تعمیراتتعمیرات پکیج و آب گرمکن

دلایل خاموش شدن شمعک آبگرمکن

خاموش شدن شمعک آبگرمکن یکی از اشکالات رایج آبگرمکن به حساب می‌آید. وقتی آبگرمکن شما خاموش می‌شود، می‌تواند صبح شما را خراب کند، به خصوص اگر وسط دوش گرفتن باشید. آبگرمکن یکی از مهم‌ترین اجزای خانه به حساب می‌آید. اگر آبگرمکن شما خراب شود می‌تواند هزینه‌های بسیاری را بر روی دست شما بگذارد. اگر از خاموش شدن شمعک آبگرمکن خود خسته شدید نگران نباشید. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا با شما در رابطه با خاموش شدن شمعک آبگرمکن بحث نماییم. پس اگر می‌خواهید برای همیشه از شر این خرابی خلاص شوید با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

خاموش شدن شمعک آبگرمکن

دلایل خاموش شدن شمعک آبگرمکن

در شرایط کار عادی، آبگرمکن هم آب مخزن ذخیره را گرم می‌کند و هم آن را آماده استفاده نگه می‌دارد و یا در صورت نیاز گرم می شود. در هر یک از این دو مورد، عناصر گرمایشی توسط یک مشعل گرم نگه داشته می‌شوند که توسط گاز نیز فعال می‌شود. اگر گاز همچنان خاموش شود شمعک روشن نشده و در نتیجه آب گرم نمی‌شود. در این بخش دلایلی که ممکن است باعث خاموش شدن شمعک آبگرمکن شود آورده شده است.

خاموش شدن شمعک آبگرمکن به علت مشعل کثیف

یکی از دلایل خاموش شدن شمعک آبگرمکن مشعل کثیف می‌باشد. چراغ‌های پایلوت آبگرمکن شما توسط مشعل‌های گازی در داخل آبگرمکن کنترل می‌شوند. هنگامی که گاز از طریق شیر اصلی به چراغ پیلوت می‌رود، چراغ راهنما روشن می‌شود و هنگامی که آن‌ها روی ترموپیل قرار می‌گیرند، به طور خودکار مشعل اصلی گاز را فعال می‌کند تا آب گرم شود. این بدان معناست که تا زمانی که چراغ پیلوت روشن است، آب گرم دریافت خواهید کرد. با این حال، با گذشت زمان، دهانه مشعل ممکن است با زباله یا دود مسدود شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، مقدار کافی گاز برای ایجاد شعله ثابت وجود نخواهد داشت. اگر متوجه شعله زرد متمایل به نارنجی به جای شعله آبی در مشعل پیلوت خود شدید، احتمالاً مشکل به دلیل کثیفی مشعل پیلوت است.

 ترموپیل معیوب

یکی دیگر از دلایل خاموش شدن شمعک آبگرمکن ترموپیل معیوب است. ترموپیل میله فلزی مستقیمی است که در کنار مشعل پیلوت قرار گرفته و وظیفه فعال کردن کنترل‌های آبگرمکن شما را بر عهده دارد. گرما نور پیلوت را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. از این رو هنگامی که چراغ راهنما ترموپیل را گرم می‌کند، ترموپیل نیز به نوبه خود انرژی الکتریکی ایجاد می‌کند که برق الکترونیکی در کنترل‌های گاز را تامین می‌کند. با این حال، گاهی اوقات ترموپیل ممکن است کثیف شود یا نیاز به تعویض داشته باشد، در غیر این صورت اگر چراغ راهنما روشن باشد، برق کافی برای فعال کردن کنترل‌های گاز تولید نمی‌شود، به همین جهت ممکن است ترموپیل یکی از دلایل خاموش شدن شمعک آبگرمکن شما شود.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی هیمالیا Himalia | عیب یابی وتعمیر

شیر گاز معیوب

شیر گاز قطعه‌ای است که گاز را به آبگرمکن می‌رساند. گاز برای روشن کردن چراغ پایلوت شما در مشعل‌ها جریان می‌یابد که در آن آب را گرم می‌کند. اما در صورتی که عناصر داخلی شیر یا خود شیر آسیب ببیند، نمی‌تواند مقدار گاز مورد نیاز برای گرم شدن آب را تامین کند و در نتیجه شمعک خاموش و روشن می‌شود.

گرفتگی یا کثیف ورودی هوا

امروزه آبگرمکن‌های گازی دارای ورودی هوا هستند. این ورودی‌های هوا اجازه عبور جریان را می‌دهند که برای سوختن گاز مورد نیاز است. با این حال، اگر آن‌ها کثیف یا مسدود شده باشند، به این معنی است که هوای کافی از آن عبور نمی‌کند و بنابراین گاز کافی وجود نخواهد داشت. در نتیجه به خاموش شدن شمعک آبگرمکن منجر می‌شود.

سایر مشکلات ترموکوپل در خاموش شدن شمعک آبگرمکن  

ترموکوپل شما ممکن است شکسته شده باشد. در این صورت، آبگرمکن می‌تواند روشن شود، اما به محض اینکه ترموکوپل بررسی کند چراغ راهنما روشن است یا خیر، به سرعت خاموش می‌شود. یک ترموکوپل شکسته ممکن است همیشه فکر کند چراغ راهنما خاموش است، شمعک آبگرمکن یک دقیقه کار می‌کند و سپس خاموش می‌شود. تعمیر کار متخصص شما می‌تواند ترموکوپل شکسته را بدون سر و صدا جایگزین کند. ترموکوپل شکسته را جدی بگیرید زیرا این گزینه یکی از رایج‌ترین دلایل خاموش شدن شمعک آبگرمکن شما می‌باشد.

خاموش شدن شمعک آبگرمکن

نشت گاز یا مشکلات دریچه گاز 

نشتی گاز نیز می‌تواند یکی از دلایل خاموش شدن شمعک آبگرمکن شما باشد. شاید اصلا مشکل از ترموکوپل نباشد. از این گذشته، اگر گاز به دلیل معیوب بودن شیر خاموش باشد یا گاز نشت کند، ممکن است آبگرمکن خاموش شود. اگر آبگرمکن شما مشکوک به نشت گاز باشد، باید با یک متخصص و شرکت گاز تماس بگیرید. 

چرا آبگرمکن گازی مدام خاموش می‌شود؟

خاموش شدن آبگرمکن به دلایل بسیاری بستگی دارد. اگر آبگرمکن شما مدام خاموش می‌شود. با مطالعه موارد زیر دیگر این مشکل را نخواهید داشت. دلایل خاموش شدن مدام آبگرمکن به شرح زیر است.

تأمین گاز

اگرچه منبع گاز معمولاً دلیل خاموش شدن آبگرمکن گازی شما نیست، اما دلیل خوبی برای شروع این است که عیب یابی خود را آغاز کنید. اگر آبگرمکن شما گاز دریافت نمی‌کند، قطعا نمی‌تواند آب را گرم کند. در قسمت پایینی آبگرمکن خود یک خط گاز خواهید دید که به شیر اصلی کنترل گاز متصل می‌شود. خاموش کننده گاز معمولاً یک شیر توپی است که به شما امکان می‌دهد جریان گاز به آبگرمکن را متوقف کنید. این امکان وجود دارد که سوپاپ به طور ناخواسته خاموش شده باشد یا به طور تصادفی ضربه خورده و آن را خاموش کرده باشد. به دقت بررسی کنید که شیر کاملا باز باشد.

ترموکوپل

ترموکوپل معیوب رایج‌ترین دلیل خاموش شدن مداوم آبگرمکن است. ترموکوپل اجازه می‌دهد تا زمانی که چراغ راهنما روشن است گاز در آبگرمکن جریان یابد.

حتما بخوانید:   عوض کردن روغن موتور یخچال

در اینجا دو مشکل رایج وجود دارد که می‌تواند باعث خرابی ترموکوپل شما شود:

ترموکوپل کثیف

اگر ترموکوپل در لایه‌ای از خاک پوشیده شده باشد، ممکن است نتواند شعله را حس کند. از آنجایی که ترموکوپل نمی‌تواند شعله را تشخیص دهد، جریان گاز آبگرمکن را قطع می‌کند.

ترموکوپل آسیب دیده

هنگامی که یک ترموکوپل خم می‌شود یا آسیب می‌بیند، نمی‌تواند کار خود را انجام دهد. اگر ترموکوپل شما خم شده است باید سعی کنید آن را به آرامی به طرف چراغ راهنما خم کنید. با این حال، اگر ترموکوپول شکسته یا آسیب دیده است، باید آن را با یک مورد جدید جایگزین کنید.

خاموش شدن شمعک آبگرمکن

لوله پیلوت

یکی دیگر از مشکلات رایج که می‌تواند باعث خاموش شدن آبگرمکن شود، کثیف شدن لوله پیلوت است. لوله پیلوت وظیفه رساندن گاز به چراغ پیلوت را بر عهده دارد. اگر لوله مسدود شده باشد یا حتی تا حدی مسدود شود، شعله چراغ راهنما خاموش می شود. شما باید بتوانید لوله پیلوت را با برس یا اشیایی باریک مانند میخ تمیز و باز کنید. اگر لوله پیلوت شما به شدت کثیف است، ممکن است چند دقیقه تمیز کردن شما طول بکشد.

لوله فلکس

یک مشکل کم رایج می‌تواند مربوط به لوله فلکس باشد. این لوله یک لوله بلند است که مشعل را به کنترل کننده گاز متصل می‌کند. اگر لوله فلکس مسدود یا آسیب دیده باشد، نمی‌تواند گاز را به مشعل برساند. پیچ خوردگی لوله فلکس را بررسی کنید و به آرامی آن‌ها را صاف کنید. اگر متوجه آسیب قابل مشاهده شدید، ممکن است نشت گاز وجود داشته باشد.

شیر کنترل اصلی

اگر ترموکوپل، لوله فلکس و لوله پیلوت در وضعیت خوبی به نظر می‌رسند، شیر کنترل اصلی را بررسی کنید. اگرچه، به ندرت، شیر کنترل اصلی ممکن است از کار بیفتد. شیر کنترل اصلی فشار گاز و آب آبگرمکن را تنظیم می‌کند. با تامین مقدار کمی گاز به چراغ راهنما شروع می‌شود و سپس شیر اصلی را به طور کامل باز می‌کند تا جریان گاز ثابت باشد. اگر شیر کنترل اصلی به درستی کار نکند، دریچه گاز را می‌بندد و جریان آن را متوقف می‌کند.

ورودی هوا

آبگرمکن‌های گازی جدیدتر، صفحه‌های ورودی هوا را در پایین دستگاه قرار می‌دهند. این صفحات می‌توانند به راحتی با کثیفی و زباله مسدود شوند و هوای کافی را به مشعل‌های گازی ندهند که در نتیجه آبگرمکن شما خاموش می‌شود. ورودی هوای خود را از نظر گرفتگی بررسی کنید. بسته به موقعیت مکانی آن، می‌توانید از یک برس سیمی برای حذف هر گونه آلودگی یا زباله استفاده کنید.

چرا آبگرمکن برقی مدام خاموش می‌شود؟

آبگرمکن‌های برقی دارای قطعات الکتریکی متنوعی هستند که همه با هم برای تامین آب گرم کار می‌کنند. هنگامی که یکی از این قطعات خراب شود، آبگرمکن به طور ناگهانی خاموش می‌شود تا از وضعیت نا امن جلوگیری کند.

ترموستات

آبگرمکن‌های برقی از ترموستات برای تنظیم دمای آب گرم داخل مخزن استفاده می‌کنند. ترموستات روشن و خاموش می‌شود تا آب در دمای تنظیم شده بماند. با این حال، اگر ترموستات خراب شود، هنگامی که دمای آب به 180 درجه فارنهایت رسید، به طور خودکار برق آبگرمکن را قطع می‌کند. حتی می‌تواند قطع کننده‌ای که در تابلوی برق شما قرار دارد را خراب کند.

حتما بخوانید:   دلیل کم نور شدن صفحه تلویزیون

خاموش شدن شمعک آبگرمکن

المنت گرمایش

المنت گرمایش توسط ترموستات کنترل می‌شود و ممکن است آسیب ببیند و به طور کلی از کار بیفتد. اگر محفظه عنصر گرمایش ترک بخورد، ممکن است اتصال کوتاه ایجاد شود. در برخی موارد، سوئیچ با محدودیت بالا روی ترموستات ممکن است باعث شود که جریان برق آبگرمکن قطع شود. عناصر آبگرمکن قابل تعویض هستند و نسبتاً ارزان هستند.

سیم کشی برق

در بالای آبگرمکن برقی یک جعبه اتصال وجود دارد که دستگاه را به برق خانه شما متصل می‌کند. اگر آبگرمکن شما در  هنگام نصب به درستی سیم کشی نشده باشد، ممکن است باعث شود که بریکر پاره شده و آبگرمکن خاموش شود. این مشکل همچنین می‌تواند مربوط به سیم کشی بین آبگرمکن و پانل شکن باشد.

بریکرها فرسوده می‌شوند و به مرور زمان باید تعویض شوند. به هر دلیلی، اگر مشکل برقی با آبگرمکن خود دارید، باید آبگرمکن خود را خاموش کرده و با یک متخصص تماس بگیرید تا مشکل را برطرف کند.

اگر به طور ناگهانی آب گرم از بین رفت باید چه کاری را انجام دهیم؟

چراغ پیلوت آبگرمکن را روشن کنید

اگرچه آبگرمکن‌های جدید دیگر چراغ‌های راهنما ندارند، اما وجود آن برای آبگرمکن‌های گازی قدیمی امری عادی است. معمولاً می‌توانید دستور العمل‌ های روشن کردن چراغ راهنما را در جایی در کنار مخزن آبگرمکن، در دفترچه راهنمای مالک یا دستورالعمل های آنلاین سازنده پیدا کنید.

مشعل آبگرمکن مشکل دارد

گاهی اوقات مشعل‌ها ممکن است در شعله دچار مشکل شوند که می‌تواند منجر به داغ نشدن آب شود. اگرچه این مشکلات نیاز به تعمیر توسط یک متخصص آموزش دیده دارد، می‌توانید با دنبال کردن مراحل زیر این مشکل را رفع نمایید.

  1. صبر کنید تا مشعل خاموش شود. اگر آب گرم ندارید، احتمالاً از قبل خاموش شده است. پس از خاموش شدن، ترموستات آبگرمکن خود را روی 120 درجه فارنهایت تنظیم کنید.
  2. آب گرم را باز کنید. اجازه دهید یک دقیقه یا بیشتر در حالی که مشعل را چک می‌کنید به کار خود ادامه دهد.
  3. مشاهده کنید که آیا مشعل مشتعل می‌شود یا خیر. اگر مشتعل شد، می‌توانید در زمانی که آب هنوز جریان دارد، دما را در صورت نیاز تنظیم کنید.
  4. اگر مشعل شما مشتعل نمی‌شود، به احتمال زیاد مشکل از ترموستات است. برای تعمیر آن به یک متخصص نیاز دارید.

ظرفیت آبگرمکن خیلی کم است

اگر شما یک آبگرمکن با مخزن دارید، گاهی اوقات دوش گرفتن پشت سر هم می‌تواند بیشتر آب گرم ذخیره شده در مخزن را مصرف کند. سپس، زمانی که زمان دوش گرفتن نفر بعدی فرا می‌رسد، آب گرم ذخیره شده در وسط کار تمام می‌شود. برای رفع این مشکل مراحل زیر را انجام دهید.

  • قبل از دوش گرفتن صبر کنید تا آب داغ دوباره پر شود.
  • آبگرمکن به یک مخزن بزرگتر ارتقا دهید.

خاموش شدن شمعک آبگرمکن

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله استفاده کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذرید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

دلایل خاموش شدن شمعک آبگرمکن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با دلایل خاموش شدن شمعک آبگرمکن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا