خدمات پرستاری و مراقبتی

دلایل از دست دادن دندان در سالمندان | روش های درمانی

یکی از مشکلات شایع در سالمندی از دست دادن دندان ها می باشد که می تواند بر روی تمام جوانب زندگی فرد تأثیر بگذارد. در جهان از دست دادن دندان جزو مشکلات رایج و شایع است که حدود ۱۹ درصد مردم استرالیا که بالای ۶۵ سال دارند به طور کلی دندان هایشان را از دست داده اند. این یک واقعیت است که حتی اگر دندان های فرد بسیار محکم باشد، باز هم برای همیشه ماندگار نبوده و ممکن است از بین برود. از دست دادن دندان ها ممکن است از سن پایین شروع شود و مشکلاتی را در سنین بالاتر برای فرد ایجاد کند.

افراد جوان هم دچار این مشکل شده و گاهی به دلیل سهل انگاری در مراقبت از دندان، باعث می شوند دندان هایشان زودتر از موعد از بین برود، پس باید از دندان های خود خوب مراقبت کنید و با دلایل خرابی و پوسیدگی دندان آشنا شوید. مهمترین دلایلی که می تواند باعث از دست دادن دندان شود، بیماری های لثه و یا ضربه به دندان ها است. رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان بدترین دشمن برای پوسیدگی دندان می باشد.

پوسیدگی به دلیل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان

پوسیدگی دندان به دلیل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان به وجود می آید و سلامت دندان و لثه را به خطر می اندازد. برای اینکه از انتشار باکتری در دهان خود جلوگیری کنید، باید پلاک هایی را که در روی دندان ایجاد می شود و از تجمع باکتری به وجود آمده، با مسواک زدن و نخ دندان از بین ببرید. تنها دلیلی که باعث می شود در روی دندان شما ایجاد حفره کند، باکتری های روی پلاک هستند. در اثر گذشت زمان این حفره ها و بیماری های لثه باعث می شود که شما یک و یا گاهی چند دندان خود را از دست بدهید. حتماً برای جلوگیری از پوسیدگی دندان های خود، سالی یکبار به دندانپزشک ماهر مراجعه کنید. دقت داشته باشید حتماً نباید دچار دندان درد شده، بعداً اقدام کنید. بهتر است قبل از اینکه دندان های شما دچار پوسیدگی و یا خرابی شود، به سلامت و بهداشت آنها توجه کنید.

تأثیر بعضی از داروها بر پوسیدگی دندان ها

بیشتر افراد تصور می‌کنند که فقط در جوانان پوسیدگی دندان رخ می دهد. با گذشت زمان و حدوداً بعد از ۶۰ سالگی، بیشتر افراد مسواک کرده و همچنین از نخ دندان هم استفاده می کنند تا دندان های آنها دچار پوسیدگی و خرابی نشود، ولی تحقیقات نشان داده بیشتر افرادی که بالای ۶۵ سال دارند دچار پوسیدگی های دندان می شوند و ۲۰ درصد آن ها پوسیدگی و خرابی های دندان را درمان نمی کنند؛ پس پوسیدگی دندان نمی تواند فقط به دلیل رعایت نکردن بهداشت دندان باشد. گاهی ممکن است استفاده بعضی از داروها، باعث پوسیدگی دندان سالمندان شود.

بیشتر دارو ها باعث می شوند دهان سالمند خشک شود و این خشکی دهان، مکان مناسبی برای رشد باکتری خواهد بود. روش های مختلفی برای حل مشکل وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

  • دوز داروها را باید بر طبق دستور پزشک تنظیم کنید.
  • در هنگام مصرف دارو، حتماً آب بیشتری بنوشید.
  • از مرطوب‌کننده‌های دهان استفاده کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهکارهایی برای تنظیم استراحت شبانه و بهبود کیفیت خواب

معمولاً پزشکان برای افزایش استحکام و قدرت دندان و حفظ آنها در مقابل پوسیدگی، ژل فلوراید را به سالمندان پیشنهاد می کنند.

ضربه و تصادف یکی از دلایل از دست دادن دندان

تصادفات و حوادث می تواند باعث از دست دادن دندان ها در سالمندی شود. شاید اتفاقات و تصادف را نتوانید پیش‌بینی کنید، ولی می توانید برای جلوگیری از آسیب های دندان، اقداماتی را انجام دهید. مثلاً هنگامی که ورزش های فوتبال، رزمی، هاکی و یا ورزش های دیگر را انجام می دهید باید مراقب دندان های خود باشید. استفاده از محافظ دندان در هنگام ورزش می‌تواند به سلامت دندان شما کمک کند و از بروز حادثه برای دندان جلوگیری کند. استفاده از محافظ مخصوص دهان، برای ورزش های حرفه ای بسیار متداول است.

البته برای استفاده از این محافظ ها، نیازی نیست تا شما ورزشکاری حرفه ای باشید. در هر ورزشی که خطر سقوط و یا ضربه در آن وجود دارد، توصیه می‌کنیم از این محافظ ها استفاده کنید. مانند بوکس، اسکی، فوتبال، دوچرخه سواری، اسب سواری، ورزش های رزمی و…

بعضی از محافظ های دندان پیش ساخته بوده و ممکن است به اندازه دهان شما نباشد و به همین دلیل می توانید به وسیله متخصص دهان و دندان، سفارش داده و به اندازه دندان های خود، یک محافظ بسازید. محافظ ها را در دهان قرار داد و به راحتی به ورزش های مورد علاقه خود بپردازید. این محافظ ها هیچ تأثیر نامطلوبی در روی تنفس شما نداشته و اثر سوء هم بر روی لثه و دهان نمی گذرد. استفاده از محافظ دندان نه تنها باعث حفاظت از دهان و دندان شما می شود، بلکه می تواند خطرات ضربه مغزی را هم به طور چشمگیری کاهش بدهد. شدت، تعداد و خطر شکستگی در دندان و فک به وسیله این محافظ، کاهش پیدا می کند. همچنین آسیب های گردن را هم کاهش خواهد داد. از همه اینها مهم تر، این محافظ‌ ها از لبخند زیبای شما محافظت می کند.

از دست دادن دندان و نقش ژنتیک

علاوه بر مواردی که گفته شد ژنتیک می‌تواند نقش مهمی در از دست دادن دندان در سالمندی داشته باشد. ممکن است فرد دچار اختلالات ژنتیکی باشد و این باعث ضعیف شدن دندان ها خواهد شد. اگر با این مشکل روبرو هستید، بهتر است با یک دندانپزشک مشورت کنید تا روش های مهمی را جهت مراقبت و پیشگیری از پوسیدگی و خرابی دندان به شما ارائه بدهد.

رفتارهای خطرناک برای دندان

بعضی از کارها باعث می شود دندان شما آسیب ببیند مانند جویدن یخ، استعمال دخانیات، خوردن نوشیدنی های انرژی زا، دندان قروچه، شکستن چیز های سخت با دندان مانند پسته و… برای دندان ها بسیار مضر بوده و باعث از دست دادن دندان در سالمندی می شود.

از دست دادن دندان در سالمندی چه عواقبی دارد؟

دندان ها می‌توانند به سلامت افراد کمک زیادی بکنند و از دست دادن آن هم می تواند عواقب بدی برای فرد داشته باشد که از مهمترین آنها می توان اختلال در جویدن، به وجود آمدن مشکلات گوارشی در سالمندی، عدم تعادل در دندان های مجاور، مشکلات روحی و روانی را نام برد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  عوامل ایجاد کننده افسردگی در نوجوانان | بهترین روش های درمان افسردگی

دندانایجاد اختلال در جویدن

وقتی شما دندان هایتان را از دست داده باشید مسلماً نمی توانید به راحتی غذاها را بجوید. مخصوصاً اگر غذای مورد نظر سفت بوده و نیاز به زیاد جویدن داشته باشد. نتیجه می گیریم از دست دادن دندان می تواند تأثیر بسزایی در تغذیه داشته باشد و غذا خوردن برای فرد به یک چالش سخت تبدیل می شود و گاهی ممکن است در هنگام خوردن غذا، سالمند با نگرانی و استرس رو به رو شود.

اگر شما دندان سالم و محکمی نداشته باشید، نمی توانید مواد غذایی سفت و یا آجیل و همچنین میوه های خشک را که مورد علاقه بیشتر افراد است، بخورید. از دست دادن دندان ممکن است روی لثه ها هم حساسیت زیادی ایجاد کند و باعث می شود حفره هایی در لثه ایجاد شده که گاهی دردناک و غیر قابل تحمل هستند. این حفره ها باعث می‌شود فرد نتواند غذای گرم بخورد و یا بستنی مورد علاقه اش را میل کند.

به وجود آمدن مشکلات گوارشی با از دست دادن دندان در سالمندان

وقتی فرد دندان های خود را از دست بدهد مسلماً جویدن او ضعیف شده و به طور مناسب نمی تواند غذاها را هضم کند و این باعث به خطر افتادن سلامتی بدن سالمند می شود. اگر شما نتوانید غذا را به خوبی بجوید، پس نمی توانید مواد مغذی را به بدن خود برسانید. گاهی عفونت هایی که از پوسیدگی دندان وارد بدن فرد می شود سلامت او را به خطر خواهد انداخت.

عدم تعادل دندان های مجاور در سالمندان

دندان ها در فک بالا و پایین به طور متعادل قرار گرفته و از یکدیگر پشتیبانی می کنند. وقتی شما قسمتی از دندان را از دست بدهید، ممکن است جابجایی در دندان های مجاور ایجاد شده و حفره ها و شکاف ها را پر کند. و این باعث می شود تعادل در روی دندان ها از بین رفته و مشکلاتی در جویدن فرد ایجاد شود.

به وجود آمدن مشکلات روانی و روحی

دست دادن دندان در سالمندی علاوه بر تأثیرات منفی که در روی سلامت فرد دارد، از جهت روحی و روانی هم برای سالمندان ایجاد مشکل می‌کند. نداشتن دندان ممکن است در زیبایی و ظاهر سالمند تأثیر بگذارد، مخصوصاً اگر دندان های جلویی ریخته باشد. سالمند احساس ناراحتی کرده و اعتماد بنفس خود را از دست می دهد.

دنداناستفاده از ایمپلنت برای درمان از دست دادن دندان در سالمندی

استفاده از ایمپلنت دندانی، می تواند روشی مؤثر برای غلبه بر مشکلات ریزش دندان شود. ایمپلنت ها قطعات بسیار ریزی می باشند که از تیتانیوم و فلزات دیگر تهیه شده اند. ایمپلنت به استخوان فک فرو رفته و به آن جوش می خورد و بعد از گذشته مدتی، تاج دندان ها را بر روی آن ثابت می‌کنند. البته استفاده از ایمپلنت نیاز به آرامش و صبر دارد.

ایمپلنت کاملاً مانند دندان طبیعی بوده و از استخوان فک و لثه پشتیبانی می کند. بعد از اینکه امپلنت در روی دهان نصب شد سالمند می تواند به راحتی تمام غذاهای مورد علاقه اش را خورده و از آنها لذت ببرد. برای رفع مشکل از دست دادن دندان راه های دیگری هم وجود دارد که بهترین آنها استفاده از ایمپلنت است.

دلایل از دست دادن دندان در سالمندان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل از دست دادن دندان در سالمندان | روش های درمانی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا