تعمیرات کولر آبی

دلایل آب دادن کولر آبی چیست و چگونه آن را رفع کنیم؟

کولر آبی یکی از وسایل سرمایشی می باشد که در تابستان مورد استفاده بیشتر مردم قرار می‌گیرد اگر شما هم در منزل از کولر آبی استفاده می کنید حتماً با مشکل نشتی آب از کولر روبرو شده اید نشتی آب کولر می تواند بسیار مهم باشد و باید حتماً موضوع را به طور کامل بررسی کرده و علت را پیدا کنید در غیر این صورت مجبور به تعمیرات بیشتری خواهید شد و امکان دارد پشت بام منزل شما هم خراب شود. در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با دلایل آب دادن کولر آبی و روش های برطرف کردن آن آشنا کنیم با ما همراه باشید.

دلایل نشت آب از کولر آبی چیست؟

اگر در کولر آبی خود قسمت زیر و یا حتی اطراف کولر، نشتی آب را مشاهده کردید دلایل این نشتی موارد زیر است:

 1. خراب شدن شیر شناور کولر
 2. اتصال نادرست شلنگ آب
 3. ایجاد رسوب در شیر سرریز آب کولر
 4. سوراخ شدن کفی کولر

در ادامه موارد نام برده شده را به طور کامل برایتان توضیح می دهیم.

۱- خراب شدن شیر شناور کولر آبی

مهمترین دلیلی که می‌تواند باعث چکه کردن آب از دستگاه کولر آبی باشد تنظیم نبودن و یا خراب بودن شیر شناور است شیر شناور وظیفه دارد مقدار آب داخل سینی و یا همان کفی کولر را تنظیم کند به این شکل که وقتی مقدار آب ورودی به دستگاه کولر آبی بیشتر از حد شود شیر شناور بالا رفته و قطع کن آب فعال خواهد شد و به این ترتیب آب اضافه وارد کفی نخواهد شد. متأسفانه گاهی اوقات شیر شناور اشتباه نصب شده و این باعث گیر کردن شیر شناور و همچنین خراب شدن قطع کن آن می شود و در این صورت کولر بیش از حد نیاز خود آب گرفته و شما شاهد سرریز شدن آب های اضافه از زیر و اطراف کولر خواهید شد و این می تواند باعث به هدر رفتن آب زیادی بشود.

حتما بخوانید:   4 علت اصلی چکه کردن آب از کولر آبی

آب دادن کولر آبی

روش رفع مشکل خرابی شیر شناور

با توجه به توضیحاتی که دادیم حتماً باید سیستم شناور کولر آبی به وسیله تعمیرکار کولر بررسی شود تا تعمیرکار دلیل عمل نکردن شیر شناور را پیدا کند اگر شیر شناور تنظیم نباشد باید با سفت کردن و یا تنظیم کردن شیر مشکل را برطرف کنید و در صورتی که قطع کن شناور دچار خرابی شده باشد حتماً باید آن را تعویض کنید.

۲- متصل نبودن شلنگ آب کولر آبی

همانطور که می دانید به وسیله لوله کشی، آب کولر تأمین می شود این لوله کشی یک شلنگ باریک دارد که از شیر پشت بام تا کولر هدایت شده است و به قسمت شناور وصل می شود ولی گاهی ممکن است شلنگ آب کولر شما دچار نشتی آب شده باشد این نشتی یا به دلیل ترک خوردن و پوسیدگی شلنگ بدنه است و یا از قسمت اتصال شلنگ آب نشت می کند. این مشکل می تواند باعث نم پشت بام شده و همچنین بعد از مدتی باعث کم شدن بازدهی کولر و خشک کار کردن آن شود. بنابراین در صورتیکه کولر آبی شما دچار نشتی از قسمت شلنگ شده بود حتماً باید اقدامات لازم را انجام دهید.

روش رفع مشکل متصل نبودن شلنگ

بعد از اینکه سیستم لوله کشی آب کولر را بررسی کردید و مطمئن شدید که دلیل چکه کردن آب، متصل نبودن شلنگ است باید با استفاده از واشر دوباره شلنگ را به شکل مناسب به شناور متصل کنید تا از اتصال درست آنها و چکه نکردن آب اطمینان پیدا کنید ولی اگر از بدنه شلنگ آب چکه می کرد و متوجه شدید که شلنگ دچار پارگی و یا ترک خوردگی شده است در این صورت باید شلنگ را به طور کلی تعویض کنید.

۳- ایجاد رسوب در شیر سرریز آب کولر آبی

در کولر آبی قطعه ای وجود دارد به نام شیر سرریز آب، که در روی سوراخ کفی کولر می باشد در اصل این شیر در کف کولر قرار داده شده تا در هنگام نیاز آن را باز کرده و حجم آب زیادی داخل کفی را تخلیه کنید این شیر مانند پیچ عمل می کند و دارای مهره و واشر است که با استفاده کردن از این شیر، از آب دادن کفی کولر جلوگیری می شود ولی ممکن است در اثر فرسودگی و یا استفاده زیاد از دستگاه، واشر شیر تخلیه هرز شود و یا به دلیل حجم زیاد سختی آب، رسوبات داخل آن جمع شده و درست بسته نشود در این صورت است که شما شاهد نشت آب از این شیر تخلیه می شوید.

حتما بخوانید:   آموزش گام به گام تعمیر موتور کولر آبی | عیب یابی موتور کولر آبی

روش برطرف کردن مشکل رسوب گرفتن شیر سرریز آب

در صورتی که مطمئن شدید مشکل از شیر سرریز آب است تنها کاری که می توانید انجام دهید عوض کردن کلی شیر تخلیه کولر است و یا اینکه می توان واشر را تعویض کرد تا از چکه کردن آب جلوگیری کرده باشید.

۴- سوراخ شدن کفی کولر

کفی و یاسینی کولر آبی از فلز می باشد که ممکن است حتی با وجود ضد زنگ های مقاوم، باز هم بعد از مدتی به دلیل تماس زیاد با آب سوراخ شده و دچار خوردگی شده باشد در این صورت مشاهده خواهید کرد که از سوراخ کفی، آب چکه می کند اگر سریع مشکل را برطرف نکنید و کفی را تعمیر نشود ممکن است بعداً مجبور شوید که کل بدنه کولر را عوض کنید.

روش برطرف کردن مشکل سوراخ شدن کفی کولر

در صورتی که مطمئن شدید مشکل نشت آب، از کفی کولر می باشد دو راه حل دارید یکی اینکه کفی را تعویض کنید که شاید هزینه زیادی برای شما داشته باشد و راه دیگر هم اینکه سوراخ و پوسیدگی را تعمیر کنید برای این منظور می توانید از عایق های مناسب استفاده کنید.

نحوه تعمیر کردن سوراخ کفی کولرهای آبی

در صورتی که تصمیم گرفتید کفی کولر را تعمیر کنید جهت تعمیر کفی کولر به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا برق کولر را به طور کامل قطع کرده و شیر آب را هم ببندید.
 • درهای اطراف کولر آبی را بردارید و به وسیله باز کردن شیر تخلیه، آب داخل کفی را کاملاً خالی کنید.
 • با یک برس و شلنگ آب قوی کاملاً کفی کولر را شسته و از جرم ها و رسوبات پاک کنید.
 • بعد از اینکه کفی کولر را تمیز کردید کمی صبر کنید تا کفی کامل خشک شود می توانید برای خشک کردن کفی کولر آبی، از اسفنج یا پارچه استفاده کنید.
 • به اندازه سوراخ ایجاد شده در کفی، لایه ایزوگام در کفی بچسبانید با این روش سوراخ کفی کولر کاملاً گرفته می شود.
 • بعد از اینکه ایزوگام را با استفاده از حرارت چسباندید سیستم آب دستگاه را متصل کنید تا کفی کاملاً پر از آب شود.
 • در صورتی که مشاهده کردید آب چکه نمی کند می توانید برق کولر را وصل کنید و از دستگاه استفاده کنید.
حتما بخوانید:   پنکه بهتر است یا کولر | مقایسه پنکه و کولر

نکته مهم: دقت داشته باشید که استفاده کردن از ایزوگام در کفی کولر آبی، برای سوراخ های کوچک جوابگو می باشد ولی در صورتی که سوراخ ها زیاد بود باید کفی را تعویض کنید.

راه جلوگیری از آب دادن کولر های آبی

تنها راهی که می توان برای جلوگیری از بروز این مشکل پیشنهاد کرد سرویس منظم کولر آبی است در ابتدای فصل تابستان که می خواهید از کولر استفاده کنید حتماً باید کولر آبی به وسیله یک شخص ماهر سرویس شود در صورتی که در هنگام سرویس کردن متوجه نشتی آب از کولر شدید حتماً باید آن را برطرف کنید تا با مشکلات بیشتری روبرو نشوید.

آب دادن کولر آبی

 

سخن پایانی

از آنجایی که کولر آبی با آب کار می کند تعمیر این دستگاه در هنگامی که آب از آن نشت می کند بسیار ضروری است زیرا اگر شما مشکل را رفع نکنید ممکن است با خرابی های دستگاه روبرو شوید و حتی پشت بام خانه هم دچار مشکل خواهد شد. در صورتی که کولر آبی شما دچار نشت آب شده بود باید حتماً به وسیله تعمیرکار مشکل بررسی شده و رفع شود.

برای اینکه از نشت آب در کولر آبی جلوگیری کنید حتماً به طور دوره ای کولر آبی را به وسیله سرویسکار سرویس کنید تا عیب های احتمالی کولر شناسایی شده و برطرف شود.

111111111111111111

31

دلایل آب دادن کولر آبی چیست چگونه آن را رفع کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راه جلوگیری از آب دادن کولر های آبی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا