

حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات ماشین لباسشویی ایندزیت InDesit
چه کارهایی برای رفع مشکل بوی سوختگی ماشین لباسشویی باید انجام دهیم :

همانطور که گفتیم با توجه به اینکه در ماشین لباسشویی همزمان آب و برق با هم کار میکنند اگر به این مشکل بی توجه باشید ، بسیار خطرناک است و امکان دارد باعث آتش سوزی شود . ما در اینجا برای شما راهکارهایی را بیان خواهیم کرد تا بتوانید این مشکل را برطرف کنید :

 • برای اینکه به موتور دستگاه شما فشار وارد نشود و موتور نیم سوز نشود حتما دقت کنید که لباس های داخل دستگاه بیش از مقدار مجاز و حجیم نباشد زیرا اینکار باعث وارد شدن فشار و در نتیجه نیم سوز شدن موتور خواهد شد .
 • اگر لباس های شما زیاد و حجیم است برای جلوگیری از بروز مشکلات بعدی ، حتما آن را در چند مرحله و در فواصل زمانی معین بشورید تا از نیم سوز شدن موتور دستگاه جلوگیری شود .
 • شل شدن و در نتیجه پارگی تسمه می تواند باعث لق زدن دیگ دستگاه شود . پس هر گاه متوجه شدید که دیگ لباسشویی شما لق می زند حتما تسمه را چک کنید تا از پارگی تسمه و بروز مشکلات بعدی جلوگیری شود .
 • با توجه به اینکه لاستیک ماشین لباسشویی شما در داخل دستگاه قرار دارد و شما به آن دسترسی ندارید بهتر است که در فواصل زمانی معین و به صورت دوره ای ، این قطعه را چک و بررسی کنید تا از سوختگی در این قطعه جلوگیری کرده باشید .
 • سیم کشی های دستگاه لباسشویی در داخل قرار دارند و این قسمت حتما باید توسط یک تعمیرکار متخصص و با رعایت کامل نکات ایمنی انجام بگیرد .
 • اگر بوی سوختگی ماشین لباسشویی به دلیل خرابی و پوسیدگی دوشاخه ی برق بود می توانید در هنگام مشاهده ی هر گونه آب شدن و سیاه شدن سیم ، این قطعه را تعویض کنید .

نتیجه گیری از بوی سوختگی ماشین لباسشویی

از آنجا که ماشین لباسشویی یکی از ضروری ترین وسایل در منزل می باشد پس باید برای حفظ آن و همچنین صرفه جویی در هزینه بابت تعمیر آن ، از این وسیله درست و صحیح استفاده کنید . در مقاله ی بالا از ایبک امداد مشکل بوی سوختگی در ماشین لباسشویی و عیب یابی و رفع عیب را برای شما توضیح دادیم . دقت داشته باشید که اگر با این مشکل در دستگاه  روبه رو شدید ، سعی کنید حتما برای جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر ، به تعمیر کار متخصص مراجعه کنید و تعمیر دستگاه خود را به شخص ماهر بسپارید .

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد .

 

 

 

 

 

بوی سوختگی ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل برای بررسی دلایل بوی سوختگی ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: 4.3 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا